28.12.20, 13:05Fot. Facebook

TYLKO U NAS! Magdalena Ogórek: Ten rok był jak początek ,,Piekła'' Dantego

Fronda.pl: Jaki był dla Pani ten często określany (ze względu na pandemię i liczne obostrzenia) mianem „dziwnego” 2020 rok?

Magdalena Ogórek: Niezwykle trudny. Trochę jak początek “Piekła” Dantego.

To znaczy?

W przekładzie Porębowicza to brzmi: “W życia wędrówce, na połowie czasu, straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi, w głębi ciemnego znalazłem się lasu.”

A gdyby miała go Pani ułożyć na osi życia i ocenić?

Tak trudny jak ten, gdy byłam małą wciąż dziewczynką i zmarła mi Mama.

Aż tak?

Ale dostałam też od życia wiele lat szczęścia, więc nie narzekam.

Podrążę. Miała Pani w tym roku przepłakane noce?

Noce nie. Ale rzeczywiście mam za sobą bardzo trudny czas. Taki rok.

Nie było tego na Instagramie.

Trafił Pan pod zły adres. Nie biegam do mediów ze swoimi prywatnymi sprawami. Ani na Instagram. Kompletnie nie rozumiem tych, którzy to robią.

Ale przecież teraz bez pokazywania prywatności nie jest się celebrytą! A Pani mi co chwilę mignie - to na Wirtualnej Polsce, to na Pudelku. Ogórek to, Ogórek tamto.

Twardo bronię swojej prywatności. Grzecznie, ale stanowczo proszę paparazzi, by nie fotografowali mojej córki, gdy jesteśmy razem. Nie udostępniam jej zdjęć. Sama decyduję o tym, co pokazuję w mediach społecznościowych.

Mówi Pani o bardzo trudnym roku, a ja spoglądam w media i widzę uśmiechniętą Magdalenę Ogórek.

Jestem twarda. Jeśli już muszę otrzeć łzy z policzka, to tym samym momencie obmyślam kolejny plan, kolejny krok. Działam. Taka jestem. Moje dwie ciocie opatrywały rany powstańcom śląskim na polu walki. To zobowiązuje. Nawet, gdy jest bardzo trudno. Jeśli się cofam, to tylko po to, by nabrać rozpędu. Jak walczę, to do końca.

Przyglądałem się Pani w kampanii prezydenckiej - drobna blondynka walczyła Leszkiem Millerem. 3 lata po kampanii powiedział w jednym z wywiadów, że dała mu Pani popalić. 

Uśmiecham się, bo przypomniał mi Pan scenę, gdy zjawiłam się u pani Ireny Błońskiej, lat 96, która bardzo chciała się ze mną spotkać po ukazaniu się mojej książki “Lista Wächtera”. Pracowała jako młoda dziewczyna w jego domu we Lwowie jako szwaczka. Gdy weszłam do jej mieszkania, powiedziała: “takie chuchro i nie bało się samotnie ruszyć do domu syna zbrodniarza wojennego”.

Nie bała się Pani?

Trochę się bałam. Ale wiedziałam, że muszę to zrobić. Cała sprawa z Otto von Wächterem to 4 lata mojego życia i nieprawdopodobna przygoda. Taka historia zdarza się niebywale rzadko, cieszę się, że jej nie odpuściłam.

Za cokolwiek się Pani bierze, od razu jest o tym głośno. Ledwo przebrzmiały echa pierwszej książki, a już pisze Pani kolejną - czytałem na Instagramie.

Zgadza się, jestem w połowie drugiej. Zmotywowali mnie Czytelnicy, domagający się kolejnej części. Ale to nie tylko dalsze losy generała SS, Otto von Wächtera i zrabowanych Polsce dzieł sztuki, ale też nigdy niepublikowane tajemnice Szczurzego Szlaku, czyli drogi przerzutu niemieckich zbrodniarzy wojennych do Ameryki Południowej.

Co jeszcze znajdzie się w książce?

Moja wizyta w prywatnej posiadłości Reinharda Heydricha pod czeską Pragą. To z niej wyjechał Heydrich w dniu zamachu. Do tej pory oglądało ją od środka zaledwie kilka osób. To własność prywatna, wstęp jest wzbroniony. Kryje wciąż wiele tajemnic.

