Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej mają bronić przede wszystkim stolicy. Oddział ten ma jednak garnizony położone także w Siedlcach, Chełmie i Zamościu. Dzisiaj i jutro brygada obchodzi swoje święto.

Brygada działa w ramach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. „Jako brygada pancerna jest przeznaczona do prowadzenia walki na lądzie z każdym przeciwnikiem, w dowolnych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy” – czytamy na jej stronie internetowej.

W dniach 9 i 10 października w Warszawie-Wesołej, przy ul. Okuniewskiej 1, odbędą się uroczystości z okazji święta jednostki. W piątek w godz. 8 - 15, ramach tzw. otwartych koszar będzie można zobaczyć jakim sprzętem dysponuje ta jednostka. Jej podstawowym wyposażeniem jest czołg PT-91 – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jak podaje dziennik, rano jest na terenie jednostki zaplanowana defilada pojazdów gąsienicowych, w tym historycznego T-34. Przewidziane jest ponadto natarcie plutonu czołgów PT-91. Odbędzie się także koncert z udziałem m.in. zespołu Babylon i kabaretu K2. W pokazach weźmie ponadto udział grupa rekonstrukcyjna z wyposażeniem z II wojny światowej. Przewidziany jest wreszcie żołnierski poczęstunek, a dla dzieci – przejażdżka na kucyku i zabawy na dmuchanym zamku.

Historia 1. Warszawskiej Brygady Pancernej sięga maja 1943 roku. Wówczas w Sielcach nad Oką na terenie ZSRR powstał 1 pułk piechoty, który wszedł w skład 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Pułk przeszedł chrzest bojowy w bitwie pod Lenino 12-13 października 1943 roku, ponosząc w walkach z Niemcami ciężkie straty. Żołnierze tej jednostki walczyli też pod Puławami i Dęblinem, brali także udział w zajęciu praskiej strony Warszawy. Wreszcie wiosną 1945 żołnierze szturmowali Berlin.

W Wesołej pod Warszawą jednostka została ulokowana w 1957 roku.

bjad/rzeczpospolita.pl