09.01.20, 15:44(fot. screen)

Tomasz Terlikowski: Katolicko-luterańskie parafie w Niemczech?

O powołaniu wspólnych, ekumenicznych, katolicko-luterańskich parafii w Niemczech mówią dwaj biskupi. Jako pierwszy pomysł taki rzucił ewangelicki biskup Hanoweru Ralf Meister.

- Wielu nie pyta już czy ktoś jest protestantem czy katolikiem, ale czy jest chrześcijaninem - wyjaśniał istotę swojego pomysłu biskup Meister i wyprowadził z tego pomysł powołania wspólnych parafii. Katolicki biskup Heiner Wilmer nieco ostrożniej, ale także pozytywnie wypowiedział się o tym pomyśle.

- Głęboko wierzę, że istnieje o wiele więcej związków niż różnic między dwoma głównymi niemieckimi kościołami - mówił.

- Jako chrześcijanie jesteśmy powołani, by wspólnie świadczyć i głosić Ewangelię - dodał.

- To jak możemy działać wspólnie w kwestii opieki duszpaterskiej jest ważnym pytaniem na przyszłość - zaznaczył i dodał, że trzeba o tym rozmawiać na płaszczyźnie ekumenicznej.

Złośliwie można by powiedzieć, że wspólne parafie - przynajmniej w niektórych miejscach Niemiec - pokazałyby prawdę o tamtejszym Kościele katolickim, który z katolickością ma coraz mniej wspólnego. Jednak na poważnie trudno nie dostrzec, że pomysł ten jest absurdalny z teologicznego punktu widzenia.

Rozumienie Eucharystii, posługi kapłańskiej i kapłaństwa hierarchicznego, samego Kościoła są odmienne w Kościele katolickim i luterańskim, inaczej ujmowanych jest również wiele kwestii antropologicznych i moralnych, to zaś oznacza, że o wspólnym duszpasterstwie nie może być mowy.

A historycznie, warto przypomnieć braciom Niemcom, że pomysł Kościołów unijnych (nie mylić z unickimi) nieszczególnie się w Niemczech, ani gdziekolwiek indziej sprawdził, i to w sytuacji mniejszych różnić, niż te między katolikami a luteranami.

 

Tomasz Terlikowski/facebook

Komentarze

Andrzej 2020.01.10 7:55
I co jeszcze głupiego wymyśla biskupi niemieccy ? Co z sakramentami św. ? Co z przenajświętszym sakramentem ? Czy oni do reszty postradali zmysły ? Dlaczego niszczą Kościół Katolicki w Niemczech ? Spotka ich jeszcze za to kara boska. To jest herezja !!
Michał Pasierb 2020.01.10 10:37
Przenajświętszy Sakrament
Moshe Cvel2020.01.9 21:48
Jak wspólne parafie to i wspólne żony co tam jeszcze będzie wspólne kapiele w basenie z podgrzewana wodą?
Michał Pasierb 2020.01.9 21:10
"Głęboko wierzę, że istnieje o wiele więcej związków niż różnic między dwoma głównymi niemieckimi kościołami - mówił." A dlaczego?? Obawiam się, że wyłącznie dlatego,że katolicy upodabniają się do protestantów w wielu aspektach życia idąc za tym co łatwiejsze..O konwersji z protestantyzmu na katolicyzm słyszy się rzadko ,przynajmniej jeśli chodzi o Niemcy.A wiara katolicka jest wymagająca; nie jest chrześcijaństwem w wersji soft....
matis892020.01.9 18:33
Ci lojalni uczniowie Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika dążą do połaczenia z luteranami, a Bergoglio z poganami wprowadzając pogaństwo do KK. Oba działania to zaprowadzanie Religii Światowej przez Bergoglio.
staho2020.01.12 19:47
a.. to nie święty Lolek obcałowywał szatański Koran ?.....przez gardło CI nie przechodzi ?
sylw2020.01.9 16:16
ohyda i spustoszenie
Yrek, kosmiczna nominacja2020.01.9 16:10
Czy ten pan i pani Są w sobie zakochani?
man.of.Stagira2020.01.9 15:55
W Polsce mamy od 30 lat parafie Katolicko - GazetoWyborcze, czemuż więc NIE? Katolicyzm bezobjawowy to przecież specjalność lokalna mediów. .
ojciec.dyrektor2020.01.9 16:34
U nas najlepiej się trzyma Kościół toruńskokatolicki!