To jak Pani tam się dostała?

Jak mi na czymś zależy, doprowadzam to do końca. Bardzo pomógł mi pan Mariusz Surosz, polski pisarz w Pradze. Jego książka “Pepiki” jest rozchwytywana zarówno w Czechach, jak i w Polsce. Mamy kim pochwalić się poza granicami.

W Pani życiu nie ma próżni, ciągle coś się dzieje. W tym roku zniknął z anteny program “Studio Polska”. Gdy była Pani jego prowadzącą, ciągle było o nim głośno.

Panta rhei, w życiu cały czas coś się zmienia. Ja to uwielbiam, nie znoszę stagnacji, męczę się wtedy. Zawsze coś ma swój koniec, by co innego miało początek. Poza stałymi programami, jakie prowadzę, pojawił się nowy program “W Kontrze”. Poza mną gospodarzem jest Jarosław Jakimowicz. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Widzom, że tak serdecznie przyjęli nas jako parę prowadzących.

Jaki jest słynny “Młody Wilk”?

Dobry, serdeczny człowiek. Empatyczny. Lubimy się. Poza tym mam szczęście do ludzi. Mam wspaniałych sprawdzonych przyjaciół wokół siebie. Szczególnie w tym roku doceniam ich obecność.

W tym roku, zdaje się, jest Pani jednocześnie ojcem i matką. Samotnej matce jest chyba bardzo trudno, jeszcze przy tak intensywnym życiu zawodowym.

Konsekwentnie nie rozmawiam na tematy prywatne.

Przyznam, sam pytam o Pani córkę, i wasze relacje, ale w konkretnym kontekście (na pewno nie plotkarskim), bardziej intuicja dziennikarska podpowiada, że wasza relacja, sposób wychowywania Magdy przez Panią, osobę ciągle się rozwijającą, może posłużyć wielu matkom, które obawiają się pogodzenia kariery z dobrym wychowaniem dziecka.

Bardzo dziękuję za te słowa. Po prostu przy niej jestem, jest dla mnie zawsze na pierwszym miejscu. Miłość i poświęcany dziecku czas to klucz do wszystkiego. Śmieję się, gdy czytam nagłówki w portalach: “zostaw dziecko, jedź do spa. Masz prawo do chwili szczęścia”. Moje szczęście jest tam, gdzie jest moja córka.

Szóstego grudnia (o czym informowała Pani podczas nowego programu TVP „W kontrze”) św. Mikołaj obdarował Panią ciekawym prezentem, będzie Pani uczyć się gry w szachy? Może zagra kiedyś Pani razem z córką w turnieju rodzin? Czy może nie o szachy a o doskonalenie cech przywódczyni tu chodzi, a może o jedno i drugie?

[Śmiech] To nie tak. Po naszym zachwycie serialem “Gambit Królowej” zakupiłam książkę “Queen’s Gambit” na Amazonie i córka dostała pod choinkę. Turniejów szachowych nie planujemy.

Niewiele po naszym pierwszym spotkaniu w Krakowie, tuż po kampanii prezydenckiej, w której startowała Pani na Urząd Prezydenta Polski, zaproponowano Pani pracę w Telewizji Publicznej, programy z Pani udziałem notowały wzrost oglądalności, a Pani wizerunek zaczął odpowiadać temu, jaka Pani faktycznie jest od dawna. O czym to świadczy?

Że media mają ogromną moc sprawczą. Potrafią wykreować zupełnie inny wizerunek człowieka, niż ten rzeczywisty. Ja jestem wdzięczna Widzom i sympatykom za ich dojrzałość ocen.

Słynne są Pani torebki, a ja widuję Panią na aukcjach antykwarycznych w Krakowie przynajmniej raz na pół roku. Media o tym nie piszą, chociaż często książki goszczą w Pani InstaStories na Instagramie.

