18.12.18, 08:20

Telewizja France 3 cenzuruje plakat protestujących

Francuska telewizja France 3 ocenzurowała plakat protestujących przeciwko polityce Macrona. Podczas demonstracji ,,żółtych kamizelek'' jedna z osób trzymała plakat z napisem ,,Macron dégage'', co oznacza ,,Spadaj, Macron''.

W relacji telewizyjnej plakat był jednak wyretuszowany - brakowało słowa ,,dégage''. Szybko pojawiły się oskarżenia pod adresem francuskiej telewizji o stosowanie cenzury. Jej władze tłumaczą jednak, że doszło tylko do błędu. 

Rok temu z podobnymi zarzutami borykała się TVP. Wówczas poseł Arkadiusz Myrcha zarzucił telewizji, że pokazała go w kurtce, z której wymazano serduszko WOŚP. Kierownictwo TVP przyznało, że była to pomyłka, bo taką wersję montażową przygotowano w obawie, iż obecność serca byłaby kryptoreklamą organizacji. Ekipa za to odpowiedzialna została upomniana.

Protest ,,żółtych kamizelek'' trwa już od ponad miesiąca. Jego siła słabnie, ale demonstracje wciąż się utrzymują. Teraz dołączyli do nich policjanci, domagając się pieniędzy za miesiąc mobilizacji w związku z protestami; funkcjonariusze chcą też przeznaczania przez rząd większych funduszy na służby.

mod