21.07.21, 17:18

Tylko u Nas! Prof. Grzegorz Górski: Mam nadzieję, że teraz amerykański cyrk ws. polityki wobec Niemiec i Rosji skończy się szybciej niż za Obamy

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Politico podaje, że przedmiotem wizyty i rozmów sekretarza stanu USA Dereka Cholleta, który po wczorajszej wizycie w Kijowie dzisiaj przylatuje do Warszawy, ma być łagodzenie spraw wokół Nord Stream 2 oraz wyciszanie medialnej krytyki. Jak to należy rozumieć?

Prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista: Widać ewidentnie, że administracja Bidena ma świadomość jak się skompromitowała postawą w tej sprawie i zależy jej bardzo, aby nie eksploatować tego problemu. Boją się tego, że nasze kontestowanie sprawy uruchomi emocje w Kongresie, w którym ciągle istnieje wielki sprzeciw wobec działań niemiecko - rosyjskich. I stąd te zabiegi.

Tematem rozmów Cholleta w Polsce mają być m.in. "wspólne wartości demokratyczne", co sugeruje, że wysłannik USA ma rozmawiać także o ustawie anty-TVN.

Nie ma żadnej ustawy anty-TVN - jest ustawa porządkująca sprawy właścicielskie w dużych firmach medialnych. To problem występujący w całej Europie i szerzej na świecie. Nie wiem o czym chce rozmawiać Chollet, ale jeśli ma jakieś problemy, to może warto byłoby zwrócić mu uwagę np. na to, że w USA niektóre media społecznościowe zakazują dostępu do nich dla b. prezydenta USA, a mimo tego korzystają z federalnej ochrony immunizującej je od odpowiedzialności karnej, albo że obecny prezydent USA oskarża bezprecedensowo Facebooka, że tenże zabija ludzi. Można zatroszczyć się o to, że - wedle oświadczeń Bidena czy Harris - USA to ciągle kraj "systemowego rasizmu".To niewątpliwie narusza "wspólne wartości demokratyczne".

Jakie mogą być też inne tematy rozmów?

Nie wiem czego chce Chollet, ale jeśli chodzi o polską stronę to przypomniałbym mu, że kupujemy w USA uzbrojenie za ok. 25 mld. USD i to oznacza, że należy się nam szacunek już choćby z tego powodu. Powiedziałbym mu, że na budowę elektrowni atomowej mamy oprócz amerykańskiej, jeszcze oferty z Korei, Japonii czy z Francji. Wreszcie przypomniałbym Cholletowi, że Obamie iluzje wobec resetu z Rosją i sojuszu z nią przeciw Chinom, zajęły sześć bezproduktywnych lat, aby się otrzeźwić. Więc może warto żeby z tej lekcji wyciągnęli wnioski. I żeby nie mieli złudzeń, że przy pomocy Niemców zbudują cokolwiek w Europie, a już zwłaszcza w Europie Środkowo - Wschodniej. Prawdziwe problemy z Niemcami zaczną się bowiem po wrześniu i lepiej byłoby, żeby się na to przygotowali. Powiedziałbym też Cholletowi, aby poinformował amerykańskich kongresmenów, że najlepszą drogą do uzyskania odszkodowań przez środowiska żydowskie, jest dołączenie się ich i USA do Polski, w naszych żądaniach reparacyjnych wobec Niemiec. Chętnie oddamy część uzyskanych odszkodowań potomkom ofiar Holokaustu.

Czy sprawa dokończenia NS2 jest już przesądzona, skoro zarówno Republikanie jak też Demokraci w Kongresie już od dawna sprzeciwiają się budowie Nord Stream 2? Politico uważa, że Biały Dom uznał jednak, że nie da się już powstrzymać budowy gazociągu i nadszedł więc czas na rozmowy z Berlinem.

To co istotne z tych przecieków to informacja, że Ukraińcy mają uzyskać całkiem wymierne korzyści, także w inwestycjach. Rozumiem zatem, że my też wystawimy odpowiedni rachunek, skoro prawdziwy ciężar walki w tej sprawie spoczywał przez tyle lat wyłącznie na nas. Byłbym zawiedziony gdyby okazało się że, tylko Ukraińcy będą beneficjentem tego niemieckiego dealu.

Czemu może służyć odnowienie dobrych stosunków USA z Berlinem i Moskwą i czy jest ono korzystne dla Polski?