Bibliofilstwo to moja wielka pasja. Zaraziłam nim córkę. Podczas podróży poznawanie danego miejsca zaczynamy zawsze od antykwariatu. Ale to oczywiście czasy przed Covidem. Czytanie to nasza domowa pasja. Kiedyś przejechałam pół Włoch, by odnaleźć klasztor, w którym Umberto Eco powziął zamysł napisania “Imienia róży”. To słynny Sacra di San Michelle, 60 km od Turynu, jedno z najstarszych miejsc kultu św. Michała Archanioła. Po prostu musiałam tam być. Jestem bardzo zachłanna wiedzy i żądna wrażeń. Jest tyle tajemnic do odkrycia, miejsc do odwiedzenia! Przechodzę odwieczny dylemat Frosta: “dwie żółte drogi rozchodzą się w lesie, szkoda, że nie mogę podążyć obiema.”

Tymczasem tematem numer jeden jest Pani wygląd zewnętrzny.

Nie będę za to przepraszać.

Ogólnopolski Strajk Kobiet. Co Pani sądzi o postulatach Marty Lempart?

Koszmarny jest język tego protestu, usprawiedliwianie wulgaryzmów. Marta Lempart twierdzi, że chce obrażać, bo takie odczuwa emocje. Ludzie inteligentni potrafią obrazić używając pięknych słów. Pozostali używają takich, jakie znają.

Wittgenstein napisał kiedyś: “granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata”. Porażająco aktualne.

Co z Pani planami na przyszłość? Wiadome jest, że nasze „ludzkie” planowanie tylko rozśmiesza Pana Boga, jednak większość z nas ma przynajmniej jakiś cel, marzenie do spełnienia w najbliższym czasie. Jaki jest pani cel na nowy 2021 rok?

Trafił Pan w sedno - Pana Boga nie należy rozśmieszać.

Gdybym jednak mogła pomarzyć, to chciałabym bardzo nadrobić to, co przepadło mi z powodu pandemii. W marcu miałam być na powrót w Tajnych Archiwach Watykańskich - otrzymałam zgodę na badania odtajnionych dokumentów pontyfikatu Piusa XII. Kwiecień i maj to z kolei miały być miesiące pracy w archiwach w Bawarii.

Chciałabym ukończyć do maja moja książkę, by od października 2021 mogła znaleźć się już w sprzedaży. Więcej planów nie robię. Obyśmy były z córką zdrowe, reszta sama przyjdzie.

To jeszcze tylko zapytam, czy jest już tytuł kolejnej książki.

Oczywiście. “Kat kłania się i zabija. Wächter, Heydrich, Menten.”

To pierwsze zdanie to nawiązanie do tytułu jednej z bliskich mi prac Noblistki Herty Müller.

