28.11.20, 12:41Fot. via: Flickr

To jest współczesna ,,walka klas’’. Abp Hoser o atakach na JPII

W ostatnich tygodniach w Polsce dochodzi do niespotykanej agresji wobec postaci św. Jana Pawła II. Na fali manifestacji Strajku Kobiet dewastowane są pomniki i miejsca pamięci wielkiego Polaka. Głos w tej sprawie zabrał biskup senior diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, który zwraca uwagę, że ataki te mają związek z szerzeniem nowego nurtu neomarksizmu, który chcąc zerwać z przeszłością i jej wartościami, uderza w nauczanie Jana Pawła II, będącego naturalnym przeciwnikiem tej ideologii. Wobec tego abp Hoser podkreśla, że Kościół nie może milczeć i musi w pełni zaangażować się w głoszenie prawdy.

- „W atakach na papieża skupia się jak w soczewce bunt i nienawiść do Boga oraz tego, co jest Boże w człowieku. Według najnowszych raportów Pomocy Kościołowi w Potrzebie chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną grupą o identyfikacji religijnej na świecie” – zwraca uwagę duchowny.

Abp Henryk Hoser wskazuje, że ostatnie wystąpienia publiczne w Polsce pokazały głębokie zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w naszym społeczeństwie. Hierarcha zauważa, że wielu ludzi odeszło od wartości dotychczas budujących naszą zbiorową tożsamość, od historii, kultury i wiary.

- „Te trzy wartości stoją pod pręgieżem nowych nurtów, które właściwie są kolejną mutacją marksizmu” – stwierdził biskup senior, podkreślając, że większość społeczeństwa ulega „mutacji intelektualnej”.

- „Jest to owoc dynamicznego rozwoju środków społecznego przekazu. Treści, które się pojawiają w mediach stają się swego rodzaju dyktatem, zwłaszcza dla młodszego pokolenia” – mówił duchowny.

Zwrócił uwagę, że problem ten dotyczy szczególnie ludzi młodych, którzy w przeciwieństwie do starszego pokolenia, bezrefleksyjnie przyjmują treści, jakie odnajdują w mediach, nie podejmując trudu rozeznania, co wśród nich jest prawdą, a co fałszem. Młodzież przyjmuje te treści, kształtując na ich podstawie swoje życie.

- „Wielu nie podejmuje nawet wysiłku, by odnaleźć prawdę, ale szuka szybkich i łatwych odpowiedzi. Tymczasem rzeczywistość jest dużo bardziej złożona, a odpowiedzi na trudne, często egzystencjalne pytanie - nie znajdziemy w internecie” – wskazuje abp Hoser.

Dodaje, że współczesna młodzież zatraciła również „zdolność pamięciową”:

- „Korzysta z bieżących informacji, tymczasem - jak mówią pedagodzy powołując się na najnowsze badania - brakuje jej tzw. dysku twardego. Wynika to z modelu edukacji, w którym nie uczy się dzieci i młodzieży zapamiętywania ważnych treści, tłumacząc, że pamięć jest w Google czy w tzw. chmurze. W dłuższej perspektywie powoduje to utratę przez młodzież tożsamości, odcinają się od swoich korzeni, co jest wygodne dla tych, którzy chcą człowiekiem manipulować” – mówi.

Komentując ostatnie ataki na postać św. Jana Pawła II abp Hoser zaznaczył, że autorzy tych ataków chcą pozbawić go świętości i wielkości, aby zdyskredytować w społeczeństwie nauczanie wielkiego Polaka, będącego głosem sprzeciwu wobec wyniszczających ideologii, dążących do opanowania umysłu współczesnego człowieka. Posługują się przy tym fałszywymi oskarżeniami i agresywnymi działaniami w przestrzeni publicznej, nie odwołując się do argumentów, chcą wzbudzić oczekiwany odbiór społeczny. Hierarcha podał tu przykład nalepek z hasłem „ulica ofiar Jana Pawła II”.

- „To jest swego rodzaju rewolucja, która dokonuje się na naszych oczach” – stwierdził hierarcha.

