23.01.20, 09:20Fot. Lukas Plewnia via Wikipedia, CC 2.0

TYLKO U NAS! Arkadiusz Mularczyk dla Frondy: Polski rząd nie ustąpi pod naciskiem organów UE!

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Trwa cały czas spór o reformę sądownictwa. Senat niedawno odrzucił w całości ustawę dyscyplinującą sędziów. Teraz ma ją przyjąć Sejm. Czy – biorąc pod uwagę ilość posłów Zjednoczonej Prawicy (ma ona nieznaczną większość 5 parlamentarzystów) – głosowanie na pewno nie skończy się jakąś niespodzianką?

Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS: Nie sądzę! Stanowisko naszego Klubu jest jednoznaczne: reforma powinna być dokończona. Tym bardziej, że widzimy ze strony grupy sędziów próby destabilizacji całego systemu wymiaru sprawiedliwości. To jest bardzo niebezpieczne. Dlatego uważam, że jest konieczne, aby wprowadzić takie przepisy dyscyplinujące, jakie są przewidziane w ustawie.

W Telewizji Polskiej pojawił się niedawno program „Kasta”. Pokazuje on tragiczne losy ludzi, oraz sędziów i ich wyroki, które te tragedie spowodowały. Czy wprowadzone już reformy i te mające być dopiero wprowadzane uniemożliwią zajście w przyszłości tak strasznych wydarzeń?

Na pewno w takiej sytuacji, sędziowie dopuszczający się przewinień dyscyplinarnych czy karnych, będą ponosić odpowiedzialność. Dotychczas było tak, a właściwie nadal jest tak, że sędziowie mogą popełniać nieskończoną ilość błędów, krzywdzić ludzi swoimi różnymi rozstrzygnięciami, i nie ma żadnej możliwości skutecznego dyscyplinowania tych sędziów. Lojalność środowiskowa bowiem jest tak duża, że najczęściej takim sędziom „włos z głowy nie spadał”. Również system nominacji, który funkcjonował, był promocją – powiedziałbym - lojalności wobec „środowiska”, a nie wobec społeczeństwa, któremu sędziowie powinni służyć. I temu celowi - zmianie zasady awansu, służyło powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Ale dzisiaj widzimy, że taki system nominacji, awansów, który został stworzony, nie pasuje środowisku sędziowskiemu. Bo on powoli rozszczelnia ten zamknięty system kastowości. I są próby podważenia tego systemu w różny sposób. Bardzo często takie, który mogą prowadzić w ogóle do destabilizacji całego wymiaru sprawiedliwości. Jeżeli dzisiaj na siłę podważa się wybory sędziów przez organ konstytucyjny – Krajową Radę Sądownictwa, a także przez Prezydenta i dowodzi się, że ci sędziowie są wybrani nielegalnie, to skutkiem będzie to, że tysiące, dziesiątki tysięcy osób, niezadowolonych z różnych wyroków, czy rozstrzygnięć, będzie je podważało. I to już ma miejsce. Jest oczywiście bardzo niebezpieczne, bo doprowadzi do wielkiego chaosu w wymiarze sprawiedliwości.

Widać więc, że obrona interesów tej „kasty” służy przede wszystkim obronie „status quo”. Ceną może być tutaj destabilizacja całego systemu i utrata stabilności orzecznictwa wydanych już wyroków.

A czy taką mentalność kastową ma większość polskich sędziów, czy jednak jest to tylko głośna mniejszość?

Cały wymiar sprawiedliwości to jest prawie siedemdziesiąt tysięcy prawników. Myślę tu o sędziach, prokuratorach, adwokatach, czy radcach. W ostatnim proteście brało udział około tysiąca prawników z tych wszystkich zawodów. Więc to pokazuje, że jednak nie jest to jakaś większość. Jest to bardzo aktywna i krzykliwa mniejszość, która próbuje destabilizować system. Większość jednak, chce móc spokojnie, normalnie funkcjonować: żyć, pracować, wydawać rozstrzygnięcia. Niestety jest mniejszość, która to podważa. I to jest głównego rodzaju problem.

Myślę też, że większość chce pewnej stabilności, przewidywalności. A sytuacja, którą dzisiaj tworzy grupa aktywistów, nie służy ani stabilności, ani przewidywalności systemu wymiaru sprawiedliwości.

