31.05.21, 10:02Fot. via: Flickr

Tusk celowo ośmiesza Platformę? Bruksela zażenowana działaniami PO

Przez działania Koalicji Obywatelskiej Polska stanęła na końcu państw Unii Europejskiej w kwestii ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Posłowie KO najpierw wstrzymali się od głosu w Sejmie, by później marszałek Senatu Tomasz Grodzki przez trzy tygodnie przeciągał prace Senatu. Działania te dostrzeżono w Brukseli. Postawą polityków Platformy zaniepokojeni są zwłaszcza eurodeputowani z EPL, o czym Katarzynie Gójskiej w „Sygnałach Dnia” opowiedziała europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

W czasie unijnych negocjacji Platforma Obywatelska apelowała o jak najszybsze przyjęcie budżetu UE na najbliższe lata i unijnego Funduszu Odbudowy. Ten porównywany do Planu Marshalla program ma być ratunkiem dla udręczonych pandemią gospodarek państw członkowskich. Po przyjęciu budżetu przez RE pozostała ratyfikacja postanowień przez wszystkie państwa członkowskie. Wówczas znana z optymizmu wobec Unii Europejskiej Platforma Obywatelska radykalnie zmieniła front. Najpierw posłowie KO nie poparli Funduszu Odbudowy w Sejmie. Później prace w Senacie opóźnił marszałek Tomasz Grodzki, który chciał dodać do ustawy preambułę. Pracę nad ratyfikacją przedłużono o trzy tygodnie, choć ostatecznie ustawa została przez Senat przyjęta bez poprawek.

Tę obstrukcję dostrzegła Bruksela.

- „Cała ta sytuacja w początkowej fazie wywołała zdumienie i niedowierzanie szczególnie posłów z Europejskiej Partii Ludowej, którzy po prostu niedowierzali, że Platforma Obywatelska może głosować przeciwko funduszowi odbudowy, czy też wstrzymać się od głosu w tak ważnym głosowaniu. To niedowierzanie polegało na tym, że uważano, że to PiS rozsiewa fake newsy”

- mówiła w „Sygnałach Dnia” europoseł Jadwiga Wiśniewska.

- „Potem było kłopotliwe milczenie, żeby przykryć zażenowanie tym zachowaniem. Proszę zwrócić uwagę, że wielokrotnie to PO namawiała do głosowania za tym funduszem grożąc nawet trybunałem stanu premierowi, jeśli Polska nie przystąpi do tych środków w ramach odbudowy gospodarki po pandemii. To była jakaś groteska. Można powiedzieć, że ten platformiany cyrk w Senacie wywoływał niesmak”

- dodała.

Zauważyła, że zażenowani byli nawet eurodeputowani Platformy, którzy unikali rozmów na ten temat. To właśnie po głosowaniu nad Funduszem Odbudowy w Sejmie z członkostwa w partii zrezygnowała europoseł Róża Thun. Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej parlamentarzyści PO nie uzgadniali wcześniej swojej strategii z europarlamentarzystami z tej partii.

- „Jak mówią korytarze, inspiratorem był pan Donald Tusk, bo przecież on jest szefem EPL, ale w samym EPL-u były głosy wzburzenia tym zachowaniem. To absolutne polityczne kuglarstwo. Opozycja potknęła się o własne nogi, naraziła się na śmieszność”

- stwierdziła Wiśniewska.

Jej zdaniem to właśnie Donald Tusk „działa zza tzw. winkla” podpuszczając do wywoływania zamętu Borysa Budkę. W ten sposób były premier miałby przygotowywać sobie powrót do polskiej polityki.

- „Chaos i dezorganizacja, w których pogrąża się PO jest najlepszym dowodem na to, że ktoś za tym stoi”

- zaznacza gość Katarzyny Gójskiej.

