25.06.20, 19:30Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Bp Janiak i kryzys w Kościele. Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Przed nami wiele zwrotów akcji

"[...] Denerwuje mnie słomiany ogień medialny, który dominuje w przestrzeni naszego życia publicznego. Za dużo wśród nas egzaltacji i tanich emocji, za mało rzetelnych diagnoz i obiektywnych analiz. W kontekście skandali obyczajowych w Kościele katolickim w Polsce nie chodzi tak naprawdę o dymisję takiego czy innego biskupa, ale o konieczną rewolucję moralną i zmianę systemu władzy kościelnej. Obecny dramat Kościoła katolickiego na świecie jest największym kryzysem od czasów reformacji Marcina Lutra w XVI wieku" - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński w rozmowie z naszym portalem, która dotyczy kryzysu w Kościele i dzisiejszej decyzji papieża Franciszka w sprawie biskupa Edwarda Janiaka.

 

Damian Świerczewski, Fronda.pl: Księże profesorze, dziś poinformowano, że arcybiskup Grzegorz Ryś został przez papieża Franciszka mianowany administratorem apostolskim diecezji kaliskiej, którą kierował antybohater filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, biskup Edward Janiak. Co w praktyce oznacza ta decyzja?

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Nie doszło dzisiaj do żadnej dymisji. Nie mianowano w Kaliszu nowego biskupa diecezjalnego. Stolica Apostolska wybrała rozwiązanie bardzo pragmatyczne, umiarkowane, kompromisowe. Biskup Edward Janiak pozostaje dalej Biskupem Kaliskim. Nie utracił swojego stanowiska. Papież Franciszek ani nie zdymisjonował obecnego Biskupa Kaliskiego, ani nie zachęcił go do złożenia rezygnacji. Zamiast pozbawienia urzędu biskupa Janiaka, czego niektórzy się spodziewali, został mianowany dla diecezji kaliskiej administrator apostolski sede plena. Tę funkcję będzie pełnił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Na czym polega ten kompromis?

Z jednej strony biskup Janiak pozostaje Biskupem Kaliskim, ale nie może obecnie podejmować żadnych decyzji dotyczących diecezji kaliskiej, z drugiej – jest mianowany administrator apostolski sede plena, który będzie zarządzał diecezją kaliską do momentu podjęcia innych decyzji w tej sprawie przez papieża Franciszka. Tego rodzaju rozwiązania są bardzo precyzyjnie opisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego. W niektórych przypadkach, gdy w jakiejś diecezji pojawiają się problemy ze sprawowaniem władzy biskupiej, Stolica Apostolska może mianować administratora apostolskiego sede plena lub administratora apostolskiego sede vacante. Łacińskie wyrażenie „sede plena” oznacza sytuację, w której biskup danej diecezji nie traci swojego urzędu, dalej zachowując swój tytuł ordynariusza. Natomiast wyrażenie „sede vacante” oznacza wakat na stolicy biskupiej spowodowany śmiercią biskupa, jego przejściem na emeryturę czy dymisją.

Tuż po premierze filmu „Zabawa w chowanego” Prymas Wojciech Polak poinformował opinię publiczną, że o sprawie biskupa Edwarda Janiaka zawiadomił Watykan. Odpowiedź przychodzi do nas po ponad miesiącu od premiery wspomnianego obrazu filmowego. Reakcja papieża jest więc tym razem chyba zaskakująco szybka?

Osobiście nie łączyłbym dzisiejszej decyzji Watykanu z informacją Prymasa Polski z 18 maja 2020 r. Wydaje mi się, że decydujące znaczenie w tej sprawie miały dwa zupełnie inne wydarzenia. Po pierwsze, dużą rolę odegrały dwa artykuły Zbigniewa Nosowskiego na temat skandali w diecezji kaliskiej, opublikowane niedawno na portalu Więź.pl i przetłumaczone na język włoski dla przedstawicieli Stolicy Apostolskiej. Po drugie, wielką siłę rażenia miała publikacja „Gazety Wyborczej” dotycząca problemów Biskupa Kaliskiego z alkoholem. Uważam, że te szokujące informacje w pewnym sensie zmusiły Watykan do szybkiej reakcji. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której obecnie nie byłaby podjęta przez papieża Franciszka żadna decyzja dotycząca dramatycznej sytuacji w diecezji kaliskiej.