Dla interesów amerykańskich jest to bez żadnego znaczenia i co ważne - nie daje żadnych korzyści. Jest iluzją którą żyją niektóre koła demokratyczne. Oni nie chcą dostrzec tego, że Rosja nigdy nie pójdzie z nimi przeciw Chinom oraz że Niemcy mają już od dawna sprzeczne interesy z USA. To są ludzie, którzy mentalnie tkwią jeszcze w latach 90-tych XX wieku i próbują zaklinać rzeczywistość. Jak wspomniałem, za Obamy otrzeźwienie przyszło po 6 latach podobnych iluzji. Mam jedynie nadzieję na to, że teraz ten ponowny cyrk skończy się szybciej.

My natomiast musimy cierpliwie robić swoje, wzmacniać się wewnętrznie gospodarczo i militarnie, budować sojusz V4 i Międzymorze. To tu tkwi źródło naszej podmiotowości i szansa na przetrwanie mimo tych amerykańskich, niemieckich i rosyjskich gierek.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę

Komentarze

Monika2021.07.25 12:44
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://cutt.ly/monika89
OKOPZN2021.07.25 12:28
Plemie darmozjadow i mordercow ... https://www.youtube.com/watch?v=gW-1pGEHehs&t=6s
wojna pejsatych2021.07.25 12:22
A co tu moga goje !!!!
Jacek Matysiak2021.07.25 7:19
Moje 3 grosze n.t. sytuacji w Ameryce... https://www.kontrowersje.net/globalny-imperializm-w-natarciu/
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 12:45
Biden prowadzi polityke antyamerykanska,i bardzo skutecznie rozbija NATO.
Anonim2021.07.23 15:36
Dyplomatoły !!!!Złodziej, złodzieja , złodziejem pogania. !!!!!!!! Wszyscy katolibscy patriotyczni politycy siebie warci.!!!!!!!
MaxFiend2021.07.23 11:06
Ile kopów w zęby potrzebują aparatczycy PiS, żeby do nich dotarło co sądzą o nich Amerykanie i reszta Europy?
Jola2021.07.23 22:19
Umyj zęby , przyczesz pejsy, zamknij dziób.
czekista2021.07.23 8:54
Ej tam, ej tam. Nie po to widowisk sie zaczelo, zeby konczyc zanim publicznosc sie rozbawi.
Dam2021.07.23 7:06
Nadzieja matką głupich. Mądry przygotowuje się na każdą okazję, a nie, jak polskie dyplomatołki, nei bierze nawet pod uwagę, że Trump może nie wygrać wyborów.
marian2021.07.23 11:04
Trump te wybory wygrał. Jesteś przygotowany na to, że jutro cię okradną?
Prawda2021.07.22 21:53
Ameryka oszukała Polske i Ukraine ====Powini zwiększyć na Uzbrojenie szczególnie Polska do 6 PKB procent i pozyskać Broń Atomową przez Ukraine i Polske innego nie mamy wyjścia ===
Filip2021.07.22 20:50
Jarosław Kaczyński łamiąc prawo dąży do dyktatury. Stajemy się krajem autorytarnym, a potem totalitarnym. Likwidacja lub przejęcie TVN będzie znaczyło wprowadzenie cenzury. Powoli wracają standardy PRL-wskie. Stanisław Piotrowicz, który oskarżał opozycjonistów jako prokurator w PRL-u był posłem z PiS-u, a teraz jest sędzią w Trybunale Konstytucyjnym. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mateusz Morawiecki pod naciskiem Jarosława Kaczyńskiego zmarnował na wybory kopertowe 134 mln zł, bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Doprowadzili do ruiny stadninę w Janowie. Jarosław Kaczyński chce za 27 mld zł zakupić 250 czołgów Abrams, mając nadzieję na zgodę Amerykanów na likwidację TVN w podziękowaniu za tę transakcję. Rosjanie mają 22 tys czołgów, tak więc taki zakup nie miałby sensu. Tym bardziej, że w Polsce nie będzie serwisu do tych czołgów. Zakup tych czołgów będą spłacały nasze wnuki im prawnuki. W wyniku nie egzekwowania wyroków TSUE Polska może stracić dotację z Funduszu Odbudowy, a nawet wyjść z UE. Media pisowskie wymyślają kolejne kłamstwa i pomówienia na Donalda Tuska, ku zadowoleniu osób mniej inteligentnych i mniej wykształconych. Generał Wojciech Jaruzelski przebył drogę od dyktatury do demokracji. Natomiast Jarosław Kaczyński i jego pretorianie zmierzają od demokracji do dyktatury. Dla chorobliwego dążenia do jak największej władzy, Jarosław Kaczyński podejmuje działania szkodliwe dla interesów naszego kraju. Naród musi pokazać mu czerwoną kartkę.
