18.03.20, 11:30

TYLKO U NAS! Dr Jerzy Targalski: Konsekwencją epidemii koronawirusa będzie załamanie UE

Bezpośrednią konsekwencją tej sytuacji epidemiologicznej będzie osłabienie kierowniczej roli Niemiec i załamanie się Unii jako projektu niemieckiego […] Polska ma w tej chwili szansę uzyskać suwerenność w walce z Niemcami i Brukselą […] Nie zdziwiłbym się, gdyby Targowica wykorzystała epidemię do wycofania Kidawy-Błońskiej i wysunięcia Hołowni- dr Jerzy Targalski, politolog, historyk dla portalu Fronda.pl.

 
Fronda.pl: Od kilku miesięcy Chin są odcięte gospodarczo od świata, nie eksportują, z Chin do Europy nie docierają towary, znaczna część zakładów produkcyjnych w Państwie Środka nie funkcjonuje w związku z epidemią koronawirusa. Jakie konsekwencje może to mieć dla europejskiej i światowej gospodarki?
 
dr Jerzy Targalski, politolog, historyk: Konsekwencje krótkotrwałe, to są braki na rynku. Natomiast najważniejsze są konsekwencje długotrwałe. Myślę, że ten przypadek spowoduje, że część produkcji powróci na Stary Kontynent i do Stanów Zjednoczonych, albo przynajmniej w pobliże, czyli zostaną skrócone łańcuchy dostaw.
 
Wypadek z koronawirusem pokazał, że takie długie łańcuchy dostaw w wypadku nieprzewidzianych sytuacji, a takie zawsze mogą się zdarzyć, są niebezpieczne. Nie można ryzykować. Wszystkim się wydawało, że nic niespodziewanego się nie wydarzy, natomiast zawsze pojawiają się czynniki, których wcześniej nie przewidywano. Stąd wszelkie przewidywania oparte na ekstrapolacji są z założenia nieprawdziwe.
 
Myślę, że przede wszystkim konsekwencjami będą większe uniezależnienie się gospodarcze od Chin, zmniejszenie roli gospodarczej Chin oraz lokowanie produkcji, jeżeli nie w starych centrach przemysłowych, to przynajmniej w ich pobliżu. Stąd duża szansa dla Europy Środkowo-Wschodniej, generalnie dla krajów Międzymorza.
 
Ewentualny powrót przemysłów bliżej Europy musiałby oznaczać zmianę myślenia europejskich elit. Tego typu przewartościowanie nastąpiło już w USA pod rządami Donalda Trumpa. Czy jest to możliwe również w Unii Europejskiej?
 
Jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone, to ta epidemia jest na korzyść polityki Trumpa i przyspieszy realizację jego celów. A jeżeli chodzi o Europę, to myślę, że bezpośrednią konsekwencją tej potwornej histerii związanej z epidemią będzie załamanie się Unii Europejskiej. Niemiecka Unia Europejska pokazała, że jest od tego, żeby nas doić, natomiast w wypadku jakiegokolwiek zagrożenia niemiecka Unia staje się bezbronna, milczy i udaje, że jej nie ma. Czyli jest to instrument dojenia a nie instrument pomocy, czy ochrony przed czymkolwiek.
 
Dlatego to przewartościowanie będzie miało szeroki zakres. Tu nie chodzi tylko o ściągnięcie produkcji z powrotem do Europy. Bezpośrednią konsekwencją tej sytuacji epidemiologicznej będzie osłabienie kierowniczej roli Niemiec i załamanie się Unii jako projektu niemieckiego.
 
W jaki sposób dojdzie do załamania niemieckiej Unii Europejskiej?
 
Tego dokładnie nie wiem. Można sobie wyobrazić, że poszczególne kraje zaczną się buntować, zwłaszcza Włochy. Proszę zauważyć, jaka jest sytuacja we Włoszech. Zdziwiłbym się, gdyby ta sytuacja nie doprowadziła do buntu przeciwko aktualnemu rządowi, który został powołany w wyniku interwencji niemieckiej. Poprzedni rząd upadł w wyniku porozumienia Ruchu Pięciu Gwiazd z rządem niemieckim. Spodziewać się można buntu przeciwko rządowi Ruchu Pięciu Gwiazd, przedterminowych wyborów, z których zwycięsko wyjdzie Liga Matteo Salviniego. A to oznacza, że Włochy dołączą do tych krajów, które się buntują przeciwko dyktatowi Niemiec.
 
W obliczu pandemii i scen jak z filmów grozy Włochy zostały same i nie uzyskały pomocy od krajów Europy Zachodniej- Francja i Niemcy wprowadziły nawet embargo na wysyłanie jakichkolwiek środków medycznych do tego kraju. Czy rozczarowanie Włochów Unią Europejską nie będzie rosło?
 
Oczywiście, że będzie rosło. Na początek mamy Włochów, a za Włochami pójdą inni, jeżeli ta sytuacja powtórzy się w innych krajach. Gdyby Unia Europejska rzeczywiście była instytucją nie „dojenia” a instytucją ochrony i współpracy, to Włochy otrzymałyby pomoc w sprzęcie i w ludziach z innych krajów. To pokazuje jaki jest prawdziwy charakter Unii Europejskiej- jest to instytucja dojenia. Oczywiście dojenia przez Niemców- co do tego nie ma żadnej wątpliwości.
 
Pojawiły się wypowiedzi m.in. kanclerz Angeli Merkel, że epidemia koronawirusa może dotknąć nawet 60% niemieckiego społeczeństwa.
 
