13.11.20, 16:10Fot. via: Pixabay

TYLKO U NAS! Tomasz Poller: Goebbelsiki kontra fakty, czyli co ,,papież wiedział’’

Sprawa jest jeszcze bardziej obrzydliwa niż akcja pod hasłem "Duda ułaskawił pedofila". Dzisiaj, w kontekście raportu o byłym kardynale McCarricku, szczujnia z uporem maniaka lansuje przekaz jak to „Jan Paweł II wiedział o pedofilu”, „chronił pedofila”, a nawet „awansował pedofila”. Tymczasem z opublikowanego raportu wynika, że o ile amerykański duchowny był od lat obiektem zarzutów obyczajowych, o tyle pierwszy poważny zarzut wobec McCarricka dotyczący przestępstwa seksualnego wobec osoby nieletniej pojawił się w 2017, a więc 12 lat po śmierci polskiego papieża. Jednak wielu polskojęzycznym mediom i niektórym politykom nie przeszkadza to w wydawaniu pośmiertnego wyroku na Jana Pawła II.

 

Jan Paweł II wiedział o biskupie pedofilu i go awansował. Szokujący raport” - nadaje Radio Zet.

„Wybuchowy watykański raport dotyczący McCarricka obwinia głównie Jana Pawła II. Mit nieskazitelnego papieża i jego dobrodusznego sekretarza rozleciał się jak domek z kart.” - wyrokują Stanisław Obirek (były jezuita) i Artur Nowak w Newsweeku.

Ten sam Obirek na Onecie: “Nie ma już możliwości, by nadal podważać tezę o uczestnictwie papieża Jana Pawła II w procederze tuszowania pedofilii w Kościele.”

Gazeta.pl cytuje nawet cały zbiór komentarzy: “Jan Paweł II wiedział", “To będzie szok dla wielu Polaków", "Watykan przyznaje, że papież Jan Paweł II jest odpowiedzialny za awansowanie oskarżonego o pedofilię kapłana z Ameryki".

Popisać musiał się też Adrian Zandberg:

"Karol Wojtyła uczynił pedofila kardynałem. Zrobił to, choć wiedział o zarzutach. Mianował pedofila kardynałem, ignorując informacje od amerykańskich katolików. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby po tym raporcie polskie dzieci nadal chodziły do szkół i przedszkoli imienia JP2."

"Raport w sprawie McCarricka. A jednak Jan Paweł II wiedział." - to z kolei tytuł artykułu Adama Szostkiewicza w postkomunistycznej "Polityce". Autor przekonuje: "Obraz wyłaniający się z raportu nie wzmocni reputacji św. Jana Pawła II ani Kościoła. Dowodzi, jak działała, a raczej nie działała kościelna machina w sprawie kryzysu pedofilskiego."

Dziennikarz "Polski Times" Witold Głowacki, twittuje: "W Polsce to koniec pewnej epoki. Watykan właśnie opublikował raport, z którego wynika, że Jan Paweł II miał pełną świadomość zarzutów pedofilii wobec biskupa McCarricka, czyniąc go kardynałem".

Tyle szczujnia. A jak przedstawiają się fakty?

Według prostackich pseudoargumentów, które dochodzą do głosu w powyższych enuncjacjach, argumentem koronnym, wręcz przekreślającym moralnie polskiego papieża, ma być dokonana przez niego nominacja McCarricka na arcybiskupa Waszyngtonu w roku 2000 oraz wyniesienie do godności kardynalskiej rok później. Warto przyjrzeć się okolicznościom tej decyzji, podjętej zresztą przez mocno już schorowanego i starego Jana Pawła II.

Jest faktem, że w roku poprzednim inny duchowny, kardynał O’Connor z Nowego Jorku, sprzeciwił się spodziewanej nominacji, powołując się na kilka relacji, z których najpoważniejszą była relacja księdza, jaki twierdził, że był obiektem seksualnych zainteresowań ze strony McCarricka, a także miał być świadkiem  homoseksualnej relacji między McCarrickiem a innym księdzem. Poza tym O'Connor powoływał się na anonimowe listy oraz pojawiające się od kilku lat głosy na temat zachowań, które McCarrick miał przejawiać w stosunku do kleryków i księży, a które mogły wydać się dziwaczne i niestosowne. Otóż, jeżdżąc z nimi nad ocean czy na ryby, miał on sypiać ze swoimi towarzyszami w jednym łóżku.

Informujący o tych podejrzeniach kardynał O’Connor zaznaczał równocześnie, że nie dysponuje ani dowodami, ani nie posiada zeznań złożonych pod przysięgą. Wiosną 2000 nuncjatura w USA prowadziła postępowanie, które miało sprawę wyjaśnić. Okazało się, że ksiądz oskarżający McCarricka sam był oskarżony o wykorzystanie seksualne dwóch nieletnich i nie uznano go za wiarygodnego świadka. Czego dowiedziono? Tego, że McCarrick spał w jednym łóżku z innymi mężczyznami, co nie oznaczało relacji seksualnych. Nawet jednak wówczas Jan Paweł II, choć nie miał dowodów przeciw McCarrickowi, przystał na wycofanie jego nazwiska z grona kandydatów na arcybiskupa Waszyngtonu.