Wracając do tego, o czym dowiedzieliśmy się wcześniej, jak ksiądz profesor zareagował na list biskupa Janiaka, w którym oskarża on Prymasa Polaka o atakowanie go oraz doniesienia medialne, wedle których biskup kaliski miał trafić do szpitala w stanie upojenia alkoholowego?

List biskupa Janiaka do polskich biskupów ma wielką wartość poznawczą. W pewnym sensie kurtyna poszła w górę i na scenie zobaczyliśmy realny spór prowadzony wśród członków naszego episkopatu. Niestety, trzeba się oswoić z taką wojną w Kościele katolickim w naszym kraju. Jeszcze ostrzejsze napięcia doktrynalne mamy na przykład wśród biskupów niemieckich czy amerykańskich. Dzisiaj w Kościele katolickim nie ma już jedności wśród kardynałów, arcybiskupów i biskupów, gdy chodzi o rozumienie podstawowych prawd wiary i moralności. Te podziały będą coraz większe.

A stan upojenia alkoholowego?

Jeśli biskup Janiak cierpi z powodu choroby alkoholowej, to oczywiście powinien się poddać odpowiedniemu leczeniu medycznemu. Alkoholizm to jednostka chorobowa jak wiele innych chorób. Wszystko wskazuje na to, że w Kaliszu od dawna wiedziano o tym problemie. Niestety, w tym kontekście pojawia się bardzo ważne pytanie dotyczące nominacji biskupich i wyboru kandydatów na biskupów. Szkoda, że na razie nikt nie analizuje wcześniejszej działalności biskupa Janiaka w archidiecezji wrocławskiej. Powszechnie wiadomo, że jest on bardzo blisko związany z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem. W 2019 r. kardynał Gulbinowicz został oskarżony o molestowanie homoseksualne osoby nieletniej. Osobiście już w połowie lat 90. XX wieku dowiedziałem się o wielkim dramacie moralnym dotykającym archidiecezję wrocławską. Na razie widzimy jedynie wierzchołek góry lodowej. Myślę, że przed nami jeszcze wiele nagłych zwrotów akcji.

Patrząc szerzej – decyzja papieża Franciszka może być dowodem tego, że w Kościele sprawy zaczynają w końcu iść w dobrym kierunku, jeśli chodzi o skandale oraz ich ukrywanie? Oczyszczenie Kościoła będzie w końcu możliwe? Czy też może jeszcze zbyt wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie? Redaktor Tomasz Terlikowski napisał dziś w mediach społecznościowych, że mamy do czynienia z niezwykle ważnym sygnałem dla polskiego Kościoła. Czy rzeczywiście?

Nie podzielam optymizmu pana Tomasza Terlikowskiego. Uważam, że jest on bezzasadny. Generalnie denerwuje mnie słomiany ogień medialny, który dominuje w przestrzeni naszego życia publicznego. Za dużo wśród nas egzaltacji i tanich emocji, za mało rzetelnych diagnoz i obiektywnych analiz. W kontekście skandali obyczajowych w Kościele katolickim w Polsce nie chodzi tak naprawdę o dymisję takiego czy innego biskupa, ale o konieczną rewolucję moralną i zmianę systemu władzy kościelnej. Obecny dramat Kościoła katolickiego na świecie jest największym kryzysem od czasów reformacji Marcina Lutra w XVI wieku. W niektórych krajach katolicyzm przestaje istnieć. W średniowieczu prawie cała Europa była katolicka. Dzisiaj katolicy na naszym kontynencie są maleńką wspólnotą, która nie ma już żadnego znaczenia w sensie politycznym czy kulturowym. Polskę czeka najprawdopodobniej los Irlandii, w której Kościół katolicki utracił ostatnio swoje dawne znaczenie.