Organy Unii Europejskiej sprzeciwiają się zmianom w polskim sądownictwie. Są nawet opinie, że w krajach Europy Zachodniej różne rozwiązania mogą spokojnie funkcjonować, a w Polsce nie, bo nasz kraj to „młoda demokracja”. Jak interpretować tego typu ubliżające Polakom i Polsce osądy?

Są to rzeczywiście kuriozalne wypowiedzi, które pokazują, że niestety elity tych krajów, które dzisiaj kreują Unię Europejską, nie chcą traktować krajów Europy Środkowo-Wschodniej jak partnerów, ale chcą je traktować jako państwa o niższym statusie partnerstwa. Jako takich partnerów, których można pouczać i poklepywać po plecach. Te sytuacje pokazują wyraźnie, że Unia bardzo się zmieniła od początku swego funkcjonowania. Dzisiaj widać wprost, że są Unie kilku prędkości; ewentualnie jest Unia, gdzie pewnym krajom wolno więcej, a innym mniej. To wszystko – niestety - służy też destabilizacji sytuacji w Unii Europejskiej; pokazaniu, że w Unii są różne standardy dla różnych krajów. Slogany mówiące o „równych prawach”, „równym członkostwie”, o tym, że te wszystkie zasady są ujęte w traktatach, mają się nijak do rzeczywistości. To jest poważny problem w funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który dostrzegają też inne kraje i który de facto zaskutkował tym, że Wielka Brytania wystąpi z Unii. To wszyscy wiedzieli od dawna: zdumieni Brytyjczycy nie pozwolili na taki sposób traktowania przez główne kraje. Dzisiaj widać, że nie wyciągnęły one z tego żadnych wniosków, i w podobny sposób traktują inne kraje, w szczególności Europy Środkowo-Wschodniej.

A czy można mieć pewność, że rząd polski nie ustąpi pod naciskiem organów Unii Europejskiej?

Nie! Wielokrotnie pokazaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, że potrafimy iść pod prąd, potrafimy walczyć o nasze interesy narodowe. Chociażby: największą, najpoważniejszą próbą była kwestia wyboru szefa Rady Europejskiej, gdzie rząd polski wystawił Jacka Saryusza-Wolskiego przeciwko kandydaturze pana Tuska. Kandydaturze - można powiedzieć – Niemiec!

Rząd polski przeciwstawił się również przymusowej relokacji nowych uchodźców. Także w wielu sprawach polityki klimatycznej potrafimy tworzyć skuteczną współpracę z krajami Grupy Wyszehradzkiej, krajami Europy Środkowo-Wschodniej. To wszystko tak naprawdę pokazuje, że Polska walczy o swoje interesy gospodarcze, ekonomiczne. Nie jest natomiast krajem, który płynie tylko i wyłącznie w głównym nurcie; po to, żeby mówić, że się liczymy w Europie i nas kochają. To wszystko służy temu, żeby budować potęgę gospodarczą, ekonomiczną naszego kraju, jego siłę. 