Co zrobił McCarrick, gdy uświadomił sobie, co się stało, i że jego kariera została zablokowana? W sierpniu 2000 wysłał przemyślny, pełen fałszywej pokory i utrzymany w osobistym tonie list do biskupa Stanisława Dziwisza, będącego wówczas sekretarzem Jana Pawła II, w którym napisał, że wie o fałszywych oskarżeniach wobec siebie a równocześnie zaprzeczył, by miał jakiekolwiek relacje seksualne z kimkolwiek. Napisał też, że nie chce zasmucać jana Pawła II, też od niego przyjmie z pokorą jakiekolwiek stanowisko. Twierdził też, że list polecił mu napisać spowiednik. Przyglądając się życiu McCarricka natrafiamy zresztą na dość ciekawą informację. Potrafił on pisać dziennie dziesiątki listów, każdy w innym stylu. Listy te były obliczone często właśnie na osiagnięcie sukcesu, w taki sposób pozyskiwał on np. pieniądze od darczyńców, wykazując tym samym świetne umiejętności psychologiczne.

Sędziwy, schorowany papież, który przeczytał list, uznał że Mc Carrick mówi prawdę, dopuścił go do grona kandydatów na stolicę biskupią w Waszyngtonie, jego też ostatecznie na to stanowisko wybrał. Był rok 2000. Jan Paweł II zmarł w roku 2005. Zarzuty obyczajowe dotyczące kontaktów z osobami dorosłymi stawiano McCarrickowi za czasów pontyfkatu Benedykta XIV. Przyczyniły się one do rezygnacji z godności kardynalskiej. Zarzuty, które dotyczyłyby kontaktów seksualnych z nieletnimi, pojawiły się wobec Mc Carricka dopiero w 2017. Wystąpił z nimi człowiek, który miał być przez Mc Carricka molestowany w latach 90-tych jako 16-17 latek. Wowczas uruchomiono procedury dotyczące duchownych dopuszczających się wykorzystania seksualnego dzieci, młodzieży i osób bezbronnych.

Jak wynika z raportu i jak przeczytamy w skrótowym kalendarium przedstawionym przez Andrea Tornielli'ego – dyrektora programowego mediów watykańskich, "do momentu nominacji do Waszyngtonu nie było żadnej ofiary – dorosłej lub nieletniej – która nawiązałaby kontakt ze Stolicą Apostolską lub z nuncjuszem w Stanach Zjednoczonych, aby zgłosić jakiekolwiek oskarżenie dotyczące niewłaściwego zachowania przypisywanego arcybiskupowi. I nic niewłaściwego w postawie McCarricka nie było sygnalizowane podczas jego posługi biskupiej w Waszyngtonie."

Warto dodać, że wg raportu „nie wykazano, żeby fundusze pozyskiwane przez kard. McCarricka kiedykolwiek znacząco wpływały na decyzje Stolicy Świętej wobec niego”.

George Weigel, pisarz, teologi i biograf Jana Pawła II stwierdza:

"Theodore McCarrick był nie tylko seksualnym drapieżcą. Był także znakomitym patologicznym kłamcą. A patologiczni kłamcy umieją zwodzić innych. McCarrickowi udawało się to przez dziesięciolecia choćby w kontakcie z mediami. Okłamywał swoich braci księży i biskupów. Zwodził bogatych katolików, którzy sfinansowali większość jego zagranicznych podróży. Oszukał wiele osób związanych z katolicką lewicą, która przez lata widziała w nim bohatera (i korzystała z pozyskiwanych przez niego pokaźnych funduszy)."

McCarrick dał się poznać jako niezykle inteligentny, ponadprzeciętnie uzdolniony, pracowity, znający kilka języków, łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi, wzbudzający zaufanie i łatwo nawiązujący relacje osobiste, poruszający się swobodnie po świecie polityki i dyplomacji, jak również sprawnie umiejący pozyskiwać fundusze. Pozytywne wrażenie wywarł na Karolu Wojtyle już w 1976, kiedy ówczesny kardynał podróżował do Stanów Zjednoczonych.

Warto przy tym wspomnieć, że dziennikarskie śledztwa w sprawie McCarricka prowadziły trzy gazety: „Boston Globe”, „Washington Post” i „Washington Times”. W żadnym z tych śledztw niczego mu nie udowodniono.

