Minister środowiska został przewodniczącym zbliżającego się szczytu COP24 - dorocznej konferencji ONZ nt. zmian klimatu która w 2018 r. odbędzie się w Polsce.

Prof. Jan Szyszko, decyzją konwencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych, będzie przewodniczył konferencji ramowej. Polski minister już drugi raz będzie szefował tej największej imprezy o klimacie.

Polska została doceniona przez międzynarodowe grono ekspertów za innowacyjną walkę z efektem cieplarnianym poprzez zwiększanie areału lasów, absorbujących nadmiar dwutlenku węgla. Lasy w Polsce zajmują prawie 1/3 powierzchni kraju.

Na szczycie klimatycznym w 2018 r. zapadną ważne decyzje, bowiem od 2020 r. będzie obowiązywać Porozumienie Paryskie. Kolejna prezydencja Polski jest precedensem. Szczyt klimatyczny ONZ będzie organizowany w naszym kraju już po raz trzeci. Stajemy się więc liderem w efektywnej redukcji CO2.

Pomysłu na politykę klimatyczną nie mają za to kraje Zachodu i najwięksi emitenci gazów cieplarnianych. Oślepieni ideologią skrajnego ekologizmu forsują coraz bardziej absurdalne pomysły ograniczania emisji CO2.

Warto przypomnieć choćby opinię znanej amerykańskiej feministki Glorii Steinem, która na spotkaniu organizacji Planned Parenthood ogłosiła, że główna przyczyną globalnego ocieplenia jest zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci. Tymczasem powszechna legalizacja aborcji mogła przyczynić się w znacznym stopniu do zahamowania zmian klimatu.

Tomasz Teluk