TVN będzie musiał sprostować powielane w programie „Czarno na białym” fałszywe informacje, wedle których w tzw. rejestrze pedofilów celowo ukrywano czy pomijano księży. Wyrok nakazujący stacji sprostowanie wydał dziś Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał dziś prawomocny wyrok, wedle którego telewizja TVN24 musi sprostować nieprawdziwe informacje na temat Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, podawanych w programie „Czarno na białym”. Proces przeciwko telewizji wytoczyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Chodzi o informacje podane w programie wyemitowanym 1 października 2018 roku, w którym to informowano, że podział Rejestru na część jawną i niejawną był efektem działania Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort wskazuje jednak, że o podziale tym przesądzono w czasie prac parlamentarnych.

- „W dodatku mimo wielokrotnych publicznych wyjaśnień, sprostowań i komunikatów Ministerstwa Sprawiedliwości, telewizja TVN24 powielała kłamstwa, jakoby w rejestrze pedofilów celowo ukryto czy pominięto księży. W rzeczywistości zamieszczenie danych osoby skazanej za pedofilię w rejestrze, zarówno w części jawnej, jak i niejawnej, zależy wyłącznie od kwalifikacji czynu dokonanej przez sąd i zawartej w wyroku” – informuje resort w swoim komunikacie.

Wcześniej, w wyniku decyzji sądu, nieprawdziwe informacje na te temat musiał sprostować też portal Wyborcza.pl.

kak/niezależna.pl, wPolityce.pl