06.06.19, 18:31Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons, CC BY SA 2.5, Wikimedia Commons (edytowane)

Tak Rosja kłamie w sprawie katastrofy smoleńskiej! Prokuratura ujawnia

Rosyjska agencja TASS podała wczoraj, że śledczy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej wraz z polskimi kolegami zbadali fragmenty samolotu Tu-154M polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010. TASS dodała: "Jak zakomunikowano TASS-owi w służbach prasowych Komitetu Śledczego FR, materiały śledztwa świadczą o błędzie załogi".

Agencja poinformowała ponadto, że polscy śledczy uznali błąd pilotów za przyczynę katastrofy z 2010 r. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik odpowiedziała na tę informację. 

"Nieprawdziwa jest informacja rosyjskiej agencji TASS, która twierdzi, że polscy śledczy uznali błąd pilotów za przyczynę katastrofy smoleńskiej"-przekazała prok. Bialik Polskiej Agencji Prasowej.

W ubiegłym tygodniu polscy prokuratorzy prowadzili czynności procesowe związane z oględzinami wraku Tu-154M znajdującego się w hangarze na lotnisku wojskowym Smoleńsk Północny. Agencja TASS poinformowała w środę, że "śledczy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej wraz z polskimi kolegami zbadali fragmenty samolotu Tu-154M polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010". 

Agencja poinformowała również, że: "Jak zakomunikowano TASS-owi w służbach prasowych Komitetu Śledczego FR, materiały śledztwa świadczą o błędzie załogi". Do tych informacji odniosła się rzecznik Prokuratury Krajowej. Jak podała prokurator Ewa Bialik, "nieprawdziwa jest informacja rosyjskiej agencji TASS, która twierdzi, że polscy śledczy uznali błąd pilotów za przyczynę katastrofy smoleńskiej". Jednocześnie rzeczniczka PK przekazała, że oględziny wraku nie zostały jeszcze zakończone, a polscy prokuratorzy mają udać się do Smoleńska ponownie, celem kontynuowania czynności procesowych. 

Zaznaczyła przy tym, że oględziny rozbitego samolotu "nie jest to czynność procesowa, na podstawie której można by wysnuć wniosek o winie pilotów bądź jej braku". Prokurator Bialik podkreśliła ponadto, że polscy śledczy w trakcie majowego pobytu w Rosji nie udzielali żadnych informacji polskim ani też rosyjskim dziennikarzom, nie dzielili się również swoimi spostrzeżeniami z rosyjskim organami śledczymi".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