Dokładnie 70%. Jest to przede wszystkim deklaracja, która ma zastraszyć społeczeństwo i wymusić bezwzględne posłuszeństwo. Po pierwsze nie jest to prawda, bo nawet w Chinach taki procent społeczeństwa nie zachorował. Po drugie sam fakt zachorowania nie oznacza jeszcze ani śmierci, ani ciężkiego przebiegu- ciężki przebieg jest tylko u 10%, które chorują, głównie osób starszych i chorych na inne choroby. Dla mnie jest to zastraszanie społeczeństwa i zarządzanie strachem, żeby wymóc posłuszeństwo wobec partii rządzącej.
 
Polska ma w tej chwili szansę uzyskać suwerenność w walce z Niemcami i Brukselą. I TSUE i Bruksela są sparaliżowane, a znając psychikę tych tchórzy, to oni tak strasznie się boją o własne cztery litery, że jeszcze długo nie będą zdolni do działania. Tę właśnie niezdolność do działania policji bezpieczeństwa unijnego należy wykorzystać. I nad tym trzeba by się zastanowić: jak wykorzystać niemoc Unii i obezwładnienie organów bezpieczeństwa unijnego, żeby sfinalizować reformę sądownictwa.
 
Unia Europejska wydaje się w tym momencie bezradna- Parlament Europejski, Komisja Europejska nie działają.
 
Właśnie to trzeba wykorzystać, że nie działają i nie będą działały. Jeszcze bym im podesłał kilka osób udających chorych, żeby się jeszcze bardziej przestraszyli- może umrą ze strachu.
 
Polski rząd wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego, przywrócił kontrolę na granicach, wprowadził zakaz wjazdu dla cudzoziemców, zarządził zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, wcześniej zdecydował o zamknięciu szkół i uczelni. Czy były to dobre decyzje premiera Morawieckiego i jego współpracowników?
 
Tak, to są dobre ruchy z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że wirus przychodzi z zagranicy, więc zamknięcie granic jest tu słuszne. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe decyzje, to kwarantanna jest najlepszym sposobem walki z tym wirusem. Chociaż należy pamiętać, że te wszystkie zarządzenia mają także charakter terapeutyczny- chodzi o uspokojenie społeczeństwa.
 
Myślę też, że te decyzje powinny przynieść wzrost poparcia dla rządu, który okazał się sprawny. Dotychczas uważałem, że prezydenta Duda nie wygra wyborów, to w tej chwili jestem przekonany, że wygra. Ta działalność wpływa na korzyść rządu, a na wybitą jednostkę wyrasta minister Szumowski- co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
 
Stan zagrożenia epidemiologicznego wpływa również na kampanię...
 
Epidemia już jest wykorzystywana do rozmaitych posunięć politycznych, np. pani Turczynowicz została wycofana, bo epidemia jest doskonałym pretekstem do takiego posunięcia. Nie zdziwiłbym się, gdyby również Targowica wykorzystała epidemię do wycofania Kidawy-Błońskiej i wysunięcia Hołowni, o czym mogłyby świadczyć sondaże. Jeśli sondaże, przygotowywane przez komunistyczną bezpiekę wykażą, że preferencje wyborcze pani Kidawy-Błońskiej i pana Hołowni zaczną się zrównywać, to będzie znak, że decyzja wycofania obecnej kandydatki PO na urząd prezydenta RP została podjęta. Jest to okazja, żeby się tego zjawiska intelektualnego pozbyć.
 
Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Obserwator2020.03.19 13:06
Z punktu widzenia ekonomicznego broń biologiczna, jaką zastosowano spełni dwie ważne funkcje na całym świecie: 1. Depopulacja - ekonomia nie liczy się z człowiekiem w wieku poprodukcyjnym. 2. Wprowadzenie sieci 5G Ad. 1. Przypatrzmy się problemom systemów emerytalnych państw np. Włochy. Które kraje podadzą prawdziwy bilans żniwa koronowirusa Chiny? Korea, Rosja, Iran, Włochy, czy Polska? Precyzyjnie zaprogramowana broń zabierze, owszem kilka tysięcy ludzi od 25-50 i może kilkaset dzieci, ale w tym chodzi o ludzi starych. Ad 2. Gwałtownie przechodzimy na wirtualną komunikację. Smsy czy e-maile to już historia. Konferencje online, video i dźwięk wysokiej jakości się liczy. To nie problem już dziś, ale za chwilę przy takim obciążeniu zapotrzebowania szybko się załamie, tylko szybki sygnał z tym poradzi. To, przed czym ludzie obecnie się wstrzymywali i obawiali skutki 5G, za chwilę będą o to prosić i jeszcze płacić bez względu na efekty zdrowotne. Maszty stoją, tylko nie było większego pretekstu społecznego, żeby je uruchomić. Mam nadzieję, że się mylę. Czy nie zastanawia Państwa, że Afryka - w oczach wielu syf i malaria - ma tak mało zachorowań w skali globalnej???
Apache19802020.03.19 9:42
Obłąkańczy bełkot. Nienawiść, jad i farmazony podparte autorytetem doktoratu. Fuj
janek2020.03.18 23:16
Pożyteczni idioci Putina w akcji! Cieszycie się , nie?
Czesc kotku2020.03.18 22:11
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! www.paniedzis.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś napisze do nich! Pokazy online chat skype i seks tel!
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.03.18 21:57
Gerrsdorowej już cieniutko zostało, a resztę kasty za pysk i won do cela+, niech ich kaszubski piesek ratuje!
Miś Uszatek2020.03.18 21:40
Można sobie heheszkować i dowcipkować, ale prawda jest taka, że Niemcy i Francuzi leżą i kwiczą. Koronawirus załatwi ich do spółki z islamskimi nachodźcami.Zobaczycie!
\054\073\0542020.03.18 21:39
Miejmy nadzieję że ten kryptokomunistyczny i też kryptosatanistyczny twór o nazwie UE się pod przekleństwami i koronawirusem zawali, a jego huk będzie słyszał cały świat!
*82020.03.18 19:59
O frondko geniusz debilizmu wypowiada sie , uzgodnil to z swoim przelazonym
Olej2020.03.18 17:24
I jeszcze jedno wobec tych, którzy się radują z perspektywy zawalenia się gospodarki niemieckiej. Niech wezmą pod uwagę fakt, że owe zawaleni dotyczyłoby również Polski. Nikomu nie jest potrzebna katastrofa lecz weryfikacja dotychczasowego modelu polityki niemieckiej w stopniu takim aby niemiecka pompa gospodarczo finansowa pompowała nie tylko do Niemiec ale w cały kontynent. Jednym słowem Niemiecka Europa nie. Europa z Niemcami jak najbardziej ! Z jednym dopowiedzeniem i dodaniem do całości aktywnego uczestnictwa w projekcie Ameryki. Tylko transatlantycki tandem gospodarczy, polityczny i militarny gwarantuje utrzymanie równowagi świata.
Libori2020.03.18 16:59
NIE ZAWSZE SIE ZGADZAKM Z JEGO P0GLADAMI!ALE TYM RAZEM PRZYZNAM MU RACJE?TO JEST JASNE JAK SL0NCE,W NIEMCZECH GOSPODARKA SIE WALI BO LEWACTWO 0SZALAL0.
anonim2020.03.18 16:52
Pan Profesor jest politologiem, ale nie biologiem, ani ekonomistą. Po co tracić autorytet? 70% zarażonych to nie politykowanie Merkel, ale jednoznaczna opinia naukowców (z jedną z nich -p. prof wirusolog także rozmawiałem). Będzie taki odsetek, bo taki sam jest w innych wirusach grypy i można z tym żyć - kilkuprocentowa śmiertelność wśród osób w wieku wyższym niż przeciętna życia, nie zmieni w populacji NIC. Przenoszenie fabryk... musiałoby mieć co najmniej kilkuletnie podstawy ekonomiczne a tych brak. Z pewnością 3 miesięczny przestój chińskich fabryk takich nie daje, tym bardziej, że obecnie fabryki stają na Starym Kontynencie a Chińskie ruszyły. WV może żałować, że robił w PL a nie Chinach i nie wykluczone, że tam się przeniesie.
Polexit2020.03.18 16:03
Jak się więc okazuje są korzyści z koronawirusa. Tego ścierwa nic do tej pory nie mogło ruszyć. Jest nadzieja, że będziemy mieli po 225 latach wolność!! " ... Ojczyzną wolną racz nam zwrócić, Panie!".
ja bym dał im 500% plus2020.03.18 15:24
Są tacy co prognozują 6% spadek PKB Polski w wyniku pandemii.
Olej2020.03.18 15:04
Czeka nas bardzo głęboka reforma Europy i sięgnięcie do pierwotnego wzoru jakim było EWG - Europejska Wspólnota Gospodarcza - dodam; w układzie transatlantyckim z polityczną, militarną i gospodarczą dominacją USA. Europa sama jako byt polityczno-gospodarczy prędzej czy później padnie. Co do Chin, może być tak, że zaczną się dusić nadprodukcją i kurczeniem rynków zbytu, zwłaszcza do krajów bardzo rozwiniętych gospodarczo. W orbicie chińskiej pozostaną natomiast państwa słabe, które będą ciążyć politycznie ku Chinom za kupowanie ich chińskimi pieniędzmi, kapitałem ochoczo rozdawanym przez Chiny, zwłaszcza tam gdzie chcą się trwale usadowić. Dojdzie do głębszej polaryzacji świata - politycznej i gospodarczej. Za tym pójdą sprzeczności interesów i konflikty.