Tomasz Poller

Komentarze

dz2020.11.16 21:31
Czy papież jest policjantem ? Czy papież unieważniał wyroki sądowe ?. Czy zasada domniemania niewinności tutaj została zawieszona ? Czy Kościół jest wyjątkiem gdy chodzi o odpowiedzialność zbiorową ? To nawet gestapowców i ubeków tak nie traktują.
XD2020.11.15 8:56
Tak, tak. Nic nie widziałem, nic nie słyszałem, a w ogóle to wszystko nie prawda XD
czytelnick2020.11.14 23:05
Kościół to jedyna instytucja która walczy z problemem. Co zrobiło środowisko lekarzy, nauczycieli, psychologów, ażeby oczyścić się z pedofilów we własnych szeregach? A środowisko pederastów?
Sebastian2020.11.14 20:05
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu. Wszystkie informacje podane wyżej stanowią streszczenie raportu Siostry Maury O'Donohue, która była na misjach w 23 krajach. Papież Franciszek potwierdził publicznie liczne fakty gwałtów dokonanych przez katolickich duchownych na zakonnicach. Podanie powyższych faktów nie ma na celu zwalczanie kościoła, a jedynie jego oczyszczenie. Nigdy nie umieściłbym nieprawdziwych informacji.
Czy można miec pretensje dorabina Shudricha2020.11.14 19:17
o przestępstwa rabinów pedofilów z Nowego Jorku?
ela pawlowska2020.11.14 18:58
Wiedział. Ale kasę brał od niego. To samo z Degollado. Nie zarzyna się kury znoszącej złote jaja. Bardzij niż ludzi kochłl pieniądze. Nie wiem dlaczego jest takie wielkie zdziwienie, bo o tym na zachodzie już sie mówi od conajmniej 10 lat.
Od kogo bierzesz kasę?2020.11.14 19:15
Od Michnika czy Putina?
ela pawlowska2020.11.14 20:04
Tylko u nas się hołubi Wojtyłę. Ale jego pontyfikat nie jest zbyt dobrze oceniany od wielu lat- generalnie spełnił oczekiwania- to znaczy wewnątrz organizacji nie zrobił NIC
Krzysztof2020.11.14 15:47
Czy wy czytacie co piszecie? "Spał w łóżku z innymi mężczyznami ale to nie oznacza relacji seksualnej" Jak złapią za rękę to mów że nie twoja. Ilu biskupów sypia z innymi mężczyznami? Bo co waletują u niego, albo on u kogoś? Kpicie sobie z ludzi???
Anonim2020.11.14 18:29
Ja na ten przykład ładne kilka razy spałem w jednym łóżku, albo namiocie, z dziewczyną lat 15-25, albo i dwoma dziewczynami (raz to były nawet siostry, perwersja XD), a jak był ścisk to dochodziło nawet do układów ja-dziewczyna-dziewczyna-kolega i nie były to relacje seksualne. Razu jednego wysępiłem od ciotki klucze do mieszkania, i przywiozłem trzy laseczki na egzamin do Warszawy. I wiesz, to również nie były relacje seksualne, tylko przyjacielskie. Zgrana paczka była, czyż nie?
Anonim2020.11.14 18:42
Impotencja. Zdarza się,kolego. Za dużo alkoholu i papierosów.
Anonim2020.11.14 20:05
Sugerujesz, że należy zaliczyć siostrę przyszłej żony? Okej, u lewaków wszystko jest możliwe, nawet rżnięcie szwagierki, kuzynki, ciotki, teściowej, byłej laski w trójkąciku z aktualną. Wiadomo, waszym ideałem są małpy Bonobo. Jesteście jak zwierzęta.
ela pawlowska2020.11.14 18:59
Bo w odbyt inaczej się liczy
man.of.Stagira2020.11.14 13:22
Warto przy tym wspomnieć, że dziennikarskie śledztwa w sprawie McCarricka prowadziły trzy gazety: „Boston Globe”, „Washington Post” i „Washington Times”. W żadnym z tych śledztw niczego mu nie udowodniono. TYLE.
AAAtomek2020.11.14 11:30
Jeśli JP2 nie wiedział to był fatalnym Papieżem, jeśli wiedział to był fatalnym Papieżem. Sorry katoprawaki. Sami zaoraliście JP2.
pośrednikiem jest JEZUS2020.11.14 10:56
Jeden Bóg wie, jak było, ale WARTO MODLIĆ SIĘ DO SAMEGO BOGA W 3 OSOBACH "na wszelki wypadek" i też dlatego, że tylko On jest święty i godzien chwały na pewno!
J - H2020.11.14 11:49
"Jak tam było - tak tam było - ale zawsze jakoś było!!! Bo jeszcze nigdy tak nie było - żeby jakoś nie było". W maglu mówili, że JPII był cynicznie oszukiwany!!! przez Karola Wojtyłę.
ghjhk2020.11.14 10:36
Św. Janie Pawle II tak bardzo nam Ciebie brakuje w tych trudnych czasach, gdy polski lewak opętany szaleje na naszej kochanej polskiej ziemi...naszej polskiej matce, za której wolność przodkowie przelewali krew, oddawali swoje życie, osierocili swoje dzieci, by teraz lewactwo niszczyło nasza Polskę ponownie.
rzucanie brukiem, racami2020.11.14 12:43
palenie mieszkań i huligaństwto raczej patologiczna prawica , nie lewacy, coś ci się myli
Prawdziwi Polacy2020.11.14 13:24
patrioci i Polacy jechali z polskimi flagami, byc może część nie posłuchała i poszła pieszo, a zadymy robiło lewactwo, a potem sprowokowani narodowcy nie pozwolili sobie i Polsce pluć w twarz, bo Polska dla Polaków a nie dla lewaków.
