19.03.19, 10:00

Tomasz Terlikowski: O księżach-pedofilach. Plan działania

Zamiast poważnej dyskusji o źródłach i przyczynach - tych życiowych, związanych z formacją, ustrojem Kościoła, rozumieniem kapłaństwa, klerykalizmem, homolobby - przestępstw i nadużyć seksualnych wobec dzieci i bezbronnych dorosłych mamy zwyczajową połajankę.

Jedna ze stron próbuje udowadniać, że w istocie w Kościele nie ma tego problemu, a jeśli jakiś jest to wyłącznie niesłusznie oskarżonych księży (chciałbym zobaczyć statystyki dotyczące owych niesłusznie oskarżonych, nie twierdzę, że ich nie ma, ale to mniejszość spośród oskarżonych słusznie), seksualizacji młodzieży (to niestety argument sugerujący, że księża są uwodzeni przez zseksualizowane dzieci), ewentualnie podważania autorytetu Kościoła (tyle, że podważają go przestępcy seksualni, a nie ci, którzy o ich przestępstwach mówią); druga ze stron sugeruje dla odmiany wyłączną odpowiedzialność Kościoła, nie dostrzega go w ogóle społeczeństwa i sprowadza wszystko do kwestii celibatu.

I jedna i druga postawa szkodzi Kościołowi.

A prawdziwe rozwiązanie problemu o jakim mowa wymaga nie tylko statystyk, zmiany stylu komunikacji, przeciwdziałania, ale także głębokiego przemyślenia tego, czym jest życie kapłańskie, jak je rozumieć, jak ma być sprawowana władza w Kościele, jak ją ograniczyć, by nie była władzą absolutną i duchową jednocześnie, i wreszcie jak formować kapłanów w obecnych czasach.

Istotna jest także walka z homolobby, ale także nacisk na dobrą, solidną formację ludzką przyszłych kapłanów.

Dla mnie zaś jako dla rodzica istotne jest także, by skupić się na obronie nieletnich, których powierzamy opiece kapłanów. O nich nie wolno Kościołowi zapominać. Zapomnienie o nich jest zapomnieniem o Chrystusie i zwycięstwem mentalności korporacyjnej.

