12.06.20, 18:02Fot. via: Wikipedia

UE chce zmusić państwa członkowskie do przyjmowania uchodźców

Komisja Europejska przygotowuje propozycję nowego Paktu o Migracji i Azylu, który będzie zawierał nowe zasady odnośnie relokacji uchodźców. Ministrowie siedmiu państw UE zaapelowali o racjonalną i sprawiedliwą propozycję, która przyczyni się do zmniejszenia, a nie zwiększenia migracji, bez przymusowej relokacji.

Nowy Pakt o Migracji i Azylu ma być zaprezentowany jeszcze przed przejęciem przez Niemcy prezydencji w lipcu tego roku. Pakt ma być nowym rozdaniem w temacie migracji i azylu, oddzielnym od wszystkich poprzednich propozycji. Nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że jest to w istocie tylko zabieg techniczny, mający na celu obejście uzgodnień z 2018 roku, kiedy państwa członkowskie zgodziły się podejmować decyzje co do zaproponowanych wcześniej instrumentów tylko na zasadzie jednomyślności. Polityka grubej kreski oznacza natomiast, że nowy instrument przyjęty może być na zasadzie większości, co ułatwiłoby przyjęcie kontrowersyjnych zasad.

Dlatego, aby zaznaczyć swój sprzeciw, ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Słowacji, Węgier, Czech, Estonii, Łotwy i Słowenii wystosowali wspólny list do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i do Komisarz Ylvy Johansson dotyczący planowanego Paktu. W liście ministrowie podkreślają, że UE potrzebuje kompleksowego i odpornego na kryzys systemu migracji i azylu, opartego na równowadze między odpowiedzialnością a solidarnością. Celem takiej polityki powinno być stworzenie skutecznej i zrównoważonej polityki migracyjnej, do czego konieczne jest wdrożenie szybkiego systemu powrotów. Istotne jest również wzmocnienie współpracy z państwami trzecimi w celu zaradzenia pierwotnym przyczynom migracji. Walka z przemytnikami i handlarzami ludźmi powinna natomiast zapobiegać zjawisku nielegalnej migracji.

Tymczasem według, nieoficjalnych jeszcze, planów Komisji polityka migracyjna ma opierać się na ujednoliceniu działań całej Unii i podziale odpowiedzialności pomiędzy państwa członkowskie. W ramach tej propozycji w sytuacji kryzysu migracyjnego Komisja Europejska będzie określała kwoty migrantów do relokacji z państw członkowskich, które będą nadmiernie obciążone przybyszami. W praktyce będzie to oznaczało państwa południowe, leżące na szlaku Morza Śródziemnego. KE będzie natomiast arbitralnie stwierdzać zaistnienie kryzysu migracyjnego według przyjętych przez siebie kryteriów, wciąż niejasnych. Wprawdzie propozycja Paktu przewiduje, że państwa, które nie chcą relokować do siebie uchodźców, będą mogły zwolnic się z tego obowiązku udzielając wsparcia finansowego państwom pierwszej linii, to zaznaczyć należy, że nie jest to zwolnienie bezwarunkowe. Jeżeli liczba wnioskujących państw przekroczy 1/3 wszystkich państw członkowskich, możliwość ta zostanie automatycznie ograniczona o połowę, tym samym zmuszając niektóre państwa do przyjęcia migrantów.

Zauważyć należy także, że propozycja wprowadzając pojęcie ‘kryzysu migracyjnego’ de facto faworyzuje migrację z południa, przed tą ze wschodu, ze względu na specyfikę morskiej granicy na Morzu Śródziemnym. Tymczasem to Polska ma największy wskaźnik wydanych zezwoleń na pobyt dla obcokrajowców, w większości dla obywateli Ukrainy. Według danych Eurostatu w 2018 r. Polska wydala 635 tys. pozwoleń na pobyt, które są znacznie prostsze i szybsze niż procedury azylowe, w dodatku w większości pozwalają na legalną pracę. Wbrew temu co mówi się w Brukseli, Polska gości u siebie osoby potrzebujące pomocy, ale przy ustalaniu kwot do relokacji nie będzie to brane pod uwagę, ponieważ nie są to stricte procedury azylowe.

Przede wszystkim jednak zaznaczyć należy, że wszystkie proponowane rozwiązania stoją w sprzeczności z logiką migracji. Jak już wielokrotnie podkreślano przymusowa relokacja może być czynnikiem przyciągającym migrantów i zachęcającym przestępcze siatki przemytników do rozwijania procederu. Powinniśmy starać się zniechęcać do nielegalnej migracji, a nie zachęcać. Solidarność w tym zakresie należy rozumieć w szerszym znaczeniu, a katalog możliwych środków należy dostosować do preferencji i możliwości państw członkowskich, tak aby osiągnąć obiektywnie najlepsze cele. Oby Komisja zdawała sobie z tego sprawę i wzięła pod uwagę apele rządów państw członkowskich.

