29.12.20, 14:19fot. yt/pis

Brawo Polska! Tychy. FCA Group. Rusza produkcja hybrydowych i elektrycznych samochodów marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo

Grupa FCA ogłasza nowe inwestycje w strategiczny projekt realizowany w fabryce w Tychach. Inwestycja będzie dotyczyć rozbudowy i modernizacji zakładu FCA Poland i potrwa kilka lat. Jej celem jest uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych modeli samochodów osobowych dla marek grupy. Przygotowania już się rozpoczęły.

- FCA ogłasza nowe inwestycje w projekt realizowany w najbliższych latach w fabryce FCA Poland w Tychach.

- Tychach powstaną nowe, hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo.

- Wraz z deklaracją inwestycji FCA Poland otrzymuje pozytywną decyzję Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie wsparcia inwestycji w fabryce w Tychach.

Zapowiedziane samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo to zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Będą one produkowane, wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny.

Dzięki temu wyznaczą one standardy w swoich segmentach, umożliwiając dalszy rozwój marek Grupy i skuteczne konkurowanie na najbardziej wymagających rynkach na świecie.

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach zostało przypieczętowane symbolicznym przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Dokumenty z rąk prezesa KSSE, dr. Janusza Michałka przyjął członek zarządu FCA Poland, dyrektor finansowy Sławomir Bekier. Przyznane wsparcie dotyczy stworzenia korzystnych warunków realizacji planowanej inwestycji poprzez zapewnienie FCA możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Wypowiedzi przedstawicieli Grupy FCA i KSSE

Pietro Gorlier, dyrektor operacyjny (COO) FCA na region EMEA:
„Dziś Tychy piszą nowy rozdział niezwykłej, stuletniej historii obecności Grupy w Polsce, która rozpoczęła się od otwarcia pierwszego oddziału Fiata w 1920 roku. Jestem szczególnie dumny z naszych polskich zakładów, które dzięki codziennemu zaangażowaniu i wysiłkowi pracowników reprezentują centra doskonałości dla FCA na całym świecie. Zapowiedziane dziś inwestycje są wypełnieniem obietnicy wzmocnienia działalności w Polsce złożonej przez FCA dwa lata temu podczas prezentacji naszego biznesplanu”.

Dr Henryka Bochniarz, członek Rady Nadzorczej FCA Poland:
„Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to nie tylko jeden z największych producentów samochodów osobowych w Polsce, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. W skład Grupy wchodzi trzynaście polskich spółek, które zatrudniają 6,4 tys. osób. Chciałabym także podkreślić, że w ubiegłym roku aż 74% produkcji polskich spółek FCA o wartości ponad 12,4 mld złotych znalazło swoich odbiorców poza granicami kraju. FCA to nie tylko sprawne i nowoczesne przedsiębiorstwa, ale również wiarygodna organizacja, dla której czynnik ludzki jest kluczowym elementem sukcesu. Dzięki profesjonalizmowi tyskiej załogi możemy dziś świętować jedną z większych inwestycji motoryzacyjnych w Polsce i tym niezwykle mocnym akcentem przypieczętować 100. jubileusz obecności Grupy FIAT na ziemiach polskich”.

Alfredo Leggero, prezes zarządu FCA Poland:
„Polska od zawsze miała dla FCA strategiczne znaczenie. FCA Poland produkuje i będzie produkować samochody z wysokim udziałem podzespołów wytwarzanych lokalnie, które śmiało mogą być określane mianem „Made in Poland”. Załoga FCA Poland przez lata wykazała determinację i profesjonalizm w dążeniu do osiągnięcia najwyższych standardów światowych w zakresie wytwarzania samochodów. Każdy pracownik naszej fabryki w Tychach zasługuje na tę inwestycję i każdy może być dumny z tego, że przyczynił się do decyzji, która zapewni tyskiej fabryce dalszy rozwój”.

Tomasz Gębka, dyrektor Zakładu Tychy, członek zarządu FCA Poland:
„Dziękuję za wsparcie ze strony naszego managementu – zarówno w Turynie, jak i w Detroit. Ktoś, kto zna zakład w Tychach i lokalny team, mógłby powiedzieć, że decyzja dotycząca ulokowania tak ważnego strategicznie projektu właśnie tutaj powinna być automatyczna. Z drugiej strony w Grupie FCA jest wiele fabryk w Europie, obu Amerykach i Azji, z którymi współpracowałem w przeszłości i w których wdrożyliśmy system World Class Manufacturing. Podobnie jak zakład w Tychach gwarantują one najwyższą jakość i wydajność, koncentrując się jednocześnie na ekologii. Tym bardziej dziękuję za to zaufanie dane właśnie nam”.

Dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE):
„Nasz flagowy inwestor z kolejną decyzją KSSE o wsparciu. Tym razem FCA Poland będzie produkował w Polsce i to u nas, w Tychach, całkiem nowe modele samochodów do tej pory nieprodukowane przez Grupę. Dzięki realizacji inwestycji Grupy FCA zaplanowanej na kilka lat, w KSSE na Śląsku będą powstawały nowoczesne samochody marek FCA z napędem elektrycznym oraz hybrydowym. W ramach samej decyzji o wsparciu KSSE, nasz inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w fabrykę w Tychach”.
Ogłoszona decyzja o inwestycji Grupy FCA ma również ważny wymiar symboliczny – pieczętuje przypadający na ten rok 100. jubileusz obecności Grupy i marki FIAT nad Wisłą. To właśnie 100 lat temu w Warszawie powstała spółka akcyjna Polski Fiat, a 11 lat później w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie ruszyła produkcja pierwszych Fiatów na włoskiej licencji. Powojenna historia marki odrodziła się w 1965 roku w warszawskiej FSO wraz z produkcją nowego samochodu na licencji i osiem lat później w FSM w Bielsku-Białej, gdzie z linii montażowej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p. W 1975 roku ruszyła produkcja w zakładzie w Tychach. W 1992 roku Fiat Auto nabył FSM, powołując do życia spółkę Fiat Auto Poland, obecnie Fiat Chrysler Automobiles – Poland.

FCA Poland – Zakład Tychy:
Zakład FCA Poland (Tychy) jest jednym z największych zakładów produkcyjnych FCA. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m², z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². W Zakładzie pracuje obecnie ok. 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki. Z jego linii montażowych co około minuty zjeżdża nowy samochód. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia, w tym: 179 689 szt. Fiata 500, 21 015 szt. Abartha 595 oraz 62 472 szt. Lancii Ypsilon. Fabryka FCA w Tychach działa zgodnie z World Class Manufacturing, zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem według najwyższych światowych standardów. Zakład Tychy FCA Poland był jednym z pierwszych w Grupie, który osiągnął poziom „Gold” WCM.
FCA Poland jest jednym z największych pracodawców w regionie – na koniec ubiegłego roku zatrudniał blisko 2 500 osób. Nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań oraz udoskonaleń organizacji pracy. Jednym z elementów wpływających na rozwój jest Plant Academy – projekt, który ma na celu rozwój umiejętności technicznych oraz przywódczych pracowników.
Dla gospodarki niezwykle istotną i dochodową gałęzią jest eksport, a kluczowe znaczenie w polskim eksporcie ma motoryzacja. 99% wyprodukowanych w 2019 roku samochodów marek: Fiat, Abarth i Lancia (tj. 260 842 sztuki) wyeksportowano na 58 rynków świata.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE)
KSSE jest wyróżniona tytułami najlepszej strefy w Polsce, Europie i 2. na świecie według Financial Times oraz „Wysoko Rekomendowanej” w kategorii Najlepsza SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie. KSSE skupia ponad 400 nowoczesnych firm z małego i wielkiego biznesu, które, inwestując blisko 40 mld zł, utworzyły ponad 80 tysięcy nowych miejsc pracy. KSSE stawia na nowoczesne, zautomatyzowane inwestycje, bezpieczne dla środowiska i wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców regionu. Flagowy klaster KSSE, Silesia Automotive and Advanced Manufacturing, do którego należy obecnie przeszło sto firm motoryzacyjnych, w zeszłym miesiącu zdobył następny stopień europejskiego certyfikatu jakości zarządzania klastrem – SILVER LABEL Cluster Management Excellence wydany przez European Secretariat for Cluster Analysis.

 