kak/niezależna.pl, Polskie Radio

Komentarze

ala2021.05.31 16:40
Polscy parlamentarzyści z totalnej, wybrani przez Polaków regularnie donoszą, stawiają Polskę w krzywym zwierciadle. Przedstawiają nieprawdziwe informacje. Europosłowie z totalnej kilka razy głosowali w parlamencie europejskim, za sankcjami dla Polski. Jak trzeba bardzo nienawidzić własnego kraju, w którym się człowiek urodził, wychował, mieszka, uzyskał wykształcenie, i ma to wszystko co ma? Jeszcze nigdy w państwie polskim, nikt nigdy tak w jawny i nienawistny sposób nie występował przeciwko swoim współobywatelom.
Prawda2021.05.31 13:43
Dziadek z Wermachtu Tusk ===kiedy bedzie sądzony w Polsce ---
klauniPOmatołki2021.05.31 12:37
do cyrku
dowcip2021.05.31 12:04
przychodzi baba do lekarza ze zdjęciem tuska na czole , co pani dolega? pyta lekarz , a ona odpowiada jemu ... daj pan dyche na białego konia
dowcip22021.05.31 12:14
przychodzi baba do lekarza ze zdjęciem tuska na czole , co pani dolega? pyta lekarz , a ona odpowiada jemu ... ihaa ihaa patataj patataj
dowcip32021.05.31 14:11
Przychodzi baba ze zdjęciem białego konia na czole, co pani dolega pyta lekarz? A baba na to - dziadek z wehrmachtu.
Amstaff - tego jak widzę2021.05.31 12:01
to sikam ze śmichu na dywan w saloonie Wanii
Tusk organizuje kasę2021.05.31 11:52
...dla Hołowni i czosnka. Kiedyś sam woził łupy od hitlerowców w siatkach, teraz załatwia campusy...
Filip2021.05.31 11:42
Rząd pisowski zwrócił się do Rady Europejskiej z prośbą o przełożenie ratyfikacji Funduszu Odbudowy o miesiąc. To było w czasie kiedy Zbigniew Ziobro był przeciwko ratyfikacji. Solidarna Polska była przeciwko ratyfikacji, gdyż dotacje są uzależnione od przestrzegania praworządności. Teraz za opóźnienie ratyfikacji zwalają winę na opozycję. Znowu wina Tuska? Te argumenty przeznaczone są tylko dla osób wyjątkowo mało inteligentnych. W propagandzie pisowskiej dzień bez kłamstwa i manipulacji, to dzień stracony.
olo2021.05.31 12:31
"wyjątkowo inteligentni" (jakaś nowa rasa) dumali w senacie nad dwoma zdaniami parę tygodni... Zastanawiam się nad przyczyną takiego zaćmienia i doszedłem : to gumka w majtach nieodpowiednio poluzowana powodowała ucisk drażliwych miejsc a tym samym spowolnienie dopływu krwi do mózgu. Nie daj Boże jeszcze z parę dni takiego zaćmienia i byłby koniec... Po PO...
Filip2021.05.31 14:02
Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Mateusz Morawiecki (były wieloletni doradca Donalda Tuska) zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Pieniądze z Funduszu Inicjatyw Lokalnych, dostały od rządu tylko te samorządy w których rządzi PiS. Senatorowie z opozycji starali się zapewnić sprawiedliwą i uczciwą dystrybucję pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Rząd pisowski wiele pieniędzy zmarnował, albo przekazał tylko swoim, dlatego obawy opozycji są uzasadnione.
Józef Bonkzdupytuska2021.05.31 11:21
Jeszcze jest trochę Polaków którzy są nimi od pokoleń i z krwi i kości bo czy Polakami są postubeckie s-syny jak Kraśko, Tuleya, Trzaskowski, Wojewódzki, Kwaśniewski, Michnik, Olejnik, Rosati itd.. itd..
Polak mały2021.05.31 11:00
Niemcy początkowo chcieli zablokować FO, ale doszli do wniosku że lepiej jak Polska go zablokuje i cóż nie udał się ten ich manewr i teraz mają kłopot.
Nina2021.05.31 10:48
Tusk robi to w uzgodnieniu z Niemcami, bo teraz Niemcy postawili na Trzaskowskiego i go opłacają tak samo jak kiedyś opłacali Tuska. Trzaskowski to nowy judasz zdrajca Polski za niemieckie srebrniki obiecał niszczyć tak samo Polskę i Polaków jak ten rudy Tusk.
Szydek2021.05.31 10:24
Popieram Tuska!!!
Patrz synku, tak wygląda cham z PiSs:2021.05.31 10:14
"Szanowny Panie Redaktorze oczekiwanie, że będę przepraszał i tłumaczy się holocie i popaprańcom którzy najpierw "zaorali" nasze stocznie a dziś ironizują i martwią się o rynek promowy i stoczniowców jest czymś zdumiewającym. Nie mam zamiaru przepraszać za moje zaangażowanie i wiarę https" - Joachim Brudziński
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.31 10:04
buhaha... PiSdzielce znowu obsyrane na myśl że Pan Donald Tusk może wrócić do Polskiej Polityki!
Sebix2021.05.31 10:27
Chyba ze śmiechu...
Nina2021.05.31 10:54
Każdy Polak wie, że Tusk to niemieckie POpychadło, tylko do Ciebie to nie dotarło, że to zdrajca Polski i nikt z Polaków tego szwabskiego kundla nie będzie popierał. Więc nie ma takiej opcji by ta zaraza dostała się kiedykolwiek do polskiej polityki.
Filip2021.05.31 11:49
Nazywasz Donalda Tuska "zdrajcą", a sama nie wiesz na czym ta "zdrada" miałaby polegać! Donald Tusk jest najbardziej oczernianym polskim politykiem. Współczesna "Targowica" to PiS, jeszcze żadna inna partia nie zaszkodziła Polsce tak bardzo.
Toni2021.05.31 12:21
Filip z konopi. Tusk to ZDRAJCA poniemiecki pajac.
ala2021.05.31 16:43
Polacy się wstydzą za Tuska! Tusk tylko za to, jak zachował się i działał w sprawie katastrofy smoleńskiej winien stanąć przed Trybunałem Stanu. To co czynił, w żaden sposób, nigdy nie powinno zaistnieć, by oddać całość sprawy w ręce Rosji. Kłamał i kłamali jego posłańcy. To co czynili było szyderstwem wobec tych, którzy zginęli i wobec ich rodzin. Zaplombowane trumny nigdy nie miały być dostępne i miały skrywać tajemnicę zbezczeszczenia. Wszyscy odpowiedzialni za ten stan, winni ponieść dotkliwe konsekwencje prawne, karne i zniknąć z przestrzeni życia publicznego.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.31 11:01
buhhha marszałek cieć kopertwoy grodzki posrał się leży i kwicze jak każda POwska świnia.