Jak należy oceniać wybór arcybiskupa Grzegorza Rysia, jeśli chodzi o pełnienie funkcji powierzonej mu przez papieża Franciszka? Dlaczego akurat ten hierarcha i czego możemy się po nim spodziewać?

To dobra decyzja. Z pewnością taką kandydaturę zaproponował papieżowi Franciszkowi ktoś z jego najbliższych polskich doradców. Z perspektywy Rzymu Polska jest bardzo odległym i nieznanym krajem. W Watykanie prawie nikt nie interesuje się Polską. Nikt też nie rozumie naszego języka. W konsekwencji pracownicy Watykanu mają niezwykle ograniczoną wiedzę o Kościele katolickim w naszym kraju. Nie wiem, czy arcybiskup Ryś rozpocznie trudne dzieło odnowy moralnej diecezji kaliskiej. W 2018 r. ksiądz doktor Piotr Górski, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, przygotował dokumentację dla Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, dotyczącą skandali obyczajowych związanych z Biskupem Kaliskim. Za bohaterski czyn spotkały go kary i szykany. Wylądował w Domu Księży Emerytów. Został sam na placu boju. Nie uzyskał żadnego wsparcia ze strony 600 księży diecezji kaliskiej. Przed arcybiskupem Rysiem trudna misja przebudzenia moralnego tej diecezji.

