06.04.21, 11:00Fot. via Pixabay - groovelanddesigns

TYLKO U NAS! "Dla Anglików najważniejsze to móc iść do pubu i napić się piwa". Polak z UK o lockdownie

Fronda.pl: Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Anglii? Jakie są nastroje w społeczeństwie?

Pan Michał (nazwisko do wiadomości redakcji): Nastawienie jest bardzo optymistyczne. Życie powoli wraca do normalności. W przeciągu kilku tygodni będzie możliwość wyjścia z domu do barów piwnych. Dla Anglików wypić piwo w barze lub pubie to rzecz święta. Wszyscy uwaają, że jesteśmy na końcu i są zadowoleni z tego, jak to przebiega.

Wykonuje się tutaj około 200 tys. szczepień dziennie, zaszczepiono już 30 mln ludzi. Do końca czerwca 1 dawkę dostanie cała populacja. Przekazana została informacja, że w czerwcu życie ma w miarę wrócić do normalności.

Jak ogólnie ocenia Pan działania rządu brytyjskiego w walce z Covid-19 z perspektywy osoby na stałe mieszkającej i pracującej w Zjednoczonym Królestwie?

Oni teraz się trochę zreflektowali, bo na początku był całkowity chaos. Nikt nie podchodził do niczego poważnie.

W marcu ubiegłego roku byłem w szpitalu brytyjskim, nosząc maskę FFP2. Pielęgniarki mi zazdrościły, że ja mam taki sprzęt przy sobie, bo one w ogóle nie mają masek.

Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Oni po prostu przespali pierwsze tygodnie pandemii. Teraz jest już zupełnie dobrze, co wynika z tego, że zaczęto masowo szczepić. Do tego społeczeństwo musiało po prostu dojrzeć.

Brytyjczycy uważają się za bardzo niezależnych. Uważają, że mogą wszystko i nikt im nie może niczego zabronić. Trochę dojrzeli do tego, że należy nosić te maski, należy przestrzegać co najmniej tego zalecanego minimum. Tutaj też była tragedia przez pewien czas.

Dodatkowo ułatwia sytuację fakt, że AstraZeneca jest brytyjska, w związku z czym tych szczepionek jest tutaj naprawdę mnóstwo.

Jak społeczeństwo angielskie odnosi się do obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią?

Jeśli chodzi o noszenie maseczek i dystans to bardzo rzadko zdarzają się osoby, które wchodzą do pomieszczeń bez maski. Chociaż oczywiście i tutaj zdarzają się ludzie, którzy nie przestrzegają w ogóle obostrzeń.

Masek na zewnątrz się nie nosi. Jeżeli jednak ktoś wchodzi do sklepu lub do restauracji to ludzie maski jednak zakładają. W pomieszczeniach zamkniętych ludzie zaczęli przestrzegać tych zasad. Są również powyznaczane miejsce odnośnie zachowywania dystansu i limity osób na metr kwadratowy.

Ludzie sami z siebie zakładają te maseczki. Kiedy nie mają maski to nie wchodzą do środka, a jak zapomną to wychodzą. Pomimo lekkiej dezinformacji ludzie sami z siebie się zdyscyplinowali.

Jak wygląda proces wprowadzania obostrzeń przez władze brytyjskie? Czy stosowanie się do obostrzeń bywa egzekwowane przez służby porządkowe?

Panuje tutaj bardzo duża dezinformacja. Rzeczywistość odbiega nieco od informacji, które można przeczytać w polskiej prasie. W trakcie wprowadzania trzeciego lockdownu wprowadzony został zakaz wychodzenia z domu, za wyjątkiem ważnych spraw życiowych. Zostało to tak przedstawione, że nic nie uległo zmianie od momentu zanim ogłoszono ten lockdown. Wygląda to wszystko dość niezmiennie.

Na pracowników, którzy nie noszą masek może być nałożona kara do 3 tys. funtów. Słyszałem
o takich przypadkach, ale sam nie doświadczyłem.

Tutaj ludzie też się nieco „wycwanili”. W tym kraju panuje taka opinia, że jeśli policja zażąda od danej osoby założenia maseczki to taka osoba może oznajmić, że podlega wyłączeniu ze względu na chorobę. Policja nie może zaś żądać udowodnienia tej okoliczności (tj. choroby), bo to by oznaczało dyskryminację osób chorych.