Art2020.03.18 16:41
Nie wiem skad Ci to przyszlo do glowy? Reforma jest juz przygotowana, ale w odwrotna strone - wszyscy doskonale juz wiedza, ze integracja bedzie jeszcze scislejsza, bo tylko to dziala w swiecie globalizacji. Twoja diagnoza, to takie przemyslenia sprzed 40 lat mniej wiecej.
Rochel572020.03.20 21:13
NEVER !
Olej2020.03.18 17:15
Skąd mi to przyszło do głowy ? Z stąd, że nie będzie wyboru. Min. dla takich państw jak Polska. Będziemy musieli się opowiedzieć za innym kierunkiem i kształtem politycznym Europy. I na ten kształt decydująco wpłynie polityka amerykańska oraz brytyjska, pod warunkiem, że Brytania się zmieni wewnątrz. W zasadzie Europa jako wspólnota gospodarcza wolnego handlu i koordynacji polityki gospodarczej jest dla Polski jak najbardziej korzystna, Z otwartością granic, z przepływem towarów, usług i ludzi. Europa jako wolny obszar gospodarczy z zewnętrznymi granicami, z jakąś namiastką parlamentu europejskiego , który politycznie reprezentowałby wspólne interesy wszystkich państw, z równym głosem z decyzjami w zakresie bezpieczeństwa europejskiego. Ot choćby w sytuacji jaką mamy obecnie. Myślę, że tak czy inaczej Europa będzie zmuszona się jednoczyć gospodarczo żeby wytrzymać konkurencję reszty dynamicznie zmieniającego się świata. I ten proces nie będzie decyzją woli i ideału ale konieczności aby przetrwać.
Art2020.03.18 18:36
Ale jakiego wyboru? Nie do konca chyba zrozumialem. Unia Europejska jest gospodarczo wlasciwie zjednoczona. Kierunek reform jest juz zdecydowany: chodzi zjednoczenie polityczne. Czyli integracja upodabniajaca Unie do panstwa z wybieralnym w powszechnych wyborach prezydentem. Tam juz nie ma dyskusji o jakiejs Europe Ojczyzn czy podobnych pomyslach. Takie dyskusje odbywaly sie w Europie Zachodniej 30-40 lat temu. Teraz chodzi o to, w jaki sposob zarzadzac gospodarczo i spolecznie tak wielkim organizmem. Naprawde nikt powazny nie rozwaza Unii wylaczenie jako projektu gospodarczego. To juz nie ten czas i nie to doswiadczenie. Stara Europa chce sie integrowac politycznie jeszcze bardziej i za Macrona zapadla juz decyzja, ze mozna to bedzie zrobic nawet jesli jakies panstwa (chodzilo glownie o Polske) nie beda tego chcialy. To jest sa te slynne '2 predkosci Europy'. I to jest szalenie niebezpieczne dla Polski. Bo Europa tej drugiej predkosci nie bedzie miala nic do gadania. Nikt z Unii nas nie wyrzuci i nikt nie powie wprost, ze jestesmy problemem. Po prostu nikt nas nie bedzie pytal o zdanie. I o to toczy sie teraz gra, ktora, niestety, polska dyplomacja juz przegrala. Problem jest jeden. Decyzja zapadla, a w Polsce dyskutujemy o Europie Ojczyzn zamiast o tym, co zrobic, zeby nie wypasc na peryferie. Bez sensu.
Olej2020.03.18 20:15
Nie da się politycznie i odgórnie ukonstytuować polityki i wsadzić w nią na siłę wszystkich europejskich państw. Prędzej czy później twór taki zostanie rozsadzony sprzecznością interesów. I to się właściwie już dzieje. Pogłębia się kryzys tejże konstrukcji, tak właśnie rozumianej. W istocie Polska sama miała by problem, lecz nie jest sama i z pewnością sama nie pozostanie gdyż niezadowolenie z istniejącej sytuacji zgłaszają inne państwa. A obecny kryzys tylko tę dezaprobatę pogłębi. Jak powiadam Polska, kraje środkowoeuropejskie przy wsparciu USA tę sytuację będzie zmieniać, lub w najgorszym wypadku, dojdzie do całkowitego rozpadu i Unię stanowić będą tylko Francja, Niemcy, Hiszpania. Zakładając taki scenariusz, dla w/w krajów skończy się katastrofą, zostaną zdystansowane cywilizacyjnie w niedługim czasie. Wystarczy prześledzić wskaźniki gospodarcze samych Niemiec, Francji czy Hiszpanii, porównać je ze wszystkimi państwami Europy Środkowej i wyciągnąć wnioski w 10 -15 letniej perspektywie czasowej. Tym bardziej, że biurokracja brukselsko niemiecka coraz bardziej hamuje zamiast wzmacniać rozwój gospodarek państw europejskich. Idąc dalej gdy uczestnikom tego interesu przestanie się opłacać brać w nim udział po prostu zrezygnują. Francja i Niemcy uformowały sobie założenie, że oni stanowić będą centrum europejskiej cywilizacji, na które tyrać będą wszyscy, jak i wszyscy się podporządkują. Nie sądzę by im się ów zamysł powiódł.
anonim2020.03.18 15:00
Niemcy jak Niemcy, ale cała ta pasożytnicza grupa ideologicznego terroru, jest absolutnie do eliminacji! W sprawie sądów słusznie, reformę kończyć i pozamiatać!