Komentarze

olo2020.01.26 13:07
Ustąpi, ustąpi. Już limit prób rozmów się powoli wyczerpuje. UE zacznie tą część na którą pis prowokuje (Węgry też).
Adrian Magdal2020.01.25 9:41
Jedź kolego do Rosji, oni też nie ustąpią !
wPISdu2020.01.25 7:29
Papa Unio Europejska
Damian2020.01.25 0:19
JEŻELI RZĄD USTĄPI POD DZIAŁANIEM UE, TO BĘDZIE JUŻ ZJAZD POLSKI PO RÓWNI POCHYŁEJ ! BĘDZIE JUŻ PO POLSCE! ZAORZĄ NAS NA CZERWONO I TĘCZOWO ! JAK USTAPICIE, NIGDY NA WAS NIE ZAGŁOSUJEMY ! TRZYMAJCIE SIĘ, DAMY RADĘ !
KASTA2020.01.24 21:11
Każdy kto będzie krytykował i zwalczał POlską KASTĘ zostanie zdelegalizowany !
emeryt2020.01.24 18:53
Od początku 2020 roku politycy otrzymają o 1000 złotych więcej a emeryt 50 zł, rasa żydowskich panów z sejmu i senatu znowu zadbała o swoje ryje
Foster2020.01.24 16:04
Pomyśleć - 60 mędrców, profesorów prawa nie mają racji, a kilku magistrów to tuzy praworządności i sprawiedliwości. Jakoś Wam nie wierzę. Instynkt i rozum podpowiadają mi, że racja jest po stronie profesorów.
olo2020.01.26 13:15
Co ciekawe profesorowie z całe świata się zmówili przeciwko magistrom. Cała UE (oprócz Węgier, wiadomo czemu). No jak to fajnie mówią: "to sami lewacy" (cokolwiek to znaczy)
Ciekawy2020.01.24 16:01
Daj Boże.
du scheisse jude2020.01.24 15:12
majne name yst 𝐋𝐮𝐳𝐢𝐟𝐞𝐫® i jestem 𝐒𝐜𝐡𝐞𝐢𝐬𝐬𝐞𝐣𝐮𝐝𝐞
Luzifer®2020.01.24 12:03
Oooo, reparacje-s.racje nie wypalily, bilans 0€ wiec kundel Mularczyk ma nowy temat?
12020.01.24 11:47
Mularczyk gdzie reparacje od Niemiec? znowu dojenie kasy a efekt żaden !!!!!
qwerty2020.01.24 10:46
Dramat Polski rozpoczęty. a oto ciąg dalszy scenariusza na najbliższe 4 do 5 lat: UE w odwecie za brak praworządności i demokracji oraz za nieprzestrzeganie przepisów unijnych wprowadza sankcje zakręcając kurek z pieniędzmi (brak subwencji , dotacji dla rolnictwa, funduszy inwestycyjnych na drogi, mieszkania itp..) PiS składa wniosek o wystapienie Polski z UE. ciemny lód rozżalony o brak pieniędzy obwiniając o to oczywiście UE a nie PiSowski rząd popiera w referendum wniosek rządu. mamy polexit. Nowy rząd pot przewodnictwem Korwina Nikke podpisuje traktat z Rosja który jest w rzeczywistościa oddaniem Polski w lenno Moskwy. Wybuchają protesty i demonstrację - resztka inteligencji i myślącego narodu która jeszcze nie wyemigrowała próbuje się bronić - które zostają krwawo stłumione przez NKWD i armię czerwoną . Oczywiście nikt się za Polską nie wstawia bo NATO trzyma z UE a USA jest daleko i woli geszeft z Moskwą. Moskwa internuje polski rząd, wprowadza rosyjska walutę język i adminisytrację. POLSKA ZNIKA Z MAPY EUROPY.
anonim2020.01.24 11:49
Jeżeli twój zamysł zmierza do ośmieszenia Konfederacji, to posłuchaj z uwagą tego: Pilne! Konfederacja zawiadamia ABW. youtube.com/watch?v=lDVIX4Ig_ro A może rozważysz i taką hipotezę, Jak żydostwo z USA i Izraela wyszlamuje z Polski 300 mld USD w nieruchomościach, to Putin na ziemiach Polski będzie miał swoich żydowskich orędowników polityki Kremla w postaci żydowskich kamieniczników, obszarników, geszefciarzy, naganiaczy, kolaborantów. Tym sposobem Moskwa bez wojny, bez ani jednego wystrzału, może otrzymać dostęp do aktywów Polski. Kreml będzie wspomagał żydowską palestynizację ziem Polski, bowiem celem jest likwidacja polskiego Państwa. Jak widać, USA, Izrael i Rosja grają na różnych pozycjach, ale w jednej drużynie pod trenerską dyrygenturą żydowskich właścicieli przedsiębiorstwa holokaust.
Foster2020.01.24 20:31