W Polsce opinię publiczną elektryzuje kwestia ograniczeń sanitarnych w miejscach kultu.

W ogóle nie było tutaj krzyku na ten temat, jeśli chodzi o kościoły. Jest tutaj w miarę normalnie, są ograniczenia dotyczące liczby osób na pogrzebie, ale tutaj dostęp do kościołów nie został ograniczony.

Tutaj to nie było podnoszone na piedestał, to nie był główny problem. Dla Anglików najważniejsze jest to, żeby móc iść do pubu i się napić piwa. To jest dla nich najważniejsze.

Jak rząd brytyjski rozwiązał kwestię sytuacji pracowników, którzy w związku z pandemią zostali pozbawieni możliwości wykonywania pracy?

Wprowadzono taki specyficzny urlop. Jeśli pracodawca musi zamknąć firmę to może wysłać pracowników na urlop, a rząd pokrywa 80% tego wynagrodzenia, które zarabiałby pracownik. Pracowników nie można też zwolnić w związku z koniecznością zamknięcia firmy w wyniku rządowych obostrzeń.

Jak wygląda kwestia opuszczania granic kraju przez osoby na stałe przebywające w Zjednoczonym Królestwie?

W tym momencie jest wprowadzony zakaz przylotów i wylotów, ale ma to też haczyki. Ja jako Polak, gdybym usprawiedliwił moją potrzebę wyjazdu tym, że ktoś mi zachorował w rodzinie albo zmarł, oczywiście puściliby mnie. To wszystko wygląda trochę inaczej niż jest przedstawiane.

