14.11.21, 16:30Fot. screenshot - YouTube (CBS News, Guardian News)

Tomasz Sakiewicz: Nowy podział czy odwilż?

Zwycięstwo PiS w Polsce w 2015 roku, a potem Donalda Trumpa w USA zaburzyło podział wpływów w Europie, według którego nowe kraje Unii miały zostać zaliczone do strefy zainteresowań niemieckich, a Ukraina, Mołdawia i Gruzja – rosyjskich. Trump zainwestował w projekt Międzymorza, widząc poważną możliwość powrotu USA do gry w Europie Środkowej. Przegrana Trumpa i objęcie władzy przez Joego Bidena przywróciło szansę na stary podział. Symbolem zmiany polityki była zgoda na dokończenie projektu Nord Stream 2 przez Moskwę i Berlin. Ukraina została zostawiona bez jakiejkolwiek pomocy w razie presji gospodarczej, nie mówiąc już o interwencji militarnej. Rezultaty widać coraz bardziej: daleko idące demonstracje siły ze strony Rosji przy granicy z Ukrainą i niewykluczona otwarta wojna. Do tego dochodzi pozbawienie Kijowa dochodów z tranzytu gazu, a wreszcie możliwe odcięcie kraju od tego paliwa, i to w środku zimy.

Wobec Polski używany jest szantaż ekonomiczny i polityczny. Pod płaszczykiem obrony praworządności narzuca się sankcje ekonomiczne, które mają doprowadzić do obalenia rządu i ustanowienia nowego, zupełnie zależnego od Berlina. Ataki na naszą wschodnią granicę miały dodatkowo osłabić państwo i podkopać pozycję obecnie sprawujących władzę. Z punktu widzenia Putina jest to też doskonały pomysł na odciągnięcie uwagi od Ukrainy. Do obydwu planów idealnie nadaje się polska opozycja, która, jak to opisywał w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” Jarosław Kaczyński, tworzy swoisty front wewnętrzny.

Polityka niemiecka jest od setek lat konsekwentna, jeżeli chodzi o podporządkowanie Europy Środkowej. Podobnie dzieje się z polityką rosyjską. Przesuwają się jedynie granice potencjalnych stref wpływów. Obydwie wojny światowe wynikały z walki o te strefy. Słaba Polska lub jak przed I wojną jej brak, powodowała, że agresywne mocarstwa rosły w siłę, a potem skakały sobie do gardeł.

Za obecny wzrost napięcia w Europie odpowiada prezydent Biden, który rojąc mrzonki o zneutralizowaniu Rosji albo przeciągnięciu Niemiec w rozgrywce z Chinami, porzucił swoich sojuszników w Europie Środkowej. Nic nie uzyskał, ale bardzo osłabił status USA. Widać wyraźnie, że polityka Bidena napotyka na coraz większy opór nie tylko wśród republikanów, lecz także w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo największego mocarstwa świata.

Demonstracje siły ze strony Rosji nic nie zmieniły, jeżeli chodzi o sytuację polityczną na Ukrainie. Podobnie próba obalenia polskiego rządu zorganizowana przez proniemieckie lobby spaliła na panewce. Opór przeciwko powrotowi do starego podziału stref wpływów okazał się większy, niż sądzono w Berlinie i Moskwie. Ostatecznym pogrzebaniem marzeń o powrocie do takiej polityki mogą być przyszłoroczne wybory do Kongresu USA. Putinowi zostało mało czasu na odzyskanie większości imperium Romanowów, a przynajmniej jego najważniejszej części, czyli Ukrainy. Berlin też musi się liczyć z tym, że wiele przyszłorocznych wyborów w krajach UE może przebiec zupełnie nie po jego myśli. A to wzmocni pozycję Warszawy. Zostało mu już niewiele czasu, może kilka miesięcy. Będzie to okres stale rosnącej presji, po której zapewne nastąpi odprężenie i próba budowy nowego status quo. Zapowiada się ciężka zima i być może optymistyczna wiosna.

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 45; data: 10.11.2021.