Rozmawiał Tomasz Wandas

Komentarze

...2020.12.30 9:36
Tak się zastanawiam gdzie ta kobieta znajdzie pracę jak się władza zmieni. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie zatrudni kogoś o tak zmiennych poglądach i niestabilnej psychice.
jahiramać2020.12.30 9:47
Mogłeś milczeć i się nie ośmieszać . A tak się wydało że jesteś ignorantem bez wiedzy i dyletantem , chcesz kogoś obsmarować to najpierw poczytaj na temat tej osoby jej osiągnięć wiedzy i miejsca w jej środowisku.
Hanys2020.12.30 9:01
Nie rzuca się pereł między wieprze . Pasuje jak ulał patrząc na komentarze wydalone przez zawistne kruczoczarne pokurcze w spódnicach i gości z minipenisami . Skąd wypełzliście / bo skąd tu przybył niejaki Nie polak głupi gej to wiadomo , z anusa.
xyz2020.12.29 22:23
Ta pani jest do kupienia przez każdą opcję polityczną dlatego ma teraz duży dylemat do kogo się podczepić
Hanys2020.12.30 8:52
Mylisz się pan , w panią dr.Ogórek nikt nie zainwestuje za sprawą jej męża . A szkoda . Po tym jak wymanewrowała Milera myślę że mogło by być ciekawie .
jou2020.12.29 20:44
Pani Magdalena ma piękne oczy.
rebeliant2020.12.29 22:13
Aby uzyskać dobrą mizerię, to trzeba polać ogórka śmietaną.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.12.29 16:03
Brzydka jak noc, w dodatku okropny mejkap.
Szybki Lopez2020.12.29 19:47
A ja? Oto moje zdjęcie.🏳️‍🌈. 007 495 453 4545
Figo Fago2020.12.29 22:09
Normalne . Gdybyś tak o Biedroniu , Śmieszku , Rabieju albo innym " partnerze tak napisał , to dopiero było dziwne.
Jahiramać2020.12.30 8:55
Wielbicielu gnojowicy , nic nie wiesz o kobietach więc morda dewiancie . Skup się lepiej na papierze toaletowym waszym afrodyzjaku lgtb .
Anonim2021.01.2 19:52
właź na Rabieja
on2020.12.29 13:14
Frondo następnego rozmówcę proponuję szukać w rodzinie ryb karpiowatych bo dolną granicę IQ na poziomie 30 już osiągnęliście. Możecie też zaprosić ministra edukacji.
Figo Fago2020.12.29 19:56
Jestem za , Sz. "ono" . Tylko nie wiem dlaczego . Takim jestem ciemny . Oświeć mnie " ono "
jahiramać2020.12.30 8:57
To nie czytaj robaku Frondy , wracaj pod kamień tam twoje miejsce .
Anonim2020.12.29 10:46
Weźcie już dajcie ten artykuł do archiwum, bo nie mogę patrzeć na tą zezowatą babe!
Figo Fago2020.12.29 22:04
A może w ogóle nie lubisz patrzeć na " baby " a wolisz na "chłopy " .Zwłaszcza " Wiosną "
Jamaika2020.12.29 10:44
Co oznacza ciężki rok? Nie zaszczepiłem się na coś. Gospodarka runęła w trzeciej a nawet czwartej Rzeczypospolitej. Stepy pszeniczne zamieniono w puste hale i autostrady z Chin. Gdzie ta III wojna światowa której nie będzie. Tu nowa gąsieniczka, tak żabka, tu ktoś dostał półpaśca. Zemrze to jego problem. Kościół katolicki wszystkich pochowa lub nie. Aż tu nagle stado celebrytów z szarej komuny, z wykształceniem USA, bryka i pokazuje ni to lewicową stronę Playboya ni to katolicką stroną rodziny, nie wiadomo czy z doskoku?
dr.Żiwago2020.12.30 9:04
Jakieś inne objawy też pacjent ma , np wizje katastroficzne czy sny prorocze ?
Ela2020.12.29 2:57
Archetyp blondynki....
jahiramać2020.12.30 9:50
Boli cię kruczoczarny pokurczu na kaczych łapkach , boli cie ten kontrast ?
Saki Faki2020.12.29 0:06
Ale ładne zdjęcie. Ogórek też mam.
Grizzly2020.12.28 22:22
won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta won bydlęta Pisowskie i lewackie z tego portalu bo zaraz PIER...DOLCA DOSTANĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Figo Fago2020.12.28 22:52