witek2020.03.18 14:54
Co się stanie gdy za 1-2 miesiące ludzie obudzą się z letargu w kryzysie ekonomicznym wydrenowani z pieniędzy. Zaczną zestawiać zagrożenia wynikające z koronawirusa z konsekwencjami wywołanego kryzysu ekonomicznego i wyjdzie im zagrożenie dla ludności 0,5-09%w przypadku koronawirusa a kryzysem ekonomicznym i jego skutkami dla przynajmniej 95% społeczeństwa. Zostaje 5% SZCZĘŚLIWCÓW ,pewnie z banków i różnej maści finansiści co to będą chcieli przejąć najlepsze dobra tracone w kryzysie.
nie wygląda to dobrze2020.03.18 14:50
EU ma jedno wyjątkowo słabe ogniwo - wspólna waluta. Euro jest w 19 krajach, krajach które oprócz Niemiec mają fatalne załużenie. Włochy stoją, Hiszpania stoi, Francja niemal, Grecja oprócz biblijnego zadłuzenia nie ma prawie wpływów, można by tak ciągnąć kraj po kraju. Czy euro wytrzyma takie ciśnienie? Przypuszczalnie, żeby ratowac euro i EU, ECB wypuści obligacje inaczej mówiąc; dorukuje miliardy i ma nadzieje, że nie będzie inflacji i załamania sprzedając wspomniane obligacje. Chiny zaoferuja kupno i "make an offer EU can't refuse" - dalszy transfer technologii, 5G, etc. Kilka lat temu było to proponowane, ale Niemcom to finansowo "nie leżało" i słusznie. Wtedy wypłacili straszne miliardy by ratować Grecje. Całego EU nie uratują, musza ratować siebie. To tylko jeden z głównych problemów, ale problemów jest dużo więcej. Jeżeli EU przetrwa będzie to mały cud. Na szczęście Polska ma swoją walutę. Mądrze!
Urszula2020.03.18 14:57
A nie martwi cię to, że NBP też dodrukuje tej swojej waluty? Niemcy i inne kraje unii, z wyjątkiem wschodu, wyjdą z tej zawieruchy cało. Nie martw się inni krajami, martw się raczej jak Polska z tego wyjdzie.
a masz sukieneczke na sobie cioto?2020.03.18 15:28
da da towariszcz "Leszek"
Pfft2020.03.19 1:04
da da towariszcz słowiczek
B522020.03.18 15:06
cala Europa ma tylko jeden problem i wszystko wynika tylko z tego problemu przeniesienie produkcji do chin ideologia nigdy nie kieruje się gospodarką
Ciekawe2020.03.18 14:37
Chiny wyślą Polsce tysiące testów i środków ochronnych! Państwo Środka wspiera Europę bardziej, niż UE?
B522020.03.18 14:59
za darmo nie dostaniemy patrząc na to z boku to tak jak by sąsiad szklarz wybił ci szybę piłką piłka wpadła na patelnie z gorącym tłuszczem i wypaliło ci się mieszkanie a sąsiad szklarz wprawia ci szybę i wystawił rachunek do zapłacenia
Ciekawe2020.03.18 19:51
Pożyjemy, zobaczymy kto zafundował ludzkości tą pandemię.
Art2020.03.18 16:30
Nie, nie wspiera. Chiny nie pomagaja zadnemu panstwu na swiecie. Niby dlaczego? Uruchom mozg. Sprawdz, jak pomaga Unia, a potem sie wypowiadaj.
Ciekawe2020.03.18 19:58
Unia "daje" pozwalając na to żeby część z funduszy unijnych "przesunąć" na walkę z koronawirusem. Myślisz, że unia ma swoje środki? A może jednak dysponuje tym co wcześniej zabierze? Uruchom mózg i porównaj straty jakie ponieśliśmy od czasu podpisania układu przedakcesyjnego ze środkami przyznanymi.
MaxFiend2020.03.18 14:29
Facet marzy :-D Każdy silny i bogaty kraj wychodzi z takich zawirowań silniejszy. Najsłabsze kraje obrywają tak mocno, że grozi to ich rozpadem a Polska jest niestety słabym krajem :-D
B522020.03.18 14:40
unia doprowadziła do tego że w unii niema mocnego kraju cała gospodarka unijna jest uzależniona od chin z wyjątkiem rolnictwa ale czerwoni komisarze rozpracują jeszcze rolnictwo mają już sposób za wysoka emisja gazów cieplarnianych
Art2020.03.18 16:52
Unia nie jest uzalezniona od Chin. Idac Twoim tokiem rozumowania mozna powiedziec, ze to Chiny sa uzaleznione od europejskich pieniedzy. Przestan klepac glupoty. Ten skomplikowany proces nazywa sie globalizacja i trwa nieprzerwanie od 35 lat. Nikt go nie zatrzyma, bo po co? Chcesz tanich ciuchow i zabawek dla dzieci? Nie? Nieszkodzi. 80 proc wszystkich spoleczenstw chce. Wystarczy. Chcesz sie zaczac gospodarczo odgradzac od swiata? To proponuje poczytac o kryzysie z lat 30 XX w. Tylko istnienie Unii gwarantuje pokoj Europie. To jest zreszta pierwszy i tak naprawde jedyny cel jej istnienia. Choc malo kto o tym juz pamieta. A ze jest to niewykle skomplikowany i precyzyjny mechanizm? Coz, mozna zawsze probowac sierpem jak w Rosji.
JanP2020.03.18 14:18
Biedny Targalski, co ten gostek bierze, żeby takie głupoty wypisywać. Ten dzisiejszy kryzys spowoduje większą integrację UE, bo same państwa UE są za słabe na duże wyzwania.
B522020.03.18 14:30
unia gdyby nie była napędzana ideologicznie a gospodarczo to po pierwsze nie przeniosła by produkcji do chin po drugie zblokowała by granice europy z kierunku chińskiego na początku zarazy ale to jest nie zgodne z ideologią projekty komisarzy walą się jak domki z kart adopcja kozich synów otwarte granice i globalizacja mieli nas wprowadzić w 21 wiek a za oknami średniowiecze
