18.01.21, 16:27Fot. screenshot - YouTube (Ruptly, Алексей Навальный)

TYLKO U NAS. Andrzej Talaga: Putin nie stwarza już nawet pozorów demokracji

"Putin chce pokazać, że nie cofnie się przed niczym, jeżeli ktokolwiek zechce mu zagrozić, jeśli chodzi o panowanie, o władzę." - wskazuje w rozmowie z nami Andrzej Talaga, dziennikarz, kulturoznawca, były zastępca redaktora naczelnego "Rzeczypospolitej". 

 

Wczoraj, po powrocie do Rosji, zatrzymany został opozycjonista, Aleksiej Nawalny. O komentarz poprosiliśmy Andrzeja Talagę. 

"Zatrzymanie Nawalnego jest dowodem na bezczelność reżimu rosyjskiego. Tam już w ogóle nie grają żadnej roli pozory demokracji. Odkąd zaostrzono prawo, dotyczące np. demonstracji, dotyczące organizacji pozarządowych, jest to teraz kolejny twardy dowód na to, że reżim Putina kompletnie nie liczy się nawet z fasadowością. Z czymś, co wcześniej próbował utrzymać, że jego władza pochodzi z wyboru, że ma poparcie społeczne, że troszczy się przynajmniej w jakimś stopniu o głosy opinii międzynarodowej. To pokazuje, że jest gotowy absolutnie na wszystko, gdy chodzi o utrzymanie reżimu. Na aroganckie, bezczelne zatrzymanie kogoś, kto jest uważany na zachodzie za niedoszłą ofiarę morderstwa politycznego, wcześniej przecież na wydanie rozkazu zabicia tego człowieka." - zwraca uwagę rozmówca portalu Fronda.pl

"Nie wiem, czy Rosja może jeszcze bardziej pokazać światu, że nie interesuje się prawem międzynarodowym, ładem międzynarodowym, przyzwoitością w relacjach. To jest kolejny dowód na to."

 Zdaniem naszego rozmówcy Putin jest gotów poświęcić wizerunek kraju w świecie. Przywódca Rosji poprzez tego rodzaju działania, jak podjęte w przypadku Aleksieja Nawalnego, świadomie buduje bowiem przekaz na użytek wewnętrzny:

"Myślę, że wynika to z faktu, że nie jest tam najlepiej wewnętrznie. Są różne sondaże - Centrum Lewady prowadzi najbardziej wiarygodne - które pokazują, że owszem, Putinowi poparcie wzrosło, bo był czas, gdy sięgało 40 proc. ale przecież mamy epidemię COVIDu, mamy niepewną sytuację gospodarczą, załamanie w wielu dziedzinach... Są tam co prawda zgromadzone ogromne rezerwy, które pozwalają jakoś tam łatać bieżące kryzysy, ale wzrasta np. procent ubóstwa w społeczeństwie i to bardzo znacznie. Ogromne obszary społecznego niezadowolenia tam istnieją."

Dlatego też, jak podkreśla Andrzej Talaga, Putin kalkuluje racjonalnie, mając świadomość, wartych do poniesienia, kosztów międzynarodowych.

"Chce pokazać, że nie cofnie się przed niczym, jeżeli ktokolwiek zechce mu zagrozić, jeśli chodzi o panowanie, o władzę. To jest pokaz wewnętrzny. Z jego punktu widzenia wszystkie negatywne reperkusje międzynarodowe, które mogą z tego wyniknąć, warte są poniesienia, po to, żeby pokazać wewnątrz: ja tu rządzę, nie próbujcie nawet myśleć o tym, ażeby to zakwestionować." - podsumowuje nasz rozmówca.