Komentarze

Anonim2021.11.14 21:54
"Zwycięstwo PiS w Polsce w 2015 roku, a potem Donalda Trumpa w USA zaburzyło podział wpływów w Europie, według którego nowe kraje Unii miały zostać zaliczone do strefy zainteresowań niemieckich, a Ukraina, Mołdawia i Gruzja – rosyjskich" z tego widac że chyba autor był na Marsie i właśnie przyleciał po dłuższej nieobecności. Nawet bardzo długiej. Ciekawe czy wie że pakt z 1938 r obowiązuje nadal?
katolicka deratyzacja Polski2021.11.14 23:36
PO to partia faszystowska
SLAWAN2021.11.14 21:27
Ciekawe, czy teraz Phil Collins zaśpiewałby piosenkę dedykowaną kiedyś Reaganowi (Land of Confusion), czy też Bidet to inna kasta i nie wolno o nim takich rzeczy śpiewać?
odwilż w gaciach kaczyńskiego2021.11.14 19:47
Zwycięstwo PiS zaburzyło podział wpływów w Europie. HA HA HA !!!!!! Zwycięstwo... PiS....podział wpływów??????????? w Europie???????·!!!!!!!!!!!!!!! HA HA HA HA !!!!!!
Anonim2021.11.14 21:17
odwilz w PiSdzie twojej matki ....spluwaczke araby z niej zrobili !!!!!!!!!!
Anonim2021.11.15 12:34
Ależ katolicki wpis, jak mi zaimponowałeś swoim katolicyzmem. Cieszy mnie że wiarę w Boga tym wpisem ośmieszasz.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.14 23:37
PO to partia faszystowska
Anonim2021.11.14 19:37
Ciekawa charakterystyka stron, jedni po przegranej otwierają drzwi, drudzy chcą wyrzucić z ringu.
Anonim2021.11.14 18:59
https://www.youtube.com/watch?v=g2IJoY5LSTE
Anonim2021.11.14 18:54
Gra o tron, gra o wszystko, tyle że ten element własnej woli i chęci poddanych jest dla tych dwóch stron dosyć istotny.
Anonim2021.11.14 18:51
Putin chce być kochany w Berlinie, czy Paryżu, witany jako zbawca.
mlody2021.11.14 17:57
uwielbiam pokój i spokój
OKOPZN2021.11.14 18:45
To niema za darmo . Chyba ze chodzi co o spokoj goja !!!! Noooo kneset na gnojnej we warszawce na to liczy ... to idz sie obrzezac ...podszczypic i przytakuj pejsem !!!! https://www.youtube.com/watch?v=NrnP7oKyd4w&t=124s
duch azorka2021.11.14 17:44
Ale jak świat światem silniejszy dyktował warunki słabszemu na podstawie odwiecznych praw natury . Na jakiej podstawie Ukraina czy Polska chcę gazu od Rosji skoro to wlaściciel ustala cene na podstawie praw rynku lub własnego widzimisię .
Krzysztof2021.11.14 17:41
Dlaczego portal KATOLICKI (czy na pewno?) promuje rozwodnika który porzucił żonę i dzieci dla kochanki? Czy przysięga przed ołtarzem wobec BOGA nic nie znaczy dla portalu katolickiego? Nie wstyd wam?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.11.14 17:18
Oni , czyli PiSdowata swołocz tylko kombinują , dyskutują między sobą , co im się bardziej opłaci jakie będą sondaże ..itd. Imigranci , to dla nich złoty interes i chcą go ciągnąć jak najdłużej ! Same lewe interesy , afery , przewały , kumoterstwo z naziolami , to cały PiS !!
Anonim2021.11.14 17:39
Dyskutują czy lepiej użyć lasera czy stroboskopów - a może dmuchać dzieom w oczy, albo strzelać w powietrze.
matka kretyna i jej spluwaczka2021.11.14 21:15
dlaczego twoja matka nadstawia PiSde arabom a poznie robia z niej spluwaczke !!????
katolicka deratyzacja Polski2021.11.14 23:39
PO to partia faszystowska
kat2021.11.14 17:18