Jadwiga Wiśniewska

Komentarze

Paweł Rutkowski Xwoktur2020.06.13 9:37
Przecież to jest rasizm, co to są czarne paczki do przerzucania z miejsca na miejsce. To są ludzie którzy mieszkają i przyjeżdżają tam gdzie chcą. Nie pozwólmy na rasizm w unii europejskiej walczmy o prawa Afro Unitów.
anonim2020.06.12 20:04
Brońmy zasad i nie pozwalajmy ich naginać w Unii nigdy, z całą drobiazgowością ich pilnujmy, w każdym konkretnym przypadku. Zgodnie z zasadą:"Nie pytaj komu bije dzwon, bije on tobie".
katolik2020.06.12 20:01
Myślę że polski rząd jeżeli deklaruje sie jako katolicki powinien w tym wypadku postąpić po chrześcijańsku albo nie wypowiadać słowa Jezus Chrystus tylko powaływać się na szatana bo na razie tak to wygląda, a kaczor robi z siebie antychrysta
John2020.06.12 19:55
Niemcy będą robić wszystko, żeby Trzaskowski wygrał wybory, ostatnio wymienili ambasadora w Polsce na doświadczonego oficera Stazi.
Mirek2020.06.12 19:51
Bandytów to my mamy i własnych nie musimy ich importować z Afryki czy Azji . Polska nigdy nie była krajem kolonialnym jak kraje Europy Zachodniej i my nie mamy żadnych zobowiązań wobec nachodźców .
wolf2020.06.12 19:44
A w czym problem. Wystarczy zobaczyć jakie państwa i gdzie miał kolonie. Sprawa rozwiazana : kradli ,mordowali, wyzyskiwali te narody - niech teraz zapłacą im.
no i mamy śmiecie jak OBOJETNY - Keller - Reytanow2020.06.12 19:37
Polska ma ciężkie doświadczenia z tym "wybrakowanym ludzkim elementem" - żydami. Hiszpania, Niemcy, Włosi, etc wypie*dolili te śmiecie na zbitą żydowską doope, a Królestwo Obojga Narodów, ku swemu nieszczęściu, nie zamknęło przed nimi granic.
kto na to Sorosowi pozwala? 2020.06.12 19:28
Zastanawiał się ktoś kiedykolwiek, kto jest producentem 200 osobowych pontonów dostarczających tych "lekarzy" i "inżynierów", które żeby przepłynąć morze śródziemne, musiałby mieć zbiornik paliwa wielkości co najmniej połowy tego pontonu....
Glaudiusman2020.06.12 19:04
Takie zmuszanie państw to wielkie przestępstwo.
B522020.06.12 18:54
czerwona szarańcza się spieszy sponsor soros skończył 89 wiosen i czerwone źródełko może wyschnąć w każdej chwili
...2020.06.12 18:41
do debila pod nickiem "katolicka kretynizacja polski" jesteś najobrzydliwszą świnią anty polską, która dostaje orgazmu szkodząc Polsce, i ktoś tak rynsztokowy jak ty powołuje się na wartości chrześcijańskie, obrzydliwe, pomyśl o własnym się unicestwieniu, po co łykasz tlen który zabierasz innym.
z2020.06.12 18:51
ponoć takich jak on już namierzyli, kiedyś się ich wy.... z Polski bo to potencjalni zdrajcy
polacke2020.06.12 18:40
To nie są obywatele UE, na jakiej podstawie KE powołana jedynie do troski o przestrzeganie kontraktów europejskich, próbuje je rozszerzać i dopisywać. KE nie ma takich uprawnień, rozumiem, że Niemcy tak chcą ale chcą nie znaczy robią co chcą. Jeśli jest inaczej niech ten twór zacznie się właściwie nazywać, to jest UNIA NIEMIECKA.
anonim2020.06.12 18:36
Trzeba myśleć nad tym, jakie działania należy podjąć, aby ci ludzie mogli spokojnie wrócić do swoich domów, zapewniając sobie utrzymanie. To kierunek w jakim należy iść. Jeżeli Pan Soros ma inną koncepcję, niech realizuję ją sam na zielonej wyspie. Na niejedną go stać!
harry2020.06.12 18:32
W samej końcówce kampanii wyborczej - my, wyborcy Andrzeja DUDY - bardzo potrzebowaliśmy tego tematu. Polacy boją się hord multi-kulti "inżynierów i lekarzy" jak ognia. No i Polacy nie cierpią jakichkolwiek nacisków i pogróżek unijnych lewacko-tęczowych paranoików.