Zaznaczył, że Kościół nie może milczeć wobec tej rewolucji. Przypomniał tutaj postawę kard. Stefana Wyszyńskiego:

- „Potrafił on stosować pedagogikę społeczną przez bardzo dogłębne, wielokrotnie powtarzane i jasno sformowane oceny tego, co się dzieje. Był w pełni tego słowa znaczenia pasterzem, podobnie jak przez cały swój pontyfikat Jan Paweł II”.

Abp Hoser wskazał, że św. Jan Paweł II i jego nauczanie są przeszkodą dla nowego nurtu neomarksizmu, który chce zbudować „nowego człowieka”, oderwanego od wcześniej kształtujących go wartości.

- „Wynajdują oni, zatem nieprawdopodobne historie, które się przypisują mu” – wskazał.

- „Marksizm jest ideologią rewolucyjną, która zrywa z przeszłością i jej wartościami i buduje nowego człowieka, wyznawcę tejże ideologii. Jest skrajnie ateistyczny i antyreligijny, w imię własnych konstruktów. Zakłada walkę klas, czyli ma prowadzić do zniszczenie przeciwników wrogów klasowych” – wyjaśnił duchowny.

Dodał, że podobnie jak kiedyś walka klas dotyczyła kapitalizmu i podziału na proletariat oraz burżuazję, dziś dotyczy ona podziału biologicznego na kobietę i mężczyznę.

- „Nowy człowiek ma z tego być wyzwolony na rzecz płci psychokulturowej (gender)”.

Hierarcha podkreślił, że obowiązkiem każdego wierzącego człowieka jest głośne stawanie w obronie prawdy.

- „Obowiązkiem człowieka wierzącego jest dawanie jednoznacznego i wyraźnego świadectwa tego, co jest prawdą, co jest dobrem i co jest trwałą, a nie koniunkturalną wartością. Chowanie się i milczenie wobec szerzącego się zła ukazuje rzeczywisty obraz naszej wiary i naszego światopoglądu” – mówił.