aaaa2020.11.14 10:28
Św. Jan Paweł II był, jest i będzie niewinnym oraz świętym, czy się to lewakom podoba czy nie. Oni sami wiedzą, że jest i był nieskazitelny, boją się i zawsze bali jego mocy i działania dlatego szukają sposobu by go zniszczyć oraz cały Kościół święty, który od komuny im zawadzał, niestety drodzy lewacy próżne wasze intrygi i działania PRAWDA zawsze obroni się sama i zwycięży, mimo, że po drodze na nią poplujecie, aż wam gęby powysychają. ŚW Janie Pawle II wybacz im bo nie wiedzą co czynią i módl się za nami sprawiedliwymi. Prawdziwi Polacy Cię kochają i zawsze będą kochać, bez względu na to co wymyśla opętane lewactwo.
***** ***2020.11.14 9:40
Już wszystko wiadomo - już się wydało kto mydło zjadł, gdzie pies pogrzebany i jak się kółka kręcą. JPII - BYŁ CYNICZNIE OSZUKIWANY !!!!!! ///przez Karola Wojtyłę///.
gghh2020.11.14 13:32
tak, masz rację wszyscy juz wiedzą , że wielki Polak Papież Jan Paweł II jest i będzie świętym i modli eis za nas prawdziwych Polaków, ale jeszcze bardziej za was lewaków, którzy błądzicie i dajecie się manipulować obcej propagandzie. Nawracajcie się lewacy i brońcie Polski jak prawdziwi Polacy
Anonim2020.11.14 8:31
komisje powołać.Antoni czeka !!!!!
Anonim2020.11.14 10:57
grube miliony pójdą i nikt nic się nie dowie
jjj2020.11.14 13:37
Komisja nie potrzebna wszyscy wiemy że Sw Jan Paweł II nie miaał wiedzy o kardynale, ale w końcu prawda wyszłą an jaw i wtedy zareagowano właściwie. Nie nakręcajcie się lewacy pod wpływem obcej niszczącej Polskę propagandy, stańcie w jednym szeregu z prawdziwymi Polakami i walczcie o dobro Polski dla dobra waszego i waszych dzieci. Lewacy Bóg i was kocha i czeka aż się nawrócicie i będziecie służyc Polsce, swoim dzieciom a nie tym, którzy chcą Polskę pogrążyć by być wtedy silnymi na światowej arenie. lewacy otwórzcie oczy...czy tego nie potraficie zrozumieć bo was tak nienawiść przeżarła??? szkodzicie własnym dzieciom
J - K2020.11.14 8:06
Nic nie wiedział!!!! Bo - "Świat cały przemierzył i głębokie morze. - Wiedział jak wstają i zachodzą zorze. Boga rozumiał - praktykował komu - Lecz o tym nie wiedział, że ma kulwy w domu".
infor2020.11.13 22:02
Nie ma dyskusji z lewactwem. Te głupawe gów.a nie są zainteresowane faktami tylko szkalowaniem ludzi, którzy żyli blisko Boga. Dlatego dajcie sobie spokój z odpowiedziami na bełkot lewackich prymitywnych gówi.n. Dlaczego gów.a? Bo dla mnie szatan jest NIC NIE WARTYM gów.m
Zapamiętajcie wszyscy2020.11.13 22:15
to co powyżej. To są rzeczowe prawackie argumenty.
Anonim2020.11.14 0:47
tak jak wasze lewackie
Anonim2020.11.14 8:30
Czyli prawactwo się od lewactwa nic nie różni. Taki sam intelektualny ściek
ddd2020.11.14 10:31
wy lewacy chcielibyście się nie różnic, dlatego w soich propagndach powtarzacie jedni i drudzy tacy sami. NIE. Prawica to same pozytywy z małymi wadami, a lewacy to ZŁO czasami z mniejszymi pazurami ale zawsze ZŁO
eee2020.11.14 12:27
Z małymi wadami i małymi pisiorkami.
Anonim2020.11.14 18:43
Ale katolikiem to ty nie jesteś. Jakie wyznanie?
Polka2020.11.13 20:34
Bez względu na logikę wyjaśnień i prawdę, jaka z niej wypływa, lewacki beton zdania nie zmieni. Nie łudźmy się, że przekonamy któregokolwiek z lewackich trolli bluźniących od dłuższego czasu na tym portalu. Nasze społeczeństwo, niestety radykalnie polaryzuje się. Gros utrwala swoje miejsce w Kościele, a pozostali występują przeciwko niemu. Agresja narasta i z tym faktem należy się oswoić. Jedyne, z punktu widzenia przeciętnego katolika, co możemy zrobić, to brońmy naszą młodzież. Hedonistyczna wizja świata nęci, lecz w konsekwencji prowadzi do wyjałowienia moralnego i samounicestwienia. Nie ma nic wspólnego z nowoczesnością, ani rozumowym postrzeganiem świata. Jest elementem globalnej destrukcji w ramach zawoalowanej cywilizacji śmierci. Brońmy życia, brońmy nasze dzieci i młodzież, brońmy tradycji, wartości i naszej wspólnoty - Kościoła. Jeśli dotrzymamy wierności Bogu przetrwamy ciężkie czasy i zwyciężymy. SURSUM CORDA!
Po 11 ...2020.11.13 21:19
Raczej SURSUM NASUS, bo toniecie w rzadkim gooownie :))
Anonim2020.11.13 21:29
Uderz w stół ...
Zmieciemy was2020.11.13 22:07
Błyskawicznie!
Anonim2020.11.13 20:16
