10.02.17, 18:45źr. zdj. Youtube

Trump dziękuje Litwie za wsparcie dla Ukrainy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wystosował list do władz Litwy z okazji zbliżającego się Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego (16 lutego).

Trump nie tylko pozdrowił Litwę z okazji zbliżającej się 99. rocznicy odrodzenia państwa, ale również podziękował władzom tego kraju za wsparcie udzielane Ukrainie oraz pochwalił za zwiększenie finansowania obronności kraju.

"Wsparcie Litwy dla suwerenności i niepodzielności terytorialnej Ukrainy, a także starania o dywersyfikację źródeł energii przyczyniają się do wspólnego celu, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa Europy i regionu" -napisał prezydent USA w liście adresowanym do prezydent Litwy, Dalii Grybauskaite. Donald Trump określił Litwę jako "lidera w krzewieniu demokracji i wzmacniania wspólnoty transatlantyckiej".

Amerykański przywódca zaznacza również, że "Litwa jest cenionym sojusznikiem NATO, służącym przykładem w dotrzymywaniu zobowiązań w kwestii wspólnej obrony". Po aneksji Krymu Litwa systematycznie zwiększa wydatki na obronę. W tym roku będzie to 1,8 proc. PKB, w kolejnym natomiast zostaną podniesione do 2 procent. 

Donald Trump zwrócił uwagę na wkład Litwy w walkę z terroryzmem w Afganistanie oraz walkę z Państwem Islamskim. W natowskich operacjach w Afganistanie uczestniczy obecnie 21 litewskich żołnierzy, sześciu natomiast- w Iraku.

Prezydent Grybauskaite powiedziała dziś w rozmowie z dziennikarzami, że jest "dumna z tak wysokiej oceny Litwy" i jej wkładu we wspólne bezpieczeństwo.

JJ/PAP, Fronda.pl