max2019.06.6 23:44
Niestety, dla mnie to nie była katastrofa spowodowana błędem pilotów. Mam fotkę, publikowaną w internecie, jak dwóch facetów w czarnych kurtkach, stojąc na wrakowisku oglądają duży fragment poszycia samolotu z rzędem pustych dziurek po nitach, które wywiało. Samolot lecąc na wysokości kilkunastu metrów z prędkością ok. 200-300/km, runął na bagna. To tyle.
Albert2019.06.7 9:52
Jakbyś poczytał o tym coś więcej, niż tylko prawicowy rynsztok, tobyś wiedział doskonale, że to była katastrofa spowodowana błędem pilotów. Nie ma innej przyczyny.
max2019.06.7 12:07
Tak twierdzi lewicowy rynsztok, w którym pływasz. Ci piloci lecieli trzy dni wcześniej, tym samym samolotem z Tuskiem, Wałęsą, Mazowieckim i resztą ferajny na to samo lotnisko. Wiedzieli o nim wszystko. Czytaj ze zrozumieniem, nie bredź. Nie pisałem o pilotach tylko o nitach, które wywiało. Poczytaj w fachowej literaturze, jakie siły muszą działać na dziesiątki nitów, żeby się zerwały i wyleciały z poszycia samolotu, jakie siły musiały działać na drzwi samolotu, które się wyrwały na paru metrach i wbiły w grunt na 1,5 metra. Miały wielokrotnie większą prędkość, niż prędkość spadania samolotu. O tym pisałem.
Albert2019.06.7 14:25
"Tak twierdzi lewicowy rynsztok, w którym pływasz." Nie. Tak twierdzi mój rozum i zdolność logicznego kojarzenia faktów poparta znajomością podstaw zasad aerodynamiki, pilotażu, konstrukcji samolotów, procedur stosowanych w lotach pasażerskich i budowy urządzeń lotniskowych. Wystarczy poskładać klocki w jedną całość i wszelkie wątpliwości znikają. "Miały wielokrotnie większą prędkość, niż prędkość spadania samolotu." Oczywiście, że tak. Tylko w swoim niezmierzonym geniuszu nie wiesz dlaczego taką prędkość miały. A wystarczy trochę pomyśleć, a nie słuchać kompletnych analfabetów technicznych pokroju Antka i jego "ekspertów" pokroju pani Gruszczyńskiej-Ziółkowskiej - muzykologa z wykształcenia wypowiadającego się autorytatywnie na temat konstrukcji Tupolewa.
Maria Blaszczyk2019.06.6 22:51
A jak kłamią inni? Np. jak PiS opowiadał, jak to "lada dzień skargę złoży do Trybunału" w Hadze,,, To było lata temu, ten "lada dzień"... Nie czujecie się, kochani wyborcy PiS, oszukani? Obiecywano nam, jeszcze przed wyborami 2015 roku "międzynarodową komisję ds. katastrofy w Smoleńsku" - póki co, nikt nie złożył nawet nigdzie stosownego wniosku... A to już 4 lata temu... Pamiętacie może, jak PiS zapewniał, że gdy dojdzie do władzy, Rosja w końcu zwróci Polsce wrak? No i co? Nie wygląda Wam to na typowe gonienie króliczka tak, by go nie złapać?
Prorok2019.06.6 23:38
W dniu zamachu ruscy powybjali wszystkie okna.Tam juz nie ma prezydenckiego samolotu,niestety.Tusk i KomuchRuski wygrali.
Maria Blaszczyk2019.06.7 0:56
Ale co to ma do rzeczy? Że go odzyskają, twierdzili w 2015 roku - czyli 5 lat po wybiciu tego okna (o ile pamiętam materiał na ten temat wyemitowała TVP jeszcze w 2010 roku).
Marian2019.06.7 12:11
Proroku, rzucasz perły przed wieprze. Ten wieprz jest nasłany, demagog i sku...wiel
Prorok2019.06.6 20:32
Aktywnosc ruskich onuc swiadczy tylko o zamachu w Smolensku.
J.P2019.06.7 7:14
Upały w centralnej Polsce świadczą o podwyżkach cen w Albanii.
Prorok2019.06.6 20:30
Dzielnicowy zapomniales o kilkudziesieciu zamordowanych ludziach po zamachu terrorystycznym w Smolensku.Jurgen Roth to nastepna zamordowana skrycie osoba.Posmiej sie teraz z nich wszystkich.
Albert2019.06.6 20:52
Wymień jedno nazwisko osoby zamordowanej w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku.
anonim2019.06.6 20:14
WYKAZ PRZYCZYNY ZAMACHU (oczywiście przy ogłaszaniu poniżej wymienionych ustaleń zawsze to była ta jedyna ostateczna i najprawdziwsza przyczyna zamachu...) 1. sztuczna mgła, 2. elektromagnes, 3. fałszywe radiolatarnie, 4. fałszywe APM-y, 5. meaconing, 6. bomba paliwowa, 7. zestrzelenie rakietą, 8. lądowanie na ziemi, a następnie wybuch, 9. dobijanie rannych, 10. bezgłośny helikopter podmieniający wrak, 11. sztuczny hel, 12. strącenie bronią EMP, 13. "dwa wstrząsy", 14. pancerna brzoza, 15. maskirowka, 16. wybuchowa farba, 17. bomba termobaryczna, 18. wybuchy wielopunktowe....." 19. nie było półbeczki, 20. była półbeczka po odłączeniu tyłu kadłuba, 21. zdalna blokada lotek, 22. Macierewicz: "samolot został obezwładniony na 15 metrach" 23. Nowaczyk: "samolot rozpadł się na 36 metrach", 24. Rońda: "samolot nie zszedł poniżej 100 metrów" 25. trotyl, 26. nitrogliceryna 27. wybuch w salonce, 28. dwa wybuchy, 29. trzy wybuchy, 30. pękające parówki w mikrofali oraz miażdżona puszka po piwie "Lech" świadczą że był wybuch, 31. Macierewicz: "ekspertyza czarnych skrzynek potwierdza, że uderzenia w brzozę nie było" 32. ktoś majstrował przy skrzydle przed wylotem 33. bombę podłożono w Samarze 34.trotyl odkryty przez anglików na całym kadłubie samolotu (przebadano kilkadziesiąt próbek z różnych miejsc samolotu) 35. c.d.n...
Pan GO GO2019.06.6 19:05
Sprawa jest oczywista - Putin z Tuskiem przesunęli oś ziemską, co spowodowało zmianę magnetyzmu, wzrost turbulencji i wybuch bomby - która nie pozostawiła w tych warunkach żadnych śladów.
mckwacz2019.06.6 19:29
weź im nie podpowiadaj bo wydrenują kolejne miliony na tą komisję
ciekawa2019.06.6 18:57
O tym że przez 3 lata pisie ani razu nie wnioskowaly o zwrot wraku ten klamczuch frondowy ani słowa nie napisał
Ambroży2019.06.6 18:49
Dobrze, Rosjanie kłamią. Teraz zadam proste pytania. Co zrobił rząd PiS w sprawie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej? Proszę podać nowe ustalenia, które nie były znane w dobie rządów PO PSL, które ujawnił rząd PiS. Proszę podać dowody na to, że w Smoleńsku zdarzyło się cokolwiek innego niż katastrofa lotnicza. Ja słyszałem tylko, jak PiS był w opozycji, że co by oni nie zrobili, gdyby mieli władzę. Mają i jakoś nie słyszę o tym, by powołano jakąkolwiek międzynarodową komisję, o której tyle mówiono w dobie rządów PO, że Tusk nie chce takiej komisji powołać. Gdzie są legendarne zdjęcia satelitarne od Amerykanów z momentu katastrofy, o których tyle słyszeliśmy w dobie rządów PO, że Tusk nie chce zwrócić się do USA o te dowody. Gdzie słynne nagrania z kokpitu, uzyskane dzięki nasłuchowi wojskowemu państw bałtyckich, które miały rzucać nowe światło na przebieg tragedii? Przecież o tych nagraniach i ich odtajnieniu mówił tyle Antoni Macierewicz już będąc ministrem. Reasumując, w dobie rządów PiS jesteśmy w tym samym miejscu wyjaśniania katastrofy smoleńskiej, jak byliśmy za PO. Różnica jest taka, że PiS ma już wszystkie narzędzia do wyjaśnienia tragedii i poza sloganami z miesięcznic: "Jesteśmy coraz bliżej prawdy", nie udało się ustalić nic.
Albert2019.06.6 18:54
"Reasumując, w dobie rządów PiS jesteśmy w tym samym miejscu wyjaśniania katastrofy smoleńskiej, jak byliśmy za PO. " Za to lżejsi o kilkadziesiąt milionów złotych.To jest jedyny cel pracy tych wszystkich "komisji".