Nie zapominajmy o podstawowej sprawie - w latach gdy McCarrick robił to o co go oskarżają, wszechpotężna LEWICA, paszczą mediów i celebrytów walczyła o prawa pedofilów. Wszystkie osoby usiłujące im się sprzeciwić były medialnie linczowane, poniżane i wyszydzane jako "paranoicy nienawidzący miłości". Licznych księży sprzeciwiających się wybrykom pederastów spotkała śmierć cywilna i prześladowania. Było tak jak dziś, tylko w drugą stronę - Lewacy hejtowali Kościół za "prześladowanie pedofilów" i szerzyli propedofilską propagandę. Podczas pierwszego marszu dumy LGBT, w kinie "Olympic", zorganizowano warsztaty omawiające "seksualność dzieci" i "seks z dziećmi". W takiej to atmosferze trudno oczekiwać, aby ktokolwiek ośmielił się zaatakować wpływowego pederastę. A więc wszyscy byli odwróceni, zastraszeni przez wpływowe postacie kultury, polityki i nauki. Dziś lewacy którzy zapewniali McCarrickowi bezkarność bezczelnie odwracają kota ogonem.
Polka2020.11.13 20:41
Chyba nikt trzeźwo myślący nie zauważy, że populizm lewactwa budowany jest na hipokryzji.
Nowe odcinki serialu Plebania!2020.11.14 7:43
Film paszczy i szpary.
Panie Poller2020.11.13 19:26
10 lat temu Goebbelsikami tacy wszystkowiedzący jak pan nazywali tych, którzy jako pierwsi w ogóle zaczynali mówić o pedofilii w KK. Wciąż się dowiadujemy więcej i więcej. Radziłbym ważyć słowa.
Anonim2020.11.14 20:24
Nie ma żadnej "pedofilii w Kościele". Jest pedofilia LGBT.
neo2020.11.13 18:46
Nikt normalny, mający pojęcie kim był JPII nigdy nie uwierzy w te lewackie podłe oszczerstwa.
Anonim2020.11.13 19:52
Niestety tylko marnym aktorzyną, narcyzem jak trampek !!!!!!!!!!
***2020.11.13 20:33
Nie masz pojęcia o czym piszesz!
Anna2020.11.13 21:07
Ty jesteś trampkiem i to śmierdzącym..
smyk2020.11.13 18:34
Ten o imieniu JPIII. powinien sie tobą prokurator zając .I mam nadzieje ,że tak się stanie.
czytelnick2020.11.13 18:33
Czy Tusk i całe euromatołectwo nie wie o pedofilu Con Bendicie? Czemu nie siedzi?
Karol "Nic nie wiedział" Wojtyła2020.11.13 18:28
ma już wizerunkowo przechlapane.
Jarek2020.11.13 18:32
No, to fakt.
Jarek2020.11.13 18:24
JPII może faktycznie zaufał bezgranicznie Dziwiszowi. To co ujawnił Gowin: że przed laty był w grupie duchownych i świeckich z Poznania, którzy starali się dotrzeć do papieża Jana Pawła II z informacjami na temat abpa Juliusza Paetza. "- Długo jednak natrafialiśmy na mur w osobie jego sekretarza (Dziwisza) - mówi "SE" Gowin. Wyjaśnia, że udało się to dopiero dr Wandzie Półtawskiej, osobistej przyjaciółce Jana Pawła II. Po raz kolejny powtarzam: przebywanie ze świętym, nie czyni świętym - podobnie jak przebywanie z mędrcem, nie czyni mędrcem.
Niewiarygodne2020.11.13 18:23
Taki frajer był przez 27 lat papieżem?
Aleksander2020.11.13 18:21
Papież Jan Paweł II kochał Świętą miłością każdego człowieka. Wiedział ,że Bóg odpuszcza grzechy i daje szansę na nowo. Jego homoseksualne otoczenie kardynałów ( 50%) okłamywało , manipulował nim. Myślę ,że w Jego sercu obraz kardynała homo był nie do pojęcia, bo co to byłby za kościół gdzie hierarchowie są tak zepsuci i zdeprawowani. Ich wybór to natchnienie Ducha Świętego( tak myśłał JPII), a nie złego( jak było). Rozbicie wewnętrzne kościoła Katolickiego od wewnątrz rozpoczęło się na soborze watykańskim II 1962-65. BIADA TEMU PRZEZ KOGO PRZYCHODZI ZGORSZENIE...ten cytat JPII znał bardzo dobrze.
Rzeczywiście2020.11.13 18:27
Co to jest za Kościół?
Anonim2020.11.13 19:58
Szczególnie kochał młode studentki na spływach kajakowych.
Jan2020.11.13 21:09
Ty półgłówku..
JPIII2020.11.13 18:18
To bydle, pe...da..ł wszystko wiedział. Przecież to bydle łajdaczyło się z dziwiszem. To on zachowywał się jak jego bożyszcze zw. bogiem, który gwałcił 14-letnie dziecko zw. maryśką. Marycha urodziła pe...da..ła chrystka, który łajdaczył się na pustymi z 12 pe..dz..iami zw. apostołami. A papieżak zachowywał się jak chrystek.
Jahu🐟2020.11.13 20:03
Jezu, Ty się tym zajmij. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
skuter2020.11.13 18:18
Wierzę bezgranicznie w świętość ŚwJPII I odrzucam lewackie pomówienia Był św już za życia I dlatego gdyby coś wiedział o ciemnej stronie McCarrica To nie zostawił by tego tematu bez echa
Po 11 ...2020.11.13 18:23
Zagranicznych komentatorów proszę o poprawne pisanie "zostawiłby". No i ten "temat bez echa". To chyba rusycyzm?
Anonim2020.11.13 20:07
Tą świętość to on bardzo dobrze grał. Podstaw aktorstwa nauczył się jeszcze w czasie okupacji, jako młody człowiek.
Jan2020.11.13 21:12
kogo grasz ? kim jesteś? z pewnością nie Polakiem.. ruski dupku
Szkoła Frankfurcka2020.11.13 18:12
