23.06.15, 10:19Wcześniak (fot. shutterstock)

To sukces! Najmniejszy uratowany wcześniak w Polsce!

Według informacji przekazanych przez Oddział Neonatologiczny Szpitala Ujastek w Krakowie, chłopiec spędził na oddziale 148 dób.

W dniu wypisania do domu ważył 3310 gramów.

Jego stan jest oceniony przez lekarzy jako bardzo dobry.

Ksawery urodził się pod koniec stycznia jako bliźniak. Jego siostra, z wagą urodzeniową 569 g, żyła 29 dni. Noworodek posiadał cechy skrajnego wcześniactwa (zarośnięte szpary powiekowe) oraz głębokiej hypotrofii.

Jak wyjaśnia dr Beata Rzepecka-Węglarz, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Ujastek, dziecko przez 60 dni było wentylowane mechanicznie. Następnie jego oddech był wspomagany.

- Noworodka konsultowaliśmy m.in. kardiologicznie, okulistycznie, neurologopedycznie, chirurgicznie – dodała.

Jak informują krakowscy lekarze, przypadek Ksawerego jest wielkim sukcesem polskiej neonatologii. Jest to wcześniak o najniższej wadze, którego udało się utrzymać przy życiu i uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia.

Neonatolodzy podkreślają, że dzieci, które przychodzą na świat przed 37. tygodniem ciąży bywają obciążone powikłaniami wcześniactwa, od okulistycznych i neurologicznych po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie.

Za wcześniaki WHO uznaje dzieci, które urodziły się pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży.

KZ/Deon.pl

Komentarze

anonim2015.06.23 12:15
Chwała Panu i gratulacje dla lekarzy, że choć jedno maleństwo udało się uratować.