Rozmawiał Grzegorz Grzesik

Komentarze

Anonim2021.04.11 15:23
Dla katolika w Polsce najważniejsze to móc iść do kościoła i napić się piwa,przylać babie i pisać komentarze na Frondzie
XD2021.04.8 23:46
Puby i pinty piwa w gronie znajomych są już wpisane w brytyjską, a głównie Szkocką kulturę. Widać Polak mieszkający na wyspach jeszcze tego nie wie albo ma w d•pie.
Alina Wojcieszak2021.04.8 14:41
U nas podobnie. Zwalić gruchę pod prezesa, odebrać 500+ i nawrzucać mitycznym "lewakom"
Glaudiusman2021.04.7 16:15
Jeżeli wypicie piwa i innych alkoholi jest tak priorytetowe to tylko świadczy o poziomie kultury w tym kraju anglosaskim. Po prostu bagno, brak wyższych potrzeb.
fcuk piss2021.04.7 15:18
artykul ma na celu osmieszenie anglikow no to moze kilka danych na dzis zakazonych 2500, zmarlych 20 osob, w szpitalach 3500 , 50 procent otrzymalo pierwsza dawke szczepionki milion dwiescie testow dziennie a jak tam w kartonowym panstewku ?
fcuk piss2021.04.7 15:12
dla innych do pubu dla innych do kosciola zdecydowanie stawiam na pub
robaczek2021.04.7 11:29
A DLA POLAKA??????......... DO KOSCILA NA KOLANACH LIZAC REKE PEDOFILA W SUTANIE!!!! I JESZCZE NA TACE MU DAC .................................... ja wiem czy to nasze lepsze?????? ......................... JA TAM CHYBA WOLE JEDNAK TO PIWO W PUBIE!!!! ;]
ruski trolu .......2021.04.7 11:44
nachlaj sie i idz spac, nikogo nie interesuje twoje pijackie belkotanie.
robaczek2021.04.7 12:06
OJOJOJOJ ZABOLAŁO??? lepsze średniowieczne podejscie do szamanów!! im wszystko wolno!!! lepsze ukłądanie prawa pod ideologie chrzescijanska!!! TAK, TO TYLKO IDEOLOGIA !!!! nic wiecej!! NIE MA WASZEGO BOGA!!!~NIGDY NIE BYLO!!!! TOZ TO TYKO WIERZENIA LUDÓW PASTERSKICH SPRZED KILKU TYŚ. LAT!!! ZLEPEK INNYCH RELIGII : sumer, egipt, Akadyjczycy, itd......... no miśki kochane ....... wy tylko WIERZYCIE!!! nie WIECIE!!!! wiara a nie wiedza. ROZUMIECIE RÓZNICE??????? czy za trudne?
KatoPolackieTriduumKiełbyWódyKurwizji2021.04.7 7:30
Anglicy to lud otwarty, towarzyski, chętny do społecznych form spędzania czasu w przestrzeni publicznej, w tyglu wielu nacji, ras, wyznań i przekonań. Rodzina wąsatych kato-Polaków z zadupia na Podlasiu czy Podhalu ma inny sposób na strawienie czasu wolnego. Uprawiają misterium triduum wpiedralania białej kiełby z odpadów poubojowych biedronkowych, chlania wódy o patriotycznej nazwie i gapienia się w ekran Kurwizji.
Dla was najważniejsze by iść "w święta"2021.04.6 21:44
do kościoła i obić twarz żonie - bo świąteczny rosół był za słony.
rt2021.04.6 22:29
A Ty co z autopsji to wiesz? Twój ojciec lał matkę? Współczuję jej.
Saki Faki2021.04.7 0:45
Tego pedała ojciec rżnął w tyłek i tak mu zostało. Na mózgu ma się rozumieć skaza.
Wonski2021.04.7 9:44
Wy Katolicy tylko o jednym
:P2021.04.7 11:57
Napisz to "kretynizacji polski" on lubi takie tematy - a zwłaszcza o dzieciach i księżach non stop nadaje - to chyba jego fetysz
robacek2021.04.7 12:38
HAHHAHAHHAHAHHHHA powyżej typowo chrzescijanska pogadówa!!!!!! NO KOCHAM WAS PATUSKI CHERZESCIJANSKIE!!!!!!!!!!!!!! ;]
Anonim2021.04.7 15:06
Spoko pełniaku ateistyczny. Ps. Caps ci się włączył...
Skrzypek na dachu2021.04.6 20:53
Anglikom najwazniejsze aby Boris przestal nudzic klamstwem o Plandemii i dal ludziom spokoj .
Grizzly2021.04.6 18:49
Choć jestem wyznawcą Kaczyzmu to też wolę się nachlać w barze niż marznąć w kościele
Ksiądz Grizzly2021.04.7 0:52
Widzisz synu, mało ze podpisujesz się kradzionym nickiem to jeszcze alkoholikiem. Ale lepsze tu niż być pederasta. Widzę ze lubisz ciepło, Lucyfer jest już blisko. Każdy ma swój kocioł. Twój jest już gotowy wiec uważaj synu.
Grizzly2021.04.7 9:48
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
hyhy2021.04.6 18:34
Ja tam teraz kupuję czasem parę browarków do domu, włączam koncert "The Pogues" na YT i już jest klimat jak w najlepszym irlandzkim, angielskim lub szkockim pubie... hyhy