Jedną z głównych idei Szkoły Frankfurckiej było wykorzystanie pomysłu Freuda o ‘panseksualizmie’ – szukanie przyjemności, eksploatacja różnic między płciami, obalenie tradycyjnych relacji między kobietą i mężczyzną. Sposoby osiągnięcia tego celu: • atak na autorytet ojca, negacja specyficznych ról ojca i matki, odebranie rodzinom, jako pierwszym prawa do edukacji swoich dzieci • zniesienie różnic w edukacji chłopców i dziewczynek • zniesienie wszelkich form męskiej dominacji – stąd obecność kobiet w armii • zadeklarowanie, że kobiety są ‘klasą ciemiężoną’, a mężczyźni ‘ciemiężcami’. Munzenberg w ten sposób podsumował długoterminowe działania Szkoły Frankfurckiej: ‘Zachód zrobimy tak zepsutym, że będzie śmierdział’
Majka2020.11.13 18:06
Święty Jan Paweł II wyjdzie z tych pomówień wzmocniony . Podejści do ludzi u Jana Pawła II oparte był na MIŁOŚCI I PRZEBACZENIU. To JPII mówił ,że dzieci i młodzież to PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA. POMAWIAĆ W TAK PODŁY SPOSÓB MOGA TYLKO LUDZIE KTÓRZY NIGDY NIE ZNALI JPII LUDZIE Z LGBTQ , BYLI SB-CY I OSZOŁOMY Z NEO-JUDEO-KOMUNY.
Jarek2020.11.13 18:28
@ Majka - NIE KRZYCZ To nic nie da.
Po 11 ...2020.11.13 18:32
Znamy to na pamięć ... lokomotywa historii, słońce narodów, uniwersalny geniusz… to akurat było o Stalinie. Też gostek miał takich głupiutkich wyznawców jak ty. Niestety prawda o Stalinie była delikatnie mówiąc trochę inna. JPII niestety podąża tą samą drogą. Ale nie martw się. Są miejsca gdzie Stalin ciagle stoi na postumentach, to i Wojtyła gdzieś tam po wsiach się uchowa ... na kilka lat.
Art2020.11.14 11:22
Tak, wyjdzie wzmocniony. Czy Ty nie masz rozumu? Została już sama wiara? On był w środku całej tej imprezy.
AAAtomek2020.11.13 17:57
Jeśli JP2 nie wiedział to był fatalnym Papieżem, jeśli wiedział to był fatalnym Papieżem. Sorry katoprawaki. Sami zaoraliście JP2.
A ty wiesz, że twój Tadziu to nie twój?2020.11.13 18:07
O, niespodzianka? Nie powinna być, w końcu wiedziałeś, że nie tylko męska połowa miasta to "szwagry", ale i okoliczny garnizon krasnoarmiejców.
Iza2020.11.13 17:45
McCarrick to nie jedyna sprawa, jest jeszcze Legion Chrystusa, sprawa z Tylawy i kilka innych. JPII tuszował pedofilię ponad wszelką wątpliwość.
Anonim2020.11.13 20:20
Legion Chrystusa był organizacją założoną przez CIA i to Amerykanie ochraniali wybryki założyciela. Ochraniali go do śmierci w Houston.
***2020.11.13 20:43
....a Ty kto?....wróżka "Azalia"?
fdf2020.11.13 17:45
Czarna mafia.
Anonim2020.11.13 17:33
Tomasz Poller kolejny obrońca zboków. Dlaczego ich bronicie? Czyżbyście sami byli zbokami i robicie to z braterskiego obowiązku. Jak mafia? Dobrze mówił profesor Oko że gej broni geja.
Już po Wojtyle2020.11.13 17:31
Taka prawda.
Anonim2020.11.13 17:30
Jedyna nadzieja w Dziwiszu. Niech ratuje reputacje Polski i Naszego Papieża i przyzna że blokowała informacje Papieżowi. Tylko w ten sposób można to uratować. Niewiedza JPII uratuje go w oczach całego świata.
Anonim2020.11.13 17:26
Goebbelsiki? Pan Tomasz chyba nigdy nie czytał Frondy... tu sa "fakty" i szczujnia redaktor "mp" czy "dam" w stylu Urbana.
Ciekawe, ciekawe, warto porównać2020.11.13 17:21
Wychodzi na to, że ten seksualny predator Mc Carick, był takim samy skandalistą jak Petz. Postać obrzydliwa, z raportu wychodzi na to że pośród wielu dorosłych partnerów chciał się dobrać do siedemnastolatka, z czego zresztą chyba nic mu nie wyszło. Ale czy można to nazwać pedofilią? Kim jest w takim razie Polański, gwałcący trzynastoletnią dziewczynkę? A mieszanie do tego umierającego JPII to już chyba faktycznie poziom gebelsików z antypolskich mediów
Larsen2020.11.13 17:39
O czy ty idioto piszesz.....
Art2020.11.14 11:26
Może najpierw przeczytaj coś na ten temat. Ja wiem, ze tu obowiazuje zasada „nie wiem, ale się wypowiem”, ale to Cię chroni przed ośmieszeniem.
Anonim2020.11.13 17:21
SZAMBO SUBITO!!!
MT (‿ˠ‿)2020.11.13 17:20
A sprawa Marciala Maciela Delgado?
A jak tam wasz tęczowy niebinarny hitlerek?2020.11.13 17:22
?
Ksiądz Bartold2020.11.13 17:18
A jak Jan Paweł II zachował się wobec afery zdemaskowanej przez "Boston Globe"? Może o tym Fronda na piszę. Bardzo chętnie bym o tym poczytał.
Everything you'd want to know is in the book:2020.11.13 17:25
"Lessons in Hope: My Unexpected Life with St. John Paul II" - by George Weigel.
Beno2020.11.13 17:18
Dużo większą winę ponosi papież Franciszek, który powołał McCarricka do dialogu z Chinami a dopiero pod naciskami nuncjusza i biskupów USA zdymisjonował go.
Co ty wiesz o USA i biskupach? Oy vey!2020.11.13 17:20