kak/PAP

Komentarze

Tad2020.11.29 10:40
Panie Boże. Błagamy o więcej takich pasterzy jak Abp. Hoser
Natalja Siwiec2020.12.7 15:43
W Rwandzie?
??2020.11.28 19:00
Zamiast mędrkować niech lepiej Hoser wyjaśni wszystkie niejasności jakie narosły w związku z Rwandą!!!
????? ???2020.11.29 21:41
Proszę mnie tu nie napadać na Hosera. To jest atak.
Anonim2020.11.28 17:52
Znaki na grobie Rozali Celakówny ... https://www.youtube.com/watch?v=saBwTJP5v0k
Anonim2020.11.28 16:59
Uchu huchu huhu ha , ble ble ble ble bajbuś bla . $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$. %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% MANY , MANY MANY , MANY MANY , MANY ,
Klara2020.11.28 18:42
Niezrozumienie słowa objawia się komentarzem typu uchu.... Polski... trudny język dla półgłówków (pacz 3x ó)
Anonim2020.11.28 23:20
Uchu huhu huhu huhu . Kra kra
bubu2020.11.28 16:48
Hoser mówi o walce klas? A kysz. marksisto, bo spłoniesz w piekle!
Klara2020.11.28 18:44
Arcybiskup Henryk Hoser to wielki umysł, ty bubu zawsze będziesz tylko bubu
Tomasz2020.11.28 16:28
Kler to zawsze była klasa próżniacza. Nic się nie narobić, nie płacić podatków, a potem wyciągnąć ręce do kasy państwa.
prezbiter - rzym-kat2020.11.28 15:47
Bóg zapłać abpowi Hoserowi. To jest pasterz - nawet na emeryturze. A czy w Warszawie nie ma jakiegoś czynnego biskupa, czy kardynała?
bz2020.11.28 15:28
Tak, to prawda nasza młodzież dała się omamić medialnej narracji zdominowanej przez skrajną lewicę i niestety brodzi w nurcie lewackiego szamba. Trzeba się uderzyć w pierś i zacząć działać. Jeszcze nie wszystko stracone. Słyszymy o repolonizacji mediów, ale jakoś nic nie widać. Poza telewizją "Trwam" praktycznie nie ma w Polsce prężnej, nowoczesnej telewizji katolickiej. Podobnie jest z radiem. Zbyt mało portali internetowych promujących chrześcijańską kulturę życia kierowanych jest wprost do młodzieży. Zdecydowanie za mało wartościowych filmów emituje TVP. Jest przecież mnóstwo dobrych produkcji, które nigdy nie weszły w ramę programową TVP. Ostatnio, raptem 2 (słownie dwa) filmy na okoliczność interpretacji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Skąd, jak, od kogo młodzież ma czerpać przykład? Od rodziców? Na pewno. Niestety sporo rodziców też się pogubiło. ... - Bardzo cieszy, że za porządki zabrał się minister odpowiedzialny za kształt oświaty, nauki i wychowania. Oj ..., tam jest wiele do zrobienia. Zatęchłe od lewackiej pleśni struktury, czym prędzej należy przewietrzyć, moralne brudy, bez litości wyeliminować. Nakreślić nową strategię i trzymać się jej kurczowo. Młodzież musi znać cel do którego warto dążyć. Tym celem nie może być ani hedonizm, ani likwidacja instytucji (m. in.Kościoła) uniemożliwiających bezrefleksyjne oddawanie się przyjemnościom. Czas na przywołanie polskiej historii i tradycji. Młodzi ludzie w pogoni za materialnymi dobrami i wygodą muszą mieć świadomość sensowności tych działań w kontekście ogółu ludzkich potrzeb. W końcu nie samym chlebem człowiek żyje. Młodzież powinna posiadać umiejętność oceny wartości w kategoriach dobra i zła. Jest naprawdę wiele, wiele do zrobienia. Nie pozwólmy zmarnować naszych dzieci. Bądźmy moderatorami dobrych przemian. Boże wspieraj nas!
Wszyscy są2020.11.28 15:13
winni tylko jakoś u siebie żadnej winy nie znajdują. A krytykę i przyczyny tego wszystkiego co opisane przypisują tylko innym. To co się dziwią, żze ludzie idą w drugą stronę.
Anonim2020.11.28 14:54
Surowiec: Chrystus Król Wszechświata? Nie!!! „Oni Jego zdetronizowali” (na Soborze Watykańskim II) ... https://dzienniknarodowy.pl/surowiec-chrystus-krol-wszechswiata-nie-oni-jego-zdetronizowali-na-soborze-watykanskim-ii/
Anonim2020.11.28 14:16
PRAWDZIWY obraz PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO. ...... https://fakty-kontra-news.neon24.pl/post/159063,prawdziwy-obraz-parlamentu-europejskiego
V2020.11.28 14:05
JPII to jasna karta naszej historii, narodowa duma. Człowiek prawdy, pokoju, światłego umysłu, prawdziwej wiary, Wielki Święty Człowiek. Czymże jest przy nim plugawe, zakłamane lewactwo ze swoimi zboczeniami? no niczym.
Obywatelu rodaku-etniczny Polaku,2020.11.28 14:00