Komentarze

Daria Danilczyk2020.06.30 11:38
Kryzys ? Jak odsuniemy PiS od koryta, to przyjdziemy po waszych pedofili !
Reytan2020.06.27 18:08
Kobylinski to stary mason,prowokator I wrog Kosciola.
franek2020.06.27 10:39
zawalił mi się swiat. dzięki niewierzącym kapłanom, biskupom. Prosze, aby ksiądz Kobyliński nie ujeżdżał na p, TERLIKOWSKIM. TO OBRZYDLIWE
Małgorzata2020.06.26 20:30
"Denerwuje mnie słomiany ogień medialny, który dominuje w przestrzeni naszego życia publicznego. Za dużo wśród nas egzaltacji i tanich emocji, za mało rzetelnych diagnoz i obiektywnych analiz. ". Należy domniemywać , że Ksiądz Profesor stawia siebie powyżej tych prymitywnych i egzaltowanych zachowań co jest nie prawdą. Jako Ksiądz celebryta SAM Ksiądz DMUCHA i podtrzymuje ten medialny ogień. Nadto sili się na diagnozy stojące w sprzeczności z własnymi wypowiedziami. To jest wkurzające gdyż przyjmuje Ks.Profesor, że czytelnicy to egzaltowani dewoci. Ateiści nie są zainteresowani duchownymi , gdyż stoją od zawsze w opozycji do Kościoła . I z kim chce Ksiądz debatować ? Z mediami ? A o czym ? O GRZECHACH duchowieństwa ? Grzechy nie są do DEBATOWANIA ale do WYZNAWANIA na SPOWIEDZI . Czynienia pokuty i zadośćuczynienia. Takie debaty to dopiero ZGORSZENIE .Jeśli Ks. Profesor stwierdza : Dramat Kościoła Katolickiego na świecie jest największym kryzysem od czasów Lutra" to zdanie to stoi w sprzeczności z wcześniejszymi WYPOWIEDZIAMI publicznymi Księdza, że NIE MA JUŻ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Jak NIE MA K.K. a tworzona jest w to miejsce jakaś Nowa ekumeniczna wspólnota religijna > to nie ma już DRAMATU. Jest NOWA RZECZYWISTOŚĆ a Ksiądz i to Profesor próbuje zasugerować czytelnikom, że DRAMAT dotyczy grzechów duchowieństwa, które od zawsze towarzyszą naturze człowieka ukrywając w ten sposób albo przemilczając ŹRÓDŁO GRZECHU czyli REFORMY II SOBORU WATYKAŃSKIEGO i ZEŚWIECCZENIE HIERARCHÓW WATYKAŃSKICH . Takie WYPOWIEDZI Ks. Kobylińskiego noszą znamiona MANIPULACJI i są GORSZĄCE.
Seks kamerki2020.06.26 16:32
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Alibaba2020.06.26 11:28
Pamiętam bp. Janiaka z lat 90-tych, arogancki, bezczelny, "król życia". Usługiwały mu siostry zakonne skrytki, zajmowały się jego apartamentami, sprzątały, prały a traktował je jak ... szkoda gadać, nie raz widziałem je płaczące. Na pytanie " znowu bp?" tylko kiwały głowami. Warto dodać, że najpierw był dyrektorem caritasu i nieźle się na tym dorobił on o jego rodzina. Zatrudniał sporą część swojej rodziny: siostra prowadziła sklep caritasu, kuzynka bar caritasu, kuzyn pracował w kurii.
Reytan2020.06.27 18:18
Jestes ubeckim prowokatorem,lajdakiem I zwyczajnym sowieckim klamca.
Anonim2020.06.26 8:29
Rabin Solos opłaca te filmowe chece a współbracia biskupi niszczą kapłana ,który pedofilem nie jest, biskupa który ma piękny życiorys. To jest wstyd dla hierarchów. Brak jednośći i opowiedzenie się za współbratem to wielki grzech. Od wyroków są sądy powszechne i kościelne ale nie SB-ckie metody. Zajmijcie filmami z Hollywood gdzie przez dziesiątki lat protestanci i żydzi pluli na katolików.
awe2020.06.26 3:35
problemy z duchownymi nie zniszcza mojej wiary
Jan Radziszewski2020.06.26 3:07
Nie zapominajmy X Kaliscy tj diecezji nie muszą słuchać Bp Rysia -ad personam administratora Bo nie składali jemu Przysięgi tylko X Ordynariuszowi diecezji Kaliskiej Bp Janikowi -. tym bardziej że wygląda to na masońską prowokację z tyt ostrych słów bp Janika skierowanych do Prymasa X Abp Polaka
Bystry2020.06.26 17:20
Panie Janie ma pan rację...
AAAtomek2020.06.26 0:05
"Polskę czeka najprawdopodobniej los Irlandii, w której Kościół katolicki utracił ostatnio swoje dawne znaczenie." Amen.
thebodzio2020.06.26 11:48