Nie żartuj - bo aż strach to czytać, a co dopiero żyć w tym wyimaginowanym (mam nadzieję) państwie. Wszystko zniosę, ale wysyłki na Sybir nie chcę.
Onuca Putina2020.01.24 9:11
UR ustąpi pod naciskiem rządu Polski.
Saki Faki2020.01.24 8:11
Pisiory swoją genialną dyplomacją sprowadzili Polskę do pozycji sławojki Europy:-)
Pawel_wr2020.01.23 23:37
Panie pośle Arkadiuszu Mularczyk ! Kiedy raport o odszkodowaniach od Niemiec za II Wojnę Światową ?
Niejestemrobotem2020.01.23 23:13
Ok, mnie zastanawia jedno. Polska, kraj spory, sporo ludzi, sporo przedstawiciel w PE. Spory rynek. I taki kraj jest popychadłem. Czemu? Czemu nasza dyplomacja doprowadziła do tego, że bardziej opłaca się być przeciw Polsce, niż z nią współpracować? W końcu my powinniśmy być jednym z głównych graczy, a co najmniej być ważnym sojusznikiem, którego się szanuje. A Ci co nie szanują powinni uważać, że nie opłaca się być przeciw nam. Ale jeśli prowadzi się politykę konfrontacyjną, bazując na sojuszu z USA, to ma się problem z UE. A UE jest bliżej i jest większym partnerem handlowym. Nam się nie opłaca być przeciw UE. A tak się kończą pomysły PiSu.
Darek2020.01.24 12:55
nie dyplomacja PIS tylko targowica. PIS ani kroku w tył, albo uratujemy Polske albo mozemy już zwijać Państwo
Krzysztof 2020.01.23 22:01
OK, rząd może nie ustąpi ale prezes Kaczyński może spartolić robotę z sędziami komunistami, Niemcami .
Andy Semicki Rabin2020.01.23 21:42
Jak długo rząd PiS nie przeprowadzi lustracji, tak długo będzie tylko magdalenkowym koalicjantem.
Konstytucja2020.01.23 20:26
"Sędziowie wskazani przez nową KRS nie są uprawnieni do orzekania stwierdził SN" ... Pytanie brzmi na POdstawie czego SN tak stwierdził ? Otóż SN stwierdził to POprzez uznanie przez SN niezgodności Ustawy o SN w tym zakresie z Prawem UE ... Jednak w ten sposób SN bezprawnie przekroczył swoje konstytucyjne kompetencje gdyż rozstrzyganie takich kwestii Konstytucja przyznaje jedynie Trybunałowi Konstytucyjnemu ,a nie SN ! Art. 188 Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach: 1. Zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, 2. Zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, 3. Zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami, 4. Zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych, 5. Skargi konstytucyjnej, o której mowa w art. 79 ust. 1.
olo2020.01.26 13:09
Poczytaj uzasadnienie SN i będziesz wiedział.
PolakNieLeming2020.01.23 15:54
Brawo rząd !!! Brawo PIS !!! Brawo !!! Tak trzymać ! Dość uprzywilejowanych "kast" w Polsce. Więcej odpowiedzialności urzędniczej za złe, naganne wykonywanie swojej pracy !
anonim2020.01.23 15:23
BRAWO PiS - TAK TRZYMAĆ !!!! ANI KROKU W TYŁ !!!!!!!!!!!!!!!!
kgb2020.01.23 14:46
tak samo kłamaliście, że nie ugniecie się przed zmianą ustawy o IPN, jakie były zapowiedzi, stroszenie piór i w konsekwencji wysłaliście do siedziby Mosadu przedstawiciela po rozkazy i ustawę w podskokach zmieniliście i jeszcze była panika bo PAD był po za krajem i nie miał jak jej podpisać to trzeba było wysyłać wszystko za granice do podpisu, oczywiście ogłupiałym wyznawcom przedstawialiście to jako sukces
Polak2020.01.23 13:46
GetBack - tylko w 2019 pisowscy kolesie wyprowadzili ponad trzy razy więcej niż AmberGold przez całą swoją działalność. CBA - jak na razie wiadomo o wyprowadzeniu przez pisowskich kolesiów przynajmniej 24 milionów, ale też wiadomo że to nie jest całość skradzionej przez pisowską mafię kwoty. PBS - trudno oszacować ile dokładnie ukradli pisowscy kolesie, ale mówi się o minimum 40 milionach. I ktokolwiek jeszcze się zastanawia dlaczego PiS tak rozpaczliwie walczy o zniszczenie sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości w Polsce?
