22.04.15, 08:06

"The Washington Post" zarzuca Polakom wybielanie historii

Według publicysty "The Washington Post" Richarda Cohena szef FBI James Comey nie powiedział niczego niewłaściwego. Nie obarczył jakoby Polski odpowiedzialnością za Holokaust, wspominając tylko o "współudziale" Polaków. Nie negował też przy tym faktu, że to właśnie Polska najbardziej ucierpiała ze strony niemieckiej III Rzeszy oraz że żadne inne państwo nie miało tak zorganizowanego podziemia.  

Cohen stwierdził, że przed 1939 roku mieszkający w Polsce Żydzi byli dyskryminowani oraz, że niejednokrotnie dochodziło w naszym kraju do pogromów. Nie zmienia to faktu, że było wśród Polaków wiele wspaniałych ludzi, którzy ryzykowali po 1939 roku życiem, by ratować Żydów przed Zagładą. 

Publicysta pisze ponadto, że Polacy są bardzo wrażliwi na punkcie swojej historii, bo kraj nasz długo przedstawiano jako antysemicki. Tymczasem ignorowano ogromne cierpienie, jakie przypadło nam w udziale w czasie II wojny światowej. Co ciekawe Cohen uważa jednak, że zrzucanie całej odpowiedzialności za Holokaust na Niemców jest... wybielaniem historii. Zupełnie, jakby to nie Niemcy byli autorami pomysłu Zagłady, jakby to nie oni napadli na Polskę, by budować tam obozy koncentracyjne i obozy zagłady!...

Cohen niby więc broni Polski i Polaków, ale ostatecznie... No właśnie, znowu to samo. Przecież to nie tylko Niemcy...

kad/polskie radio

Komentarze

anonim2015.04.22 8:36
Może dobrze ,że zaczyna się toczyć dyskusja .Bo zarówno wybielanie jak i oczernianie nie służy obiektywnej ocenie . Ciekawe byłoby przyjrzenie się sprawom pogromów anntyżydowskich w czasie II RP . Mocno nagłośnione jak na razie są sprawy mordów w Jedwabnie , Radziłowie ,ale te zdarzenia miały miejsce ,pod okupacją hitlerowską , trudno wiązać je z suwerenną władzą polską .
anonim2015.04.22 9:13
Oczywiście można zarzucać ,że obciąża to Polaków ,bo znaleźli się jacyś zwyrodnialcy ,a inni nie zapobiegli . Ale takie rozciąganie odpowiedzialności łatwo prowadzi do wniosków ,że każdy człowiek odpowiada za całe zło na świecie . Tak trzepot skrzydeł motyla w Amazonii może wpłynąć na powódź w Bangladeszu , a jakaś decyzja mieszkańca Ghany przyczynić się do wybuchu indonezyjskiego wulkanu .
anonim2015.04.22 9:33
A to słowo klucz ,czy cep "dyskryminacja" ,czy przypadkiem np. USA nie zmniejszyły poziomu właśnie dyskryminacji państwa Kuba .
anonim2015.04.22 9:54
Poza tym dopóki prezydentem USA nie zostanie lesbijka pochodzenia eskimosko-latynoskiego ,która przed zmianą płci była trans-bi-gejem należy uważać ,że ta polityka anydyskryminacyjna przynosi marne efekty . :-)
anonim2015.04.22 10:20
Czy ten dziennikarzyna potrafi wymienić te rzekome LICZNE pogromy, do których doszło w Polsce? I to takie, które odbyły się przy udziale Polaków a bez udziału Niemców? Chyba będzie jednak ciężko... Dlaczego TWP nie napisze podobnego artykułu o Żydach? Przecież oni sami przyczynili się do Holokaustu w znacznie większym stopniu niż Polacy...
anonim2015.04.22 10:25
Tak jak Facebook usuwa ,czyli DYSKRYMINUJE jakieś treści ,czyli prowadzi politykę informacyjną ,co pewnie do jakiegoś stopnia jest uzasadnione . To dialog , dyskusja ma sen gdy obie strony maja dobrą wolę i dążą do prawdy . W pewnym momencie jednak można stwierdzić ,że dalsze odpowiadanie nie ma sensu i zaprzestać przerzucania się słowami z kłamcą i oszczercą . HOWK
anonim2015.04.22 11:32
Jeżeli ktoś łamał porządek narzucony przez króla/wadze w Polsce, to był sprowadzany do parteru, co antypolonita z fbi nazwał represjami/pogromami itp. Takich kar za różnej maści przestępstwa/łamanie prawa otrzymywali wszyscy i nie widzę w tej kwestii, aby żydzi mieli przywileje do unikania konsekwencji swojego postępowania, które deptało to co ustalił gospodarz. Za różnego rodzaju zdrady, machloje, spiski, lichwy każdy dostawał łomot i żydzi nie mieli żadnych podstaw mieć lepiej od innych. A jednak mieli lepiej, bo bo jako tułacze dostali tu wiele przywilejów, gmin i wolność wyznaniową. A palant z usa niech się zajmie Indianami, ktorych jego pradziadek poddawał eksterminacji. To ci się szmata znalazła od wytykania pogromów ! - to ty śmieciu przypłynąłeś do Ameryki jako gość, a zachowałeś się jak ostatni bagno. Nie róbmy z uzesraela sobie sojusznika, bo jest nam on wrogiem i depczącym nas napastnikiem.
anonim2015.04.22 12:08
A kiedyż to na terenie NIEPODLEGŁEJ POLSKI miał miejsce jakiś pogrom??? Były takie za cara - organizowane przez carską bezpiekę, był w Jedwabnem - za Niemców; był w Kielcach - za Sowietów i przez nich zorganizowany, by zdyskredytować Polskę w zwiazku z mającą się zacząć debatą na arenie międzynarodowej nad zbrodnią katyńską! Czy to wszystko to była niepodległa Polska, w której Polacy sami się rządzili?! Washington Poste jest (podobnie jak wszystkie liczace się tytuły prasowe w USA) w ręku wąskiej finansowej elity, w większości zydowskiego pochodzenia...
anonim2015.04.23 17:12
Niekwestionowaną przywódczynią USA jest Jej Wysoka Mość Miłościwie Panująca Królowa Analfabecja I.
anonim2015.04.23 17:12
Niekwestionowaną przywódczynią USA jest Jej Wysoka Mość Miłościwie Panująca Królowa Analfabecja I.