marek2021.04.7 18:47
Popieram .ulubiony trunkowy zespół. lider też nież.le łyka.
Ben2021.04.6 17:52
W Anglii rolę kościołów pełnią puby. Tam się chodzi w niedzielę i święta.
Gówno wiesz o Anglii!2021.04.6 18:23
Wiesz tylko tyle, co ci na talerz podadzą i zostawisz po sobie w basenie, "profesorze".
Taka prawda2021.04.6 17:52
Angole zawsze były zadufanym w sobie prostym motłochem.
Tego ludziom trzeba2021.04.6 17:19
Każdy normalny człowiek - niezależnie od tego czy Polak, Anglik, czy Niemiec - marzy o tym, aby w końcu moc iść do pubu, restauracji czy klubu i zacząć znowu żyć. Pandemia dobitnie pokazała, co tak naprawdę jest potrzebne człowiekowi i co czyni go szczęśliwym a jest to właśnie rozrywka, spotkania towarzyskie, konsumpcja itd, za to religia człowiekowi jest całkowicie zbędna. Jakoś frekwencja w kościołach nie wzrosła ani nikt nie narzeka, ze uczestnictwo we mszy jest utrudnione przez limity (zreszta tych limitów w kościele się nie przestrzega).
Ale luja i do przodu2021.04.6 18:47
Tylko że katolicy nie są normalni oni wolą chodzić do kościoła i każdą niedzielę słuchać tych samych pie-rd-ół o wafelku który jest mięsem, dziewicy rodzącej dzieci, nieboszczyku ożywionym po trzech dniach, diabłach, czarownicach, duchach i końcu świata
BRAWO!2021.04.6 14:55
Dlatego odpowiedzialnie zachował się ktoś, kto poinformował policję, że w polskim kościele w Londynie łamane są przepisy dotyczące ilości osób gromadzących się - ludzie w UK mają dosyć pandemii
Anonim2021.04.6 16:50
Po pierwsze to było jedynie podejrzenie którego nawet nie zweryfikowali na miejscu wiec nie ma w tym nic z troski o bezpieczeństwo. Mówisz tak jakby masy ludzi chodziły do kościołów i to od nich ta pandemia nie mogła się skończyć,. Zachowaj proporcje w swojej ocenie bo to nie kościoły są najczęściej odwiedzanymi miejscami. Właśnie przez korzystanie z pubów i barów w czasie rozwoju pandemii liczba chorych się zwiekszyła.
Wonski2021.04.7 9:48
Podejrzenie które okazało się faktem, nawet na filmie z tego zdarzenia widać ze ludzie nie trzymali dystansu i nie mieli maseczek
Anonim2021.04.6 18:09
W Kosciele Polskim w Wielki Piatek nie bylo zadnych tlumow, ale tlumy byly w tym samym czasie na wielotysiecznej demonstracji komunisty Corbyna w Londynie- im jednak nie kazano rozejsc sie, a Polakow ze swiatyni przepedzono do domow, zauwazylo te niesrawiedliwosc na szczescie wielu rozsadnych Anglikow - wiec rozsadek w koncu zwyciezy, zwyciezy tez zycie nad cywilizacja smierci.
BRAWO!2021.04.6 18:36
Ale ja jestem koniem, więc mi tego nie wytłumaczysz. Iiiiiihhhhhaaaaa!!!!!!
BRAWO!2021.04.7 14:18
weź sobie inny nick wymyśl gimbie
Bianka2021.04.6 14:51
A dla Polaka jest inaczej?? Polak taki święty?? Już nie pamiętam w którym to roku było, 2009? Znajomy ksiądz z Londynu z PMK w Londynie opowiadał mi jakie zdziwienie było na konferencji w Polsce, kiedy przedstawiał wyniki spisu powszechnego w UK, z którego wynikało, że tylko 9% Polaków przebywających w UK chodzi do kościoła w Królestwie! Wcale tacy święci nie jesteśmy...
fdf2021.04.6 14:54
Za tzw. "chlebem" często wyjeżdżają tacy co mają ciśnienie na dużą kasę i ich bożkiem jest pieniądz. Stąd takie wartości. Jeśli komuś na forsie przesadnie nie zależy, to woli żyć u siebie, z rodziną, a nie gonić za ułudą.
Art2021.04.6 17:03
Ha ha ha ale jaja. Stary rozwaliłes tym twierdzeniem pół światowej gospodarki, globalizację i pewnie pare tysięcy doktoratów. Ja pierdziele. Jak można wypisywać takie bzdury. Co Ty masz w głowie ?
Bianka2021.04.7 8:44
To nie takie proste jak napisałeś/napisałaś.
Wonski2021.04.7 9:50
Bzdury wypisujesz
Anonim2021.04.7 14:46
Mamusia ci dała na wszystko - to pleciesz 3 po 3
T2021.04.6 14:43
Ale propagandą ten tekst wali
Klapaucjusz2021.04.6 14:34