Art2020.03.18 16:27
Nic sie nie wali. Czlowieku. Jest pandemia i fabryki staja czy to w Chinach czy to w Europie. Co Ty pleciesz? To wlasnie teraz widac potege Unii, ktora ma sile i srodki, zeby wyciagac gospodarki wszystkich krajow. Przeczytaj jakie wlasnie przeznacza sie na to pieniadze - to sa gory pieniedzy, takze dla Polski. Po co trollujesz?
Urszula2020.03.18 19:56
Właśnie unia jest napędzana gospodarczo dlatego przenosi produkcję do Chin bo tam wytworzenie produktu jest znacznie tańsze. Mój syn pracuje w firmie komputerowej, która ma fabryki wyłącznie w Chinach. Właściciel zrezygnował z produkcji w Polsce bo zbyt dużo go to kosztowało. Nie chcesz wiedzieć jakie firma mojego syna ma przebicie cenowe produktów wytworzonych w Chinach, a sprzedawanych w Polsce. Właściciel po prostu myśli po gospodarsku. Czemu piszesz nieprawdę.
B522020.03.18 14:16
gospodarka unii europejskiej przypomina ćpuna podpiętego do chińskiej kroplówki mimo zanieczyszczonej działki chce jeszcze niema w europie maseczek bo diler ma chwilowe kłopoty a ćpun traci oddech
anarchyintheUE 2020.03.18 14:04
OBY!!
Mikołaj 2020.03.18 13:56
Wiecie w jaki sposób Bóg zniweczył zamysły budujących wieże Babel ? .Pomieszał im języki . Wiecie co to znaczy dogłębnie ? . Doprowadził do różnicy zdań , czyli spowodował rozdźwięki i niezgodę . Nie tak jak jest tłumaczone ,że odtąd ludzie mówili w różnych językach i narzeczach .
jjjjj2020.03.18 13:17
Upadnie Unia? Polskie swinei nie beda mialy co jesc.Kto swiniom dakl ponad 30 miliardow za fryko? NIEMCY! Kto swiniom dal prace? NIEMCY! a co swinie polskie daly? NIC!
Nina2020.03.18 13:32
IDIOTA.
Urszula2020.03.18 14:52
A ja Urszula. Niezbyt miło mi.
AL2020.03.18 15:00
to typowe zachowanie volksdeutscha
anonim2020.03.18 14:57
To teraz sa nam winni 1 bilion minus 30 miliardow=970 miliardow,niemicki debilku.
stop koronawirusowi, stop tęczowej zarazie!2020.03.18 13:06
Jest to na pewno szczęście w nieszczęściu. Koniec tematów zastępczych typu LGBT, promocja pedalstwa i feministycznych parad roznoszących koronawirusy i inne tęczowe zarazy!
Stanisław Kaszel, 38,62020.03.18 12:43
"Jeszcze bym im podesłał kilka osób udających chorych, żeby się jeszcze bardziej przestraszyli- może umrą ze strachu." - zgłaszam się na tą misję!
Urszula2020.03.18 12:27
Ale macie problem - pozbycie się unii. Tymczasem Polska ma większy problem - koronawirus. Robimy zbyt mało badań bo zainfekowanych jest na pewno znacznie więcej. Wielu z nich nawet nie wie, że ma tego wirusa i nieświadomie zakaża innych. Polska służba zdrowia jest w ruinie. PiS rządzi już wystarczająco długo aby sytuację zmienić na lepsze, ale dla PiS ważniejsze jest wygranie wyborów, a wygrać mogą jedynie wtedy gdy zapłacą. No i leje się kasa dla suwerena i na propagandę. Nie łudźcie się. Przy tej nędzy bardzo realna jest powtórka z Włoch. Co będzie jeśli chorych będzie przybywało w znacznej liczbie? Będzie segregacja bo dla wszystkich nie wystarczy respiratorów czy nawet miejsca w szpitalu? Jest nas 38 mln. Jeśli będziemy badać 1000 osób dziennie to zanim wszystkich przebadamy to kilka milionów Polaków umrze z powodu tego wirusa. A wy, pisiory, dalej szukajcie wroga, którego można po chamsku atakować. O, np. Kidawa - Błońska odwróciła głowę w prawo zamiast w lewo. I już macie pretekst, żałosne szczury.
Tylko Narody 2020.03.18 13:12
Mam dla ciebie najnowszy test na wirusa. Za pół darmo przerobiony pastuch na bydło. Zasadzasz elektrodę do odbytu i włączasz. Po grymasie twojej szpetnej facjaty wiesz czy jesteś zarażona czy nie.
Albert2020.03.18 14:25
A katoprawactwo potrafi wszędzie z odbytami wjechać. Jak zwykle tylko jedno im w głowach. To chyba kwestia edukacji seksualnej w młodości prowadzonej na plebaniach.
Pfft2020.03.19 1:01
Merytoryka komentarza adekwatna do nicka.
taro2020.03.18 13:18
koronawirus przy dzisiejszej, czerwonej uni, to maly pikus
Nina2020.03.18 13:18
Was platformoarze nie szkoda bo jesteście zakałą Polski i Polaków. Jak się boicie zarazy jaką sami wywołaliście obrazaniem Boga i szczuciem na Polskę do obcych nacji, to możecie jechac do swoich mocodawców do Niemiec i Rosji. Bo z Polska i Polakami nie macie nic wspólnego jesteście wrogami i targowica mieszkająca tylko w polsce.
Nina2020.03.18 13:22
Ty masz gorszą chorobę od koronawirusa, bo masz w 100% platformiarskiego świrusa i dlatego pieprzysz głupoty na tym portalu, lepiej wejdź na swo niemiecki Interię,lub Onet.
Dell2020.03.18 15:17