"naciskami nuncjusza i biskupów USA zdymisjonował go."
Beno2020.11.13 17:22
Jak doczytasz, lub więcej się dowiesz, to możemy porozmawiać.
"Jak doczytasz, lub więcej się dowiesz,"2020.11.13 17:28
Co, co ... doczytasz? Co "więcej"? Gdzie, podaj swoje "źródła"!
Beno2020.11.13 17:53
Dzieciom podaje się wiadomości na "tacy". Studenci muszą sami się trudzić, siedzieć w bibliotece, szukać w książkach i w internecie. Ale powiem ci: jeszcze przed kilkoma miesiącami na frondzie i innych portalach można było o tym przeczytać - wypowiedzi kościelnych hierarchów z USA, a przede wszystkim nuncjusza Vigano (rok 2018) wzywających papieża Franciszka do zajęcia się kardynałem Mccarrckiem. Redaktor Lisicki - znawca tego tematu - mógłby ci też na ten temat dużo powiedzieć. To tylko tak na marginesie. W internecie na ten temat - o ile będziesz chciał - znajdziesz dużo więcej.
" Mccarrckiem"2020.11.13 18:11
A kto to może być, hmm...? Gratuluję, jak to się mówi, first hand knowledge. No i kaszanka ci wystygła!
Katarzyna II wielka2020.11.13 17:17
To koniec kultu Wojtyły Polsce. Cały świat poznał sie na nim już dawno, nigdy nie był szanowany, a w Polsce dopiero teraz
Beno2020.11.13 17:20
Masz rację. Przez lewaków Jan Paweł II nie był nigdzie szanowany. Ale to mu dodaje chluby, a nie ujmy. Dla kościoła i świata zrobił tak dużo jak żaden inny polityk, ani papież na przestrzeni przynajmniej ostatnich 300 lat.
Art2020.11.14 16:27
Człowieku, o czym Ty piszesz? Poczytaj prasę włoską, niemiecka francuska, hiszpańska, austriacka. Jan Paweł II był marnym Papieżem i cenionym tylko u nas i wśród światowej biedoty, a i to nie wszędzie . Nie rozumiał współczesnego świata i nie miał nic interesującego do przekazania. W wielu krajach ludzie się po prostu śmiali z tego co mówił. Z reszta cofnął Kościół straszliwie. Zmarnowane prawie 3 dekady. Nie do odrobienia. Przez niego Europa jest stracona dla katolicyzmu.
Anonim2020.11.15 1:49
Prasa włoska, francuska i inne, a także stacje telewizyjne, są absolutnie zdominowane przez lewackie bydło. 95% dziennikarzy to nawet nie lewicowcy, tylko skrajna lewica z obłędem w oczach. Trudno, aby jakikolwiek normalny Papież zdobył ich uznanie. Może to zrobić TYLKO sprzedawczyk i kryptolewak.
Anonim2020.11.13 17:15
Jeżeli takie intelektualna pustynia jak Dziwisz dawał rade manipulować Wojtyłą, to ja już nie mam wątpliwości co do wartości jego pontyfikatu.
ladychapel2020.11.13 17:13
Jedno jest pewne, ze 500 lat po reformacji, kosciol katolicki dalej toczy choroba.
Polak2020.11.13 17:11
Wojtyła nigdy nie powinien zostać przywódcą tak wielkiej firmy jaką jest kościół katolicki. Okazało się że był po prostu na to stanowisko za głupi, sam kościół teraz przyznał że nie miał żadnej kontroli i nic nie widział co się dzieje w kosciele, ale nie znaczy to że nie jest odpowiedzialny za krzywdę i tragedie dzieci, miał ustąpić z tak odpowiedzialnego stanowiska
Jasiu, Tadziu Hertrich-Woleński "tanak shitshow"2020.11.13 17:15
Może, dla urozmaicenia, kilka słów na temat judaizmu, rabinów, hmm ...? Co to oni wyprawiają z nożem w łapie z niemowlakami, jak nieprzyjemnie mordują zwierzynę na kolacje szabesowa. Dyplomatycznie omijasz ten temat. A dla katola krwiopijcy to temat iście fascynujący.
Polak2020.11.13 17:21
Zabijanie rytualne zwierząt powinno być zabronione i każdy Żyd czy Muzułmanin powinien być za takie praktyki karany, a co to ma wspólnego z wpisem o Wojtyle który napisałem powyżej?
A to ma tyle wspólnego, że NIEMAL2020.11.13 17:31
każdy TU jest PARCHEM!
Piotrek2020.11.13 18:14
W dzisiejszych czasach na szczęście dla ciebie paranoję da się skutecznie leczyć.
Tadziu, Jasiu Hertrich-Woleński "tanaka shitshow"2020.11.13 17:06
Żyd Hertrich-Woleński wyśmiewa świetość katolika, cyt.:"Jedzenie Ciałka Jezusiczka i Picie Jego Krwi TYLKO NA WYNOS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Z DOSTAWĄ DO DOMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!" nawiasem mówiąc, można by to chamstwo było bardziej "literacko ująć". Tyle lat w PRL-u, PZPR-ze, w PGR-ze bolszewickiej "kultury". Inna charakterystyka Żyda, reliktu bolszewickiego. Żyd nienawidzi "lepiej" od niego urodzonych, tj. szlachtę, magnaterię, tych z herbami, tytułami, zamkami, pałacami, tych którzy tworzyli prawdziwą kulturę i naukę, innymi słowy stworzyli cywilizacje. Żyd Hertrich-Woleński & Son psd. Göwno z Nilu, mają swój własny "tanaka shitshow", są obecni gdzie tylko to możliwe, od GW, Rzepy, wp.pl, do Do Rzeczy, aż mi sie odechciało dalej szukać. Prawdziwy stachanowiec. Mówi to tylko o jednym, Żyd Hertrich-Woleński jest psychopatą, z poważną, i to bardzo, paranoją PISo-prześladowczą. Swoją nietyklaność bazuje na dwoch elementach: Żyd i jest bardzo stary. Zreszta nie tylko on. Praktycznie każdy Żyd czuje się nietykalny. Mierz sily Żydzie na zamiary.