jak mogłeś zaoobserować, po forum Frondy grasuje dwóch żydów. Przyznaje, że takich hejterów to rzeczywiście ze świeczka szukać. Przed wojna Polska miała grubo ponad trzy miliony szmondaków, jedynie można się dziwić, że znalazło się AŻ tylu Polaków ich ratujących. I tylko pomyśl rodaku-etniczny Polaku, co było gdyby wojny nie było. . . . Czy otworzyłbyś drzwi takiemu AAAtomek, Po11....?
Anonim2020.11.28 14:18
Szef żydowskiej organizacji terrorystycznej znieważa i grozi Jackowi Międlarowi. Powodem nowa książka „Polska w cieniu żydostwa” ..... https://wprawo.pl/szef-zydowskiej-organizacji-terrorystycznej-zniewaza-i-grozi-jackowi-miedlarowi-powodem-nowa-ksiazka-polska-w-cieniu-zydostwa/
Jarek2020.11.28 13:58
Abp Hoser - krwawo i skutecznie krzewiący wiarę w Rwandzie. Jego ochrona w tamtym czasie, to maczetnicy Hutu, którzy dokonali masakry na Tutsi. W Afryce jest nazywany ojcem gwałtu. Przypominam, że wysłał go tam JPII. Podobnie jak Dziwisz wypiera się wszystkiego. Kolejny, który "przysłużył" się JPII.
Klara2020.11.28 18:47
Wszystko co piszesz jest kłamstwem.
!!2020.11.28 19:02
Przecież prawdę napisał. Hoser w Rwandzie ma jeszcze gorszą opinię niż Waluś w RPA!
Wojtek Polak2020.11.28 13:47
do bolszewickich pedofil nie wycierać mord KK zboczeni zwyrodnialcy nie ujadać pomioty szatańskie! nie przeszkadza wam pedofilia w środowiskach lgbtq+z n p czy z zatoki świń i happy week albo jak muzyk z TMB p. Sadowski mógł wykorzystać kilkaset dzieci nie wydzieracie ryjów jak w brukseli handlują dziećmi dla pedało-pedofilów! przecież zwyrodnialcy walczą o "wolność" do mordowania dzieci nienarodzonych a oszołom zwany prof Środą bredzi że "pedofile nie krzywdzą dzieci" lewacka hipokryzja wyżera wam już i tak zryte łby!
Grizzly2020.11.28 13:32
Jak masz psa to żydowskie göwno Grizzly wyliże mu doope po każdym srraniu.
Grizzly2020.11.28 16:24
Odp.. się bydle od mojego nicka! Wyp... na GWniane forum bo tam jest rezerwat dla pedałów!
Grizzly2020.11.28 13:29
nie ma co ruchać bo jest ohydny i nie ma hooya.
Grizzly2020.11.28 16:24
Odp.. się bydle od mojego nicka! Wyp... na GWniane forum bo tam jest rezerwat dla pedałów!
Grizzly2020.11.28 13:28
to nie tylko göwno żydowskie, ale bolszewickie.
Grizzly2020.11.28 16:24
Odp.. się bydle od mojego nicka! Wyp... na GWniane forum bo tam jest rezerwat dla pedałów!
Grizzly2020.11.28 13:27
jest żydowskim sierpem obrzezanym hooyem
Grizzly2020.11.28 16:25
Odp.. się bydle od mojego nicka! Wyp... na GWniane forum bo tam jest rezerwat dla pedałów!
Grizzly2020.11.28 13:26
Hoser przeproś za Rwandę, szmato
Grizzly2020.11.28 16:25
Odp.. się bydle od mojego nicka! Wyp... na GWniane forum bo tam jest rezerwat dla pedałów!
AAAtomek & Göwno z Nilu Hatred Co.2020.11.28 13:20
Göwna żydowskie kręcą się po mediach, monitorują, blogi, szerzą skürwysyństwo antypolskie, antykatolickie na zamówienie innych göwien żydowskich jak ADL - Anti Defamation League oraz Wiesenthal Fuckyou Christians Foundation za $$ samego Spielberga, Laudera i innych parchów uratowanych przez frajerów, głównie z Polski.. Keep trying you filthy kike, I'm waiting.
AAAtomek2020.11.28 13:46
Ooo pan hrabia, który stracił wielopokoleniowy majątek. Jak tam hrabiego wilczur? Żyje, czy miał ciężką noc z hrabim?
AAAtomek2020.11.28 13:13
A młodzi na to, do przewielebnego: Wyp...aj!
FoRman2020.11.28 18:51
chory umysł, spróbuj podwójna lewatywa czasem pomaga
Topek2020.11.28 13:05
Nie obchodzi mnie Wojtyła czy go zrobili świętym katolicki, mogą zrobić z niego nawet mesjasza, ale sprawę trzeba najpierw wyjaśnić i to przez świecką komisję niezależną od kościoła, bo nikt nie chce patrzeć na pomniki i ludzi którzy wysławiają człowieka który jest odpowiedzialny za krzywdę dzieci. Jest beszczelnością i draństwem tego biskupa że tak zażarcie broni tego człowieka nie będąc pewny jego niewinności, przecież to chodzi o dzieci nas wszystkich
AAAtomek2020.11.28 12:58
JP2 przez całe swoje życie nie widział, nie słyszał, nie wiedział o pedofili w kościele... Paradne!
Grizzly2020.11.28 12:54
Czy to jest Mikołaj?
AAAtomek2020.11.28 12:59
Nie, to nie Mikołaj. Mikołaj przynosi prezenty, ten zaś...
Grizzly2020.11.28 16:25
Odp.. się bydle od mojego nicka! Wyp... na GWniane forum bo tam jest rezerwat dla pedałów!