JANOSIK2020.01.23 21:26
Gosciu do prokuratury a nie jajc tu .
robaczek 2.02020.01.24 13:41
do kogo? do PANA ZERO? ;] jeszcze do tego Kaminski z sluzbami? ;] no brawo!! ;] ale ELYTA!!!!! ;] brawo wy! KU CHWALE PARTII!!!!
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.01.23 11:06
Czytając "Sieci", "Do Rzeczy" i "Gazetę Polską" w czasie po nowelizacji ustawy o IPN też można się dowiedzieć, że skończyło się ustępowanie.
klaus2020.01.23 10:49
tu pan Poseł Mularczyk jest optymistą, tu nie wystarczą słowa, sprzedarz polskich złóż miedzi, srebra, metali z grupy paladowców, stosowanych we współczesnej elektronice, po prostu tu Polska nie ma sojuszników, ma sojuszników do maksymalnego wykorzystania,Polacy podzieleni fifti fifti, 50 procent jurgelników 50 procent niby patriotów , którzy za spokój i łyżkę strawy będą siedzieć cicho, jurgielnicy mają kasę poparcie nawet takiego sojusznika jak USA.
Andrzej 2020.01.23 10:41
PiS nie może zrobić teraz najmniejszego kroku w tył bo będzie wtedy katastrofa. Reformę trzeba przeprowadzić do końca, a winnych zamieszania ukarać. Polskę trzeba ratować z rąk targowicy.
Lucy2020.01.23 10:17
Ależ tych gnojków antypolskich na czele z piata kolumna Putina czyli konfederacja sie tu zebrało !!!!
oficer LWP2020.01.24 16:31
przekonaj mnie , że pisowskie sługusy judesejów są lepsi?
bzik2020.01.25 10:32
z odpadami bolszewickimi się nie dyskutuje bolszewików sie likwiduje
Matwiej Bej2020.01.23 10:13
PiS Ustępuje UE,Andrzej Duda PRZEGRYWA REELEKCJE.A PiS jako partia WIAROŁOMNA traci ZNACZENIE.
robaczek 2.02020.01.23 10:15
amen
AAAtomek2020.01.23 10:10
Mularczyk, to trzeba wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Widocznie się nie nadajecie do nie? Ale uważajcie, kilka milionów Polaków natychmiast wyjedzie z tego kraju jak będziecie chcieli POLEXITu. Wtedy będziecie mogli realizować swój kalifat katolicki.
Wstyd za PiS2020.01.23 9:39
Nie ustąpi pod naciskiem UE, tak samo jak nie ustąpił pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji w 2018, podczas zmiany ustawy o IPN. Taa... jasne.
robaczek 2.02020.01.23 9:37
DYPLOMATOLKI!!! tyle. kto mysli widzi co robią pisdziurki. reszta to wyznawcy ktorzy nigdy samodzielnie nie zaczna mysles. to jest mentalnosc podnóżka. podnóżka księdza lub wladzy. taki suweren w pl. nie chce byc samodzielny bo trudno. lepiej zeby twarda reka trzymala wladze i pilnowala zeby sasiad sie nie wybil za wysoko bo suwerena zazdrosc zzera ze on tak nie potrafi. no to pewnie sasiad ukradl!!! przeciez nie moze byc az tak lepszy od pisiurka!!! eh tylko Polski szkoda ;/
mycka2020.01.23 9:37
Bo on ustępuje wyłącznie Usraelowi.
Polak2020.01.23 9:35
Tak, tak, wielokrotnie pokazaliście że gdy tylko ktoś z zagranicy warknie PiS natychmiast kuli się, zmienia ustawy zgodnie z poleceniami i pokornie liże podeszwy. Taka natura tych pisowskich bolszewickich niewolników.
anonim2020.01.23 9:31
Ci sami faszyści atakują nas dziś z UE, Rosji i Izraela, więc będzie piekielnie trudno. Bez sojuszników możemy nie dać rady.
robaczek 2.02020.01.23 9:34
no jak bez sojuszników!!! wszak nasze dyplomatołki nic nie zalatwily? a BEcia, królowa Europy tez nic nie zalatwila? a nasz MSZ? a nasz Adrian? a nasz Mateusz? Przeciez wstalismy z kolan i nas teraz wszyscy sluchaja i wspieraja!! WIDZICIE JAK SIE KONCZY JAK DAJECIE NIEUDACZNIKOM WLADZE??? tak sie konczy !