Amen? Chcesz, żeby tak się stało? Życzysz Kościołowi, czyli mnie także, tak źle? Trzeba sporo złej woli, pesymizmu lub nieświadomości, żeby tak mówić. Ale, nie bój się! Jedyny prawdziwy Kościół, czyli Kościół Katolicki, nie tylko przetrwa, ale i zostanie wywyższony przez ponowne spotkanie ze swoim Królem i Założycielem.
Alojzy Cedzidło2020.06.26 22:33
AAAAA tomek . ma rację . Kościół w Irlandii ,,załatwiło "pedalstwo i sądy podobne do naszej ,,Kasty". Przykład autentyczny. Po 40 latach od rzekomego molestowania . były ministrant skarży nieżyjącego od 20 lat księdza , o molestowanie . Tamtejszy "Tuleya " zasądza milionowe odszkodowanie ,które musi zapłacić parafia Kasy brak w parafii .Komornik zajmuje kościół . I po ptokach . Naszym "AAAAtomkom " marzy się to samo
Alojzy Cedzidło2020.06.25 22:44
Ale nam się teologów namnożyło . A speców od naprawy kościoła , to ho ho ho .Nawet Wyborcza się ,,ujawniła " .A gdyby się zastanowić , to gro specteologów najwięcej jest w gronie ateistów . Ba . wśród wrogów kościoła , Faktyczne , w naszym Kościele coś nie gra . Ani mi w głowie radzić , ani krytykować . Bo jak większość ,,speców " nie znam całej sprawy . W tej sytuacji wszelkie dywagację rady krytyka ,to to na co czekają "przyjaciele " naszej wiary,. A tak w ogóle to widać jaką wartość dla naszej wiary mieli Prymas Tysiąclecia , pomordowani przez komucha i firera duchowni. Hitler ze Stalinem wiedzieli jak pozbawić POLAKÓW prawdziwej elity .I to teraz owocuje . Nie tylko w Kościele .A wszystko przez to,że tylko w kościele są homosie . Gdzie indziej ... ale skąd . Ani jednego .....
co ty ględzisz, ględzioło?2020.06.25 22:52
Trochę kłopotów sprawia ci interpunkcja.
Alojzy Cedzidło2020.06.26 15:24
Prawda was boli . Interpunkcja ważniejsza od tematu. Przykro mi ,że tylko ja taki interpunkcyjne nieuk, Pozostali komentatorzy to geniusze ortografii i kultury .Pozdrawiam . Żeszuf dn. 26.06..2020
Historia panie2020.06.25 22:56
W Europie Zachodniej nikt masowo księży nie mordował a kk już nie ma. Nic nadzwyczajnego, normalny historyczny proces. I u nas za dwadzieścia lat w kościołach będą juz tylko babuleńki. Mam nadzieję dożyć i zobaczyć :)
Alojzy Cedzidło2020.06.26 17:58
"Historia panie ". Smutna . Sami ludzie nia kierują . Hitlerow , Leninów ., Stalinów sami wyhodowali .Religia katolicka opiera się o prawa natury .Wy wolicie prawo wymyślone. Ba , wymyśliliście i wszystko inne to Wasz wróg . I tak będzie do końca świata .Jest bardzo prawdopodobne ,że ten " koniec " sami zmajstrujecie. Bomby jądrowej np.Watykan nie skonstruował . I tyle , " Panie Historia "
Reytan2020.06.27 18:16
Komunistyczni zwolennicy postepu zamordowali setki milionow ludzi za wiare w Boga,bo "postep" nie wystepowal.
Zarabiaj na walucie pandemi2020.06.25 22:14
Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc! Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: --  https://bit.ly/380hB3i -- Wpłacić pierwszy mały depozyt 1000zł A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie! W ciągu dnia można otrzymać zwrot!
WZW2020.06.25 21:59
oliwy do ognia dolał masoński Nosowski!?
Krakus2020.06.25 21:29
No KK ma problem. Bo póki co, rzadzą nim średniowieczne purhe, jak np. arb. Jędraszewski. Najwyższy czas, żeby to zmienić. Jest nadzieja, "Rzym" zadziałał pierwszy raz i od razu pozytywnie. Franciszek usunął Janiaka, dał prawa Rysiowi, który ludzki jest :) Niech żyje Franciszek :) :)
Anonim2020.06.26 7:47
Uj głupolu, walisz tym "średniowieczem" a cała ta Wasza "nowoczesność", ten postęp to ma brodę kilku tysięcy lat. Poczytaj sobie Biblię i poczytaj sobie o Sodomie i Gomorze. To jest ten sam "postęp", którym się tak szczycisz. A jak Ci mało to jeszcze możesz się cofnąć do czasów Noego. Uj "nowocześni" się odezwali... Wy w ogóle zeszliście z drzewa czy nadal wpieprzacie korę? Ekologicznie nieprawdaż?