Tomasz Terlikowski

źródło: facebook

Komentarze

Marek212019.03.20 7:06
Propozycja rozwiązania tak ogólnikowo, że od razu widać, że żadnej propozycji tu nie ma. Może w obecnym kształcie KK jest skazany na homoseksualistów i pedofilów i nic nie może się zmienić? Nieograniczony dostęp do mężczyzn i dzieci wraz z zakazem malzenstwa najmniej pociąga do tego zawodu normalnych hetero.
Stanislaw znad Dunajca2019.03.19 18:17
Ludzie, ci przestępcy to około 1 procent kapłanów (dawniej wolno było podawać, że 4 procent ludzi to chorzy na psychoseksualne zboczenia; wśród księży tylko około 1%) Nie wyrządzajcie krzywd 99 procentom niewinnych kapłanów!
Marek212019.03.20 7:08
Krzywdę wyrządza im ten 1% i biskupi chowając pedofili pod dywanem.
słowiczek poznański2019.03.19 13:15
"Poliszpatryjot" - gratuluje znajomości polskowo jazyka. Kołchozowa chazjajka Irina od polskowo jazyka zrobiła dobru rabotu. Z ciebie taki polisz i patryjot jak z putina demokrat.
Beno2019.03.19 11:59
Panie Terlikowski, pomyliłeś się z powołaniem. Myślę, że jako ksiądz lub biskup, a może nawet jako papież uzdrowiłbyś Kościół i to pewnie lepiej niż św. Jan Paweł II. Ale niestety nie było cię stać na taką ofiarę i heroizm. Łatwo się krytykuje i wyciąga błędy innych, samemu nie podejmując trudu wyrzeczenia. Najlepiej to tak z boku stać patrzeć i wołać ukrzyżuj, ukrzyżuj, szczególnie teraz, bo przecież Wielki Post, Drogi Krzyżowe i Gorzkie żale. Nawrócenie trzeba zacząć od siebie. A może tak lepiej pomodlić się za ten cierpiący Kościół, za wrogów i grzeszników, a do tego dołączyć jakieś wyrzeczenie - może by to więcej pomogło niż oskarżanie wszystkich o wszystko.
Tom Bombadil2019.03.19 11:41
Pożądliwość homoseksualna to bodaj najsilniejsza namiętność pod słońcem. Jest dobrze opisana w Biblii, w scenie gdy Lot musi odpierać ataki homoseksualnych mieszkańców Sodomy na swój dom, w którym przyjął aniołów (Rdz. 19, 1 - 11). Opętani seksem mężczyźni, nawet porażeni ślepotą przez aniołów, nie zaprzestają dobijania się do wejścia, pragnąc za wszelką cenę pofolgować swoim chuciom. Dzisiaj możemy zobaczyć na każdym kroku (np. podczas demonstracji i słuchając wypowiedzi aktywistów LGBT), jak przemożna jest siła tego lobby. Nie liczy się ani z poczuciem przyzwoitości, ani z nietykalnością drugiego człowieka. Za wszelką ceną dąży do sfinalizowania "homoseksualnego paradygmatu". Czas nazwać rzeczy po imieniu: Jest to namiętność demoniczna. Czas zacząć o tym mówić. Stoczymy walkę na śmierć i życie, na miarę Czasów Ostatecznych. Ich ekstremalna determinacja zapowiada naszą klęskę. Chyba... że wmiesza się Pan Bóg...
jan lesiak2019.03.19 13:30
To fakt, pamiętam namiętną w swej wymowie, uwagę na TV Biedronia ,aktywistę homoseksualnego, że nie ma nic przyjemniejszego, jak stosunek z mężczyzną, Odpychające, odrażające, ale gdy będą powtarzać w przedszkolu, to to znajdzie się w podświadomości tego pokolenia- syndrom kreteński.
poważnej dyskusji nie ma I nie będzie2019.03.19 11:00
Terlikowski, ty nie powierzaj swoich dzieci opiece kapłanom, bo to nie są pasterze tylko pastuchy.
anonim2019.03.19 10:55
Gdyby kościół nie bronił z taką zaciekłością księży pedofilii żaden zboczeniec krzywdzący dzieci nigdy by w szeregi duchowieństwa nie wstępował! Przyzwolenie i ochrona przez dziesięciolecia na tego typu czyny zbiera teraz swoje żniwo a hierarchowie kościelni zamiast okazać trochę pokory idą nadal w zaparte...
baba-jaga2019.03.19 10:44
Tak dlugo, jak na szczyty Kosciola beda trafiac pedofile i ich poplecznicy, sytuacja pod tym wzgledem sie nie poprawi. JP2 wynosil ksiezy-pedofilow do godnosci biskupow, nawet gdy otrzymywal wyrazne ostrzezenia i informacje o ich zachowaniu (np. kard. Gröer). Pedofile na najwyzszych stanowiskach w Watykanie torpeduja wszelkie wysilki w walce z tym zjawiskiem, biora po cichu sprawcow przestepstw w obrone, wplywaja na innych biskupow, by tuszowali zglaszane przypadki oraz promuja ksiezy sobie podobnych lub przynajmniej umiejacych trzymac jezyk za zebami. Jednoczesnie biskup, ktory ma epizod pedofilski na sumieniu, jest posluszny i zazwyczaj dostatecznie konserwatywny, a wiec mozna go obdarzyc zaufaniem i miec nad nim pelna kontrole
Krzysztof2019.03.19 10:46
idz babo jago do diabła lewaku smieciu
baba-jaga2019.03.19 12:46
Prawda boli, tym mocniej im bardziej ktos nie chce jej zaakceptowac, im bardziej ma wyprany mozgi i zarazony jest klerykalizmem.
tretka2019.03.19 13:41
pedofile w kościele to wasza lewacka agentura
baba-jaga2019.03.19 14:09
I tylko tyle masz do powiedzenia? To juz lepiej zrzuc koscielna pedofilie na waszego boga, czyli Bog tak chcial. Albo jeszcze lepiej na demona, ktory wprawdzie juz zostal przez Jezusa pokonany, ale wciaz ma duzo do powiedzenia.
Stachu 2019.03.19 10:43
Za każdym razem gdy widzę nazwisko "Terlikowski" na Frondzie przypomina mi się pewna wypowiedź p.Terlikowskiego z 2016 roku, odnośnie pojawiania się jego tekstów na łamach tego bloga. Czy w międzyczasie coś się zmieniło w tej kwestii? https://twitter.com/tterlikowski/status/770958910652084224
michu2019.03.19 10:30
Zawsze ktoś się komuś poleca w opiekę i przez lata to wszystko było wypracowane. Dzieci powierza się szkole, pacjentów lekarzom i szpitalom, cały naród politykom i armii itd itp na wszystko trza zwracać uwagę bo we wszystkich sferach ktoś może zawieść i przez to inni ponieść szkodę. Dlatego trza o tym mówić np dlaczego mamy tak drogi gaz i kto za to odpowiada, dlaczego taki a nie inny jest stan armii itd, aby nie dać się wciągać przez jakichś trolli w tematy zastępcze ;)