No widzisz niedzwiadku zakamuflowany . Przyznałeś się ,że jesteś właścicielem tego Hyde Frondaparku. Ale mniej obyty z techniką niż ja . Przecież dla zawodowca internetowego usunięcie wrednego wpisu , to małe piwo , A Ty wścieklizny dostałeś,
Grizzly2020.12.29 9:56
Won bydle od mojego nicka! Złodziejska menda prusko - ruska!
as2020.12.28 22:18
Ogórek i Lempart. Dwie osobowości. Kultura i antykultura. Usmiech i wkurw. PO STRONIE ŻYCIA I ŚMIERCI.
violencja2020.12.28 22:05
To piękna kobieta , ale tylko ciałem , duchem mniej, zatem po co ją cytować?
Japa2020.12.28 22:55
To co by musiała zrobić aby Pani i Jej duch odpowiadał ? Musiała by cytować Lenina czy Stalina ....?
violencja2020.12.28 22:59
Nie proszę Pana , tak sobie by poprawiła życiorys..może?Marksizm nie wchodzi w grę.
Japa2020.12.28 23:07
Czym , pani" violencjo " czym ? To co " cytowała " , złe . Marksizm nie wchodzi w grę ... To co wchodzi. ? To co ten " Grizzly " o godz. 22.22 " zarządził . Na wypadek wszelki przepraszam za mój brak w interpretacji .
violencja2020.12.28 23:47
Szanowny Panie Japa/czy ma Pan coś wspólnego z telerankami dla dzieci w dawniejszej Polsce?/co mi w tej pięknej Pani przeszkadza?Przeszkadza kreowanie się na prawicę ,którą nie jest, to wszystko jest u tej Pani pozorne .Nie ufam.
Japa2020.12.29 0:05
Oglądałem teleranki . Były fajne . Nie było w nich PiS-u PO . SLD . PSL -u ani żadnej polityki . LGBT tez nie .Dziś ich niema . A mnie pozostał z tamtych lat nawyk do podpierania swojej opinii , zdania PRAWDZIWYMI FAKTAMI. . Wdzięczny jestem za kulturę polemiki , życząc Pani (?) może "u" , spokojnej nocy bez snu o polityce.
violencja2020.12.29 0:17
Panie Japa, jestem kobietą:)W politykę wchodzić zbyt głęboko nie można , bo tak jak wchodzenie w torfowisko , też dziękuję za kulturę.Tamto już nie wróci , ale musimy o tym przypominać.Dobrych snów:)
violencja2020.12.28 23:50
Panie Japa , a czy niedżwiedzie , które teraz mają spać snem zimowym i odpoczywać , mają prawo głosu z pozycji bardzo już zmęczonych?Zmęczony to jest zmęczony:)
Szybki Lopez2020.12.29 0:09
Viola chcesz w dupcie? Nie pożałujesz.
violencja2020.12.29 0:13
Szybki...mam męża:)Odejdż
Szybki Lopez2020.12.29 19:49
On nie ma certyfikatu, ja mam⚡️🏳️‍🌈.
Anonim2020.12.28 20:42
A p.Ogórek wspomniała o aresztowaniu swojego męża ,złodzieja i oszusta? Typowa przedstawicielka pisbolszewi.Złodziejstwo podszyte nutką patriotyzmu !!!!!!
Japa2020.12.28 23:00
No właśnie . Jak by się do PO zapisała to z tą ewentualną kradzieżą było by małe piwo . Tuleya by to załatwił od ręki.
dr.Żiwago2020.12.30 9:37
Nie mam w sobie podziwu dla ludzi którzy tworzą nowomowę , ale dla takich jak ty powielaczy na dwu nogach małpujących wszystkie absurdalne wydaliny słowne mam w sobie krztynę zrozumienia.Ty jako jednostka ograniczona z niskim IQ bez podstawowej wiedzy a będąca zaangażowana emocjonalnie w chocholim tańcu w rytmie nadanym przez demiurgów opozycji nie jesteś w stanie sam wykreować rozumnej narracji a to wszystko przez deficyty które cię dławią . Współczuję.
nienawidzę lewactwa i poprawności politycznej2020.12.28 18:26
Pani Ogórek jak startowała z SLD na prezydenta zapytana o małżeństwa homoseksualne odpowiedziała że jest na TAK ,stawiając niemal znak równości między głupotą ,a normalnością.Od tamtej pory nigdy nie była dla mnie wiarygodna,mimo że zmieniła diametralnie poglądy na prawicowe.
Anonim2020.12.28 18:38
a od chwili ściemy pandemii to nawet głosu jej nie trawię
Anonim2020.12.28 18:16
TVP wyłączona spod koronarestrykcji. „Arogancja level master. Kurski sobie załatwił” .... https://nczas.com/2020/12/28/tvp-wylaczona-spod-koronarestrykcji-arogancja-level-master-kurski-sobie-zalatwil/