STANISLAW2020.06.25 20:54
Takie mam wrażenie, że nie którzy autorzy juz sią zapętlili w sprawie tzw. sakndali. Prawie w każdej złej sprawie widzą tylko "wierzchołek gory lodowej". Dlaczego? Bo ich zadławia własna wyobraźnia i zbyt wiele sobie dopisują do każdego spotkanego w kościele zła, które zamiast indywidualnego czynu, oczyma wyobrażni widza wielkie masy sprawców i czują się bezsilni wobec NIEWIDOCZNEO zła - ŻE GO NIE WIDAĆ, że go nie ma, a powinno być!!. Autorzy, powróćcie, proszę, do realnego zycia!
Piotr Nowak2020.06.25 21:19
Bzdury psze księdza. Gdybyście nie ukrywali przestępców systemowo, to nikt by tak nie myślał. A że wyszło na jaw jakie z was buce, to będziesz płakusiał nad swoim losem. Gdyby się nie wydało to byś nie jęczał...
Anonim2020.06.26 7:44
Wy Nowak wsadzaliście za komuny do seminariów najpierw swoich agentów, szukaliście różnych haków, kombinowaliście aby mieć jak najwięcej TW a nieposłusznych wam likwidowaliście jak np. bł. ks. Popiełuszkę, a teraz walicie "świentym oburzeniem". Kościół i z tym sobie da radę. UB-eków tak czy inaczej się odsieje bo nie wytrzymają próby czasu, która idzie. I ziarno zostanie odsiane od plew.
basetla2020.06.25 20:27
subito santo
Wzmożenie Patriotyczne2020.06.25 20:09
Kościół jest istotą polskości. Dlatego, za grzechy kapłanów, Bóg ukara cały Naród Polski!! Czas kary nadchodzi!
f232020.06.26 10:32
Sukienkowi nagrzeszyli, a biedni obywatele mają ponosić tego konsekwencje?
Reytan2020.06.27 18:12
Wzmozenie to lajdak,klamca io prowokator komunistyczny. A ponadto IDIOTA.
Anonim2020.06.25 19:55
Duchowieństwo ślepe głuche i zbierze owoc swojego tchórzostwa. Uznając Bergoglio jako papieża, Drodzy Duchowni dotarliście już do punktu, w którym w tym Waszym "kościele" czci się Pachamamę. Dlatego też mniemam, że Antychrysta przyjmiecie z otwartymi rękami. Nie pomni jesteście słów bł. Katarzyny Emmerich piszącej o naszych czasach, że "wielu duchownych będzie ekskomunikowanych i nawet wiedzieć o tym nie będą". Wiarołomni i sprzedajni widzący tylko koniec swojego brzucha.
Anonim2020.06.25 20:01
Ps. Pamięta Ksiądz co się stało z statuą Dagona kiedy Filistyni postawili przed nią Arkę Pana? No. To tak i bergoglianiści uroczyście obnosili figurkę Pachamamy w obiektach sakralnych przed tabernakulum. Taki to jest "kościół". Pachamamy.
Felek2020.06.25 22:49
Czyli jak duchowny jest skurczybykiem kryjącym pedofilów, chlejącym na umór zawistnikiem to należy przykryć sprawę i wsunąć wszystko pod dywan byle żeby wizerunek kościoła nie ucierpiał. Obwinimy papieża, "wrogów kościoła" i przywołajmy jakieś przepowiednie obłąkanych ludzi które akurat będą pasować do sytuacji bo ktoś się stara podważyć piekło polskiego kościoła. Nie mówiąc już o tym że to jest tylko usunięcie z funkcji na bok. W normalnym świecie, osoba świecka odpowiada karnie za takie czyny. a tu święte krowy (k..rwy) które dożyją w dostatku aż do śmierci.
Anonim2020.06.26 7:09
A gdzie tu widzisz obronę patologii? Nie rozróżniasz fundamentów, kwestii prawd wiary z nadużyciami. To o czym piszę to fundamenty wiary, istnienia a nie nadużyć, które oczywiście trzeba usunąć.
Anonim2020.06.26 7:28