B522020.06.12 19:06
wiesz dlaczego głosuję na PISiorów bo niema lepszej pały na czerwoną szarańczę a multi-kulti się nie boję tylko się brzydzę ale nie tymi ludźmi tylko brzydzi mnie ich parcie do do władzy i dąrzenia do przywilejów ale ich sponsor skończył 89 wiosen i to mnie cieszy jak cholera
POKO czyli- PO i KOnfederosja 2020.06.12 18:30
Trzaskowski, wraz ze swoim nowym koalicjantem - Konfederacją, przyjmą każdą ilość, bądżmy tego pewni. Zamiast m.in. 500+ POKO-PZPR i Konfederacja wprowadzi nam swój nowy program - arab+, pedał + oraz Polska minus
www2020.06.12 18:26
Dziękuję ci Boże za rząd za prezydenta i za kościół w Polsce. Nie pozwól żeby hordy lewackie próbowały to niszczyć. Niech twa ręka sprawiedliwa tak nagradza jak i karze Bóg jest wielki. Podobno odeszła z tego świata Agnieszka Dz. Chwała Panu!
Naczelny2020.06.12 18:27
Nie znudziło Ci się jeszcze wklejasz tego samego wszędzie psycholu?
katolicka kretynizacja polski2020.06.12 18:20
obłudni i parszywi katole! bóg i miłosierdzie na ustach a w sercu nienawiść i pogarda! ludzie o takim mentalu jak PiSowcy podczas II wojny światowej odmawiali żydom schronienia i wydawali ich w niemieckie łapska!
Cool2020.06.12 18:36
Przykazanie "kochaj bliźniego swego jak siebie samego" ... mogłoby zakończyć ten temat, ale jesteś na to zbyt głupi!
Urszula2020.06.12 18:38
I vice versa
Cool2020.06.12 19:03
... chyba też nie rozumiesz?! ;-)
Lulejko2020.06.12 18:47
Debili się nie rodzi. Debile sami się tworzą. Patrz: katolicka kretynizacja polski.
JUDASZOWSKA KRETYNIZACJA POLSKi2020.06.12 19:07
JA KRETYN MOSZE WAM PRZYZNAC ZE MOJ DZIADEK ZBRODNIARZ Z UB BYL PARSZYWYM CZERWONYM BOLSZEWIKIEM I ZA TO GO LUBILEM.ZAKATOWAL NA SMIERC LUB ZABIJAL STRZALEM W TYL GLOWY MLODYCH CHLOPCOW Z PODZIEMIA ZA TO ZE CHCIELI ZYC W WOLNEJ POLSCE A NIE BOLSZEWICKIEJ REPUBLICE
B522020.06.12 19:18
co dawno nikt cie nie wydoił PI|Siory i druga wojna światowa czy ty się słyszysz ale cię uświadomię czerwony pajacu żydów likwidowali Niemcy a kolaborowali z nimi tacy jak ty lizusy bez honoru i boga w sercu za srebrniak tak jak ty
myca ajwaj2020.06.12 21:19
Po pierwsze w czasie wojny najlepsi w wydawaniu zydow byli twoi pobratymcy,a po drugie chyba sie pierdo,,eles w glowe od tego chybotania przy murze ,a po trzecie nie powoluj sie na Boga,juz go ukrzyzowaliscie
anonim2020.06.14 1:07
to do swego domu przyjmij imigrantów
co na to Agnieszka Dzban2020.06.12 18:15
???
Naczelny2020.06.12 18:13
Ale pieniążki UE na obiecanki Dudy wam nie śmierdzą, hipokryci.
.2020.06.12 18:17
Naczelny czarownik czy naczelny idiota?? xDDD
Naczelny2020.06.12 18:26
Nawet pseudonimem boisz sie podpisać gimbusie?
Lulejko2020.06.12 18:45
Po co idiocie pseudonim?
Cool2020.06.12 19:02
A ty myślisz, że unia daje coś za darmo! ... Powinieneś zmienić nick na "naczelny głupek" :-)
Naczelny2020.06.12 20:11
https://www.fronda.pl/a/do-polski-z-ue-moze-trafic-nawet-700-mld-zl,145666.html A tutaj co? Te pieniążki nie śmierdzą pisiorom? ;DD
Cool2020.06.13 19:48
Te pieniądze odbiorą sobie z nawiązką. naczelny głupku!
Tadeusz2020.06.12 18:59
Pieniążki UE nie spadają z nieba i nie śmierdzą po za tym.A muslimy śmierdzą i nie widzę powodu dla którego miały by śmierdzieć w Polsce.
JUDASZOWSKA KRETYNIZACJA POLSKi2020.06.12 19:00
wezcie sobie ich icek do izraela to wasi sasiedzi
Antoni2020.06.12 19:29
Nie pajacuj lewacki targowicki pajacu
B522020.06.13 7:44
https://www.youtube.com/watch?v=wVwB4vQcAIs