Dane na poniedziałek (średnia 7-dniowa): Polska 1/100.000 osób umarła na COVID-19, Wielka Brytania: 0/100.000 osób umarło na COVID-19, powtarzam zero śmierci na 100 tysięcy ludzi. Wielka Brytania używa głównie szczepionek rodzimego koncernu AstraZeneka.
Co mnie napawa olbrzymim smutkiem,2021.04.6 14:50
że ty nie jesteś tym jednym ze zmarłych. Ale wiem, że moja cierpliwość zostanie nagrodzona.
Klapaucjusz2021.04.6 15:33
Wiem, wiem… Nie umarłem przed terminem i nie wsparłem partii czynem. Przez takich jak ja, emeryci dostaną mniejszą 13-stą emeryturę.
Fido2021.04.6 14:05
Wlasnie, trzeba byc niedojrzalym,by cieszyc sie ze szczepionki,jak ten błazen z anglii.
Anonim2021.04.6 13:52
Anglicy piją piwo w pubach, w których można także zjeść przwdziwe śniadania, obiad czy kolacje - w Polsce puby serwują co najwyżej paluszki. Polak w Polsce chla polską-katolicką wódę w domu
Grizzly2021.04.6 14:10
A Polaczki w Anglii walą cydr w parkach i na ulicach i robią gnój gdzie się da, patrioci wyklęci
pfff.....2021.04.7 12:01
A Ty Grizzly robisz gnój w tajdze. Powiem Putinowi.
Skrzypek na dachu2021.04.6 13:06
Ludzie nie dajcie sie nabrac bo Plandemia to sciema zadnej grypy nie ma .Testy PCR to falszywe w 100% . BBC Panorama Undercover Inside the Covid 19 testing lab . Maseczki to glupota bo powoduje bakterijne zapalenia pluc . Lockdown to bezprawie i szczepionka gorsza niz zaraza .
Bianka2021.04.6 14:56
Skrzypku, czym jest Twój czy mój głos w szale TVNu?? Ludzi przyklejeni do TV zestrachani...
­2021.04.6 17:05
Nie stawiać spacji PRZED kropką, bo to obciach.
KASTA BASTA!!!2021.04.6 12:55
Sylwia Sobolewska do 2015 roku pracowała, jako urzędniczka, w Państwowej Inspekcji Handlu w Szczecinie. "Odkąd Daniel Obajtek objął władzę w Orlenie - dostała w koncernie trzy ważne posady: dyrektorski stołek i dwie rady nadzorcze. Zarabia nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie"
Anonim2021.04.6 12:39
Byłem , zarobiłem , kupiłem autko i mam panienkę o jakiej wcześniej mogłem tylko pomarzyć.A teraz chlam i pewnie tak ze dwa tygodnie.
Emeryt Patriotyczny poród2021.04.6 12:27
Reporterów portalu zaciekawiła również pewna zbieżność. Okazuje się bowiem, że obecność Joanny Kurskiej, żony prezesa TVP w placówce mogła mieć z tym coś wspólnego. Oddział covidowy dla rodzących pacjentek w Szpitalu MSWiA był zamknięty od 17 do 31 marca, podczas gdy żona Jacka Kurskiego przebywała w nim od 13 do 30 marca.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.6 11:59
Jakis bardzo eozsadny czlowiek.
Zidiocenie postępuje2021.04.6 11:36
Dzisiaj wiemy, że noszenie na gębie wilgotnej szmaty z miliardami bakterii i wirusów jest zdrowe. Za to sport jest szkodliwy. Jutro pewne w ramach działań przeciwko zmianom klimatycznym dowiemy się, że w ramach obostrzeń, tym razem "ekologicznych" nie będziemy się myć żeby nie zużywać wody.
Rosyjska deratyzacja Polski2021.04.6 11:57
Rosjanie z Konfederacji Targowickiej morduja Polakow poprzez rusyfikacje umyslow.
Skrzypek na dachu2021.04.6 13:07
Szczepionka gorsza niz zaraza .
das2021.04.6 11:27
Jezeli chodzi o maski to tylko polacy w polskich sklepach ich nie nosza, a jezeli chodzi o koscioly to ten kraj jest ateistyczny i masowo ich to nie obchodzi. Niesamowity problem maja ze do pabu albo kupowac galeriowe gwno nie moga. Do kosciola jest ograniczona ilosc osob na m2 jak w polce ale tez sa zapisy.
Anonim2021.04.6 11:24
Dziwne że Pan Michał, potomek polskiej husarii, nie wrócił do tej krainy mlekiem i miodem płynącej. Funciki widać bardzo dobrze łagodzą tęsknotę za ukochaną ojszczyzną.
dsa2021.04.6 11:28
dziwne ze zes ty nie wyjechal
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.6 11:19
Pan Michał (nazwisko do wiadomości redakcji) to ten dzielny polak i męczennik za wiarę który na wieść o mandacie 200 funtów, wypyerdalał z rodziną z kościoła w londynie do którego wparowała policja?