Jazzz2021.07.23 2:08
Panie Filipie, gdyby chociaż część tego co pan napisał o DYKTATURZE PIS-U, była prawdą TO JUŻ BY PAN SIEDZIAŁ W ŁAGRZE.
Jola2021.07.23 22:21
Nie wierzę że to sam wymyśliłeś . Te kretynizmy dostałeś w poczcie czy ci się przyśniły?
Paweł2021.07.24 2:10
Koleś, idź się leczyć, bynajmniej nie do internisty.
Dżoł, Dżoł! znów przez głowę portki zdjął!2021.07.22 14:03
Panie profesorze, biorąc pd uwagę mocno zaawansowany pesel dziadersa Dżoł Bidula - obecnego "dyrektora" amerykańskiego cyrku ws.polityki wobec Niemiec, - koniec sklerotycznej żonglerki Dżoła skończy się duuuużo wcześniej niż za Obamy.
rosyjskie niemcy2021.07.22 12:40
Wintson Churchill powiedział po wojnie, że Niemcy powinno się profilaktycznie bombardować raz na 50 lat. Nie pomylił się w swojej ocenie. Europa została zdominowana przez Merkel z NRD, która ręka w rękę z Putinem, doprowadzi do wielkiej rozbudowy arsenału militarnego Rosji, poprzez rozprowadzenie rosyjskiego gazu w całej Europie. Jedyny, nierealny scenariusz, niemożliwy przy tym amerykańskim tetryku, to opanowanie militarne Niemiec przez USA. Armia już jest na terytorium Niemiec, co uratowało by Europę przed Rosyjską dominacją.
robaczek2021.07.22 10:13
POTĘGA POLSKIEJ DYUPLOMACJI POWALA ;] ...................................................... NIKT nie gada z pisurkami ;] .................. szczekają z konta ze sie niesprawiedliwość dzieje................. znowu.............. stoi przykurcz z szabelką i myśli ze moralną wyższością cokolwiek załatwi............................. FRAJERZY JESTESCIE PISURY!!!
Bożena2021.07.22 9:38
Niektórym trzeba kilka razy powtarzać, że nie należy wkładać ręki do ognia bo się sparzy... Są i tacy, którzy widzieli i wiedzą, że ogień parzy, ale myślą, że myślą, i że z nimi będzie inaczej. Jest jeszcze inna możliwość równie prawdopodobna. Przedziwne wyczyny prezydenckiego syna - powodują ślepotę i głuchotę jego ojca, gdyż kompromitujące go zgromadzone materiały są porażające.. . No i jeszcze kasa, różni agenci wszechobecne lewactwo, realizują swoje marzenia - niszczenie wszystkiego co wartościowe, mądre i dobre, kosztem wstawiania w to miejsce kalekich i niestworzonych przez Boga pomysłów;-) Postawiono na Bidena, by to on odpowiadał w razie wpadki i krytyki a ci, którzy za tym stoją czerpali założone przez siebie zyski. Czy chcą potężnej ameryki? skąd - ich interesują własne korzyści i mrzonki o panowaniu nad światem. Z nudów usiłują tworzyć alternatywną rzeczywistość - jakby na tym świecie mieli żyć wiecznie.
Anonim2021.07.22 8:09
Głupota Polaków zaczyna być głośna – jak świat długi i szeroki… ... Tom Luongo 19 lipiec 2021 ...... https://babylonianempire.wordpress.com/2021/07/21/glupota-polakow-zaczyna-byc-glosna-jak-swiat-dlugi-i-szeroki/
Ala2021.07.22 5:52
Hoffmann, Vogel, Müller, Kanthak, Schäffernacker, Wildstein, Kalkstein, Ast, Babinetz, Wassermann, Weber, Sellin, Schmidt, Rau, Arendt, Glenz, Paul, Schreiber - czy ci picowscy działacze to na pewno Polacy? Czy jakaś taka opcja niemiecka we PiC?
Jakub2021.07.21 22:28