Tak trzymać! Polityka rządu PiS jest prospołeczna, propolska, przejrzysta i niezmienna. Wyniki gospodarcze pomimo kryzysu obiektywnie napawają optymizmem. Lewacka większość PE, jak i nowa administracja Białego Domu pod wodzą lewaka Bidena są nam nieprzychylne. V kolumna opozycji totalnej dwoi się i troi w destabilizacji Państwa Polskiego. Wciąż tworzy nieformalne sojusze z Putinem i Łukaszenką, a z drugiej strony nieustannie pozostaje do dyspozycji Niemiec. Coś na wzór komunisty - folksdojcza. Ta sytuacja wiecznie trwać nie będzie. Jeśli nie ulegniemy zewnętrznym naciskom i powstrzymamy polityczny sabotaż opozycji totalnej, zwyciężymy! Pozostańmy wierni Bogu! Przed Polską czasy prosperity i należnego szacunku z zewnątrz. ZWYCIĘŻYMY!
Jacek2021.11.14 21:16
Kat ,oby Twoje proroctwo się spełniło.Mamy o to kogo prosić !!! Sp.Kardynał Hlond ,przepowiedział ,ze…Polska zwycięży nie mieczem lecz modlitwa…. A ja dodam od siebie z nasza Częstochowska Panią !!!
Jom Kipur2021.11.14 17:16
Ale oczywiście, ze jedno i drugie. Wladi rozumie, ze odwilz, Rybcia, ze nowe rozdanie , a dziadek jedno i drugie. W gaciach odwilz i co wystép to nowe (ro)zdanie…😁
Styki2021.11.14 17:11
Żeby Polska mogła odegrać swoją rolę w nadchodzących wydarzeniach musi tu przetrwać istotna część społeczeństwa, która pozostanie wierna podstawowym wartościom moralnym (wynikającym z przykazań), własnej tradycji i poczuciu tożsamości narodowej. Tylko, czy to będzie możliwe biorąc pod uwagę siłę ataku i dominującą pozycję wpływowych mediów, organizacji (w tym UE) i „osobistości” (celebryci), którzy nie ustają w praniu ludziom mózgów (szczególnie młodemu pokoleniu)? Mam nadzieję, że Ojciec w Niebie ma na to przygotowaną właściwą receptę.
Hhehheheh2021.11.14 16:57
Sodomita sakiewicz nadal autorytetem dla katolików. Dlaczego katolicy lubią i cenią sodomitów a nie prawdziwych katolików?? Ktoś zapyta dlaczego Sakiewicz to sodomici. Odpowiedź: zobaczcie punkt 3 na Frondzie.---------------------------------------------------------------------- https://www.fronda.pl/a/siedem-grzechow-seksualnych-sodomii-wedlug-biblii,88810.html
Jacek2021.11.14 16:56
Bardzo chciałbym w to wszystko wierzyć .Pański umiarkowany optymizm może i jest uzasadniony gdyby nie jedna najważniejsza kwestia.Mianowicie ,stosunki między USA a Chinami.Dla Ameryki komunistyczne Chiny stanowią śmiertelne zagrożenie i aby temu zagrożeniu się przeciwstawić ,Amerykanie poświęca wszystko i wszystkich! Nic z doktryny Obamy się nie zmieniło.Miemcy w Europie ,reset z Rosja Czyli drugi front zabezpieczony.Oczywiście ,ze głupota Amerykanów było oddanie pola w Europie .Widzimy naocznie do czego to prowadzi ,a z Chinami dalej pat.Nie jestem optymista ,wręcz przeciwnie.Uważam ,ze nowy porządek w Świecie wyłoni się w wyniku ciężkiej wojny ! Możliwe ,ze trzeciej.
Leszek2021.11.14 16:51
Jeżeli chodzi o nachodźców, ja podejrzewam dil Rosji z Niemcami...Tyle już było prób eliminacji polskiej prawicy np. Smoleńsk, oraz obalenia prawicowego rządu, że poszli na całość...
Anonim2021.11.14 16:41
Dziwnym trafem wszyscy, którzy promowali projekt międzymorza, ginęli w niewyjaśnionych okolicznoścuach.