mp/fca group/materiały prasowe

Komentarze

Pelagia2021.01.30 8:57
Brawo rząd, brawo panie Premierze, brawo panie Prezesie. Tak się walczy o polską gospodarkę. Za rok własne fabryki Polskiego Narodowego Samochodu Elektrycznego i obcy kapitał będzie zdychał.
Nico2021.01.10 19:09
I jak to pisory - cudze sukcesy przypisuj sobie.
ala2021.01.10 7:17
PiS to jedyna realna siła, która uświadamia Polakom, że jesteśmy równie wartościowi jak inni Europejczycy, że można walczyć o swoje interesy i to nie jest powód do wstydu, jak stara się to przedstawić PO. Pod rządami PiS wykuwana jest prawdziwa Polska suwerenność, odrzucane są kompleksy, które na siłę stara się wpędzić PO i TVN. Polacy poczuli smak wolności i własnej wartości. Jesteśmy bardzo wartościowym narodem z własnym państwem ulokowanym w super dogodnym komunikacyjnie miejscu Europy i zaczynamy to doceniać.
trucker Texas2020.12.30 2:33
Hybrydy ok , electric so, so .Pytanie do zwolennikow " elektrykow " co bedzie jesli rzad wylaczy pod byle jakim pretekstem prad ? Pamietajcie ;life is life. Macie cov id ,myslcie.
gumowa kaczka2020.12.29 21:49
kolejne fabryki dla Ukraińców ,w internecie wrze
SusanStringer2020.12.29 17:01
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię...... workreviews10.comprawdź, co robię...... workreviews10.com
Anonim2020.12.29 17:14
Tych, co chcą zarabiać, a nic nie robić, znajdziesz w kibucowej GW.
Saki Faki2020.12.29 19:22
"że moje życie zmieniło się - całkowicie na wirtualne!" Tak powinno być! Chcesz zarobić? Przyłącz się do nas. Zuzia chcesz w dupcie?
Brawo!!!2020.12.29 16:55
Gdzie te nasze samochody elektryczne? Kolejne spektakularne osiągnięcie.
Azjatyckie panie zapraszają do tańca2020.12.29 16:34
https://www.youtube.com/watch?v=bnzsuhtBvpM
Anonim2020.12.29 16:33
FCA Poland S.A. (do 1 kwietnia 2015 Fiat Auto Poland S.A.) – przedsiębiorstwo należące do FCA Italy S.p.A. - ładujemy naszą kasę w obcy kapitał? czy coś pokręciłem?
Jenny2020.12.29 16:13
Takie pytanie z ciekawosci,artykul o samochodach,a zdjecie Kaczora,ktory nawet prawka nie ma,o co chodzi?
Saki Faki2020.12.29 19:24
Zuzia chcesz w dupcie? Chcesz zarobić więcej? Dzwon do Szybki Lopez 007 495 543 4545
man.of.Stagira2020.12.29 15:24
Mateusz i Jarosław wyglądają jak po pierwszym pocałunku po udzieleniu im ślubu. Geje.
man.of.Stagira2020.12.29 20:03
?
Co do kogo należy.2020.12.29 15:08
VW, BMW, Mercedes jest produkowany, montowany z tysiąca części z całej Europy. Przy projektach są zatrudnieni specjaliści z całej Europy, i nie tylko. Elektronika jest z USA m.in. Intelu. W Meksyku, Brazylii jest produkowany VW ze znikomą ilością części z Europy. Maybach jest projektowany i produkowany w USA, podobnie BMW, Mercedes, Honda, Toyota praktycznie każdy dobrze sprzedający się model. Opel to GM. Do kogo należy Jaguar, Volwo? Saudis zainwestowali miliardy w Mercedesa. Więc jak to jest? Nie podoba ci się Polska? Jak masz kartę rowerowa możesz się przenieść nawet do Paryża.
Grizzly2020.12.29 14:57
Kaczyński brał udział w rozmowach z FCA? Chyba tak, skoro jego zdjęcie daliście.
Grizzly ty durniu2020.12.29 19:25
Oddaj mojego nicka, bydle.
Grizzly2020.12.30 11:33
Won... od mojego nicka, pedały!
Miś brunatny2020.12.30 16:37
Ależ kolego,!!Przecież prezes Kaczyński zaprojektował w wolnej chwili fantastyczny model Fiata z napędem na zawartość kociej kuwety.
ala2021.01.10 7:20
Nie zapominajcie donosiciele na Polskę, że Pan Jarosław jest bardzo szanowany i lubiany przez Polaków. To uczciwy i sprawiedliwy Polak.
przyjrzyjcie sie tej zakłamanej gębie2020.12.29 14:56
wiecie co to zdjęcie mówi o premierze?- kpię z was w żywe oczy ,a wy słuchacie bajek ,nieźle mi idzie
Anonim2020.12.29 14:42
PŁYNIEMY!!!! 💩🤑
Piotr Nowak 🖐🏻2020.12.29 19:24
💩🤑
kapitalista2020.12.29 14:41
polskie murzyny będą składać zachodni sprzęt - bo taniej.
Anonim2020.12.29 17:16
za miskę ryżu - jak obiecał Premier u Sowy? tak też dotrzyma słowa!
w szampańskim nastroju 🥳 🥂2020.12.29 14:41
PiS nie umie głupiej ustawy napisać prawidło a już wybiega do 2022r.! Proste pytanie zadam, mogę w końcu w Sylwestra o 20.00 wyjść czy nie ??