Macierewicz, kiedy publikacja Raportu Podkomisji Smoleńskiej. Obiecałeś w lipcu br. Pozostało jeszcze 10 dni.
Maciek2021.07.21 21:52
Skłamał w artykule Pan Profesor, bo czołgi Jarek kupuje za 23,5 mld ZŁOTYCH nie USD. Im szybciej profesor i PiS przestanie się łudzić tym większa nadzieja, że Polska i Polacy nie skończą po raz kolejny jak w 1939. Amerykanie podejścia nie zmienią. Ich główne zmartwienie to Chiny i oni z Chinami tę rywalizację przegrają. Ich gwarancje są tyle warte co w 1939 roku. Znów jesteśmy sami między Rosją i Niemcami. Czas się obudzić i się zbroić.
GG2021.07.22 10:55
W tekście nie ma tylko o czołgach, ale o broni. Trzeba czytać ze zrozumieniem.
ceramik2021.07.21 21:28
Pakt Makrela Pampers podpisany. Mamy znów przechlapane.
Rudi2021.07.21 21:23
Szumi dokoła las Suski na Szydło wlazł...
Anonim2021.07.21 21:16
Kto jest właścicielem firm dystrybuujących paliwo w Niemczech? Vanguard?
katolicka deratyzacja Polski2021.07.21 20:16
Przyznaje sie , ze jestem osoba o niskiej inteligencji , chora psychicznie , ze sklonnosciami pedofilskimi (nawet na wibratorze mam zdjecie dziecka sasiadki) , bez podstawowej wiedzy o swiecie , jestem skrajnie oglupiona nienawiscia , zwykla kürwa , prostaczka , prymitywną zydowa .
katolicka deratyzacja Polski2021.07.21 20:14
Biden podpisal z Niemcami drugi Uklad Monachijski.
Jawny2021.07.21 19:58
Hoffmann, Vogel, Müller, Kanthak, Schäffernacker, Wildstein, Kalkstein, Ast, Babinetz, Wassermann, Weber, Sellin, Schmidt, Rau, Arendt, Glenz, Paul, Schreiber - czy ci picowscy działacze to na pewno Polacy? Mogliby choć nazwisko zmienić jak swego czasu Kalkstein. Oni dalej walczą z opcją niemiecką, a brzmią jak koledzy dziadka Tuska z Wehrmachtu.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.21 20:12
Komunisci moga sie nazywac nawet Piast Kolodziej,ale jesli sie zacznie wojna hybrydowa,,to wszystkim wyrwiemy wszystkie smocze lby i wszystkie zatrute kly. Komunista to komunista,czyli WROG i ZDRAJCA !
NEOS com pl2021.07.21 19:18
Skrzypek na dachu z wizytą u rabina-masona Hertrich-Woleński: . . . . https://www.youtube.com/watch?v=aAxWQ9LJ3Dc
NEOS com pl2021.07.21 19:15
... oczywiscie ze nie potrwa dlugo ... pejsate miedzy soba sie naparzaja ... to mozemy im jarmulki POPOtrzymac ... hehe
asdf2021.07.21 19:03
"Profesor"... z KUL :-D
znamy też wielu innych absolwentów KULu2021.07.22 14:19
profesor - absolwent KULu Jan vel Icek Hartman - żyd promujący kazirodztwo, albo magister filozofii Palikot vel "sztuczny penis" - też absolwent KULu
Będzie się działo2021.07.21 18:55
USA popełniają wobec Niemiec dokładnie takie same błędy jak Francja w latach 1933 - 1939. Im bardziej popuszcza się Niemcy na smyczy tym większe ryzyko, że mogą się wyrwać i pogryźć na śmierć. Nie wiem kto w Waszyngtonie dał Niemcom rangę sojusznika, którego traktują na równi sobie (chyba że niemieckie koncerny PRZEKUPUJĄ obie partie). Niemcy nigdy nie były sojusznikiem USA tylko państwem okupowanym po II wojnie światowej. Na razie Niemcy stosują taktykę wyczekiwania i szukania sojuszu z Rosją i Chinami żeby wyrwać się z amerykańskiej zależności a USA nazywają to sojuszem...W razie wojny Chiny-Rosja vs USA, Niemcy będą neutralne a potem liczą, że będą rozdawać karty dokładnie jak USA wyczekiwało do 1941 r. na przyłączenie się do II wojny światowej żeby wygrać ją na końcu.
JA!2021.07.21 18:57
"Nie wiem kto w Waszyngtonie dał Niemcom rangę sojusznika, ..."
Pierdolisz!2021.07.21 18:58
"Niemcy nigdy nie były sojusznikiem USA .."
