09.08.14, 21:43Zbrodniarz Jaruzelski ogłasza Stan Wojenny (fot.Wikimedia Commons)

Trybunał w Strasburgu rozliczy polski stan wojenny

Według relacji świadków, 11 maja 1982 r. Piotr Majchrzak spieszył się na tramwaj. Na ulicy został zatrzymany przez czterech zomowców, którzy wylegitymowali go, a następnie pobili. W wyniku odniesionych ran, mężczyzna zmarł.

 Jego rodzice od ponad 30 lat próbowali dochodzić sprawiedliwości przed polskimi sądami. Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał w 2011 r. w wyrok sądu okręgowego, który uznał, że nie ma bezpośrednich dowodów na śmiertelne pobicie mężczyzny przez ZOMO, oddalając wniosek o zadośćuczynienie za jego śmierć.

Od wyroku została złożona kasacja. W 2013 r. Sąd Najwyższy oddalił ją, dlatego rodzice Piotra Majchrzaka złożyli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

 Otrzymaliśmy ze Strasburga numer sprawy z informacją, że została przyjęta i będzie rozpatrzona, mamy tylko czekać na jej termin. Jako rodzice jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, może wreszcie dojdzie do zadośćuczynienia i spełnienia naszych pragnień – powiedziała w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Teresa Majchrzak, matka zamordowanego Piotra.Nam chodzi głównie o ujawnienie prawdy. My wiemy, że to zrobili zomowcy – dodaje.

 W sprawie znane są nazwiska czterech zomowców, z których trzech nadal żyje. Przeszli oni później do policji, jeden z nich był jeszcze dwa lata temu naczelnikiem Komendy Powiatowej w Gostyniu. Ciągle zeznają, że niczego nie widzieli, bo byli zajęci legitymowaniem przechodniów – mówi dziennikowi dr Agnieszka Łuczak,  naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

ED/ Nasz Dziennik

Komentarze

anonim2014.08.9 22:22
Od dawna wyrażam przekonanie, że do organizacji typu ZOMO, w przeważającej większości, szli ludzie nie w pełni władz umysłowych, a więc pospolicie - nie do końca normalni. Kolejne tego potwierdzenie... Poza tym... Nad czym tu deliberować?? Oczywistym jest, że sam stan wojenny był już nielegalny w świetle samego PRL-owskiego prawa. To zaś oznacza, iż wszelkie działania w jego ramach podejmowane także nie były w pełni z prawem zgodne. Mozaika swoista się rodzi... A winni?? Cóż... Ci zawsze będą się bronić, niejednokrotnie za wszelką cenę...
anonim2014.08.9 22:40
@Sylabariusz Z całym szacunkiem cały PRL był nielegalny...
anonim2014.08.9 22:48
@marekwu No tak, tylko, że ja wskazałem na swoiste kuriozum... ;)) Ta rozpaczliwa próba obrony stołka przez czerwonych była już nielegalna wedle samego PRL-owskiego prawa!! ;)) Wszakże to istny absurd... Historia pod rozwagę dla tych, którym to tak tęskno do PRL... Do tej stałej pracy (bo przecie zawsze była jakaś) itp. itd.
anonim2014.08.11 13:34
a Jaruzel chroniony nawet w piachu 24 h