Anonim2020.11.13 17:14
Chrystus był Żydem
ateusz2020.11.13 17:17
Niemożliwe, przecież jest królem Polski a jego matka królową. Obcokrajowiec nie może chyba piastować tego stanowiska.
Jacek i Placek2020.11.13 17:20
Chyba, że to król elekcyjny to może.
"Chrystus był Żydem"2020.11.13 17:18
TO ZNACZY, ŻE BYŁ i ŻYŁ! OTÓŻ TO!
Foster2020.11.13 17:03
Nic nie wiedział. Amerykanie go oszukali.
Po 11 ...2020.11.13 17:01
Wychodzi na to, że Wojtyła nie tylko krył pedofila za życia, ale nawet 12 lat po śmierci. Zaraz, zaraz to oznacza, że w niebie też kryją pedofilów ... nooo zakładając, że Karol jest w niebie ... och Korol, Karol ...
Anonim2020.11.13 16:52
McCarrick był uzależniony od seksu czyli od lat 60-tych. Naiwny Tomasz myśli że nagle 60-late zapragną seksu ?:)
"Sędziwy, schorowany papież"2020.11.13 16:35
Robienie z JP2 ledwo żywego sklerotyka, który nie bardzo już kumał, w co się gra, to cokolwiek ryzykowna strategia obronna.
Jarek2020.11.13 16:31
No tak - teraz będziemy zaklinać rzeczywistość i bronić świętego. U nas w Polsce pozostanie świętym dla wielu osób, które wierzą w świętych obcowanie, tylko dlatego, że nasz - Polak. Ja też bym chciał wierzyć, że nic nie wiedział, zaufał bezgranicznie Dziwiszowi. Jednakże świat już trochę inaczej patrzy na osobę JPII. Zwłaszcza w USA. Wiele osób postrzega urząd papieża jak urząd głównego prezesa firmy. Jeśli dzieje się źle i nie reaguje na to personel niższego szczebla, to oczekuje się reakcji od głównego prezesa właśnie. Już nigdy nie będzie tak jak było. Nawet w tak laickiej Francji osoba JPII przed publikacją raportu Watykanu miała poważanie, teraz staje się obiektem ataków. Starsi hierarchowie pokroju Dziwisza, Jędraszewskiego są odklejeni od rzeczywistości, żyją w swoim własnym świecie i nie dopuszczają do siebie informacji, że są oceniani, że Papież jest oceniany, że już nie są bezgranicznie uwielbiani i nie mają posłuchu jak to było w średniowieczu, czy za czasów chłopów Reymonta. Obecna młodzież, ta z pokolenia alfa - to nie jest ta sama młodzież z dawnego pokolenia X. Ta młodzież odrzuci trwale zdyskredytowane wzorce. Powtarzam chcę wierzyć, że JPII nic nie wiedział, ale dopóki Don Stanislao będzie zaprzeczał, dopóki jeszcze głębszy cień będzie się kładł na osobę JPII i nie pomoże frondowe zaklinanie rzeczywistości.
Maciej Płatov2020.11.13 16:31
JAK powiedziano rzuć Gównem ,zawsze coś się przyklej.Tylko IDIOTA traktuje tą pisaninę poważnie. To tak jakby o Popiełuszce mówić POLITYKIER.LEWACTWO PLUJE bo LENINA zrzucono z pomników. A prosiłem DELEGALIZACJA LEWACKO -FEMINISTYCZNO-=-Lewicowych Partii.Czasami się zastanawiam ,czy dla Polski nie była by LEPSZA DROGA RUMUŃSKA.
Pobożny Poller wie może2020.11.13 16:30
gdzie był Duch Święty, gdy McCarrick robił w konia Wojtyłę?
ateusz2020.11.13 16:29
Stary arcybiskup sypia w jednym łóżku z młodymi klerykami i nikt, łącznie z papieżem, nie widzi w tym nic złego :D Pewnie chciał się tylko platonicznie poprzytulać, bo przez celibat brakowało mu bliskości z drugim człowiekiem :D
Foster2020.11.13 17:05
Przecież takie było wskazanie lekarza. To była forma rehabilitacji.
Anonim2020.11.15 1:51
Ghandi sypiał otoczony młodymi kobietami, ale nikomu to nie przeszkadzało. Uchodzi dzisiaj za świeckiego "świętego".
Anonim2020.11.13 16:27
Podejrzewam, że nienawiść do Jana Pawła II ma zupełnie inne podłoże. Chyba im nieźle szyki pokrzyżował z tym ich królestwem ciemności na ziemi. Już całe piekło wyleciało, aby się na nim mścić!
Maciej Płatov2020.11.13 16:33
@ Anonim--MOŻNA z sensem pisać? MOŻNA.
um canto2020.11.13 16:25
This is ridiculous.
Jak to "okłamał"?2020.11.13 16:24
Przecież Umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł 2 działał w ścisłej współpracy z Duchem Świętym i pozostawał pod Jego szczególną opieką, a Duch Święty jest wszechwiedzący!
Kiki2020.11.13 16:19
Czyli, kto ma prawo szyc dla papieza? Moze papiez wyjsc na zakupy? A gotowac? A moze procesik firm produkujacych dewocjonalia i szaty liturgiczne plus ubiory dla duchownych, itd....?
Poller vel Bodakowski2020.11.13 16:17
Wszystkie ręce na pokład, papieża obrażajo!