Sprawdź bęcwale ile jest kart w talii!2021.07.21 19:00
"że będą rozdawać karty .."
A ty chuju słyszałeś o Pearl Harbor?2021.07.21 19:01
" na przyłączenie się do II wojny światowej żeby wygrać ją na końcu."
Będzie się działo2021.07.21 19:10
Sytuacja jest dokładnie taka sama jak przed wybuchem II wojny światowej: Niemcy są Niemcami (udają demokrację, którą przed II wś nigdy nie byli), Rosja jak ZSRR, USA przypomina upadającą wtedy Francję, a Chiny są jak ówczesne Cesarstwo Japońskie, z tą różnicą, że wszystkie kraje oprócz Niemiec mają broń atomową.
Powiedz coś więcej nt. USA.2021.07.21 19:16
Gdzie mieszkasz w USA, pracujesz, czy ukończyłeś tylko high school, jak sobie dajesz radę z jęz. angielskim, czy przeczytałeś Konstytucje USA, kto to jest coach K, itp., itd.
Klapaucjusz2021.07.21 21:15
To pytanie do prof. Górskiego?
Ob. Górski,2021.07.21 18:45
a może byście tak poparzyli na Polskę, Ukrainę i Europe oczami tych z Białego Domu. Jest różnica ob. Górski patrzeć na świat przez dziurkę od klucza a bycia tym światem po drugiej stronie.
Art2021.07.21 18:45
Matko Boska, coz ten czlowiek wygaduje. On zdaje sie, ze gdzies nawet wyklada. Rozumiem, ze to jest jakas nowa wykladnia geopolityki i stosunkow miedzynarodowych. Tak nowa, ze nikt jej jeszcze nawet nie zauwazyl. I najlepsze na koniec - Fronda z tym oszolomem rozmiawia na powaznie :-)))))
Ot parodia2021.07.21 19:42
Po co mieszasz do twej dywagacji Matke Boska ??co ten czlowiek zle mowi ?podaj przyklad ??
Hey "Albert"2021.07.21 18:40
"... USA to on gówno wie i że łatwo go zgasić ... Try me motherfucker!
Albert2021.07.21 19:31
1. Jak smakuje amerykański chleb? 2. Jak smakuje amerykański McDonalds i Coca-Cola w porównaniu do polskich?
Got your answers.2021.07.21 19:43
@1 Hudson's sourdough boule - love it! .... @2 I don't care for McDonald's nor CC! Don't eat it, don't drink it.
Albert2021.07.21 19:54
Czyli nie wiesz - nic nowego, wcale mnie to nie dziwi. Wiem doskonale, że USA to ty tylko w TV widziałeś. Zawsze byłeś tylko żałosnym, godnym pogardy śmieciem i takim śmieciem umrzesz, Żydku.
I don't give a fat flying fuck!2021.07.21 20:09
You're a pauper, not just financially!
Albert2021.07.21 18:31
Kolejny pisiorski autorytet - rzekomo profesor, a tymczasem to zwykły doktor. I jeszcze z KUL-u. Lepiej zrobić wywiad z losowo wybranym na ulicy gołębiem, będzie miał więcej do powiedzenia od przeciętnego sKULwiela.
Klapaucjusz2021.07.21 18:24
A gdzie jest kolega, który lubi komentarze w stylu: "Gówno o tym wiesz. A o USA nawet nie masz co marzyć."?
Albert2021.07.21 18:28
Przy takich artykułach to się nie wychyla, bo zdaje sobie sprawę, że o USA to on gówno wie i że łatwo go zgasić jak wypalonego peta bez filtra. I pewnie ogląda kolejne odcinki Dynastii, czy tam Mody na sukces, albo jeszcze innego szajsu dla upośledzonych Żydków marząc o USA.
matis892021.07.21 17:34
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel
k.2021.07.21 18:19
Proroctwo?! Nie słyszalem....
Klapaucjusz2021.07.21 18:25
Matis89 ze szwagrem czy wódce prorokowali.
AAAtomek2021.07.21 17:21
V4 i Międzymorze???? Qwa, w jakim oni świecie-paranoi żyją?
Art2021.07.21 18:47
Oni juz zyja w swoim swiecie :-) Oni juz stworzyli jakies regionalne mocarstwo o nazwie Polska i rozstawiaja po katach mocarstwa :-)))
Anonim2021.07.21 19:06
naczytali sie głupot tolkiena doktory gówniarze o śródziemiu i pird...lą co im slina na jezyk...
hans2021.07.23 22:48
Pisz po niemiecku, nie krępuj się.