08.10.19, 12:12(fot. screen)

Tomasz Terlikowski o synodzie amazońskim: Obawiam się, że...

- Trochę umyka nam to, co dzieje się na Synodzie Amazońskim, a dzieje się naprawdę dużo - pisze w mediach społecznościowych Tomasz Terlikowski

I nawet nie chodzi o dyskusję na temat święcenia viri proboti, ale o postulat „ustanowienia - ad experimentum i w oparciu o solidne rozeznanie teologiczne, liturgiczne i duszpasterskie - czytamy w biuletnie synodalnym - amazońskiego rytuału katolickiego dla życia i celebrowania wiary w Chrystusa”.

Nie, nie mam nic przeciwko nowym rytom, które w pełni odpowiadałyby życiu i wierze lokalnych Kościołów, ale wyrastać one powinny właśnie z życia i wiary lokalnych wspólnot, powinny przejść test doświadczenie wieków i rozwijać się integralnie wraz z Kościołem, a nie być sztucznie „ustanawiane” przez biurokratyczne zgromadzenia.

Nie bardzo też rozumiem, dlaczego liturgię dla Amazonii mieliby „ustanawiać” hierarchowie z Niemiec czy Włoch, i to akurat ci, którzy znani są ze swoich progresistowskich poglądów?

Obawiam się też trochę, że pomysł ustanowienia „mszy amazońskiej” w krótki czasie doprowadzić może do powstania „mszy niemieckiej”, w której dziwnym trafem zniknął wszystkie odwołania do ofiarnego charakteru Mszy Świętej, a nowa liturgia niewiele lub zgoła nic nie będzie miała wspólnego z katolickim kultem.

Tomasz Terlikowski/Facebook

Komentarze

Michał Pasierb 2019.10.9 0:07
Jak tak dalej pójdzie to wierni EWANGELII CHRYSTUSOWEJ i należący do Jego Mistycznego Ciała będą w małych wspólnotach i być może wraz z kapłanami, zmuszeni sytuacją, "zejdą do katakumb" ....
Ewa2019.10.8 15:44
Pan Terlikowski jak zawsze w punkt.
Barbara2019.10.8 14:33
Już trzydzieści lat temu pewien ksiądz, zatroskany hierarchami kościoła katolickiego w Polsce, mówił,że nadejdzie wkrótce czas, kiedy to wierni świeccy przeniosą depozyt wiary dla przyszłych pokoleń, a nie hierarchowie. I to się właśnie staje.
katolik2019.10.8 12:42
niech Terlikowski powie Papiezowi ze spada już sufit..
TwojaStara2019.10.8 12:38
Ryt Polski przecież już mamy: wpierw rabunek (taca) później sex (gwałt na nieletnim). Tak się bawi kler!
Stanislaw2019.10.8 12:30
A nie można by propagować u Was przede wszystkim objawienia z Ewangelii?
JS2019.10.8 12:21
W objawieniach dany bł. A.K. Emmerich są i te dotyczące końcowych czasów Kościoła. Spisane są w książce Tajemnice Czasów Ostatecznych. Kościół będzie rozbierany cegła po cegle aż zostanie Tabernakulum. Będą tacy co go będą wstawiać te cegły z powrotem. A potem ... Króluj nam Chryste Pozdr.