Z Andrzejem Talagą rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze

PRAWDA2021.01.21 20:18
Rząd i PIS to Sługa Narodu Polski -----Emeryci dzisiaj mają wiekszą stope życiowa jak ==Pracowali za == Czerwonej Zarazy w Polsce KK K --widocznie jesteś na usługach innych i pleciesz BZDURY ==
kkk2021.01.20 13:27
ja już mam dość tego tematu ile w Polsce jest gnębionych ludzi przez obecną władzę a my się będziemy zajmować jakimś ruskim opozycjonistą to jest naprawdę śmieszne.
Przemol2021.01.20 8:13
Nawalnemu nic nie będzie. Prześladują go "pro publico". Truć też go truli tak żeby przeżył. To że jest człowiekiem Kremla najlepiej pokazuje telefoniczne śledztwo, które przeprowadził. Medialna szopka. Trzymają go na wypadek przewrotu, kiedy trzeba będzie wymienić kierownictwo na Kremlu. To taki ichni Wałęsa.
lagą w Talage!2021.01.20 8:00
Nawalny , to sprzedajny anarchista! pieszczoch tzw. "zachodniej demokracji" ! cała Rosja, a na pewno większość Narodu rosyjskiego szanuje Putina m.in. za to, że właśnie to On wyrwał ten Naród z łap judejskiej lichwy, w które to łapy przejęły majątek narodowy Rosji za przyzwoleniem pijaczyny Jelcyna! Również dlatego, że Słowiański, chrześcijański Naród rosyjski NIE chce u siebie kolorowych "inżynierów", tęczowych parad, antify, genderystów itp "wartości" zachodnich, uwłaczających godności człowieka!!!
Beno2021.01.19 22:45
Komentarze z zachodniej prasy: z Niemiec, Francji: Aresztowanie Nawalnego i jego apel nie znajdzie rozgłosu w społeczeństwie. Większość, aż 75% Rosjan popiera Putina. Jest zima, pandemia, ludzie zmęczeni i nikłe szanse na duże manifestacje. Nawalny się przeliczył. To komentarze z prasy zagranicznej i niestety, ale chyba tak wygląda na dziś dzień rzeczywistość.
as sa2021.01.19 22:45
Putin, jego służby nie zrobią krzywdy Nawalnemu, więcej: będą go strzec jak oka w głowie, aby mu włos z głowy nie spadł. Na życie N. czyhają obce służby aby odwrócić uwagę od swoich krajów i obarczyć winą Rosję i zarazem zwiększyć chaos. Rosjanie są w czarnej pupie
tak!2021.01.20 7:51
nawet ci, którzy są w najmniejszym stopniu zorientowani w politycznych niuansach, wiedzą doskonale, że Nawalny jest na celowniku obcych służb, tj. z krajów, które zachowują POzory demokracji! a wszystko po to, żeby z tego płatnego agenta zrobić "męczeńską ofiarę" "reżimu" Putina.
Anonim2021.01.19 19:31
Nowy film Nawalnego o tajnym pałacu Putina. Stoi na posiadłości 39 razy większej niż Monako i 159 razy większej niż Watykan (WIDEO) kresy 24 ,PL
to już Polin2021.01.20 9:31
a tacy jak ty łykają każdą brednie, widać jak dobrze rozpracowali takich jak ty , którzy uważają, że lepiej jak za nich myślą inni, czujesz lepiej jak jesteś zwolniony z myślenia?
verizanus2021.01.19 19:28
Putin nie stwarza już nawet pozorów demokracji... no tak otoczenie Bidena przynajmniej nieudolnie próbuje..;)
ren2021.01.19 11:29
Nawalny nie powinien interesować Polaków to wewnętrzna sprawa Rosji. Lepiej zainteresujmy sie postępującą komunistyczną rewolucją w USA i fałszerstwami wyborczymi w tej do niedawna oazie demokracji.
Maciej Płatov2021.01.19 10:28
Andrzeju T. --Nawalny był POSZUKIWANY LISTEM Gończym za OSZUSTWA.A żeby się obronić, zaczął UDAWAĆ POLITYKA OPOZYCYJNEGO.I to dało PRETEKST tzw.Zachodowi ogarniętemu RUSOFOBIĄ do ATAKU na W.Putina + Rosję. Wstyd że rząd Polski Narodu Słowiańskiego ATAKUJE Braci Słowian.
Cool2021.01.19 10:50
Przestępców i oszustów nie morduje się skrytobójczo ... ruski trollu!
Maciej Płatov2021.01.19 13:21
Myśl Bo NIE BOLI.Rosyjski KONTRWYWIAD i WYWIAD DRUDZY, po IZRAELITÓW MOSADZIE.I JAK BY IM zależało ,toby OSZUSTA ODSTRZELILI ,,jak Zajca na Miedzy"bucha,cha,ha.
olo2021.01.19 8:12
Putin widzi jak słaba i podzielona jest Europa i teraz kolejne osłabienie z tytułu wyboru Bidena w USA, więc będzie coraz bardziej bezwzględny ! Czas chyba zmienić narrację w stosunku do Rosji na bardziej stanowczą !
lol2021.01.18 23:34
za to w usa dymokracja jak sie patrzy, prawda panie madralski inaczej?
Bul Komoruski2021.01.18 21:52
No i co im zrobisz ciągle jeszcze pokutuje teoria spiskowa , że demokracja jest do d..py ale nikt nie wymyślił nic lepszego. To samo można powiedzieć o rządach mafii KGBowców , czy mafii monarchii . W Polsce jest podobno demokracja a pozamykali ludzi w domowych więzieniach , zakazali Konstytucyjnych praw a patrole policji łapią ludzi bez opaski z gwiazdą Dawida o ... przepraszam bez maseczki !! Tan cały Nawalny podrzucony przez Niemców jak Lenin to taki bohater jak łajza Tusk cwele Sorosa i Makreli. Tak , że odwalcie się od ruskich maja swojego cara i tyle.
Cool2021.01.19 10:57
Problemem demokracji jest to, że ludzie w większości są po prostu głupi! ... Problemem Polaków natomiast, jest fakt, że jesteśmy od zawsze w mniejszości.
TUmann2021.01.18 20:02
... hahaha ... rasPutin ... i pejsate globalisci ..... na swoja recepte ... masci bolka nawalnego ... okragly niemiecki stol byl owocny ...
JanP2021.01.18 18:27
Myślałem, że Talaga jest mądrzejszy a to taki sam gnojek, jak reszta "demokratów" na zachodzie.
Dziennikarz TVN2021.01.18 17:04
My lewactwo i tvn chcielibyśmy tak osądzić PiS, tylko każdy na nas leje. Jesteśmy mokrzy od moczu.
Ksiądz Robak2021.01.18 17:01
A kto mówi ze Rosja to demokracja? Rosja to stan umysłu i sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem.
Anonim2021.01.18 17:01
W czerwcu ma walnac w kalendarz
***** ***2021.01.18 16:58
To zupełnie jak w Polszy. Kaczor w kościele ogłasza kto jest dobry, a kto jest zły.
lewacki pojeb gwiazdkowy2021.01.18 17:03
AAAAA *** *** ***** **** ***** ***** ****** ** ***** *** **** *** *** gwiazdkowaaaać! ***** ****** **** ******* **** **** *** **** *** *** **** **** ***
Anonim2021.01.18 16:48
Nasza agentura Putina dąży do tego samego. ***** ***
Anonim2021.01.18 16:38
Putin ma dalej demokracje Stalinowską.