Urszulo, nie powtarzaj bredni tylko zastanów się jak przebadać 38 milionów ludzi w satysfakcjonującym ciebie, "gazetę" i tefauenik tempie. Czy to jest możliwe? Żeby test wykrył wirusa to musi on się namnożyć w organizmie człowieka. Trwa to około cztery do pięciu dni. To znaczy, że w pierwszych kilku dniach przebadany testem, zainfekowany człowiek, zostanie uznany za zdrowego. To dlatego test trzeba powtórzyć po pięciu dniach. Jak wykonać 76 (siedemdziesiąt sześć) milionów testów w pięć dni? Jak wykonać sześćset trzydzieści trzy tysiące testów w 24 godziny? Zapytaj o to Kidawę. I Budkę. I "gazetę" z tefauenikiem, a potem zastanów się czy ktoś czasami tobą nie manipuluje? A na samym końcu zastanów się czy ty nie manipulujesz innymi powtarzając brednie.
Art2020.03.18 12:16
ha ha jakie bzdury ten czlowiek opowiada. Od razu widac, ze nie ma bladego pojecia o funkcjonowaniu Unii. Po koronawirusie Unia jeszcze bardziej sie wzmocni i przyspieszy integracje. Malo tego - nie bedzie sie juz w ogole ogladac na maruderow. Z bardzo prostego powodu, wszyscyy juz (!) rozumieja, ze tylko z pomoca i koordynacja Unii i dwoch wielkich panstw Francji i Niemiec Europa moze dac sobie rade gospodarczo po epidemii wirusa (Unia NIE MA kompetencji do ochrony zdrowia!!!). Niesamowite jakie glupoty opowiada ten czlowiek. Panie Targalski czy Pan jest w kontakcie z jakimikolwiek wysokimi urzednikami Unii, jakimis jej instytucjami? Czy Pan wie co sie o Unii pisze w prasie francuskiej i we wszystkich krajach tzw starej unii? Oczywiscie, ze nie. Pan pitolisz jakies farmazony bez skladu i ladu. Taka Unia istnieje tylko w panskiej glowie. Takiej Unii po prostu nie ma.
Dell2020.03.18 14:58
"Unia NIE MA kompetencji do ochrony zdrowia!!!" Kompetencji w zakresie działania sądownictwa też nie ma ale jakoś jej to nie przeszkadza w robieniu u nas bałaganu. Unia ma takie kompetencje jakie są dla niej wygodne.
Art2020.03.18 16:22
Dlaczego trollujesz? Nie wiem, ale wypowiem sie prawda? Unia nie ma kompetencji do urzadzania systemow sadowniczych - uznano, ze demokratyczne panstwa zachowaja pewien standard. Jednak jest jeden wyjatek - zalamanie systemu panstwa prawa na skutek dzialan politycznych. To nastapilo w Polsce i na Wegrzech wiec KE dziala. Nie ma w tym nic dziwnego ani tajemniczego.
Dell2020.03.18 19:29
Ja trolluję? Ty manipulujesz. Żeby było do rymu. :) Sugerujesz, że nie mam pojęcia o czym piszę ("Nie wiem, ale wypowiem sie") poczym przyznajesz mi rację ("Unia nie ma kompetencji do urzadzania systemow sadowniczych"). Potem dodajesz: "uznano, ze demokratyczne państwa zachowają pewien standard". "Pewien standard" to ogólnik całkowicie pozbawiony treści. To dużo wygodniejsze w manipulacji stwierdzenie niż odwołanie się do konkretu. Przyczyną dla, której traktat lizboński pozostawia sądownictwo w gestii państw członków jest fakt, że systemy sądownicze zbyt się różnią czyli nie istnieje, w tym zakresie, nic takiego jak standard. Manipulatorowi zręczniej jest napisać "pewien standard" sugerując, że ten kto nie wie co to za standard jest nieukiem niż wytłumaczyć dlaczego standard hiszpański czy niemiecki zgodny z "pewnym standardem" europejskim przeniesiony na grunt polski przestaje być "pewnym standardem europejskim". Manipulacja, drogi "Arcie" to najbardziej podły rodzaj kłamstwa. Najświętsza Maryjo Panno, proszę Cię abyś zechciała dopomóc "Artowi" zauważyć jakie szkody wyrządza kłamstwami. Dopomóż mu, proszę, zerwać z tym zniewoleniem. Dopomóż mu odwrócić się od zła i pójść drogą, którą pokazał nam Twój Syn. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Jacek2020.03.18 20:49
Amen
Rochel572020.03.19 4:00
Art, idź się chłopie leczyć, a nie wskrzeszaj tu na siłę unijnego trupa, który od początku istnienia jest jedynie skażonym żydowskim zombie.
heheszka2020.03.18 12:16
A ty i tobie podobne dupki z PiSu się z tego cieszycie?
B522020.03.18 14:19
a z czego się tu cieszyć że ideologia czerwonej szarańczy zamiast wprowadzić w 21 wiek to nas zawiodły do średniowiecza
stalowa wola2020.03.18 23:08
Cieszymy Się ! Bo jesteśmy Polakami najpierw a potem europejczykami i ludźmi w ogóle, ale jednak różnymi ? Dawno twierdziłem że to być nie może, aby "państwo środka" wszystko produkowało bo tak najwygodniej...UE jest przede wszystkim paktem handlowo-gospodarczym i takim powinna pozostać.
149.202.5.192020.03.18 12:07
I nie tylko UE, Panie Targalski.
Michał S.2020.03.18 11:56
Dziękuję za to miłe proroctwo ) Tak po prawdzie, wyczekuję załamania się marksistowskiego, diabelskiego projektu eu. Nie wiem, czy Rosja przyniosła nam tyle zła, co to dziadostwo. Wtedy wszystko było jasne, teraz jest matnia, także w wymiarze duchowym, chaos i zamęt...
Bartakus2020.03.18 17:04
Serio ale masz chlopie nasrane we lbie
prosty2020.03.18 11:56