Anonim2020.12.29 14:44
trochę możesz,a trochę nie - tak ci odpowie,bo on się gubi już w swojej głupocie
ateusz dzieli skórę na niedźwiedziu2020.12.29 14:41
a ile pandemii Plandemiuszu specu od miski ryżu jeszcze ogłosisz i wprowadzisz do 2022 ? bo tylko to jest pewne,reszta twojej gadki do bajdy na resorach.
Anonim2020.12.29 14:42
nie do tylko -to bajdy na resorach
gracz2020.12.29 14:39
A te dwa darmozjady na zdjęciu to nareszcie chwycą się porządnej roboty i zostaną majstrami zmianowymi.
Anonim2020.12.29 14:45
nie zostaną ,bo to z pejsatych
Anonim2020.12.29 14:47
oni są od kręcenia lodów i zycia na zdrowym ciele narodu, no wiesz .... jak te paso.żyty.
ateusz2020.12.29 14:31
Francuskie i włoskie samochody będą montowane w Polsce, bo siła robocza jest u nas tańsza. Faktycznie jest się z czego cieszyć. Gdyby było na odwrót tzn. gdyby polskie samochody były montowane we Francji i we Włoszech, to faktycznie można by ogłosić sukces.
Ty ateusz, wyjaśnij mi jak to jest,2020.12.29 14:38
że masz ten sam IP adres (37.4 ... Gdańsk) co Po 11... Twoje alter ego, hmm...?
ateusz2020.12.29 14:48
Widocznie w Gdańsku mieszka więcej rozsądnych ludzi :) Co do adresu IP, to właśnie sprawdziłem i mój zaczyna się na 89.64, więc pudło.
Masz Orange, nawet wiem jakiej2020.12.29 15:01
wyszukiwarki używasz.
ateusz2020.12.29 15:04
Znowu pudło, miałem Orange ponad 4 lata temu. Przestań zgadywać bo tylko się ośmieszasz...
Koniowi na ucho..2020.12.29 15:10
.....
ateusz2020.12.29 15:30
Naprawdę nie mam pojęcia co ty tam mruczysz. Włącz sobie TVP czy coś, bo z komentarzami na frędzlu słabo ci wychodzi.
Coś ci malkontencie medialny wyjaśnię.2020.12.29 15:49
Możesz mieć IP 109... IP 89... metrolink ... Ale od originalnego IP nie ma ucieczki! Tzn. jest, ale podejrzewam, że dla takiego trolla jak ty to jest bez znaczenia.
Albert2020.12.29 16:12
To jest taki frondowy fantasta, co rżnie znawcę, ale jak przychodzi co do czego, to się okazuje, że nie odróżnia komputera od systemu operacyjnego. Nie ma się co przejmować. Ten katoćwok nie wie też oczywiście, co to jest adres IP.
ateusz2020.12.29 16:27
Właśnie widzę, bredzi jak potłuczony...
You can run but you can't hide!2020.12.29 16:31
!!!
Aktualnie to jestem2020.12.29 16:30
ogólnie mówiąc niewierzący, praktykujący hedonizm (kobieta-facet żeby nie było niejasności). Czego się nie wstydzę. A przy serwerach sobie w okresie świąteczno-covidowym dorabiam. Mam 3X-krotną stawkę. Po niedzieli wracam do swego normalnego zajęcia. A ty mnie możesz w d... pocałować. Chociaz nie, może ci to sprawić przyjemność. A o tobie wiem, że używasz gowna jak Linux i masz stary "komputer".
Albert2020.12.29 17:08
Mało wiesz śmieciu. A jedyne serwery, z jakimi mogłeś mieć w życiu do czynienia, to jak ci kazali recyklingowany sprzęt z jakiejś firmy na wysypisko śmieciarką wywozić. Katoćwok pracujący przy serwerach... nawet frondowe obsługują ludzie mający jakieś tam śladowe pojęcie o temacie (choć niewielkie), a nie niedorozwoje intelektualne wierzące w pierdzącego dziadka w chmurkach i Maryjkę zapyloną przez aniołki.
szybki Lopez2020.12.29 19:28
To jest taki frondowy onanista, Albert, co rżnie swoje na zabój. I nikogo się nie boi.
verizanus2020.12.29 14:30
A polonez? Tak w ramach repolonoizacji...;)
Saki Faki2020.12.29 19:32
Polonez zatańczymy razem, tylko zabierz gliceryne. Liczysz na nirvane to ja masz. Cioto.
Anonim2020.12.29 14:29
PiS, otwiera zakłady dawno otwarte. Auta elektryczne, to droga donikąd. Jeśli już, to wodór.
york2020.12.29 14:27
Ale to jest miedzynarodowa firma , nie polska, alfa w 100% idzie na zachod .Tyle tylko ze nasi pracownicy to skladaja i nie wiemy czy sa zadowoleni z placy w tej firmie.
Anonim2020.12.29 14:27
Polski narodowo-patriotyczno-katolicki pojazd "Izera" , pokona wszelkie obce religijnie oraz kulturowo produkty.
ladychapel2020.12.29 14:23
Czas na polskie auta elektryczne, helikoptery polsko-ukraińskie, no i prom
Saki Faki2020.12.29 19:32
Chcesz w dupcie?