Anonim2020.12.28 18:16
„Bardziej chamskiego zabiegu jak wyłączenie w najnowszym rozporządzeniu pisane specjalnie na potrzeby TVP i sylwestra w Ostródzie dawno nie widziałem. Poziom arogancji tej władzy przebija naprawdę wszystko. Postkomuchy i Platforma mogą buty czyścić” – skomentował najnowsze przepisy Łukasz Warzecha.
A o ORLENIE - cisza2020.12.28 15:20
Z należącego do koncernu Orlen Lietuva terminalu w Butyndze w poniedziałek, 28 grudnia, odnotowano wyciek ropy naftowej – potwierdził minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas. Według Orlenu wyciekło około 1-2 ton surowca.
Anonim2020.12.28 15:23
„Warunki pogodowe na Morzu Bałtyckim są złe (…), ale według wstępnych obliczeń zanieczyszczony jest kilometr kwadratowy (powierzchni) morza” - powiedział Gentvilas radiu publicznemu LRT. Dodał, że plama ropy przesuwa się w stronę Łotwy. ŹRÓDŁO: http://www.wilnoteka.lt/artykul/z-terminalu-w-butyndze-wyciekla-co-najmniej-tona-ropy-naftowej
JanP2020.12.28 15:03
Za chuda, powinna więcej jeść golonki, boczku, schabowych.
mała oszybka2020.12.28 15:11
chodzi ci o piękne i grube , krucze z Niskich Obcasów
NEOS com pl2020.12.28 14:46
... pejsate sie nie szprycujo ... to ja tez nie ... https://www.youtube.com/watch?v=scUEPt8wPn0&t=12s
widły w ręce2020.12.28 14:36
i z przestrzeni publicznej usuwamy lewactwo w otchłań Piekła
NEOS com pl2020.12.28 14:40
... lewactwo wie ze to sciema .... raju nima ... i sie nie zaszczepio... hehe
kasikas2020.12.28 14:26
Rano na Frondzie czytałam że w USA wstrzymano szczepienia ze względu na podejżane skutki uboczne,,,a teraz naraz artykuł znikną i zastąpiono Go wypowiedzią Polskich Biskupów,,,no to zakrawa na kpinę
Saki Faki2020.12.28 16:31
Wy kasikas jakiś masochista, krytykujesz Frondę i czytasz ja od rana. Przekwalifikuj się na onanistę. Będziesz optymista onanista.
comic2020.12.28 14:21
Pani robi swoje, i już !
ladychapel2020.12.28 14:01
Z ogórkowej taka ekspertka jak kandydatka na urząd prezydenta i aktorka
POplatfusy2020.12.28 13:54
już wiecie dlaczego nie oglądam TVN
Laki2020.12.28 18:05
Bo w TVN prawdę mówią, dla tego nie oglądasz?
jahiramać2020.12.30 9:53
Prawdę mówią ? , to fakt ale zamiennie raz tę sowiecką innym razem kolonialną dla tubylców znad Wisły .
Młoda, piękna, mądra, klasa sama w sobie2020.12.28 13:52
a w niskich obcasach; małe, krucze, bRZYDkie
bogdanus2020.12.28 13:51
Madzia ma klasę
Michał Jan2020.12.28 13:50
Wzruszyłem się tym cytatem z Dantego. Nie wiem, jakie skojarzenia liryczne ma teraz pani redaktor, bo akurat ja do obecnej sytuacji stworzonej przez Kiteusza z kompanami dałbym podkład dźwiękowy z kompozycji "Mars napada" (Kazik i Melasa).
Bogobojna2020.12.28 13:35
Pani Ogórkowa, Bóg Panią upomina i wskazuje drogę pokory. Niech Pani przestanie być taka pyszna, bo spadną na Panią inne nieszczęścia a w końcu PIEKŁO!
jahiramać2020.12.30 9:06
Co ty wiesz larwo , w nogach śpisz zadki wąchasz co wywąchasz tyle wiesz .
Anonim2020.12.28 13:23
słudzy szatanów z ameryki
Anonim2020.12.28 13:22
Przeplywowa!
Bianka2020.12.28 13:22
https://www.youtube.com/watch?v=hZ-hfsN09-M Cenny głos epidemiologa.
Anonim2020.12.28 13:33
Nie da się słuchać tego krztuszącego się knura. Wyłączyłem, gdy nazwał szczepionkę terapią genową. Facet jest niekompetentny!
Anonim2020.12.28 18:22
A ty jesteś kompetentny.Szczep się tym jak chcesz ,twoja sprawa ,ale nie tylko ten lekarz o tym mówi .
gumowa kaczka2020.12.29 19:55
czy to gwiazda ze stajni naukowej Rydzyka? ,nie promujcie znachora