Ludziom się wydaje, że w KK są sami święci. Nie. Wszyscy jako ludzie mamy skłonność do zła. I w Kościele raz ta skłonność przeważa a raz podejmuje się z patologią zdecydowaną walkę. Tak jest nieustannie. I żadna inna organizacja nie jest wolna od pokus. Tylko problem polega na tym, że nie wszyscy mówią niezmiennie co jest złem. Np. Protestanci, ponieważ nie dawali sobie rady z wiernością małżeńską to sobie stwierdzili, że kobiecie można dać "list rozwodowy" i grzechu cudzołóstwa już nie ma. I od razu stali się doskonali, nieprawdaż? Nic się nie zmieniło tak na prawdę prócz pojęć... Zlikwidowali sobie papieża bo oczywiście dogmatyzm i teraz u nich "co rok to prorok", z których każdy chce być papieżem, umiłowanym przywódcą, co to jego wiara będzie tą już najwierszą i poprowadzi lud ku świetlanej przyszłości. W piekle też ogień się pali... ale co kto lubi. Z problemem nadużyć seksualnych jest problem bo bardzo trudno wyłapać kogoś kto idzie do seminarium a ma takie skłonności. Np. komuniści sowieccy "wsadzili" w latach 60-tych i 70-tych ok. 1000 homoseksualistów, o których przecież w Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane, że "królestwa bożego nie odziedziczą". Innymi słowy mówiąc, Pismo Święte stwierdza, że są potępieni z definicji. No i owi geje dochodząc do wpływowych stanowisk niejako się "reprodukowali", czyli tworzyli powoli "grupę trzymającą władzę". W Kościele panuje zasada, że trzeba mieć twarde dowody nadużyć by kogoś wywalić. Wynika to z wieków doświadczeń z fałszywymi oskarżeniami. A jeszcze trzeba do tej menażerii dołożyć agentów UB jak to ma miejsce w Polsce... Agentura wpływu... No i teraz mamy problem. Ale Kościół jest mistycznym ciałem Chrystusa, jego siłą jest Chrystus, więc Kościół nie upadnie, choć nie oznacza, że pozostanie w tej formie jaką znamy i w takiej ilości członków jaką znamy. Kard. Ratzinger jasno ongiś powiedział, że "Kościół zacznie od początku". Ale nie od zera bo w nim jest Chrystus czy komuś się to podoba czy nie. On jest bez grzechu zaś my ciągle musimy się nawracać.
Anonim2020.06.26 7:38
Ps Komuniści sowieccy wsadzili tych gejów do seminariów amerykańskich. No i mamy dziś np. problem kard. McCarricka. Ale nie tylko on oczywiście. Zaczął to powoli uporządkowywać już wcześniej św. Jan Paweł II (proszę sobie znaleźć informacje a nie propagandę), dalsze kroki podjął Papież Benedykt XVI. No, ale nastąpiła era Bergoglio no i geje górą. I jak to mówią: "jest dobrze a będzie jeszcze dobrzej" (S. Michalkiewicz) oraz: "to jest nasze przez nas wykonane i nie jest to nasze ostatnie słowo" (z filmu "Miś"). Przy czym homoseksualizm stanie się formalnym elementem doktryny bergogliańskiej. I w tym układzie także i pedofilia. Najlepszym dowodem na to, jest sytuacja kiedy amerykańscy hierarchowie chcieli w końcu uprzątnąć tę "stajnię Augiasza" bo katolicy amerykańscy wściekli na swoich hierarchów wstrzymali finansowanie Watykanu, to z Watykanu przyszedł zakaż bo będą opracowane instrukcje. I na tym w zasadzie się skończyła walka z pedofilią w Kościele w USA.
katolicka kretynizacja polski2020.06.25 19:43
A ja i tak jestem jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
lewacka kretynizacja świata2020.06.26 17:55
Fakt, takiego goowna jak lewackie nie ma gdziekolwiek indziej hehehehe
katolicka kretynizacja polski2020.06.25 19:29
kościół tonie w szambie który produkował przez wieki
Anonim2020.06.26 7:52
A nie produkowali tego szamba różni "TW" i "UB-ecy" na przestrzeni wieków, tacy Judasze? Wiesz oczywiście jak skończył? I nie chodzi o doczesność... Tyle by było ich "zwycięstwa".
f232020.06.26 10:31
Zdrada i mafijne relacje są trwale wpisane w tradycję kościoła od samego początku.
katolicka kretynizacja polski2020.06.26 12:57
kościół miał szansę się "oczyścić" poprzez lustrację ale oczywiście umoczeni w szambie biskupi nie zgodzili się na to! to niech teraz nie pyerdolą o SB, pedałach i pedofilach których niby bezpieka im podsyłała itp.!
ateusz2020.06.26 12:39
Najwyższy czas pogonić czarną zarazę
Lewacka Kretynizacja Świata2020.06.26 17:56
Fakt, czas najwyższy pogonić tęczową zarazę hehehehe
lewacka kretynizacj świata2020.06.26 17:54
Lewactwo tonie w bagnie, które produkowało od wieków, to fakt
katolicka dekretynizacja Komuny2020.06.27 18:09
...