Słyszałem od Włocha, jeszcze przed epidemią, że ich i unijne elity sędziowskie obserwują sytuację w Polsce, boją się podobnego scenariusza, czyli przywrócenia "na łono społeczeństwa" władzy sądowniczej. Tam też odpowiedzialność sędziów jest iluzoryczna, a wyroki dyskusyjne. Epidemia może wzmocnić świadomość społeczeństwa i identyfikację narodową, Włochy są na czele listy państw do działania w tym kierunku, powinniśmy jako państwo obserwować rozwój sytuacji i strategicznie ją wykorzystywać, bo na samodzielne akcje jesteśmy za słabi.
taro2020.03.18 13:15
moga to tez wykorzystac komunisci wloscy i anarchisci, chwila zalamania i moze zaczac sie totalny chaos, pladrowanie wszystkiego co ma z zywnoscia wspolnego, niszczenie kosciolow, podpalanie palacow bogaczy
wicek2020.03.18 11:51
Ja widzę, że wielu chciałoby rozbicia Unii Europejskiej, powrotu granic i kontroli celnych na granicach itd itd. Pan Targalski jest jedną z takich postaci. Pan Targalski, jako naukowiec, nie bardzo zdaje sobie sprawę z praktycznej strony UE. Siedząc w gabinecie nie wie jak wyglądał import i eksport zanim weszliśmy do UE. W ogóle niewiele wie poza tym co sam przeczyta w innych źródłach. Poza tym jest zaciekłym wrogiem Niemiec. I chciałby żebyśmy się z nimi pokłócili a najlepiej zerwali jakiekolwiek relacje. Jest to oczywista głupota i nigdy tak nie będzie. Tym nie mniej każdy ma prawo głosu, Pan Targalski również.
klaus2020.03.18 14:25
do wicek ty dalej chcesz zmieniać pampersy u niemek, bo na tyle cię stac, a własnie wszystko sprowadza się do tego aby było jak było, i Hans mugł balować na Bali, a ty zapierdzielał po 12 godz. dziennie za 10 EU i tak wygurowana stawka , bo sa tacy i za 5,50 bedą zapierdzielac i chwalić jak to u Hansa jest dobrze.
wicek2020.03.18 14:59
Takie oszołomy jak ty są przeciw Unii, bo mają zlasowane łby. Ale dlaczego dr Targalski jest przeciw tego nie rozumiem. Prawdopodobnie na gospodarce niezbyt się zna. W sumie nie każdy się zna. Na szczęście zlasowane łby takie jak ty to jakieś 10% społeczeństwa i niewiele mogą. Tyle, ze se poszczekają. To akurat umieją.
Art2020.03.18 16:38
Daj spokoj, Ci ludzie zyja w jakiejs innej rzeczywistosci, dokladnie jak Targalski. Najpierw tworza jakis mit o Unii a potem go diagnozuja. To idiotyczne. Targalski ewidentnie nie ma pojecia o tym jak dziala Unia, co jest o tyle kompromitujace, ze on podaje sie za politologa. Byle student 2-go roku politologii czy europeistyki zjadlby go na sniadanie. On nie ma zadnej wiedzy i kontaktow, a Fronda wpatrzona w niego jak w bozyszcze.
Mirek2020.03.18 11:51
Uważam że wkrótce nadejdzie czas aby uderzyć w Targowicę i zmiażdżyć to ścierwo .
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.03.18 21:54
o zacząć od panewki i reszty złodziei w togach!
Antek2020.03.19 8:11
Dla ciebie nieuku to panowie sędziowie. Jesteś takim typowym polaczkiem który gówno w życiu osiągnął, któremu uczyć się nie chciało a teraz siedzi powtarza co mu władza nakładła do głowy. Jesteś taką ciemną, łatwo sterowalną masą której potrzebuje władza.
Pfft2020.03.19 0:59
"zmiażdżyć to ścierwo" - nie zapomnij się oburzać przy najbliższej okazji na "wyrzynanie watah", hipokryto.
Strachu2020.03.18 11:42
Pełna zgoda! Z jednej strony paraliż instytucji unijnych, Niemcy kradnące maseczki zakupione przez Włochów, rozpierdziel we Francji. To z pewnością duża szansa dla Europy Środkowo-Wschodniej i krajów Międzymorza na wzmocnienie się i przejęcie kontroli nad swoimi obszarami- na początek.
ladychapel2020.03.18 12:44
Polska w swej historii nigdy z nikim koegzystować na dłuższą metę nie potrafiła. Zawsze po początkowym okresie hurraoptymizmu, z czasem zaczyna narzekać i nalegać by było tak jak ona chce. Przykład? - unia z Litwą. Wileńszczyzny Litwa nigdy Polsce nie oddała. Tworzyliśmy z tym państwem unię na zasadach zachowania swej narodowości. Później Wilno Piłsudski zajął dogadując się z Żeligowskim, który tzw. bunt przeprowadził. W UE też jesteśmy wiecznym malkontentem.
Reytan2020.03.18 18:21
Komunisci to wrogowe Polski.
PK2020.03.19 10:40
Z Niemcami nie prowadziliśmy woje przez ponad 600 lat, unia z Litiwnami trwała ponad 300 lat i zakończyły ją rozbiory Polski, z Czechami nie walczyliśmy ponad 600 lat. To sa fakty a lady...... bredzi. Mamy oczywiście od ponad dwustu lat dwóch odwiecznych przyjaciów Niemców i Rosjan - wymordowali po kilka milionów Polaków i wyzyskują nas od tych 200 lat ale to się niedługo zmieni. Europa musi zrozumieć, że bez ostatecznego rozwiaznia kwestii niemieckiej i rosyjskiej nie da się zapewnic uczciwych relacji między narodami Europy.
Tyle w temacie2020.03.18 18:27
A kosciol się nie rozpadnie
*82020.03.18 20:00
kretynie gdzie nasze maseczki