UEFA nie ukaże kapitana reprezentacji Niemiec bramkarza Manuela Neuera za noszenie tęczowej opaski kapitańskiej w trakcie meczów Euro 2020. Federacja wcześniej wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Neuer wystąpił z tęczową opaską kapitańską w przegranym przez Niemcy meczu z Francją (0:1) i wygranym meczu z Portugalią (4:2). Kolory opaski w oczywisty sposób nawiązują do społeczności LGBT.

UEFA wszczęła w tej sprawie śledztwo przeciwko Niemieckiej Federacji Piłkarskiej, co potwierdził jej szef Jens Grittner.

- To prawda, że opaska kapitana zespołu jest sprawdzana - potwierdził Grittner. - My także rozmawiamy na ten temat z UEFA. Przepisy mówią wyraźnie, że trzeba nosić opaskę dostarczoną przez UEFA - dodał.

Jeszcze tego samego dnia okazało się, że kary dla Neuera nie będzie.

"(...) symbol został użyty w słusznej sprawie i jest dowodem różnorodności drużyny" - czytamy w liście, który UEFA skierowała do NFB.

- Przesłanie brzmi: jesteśmy kolorowi! - wypowiedział się na ten temat Grittner. Neuer nosił opaskę w ramach miesiąca dumy LGBT w celu walki z nienawiścią i wykluczeniem.

Zgodnie zaś z regulaminem UEFA żaden przedmiot objęty przepisami nie może być sprzeczny z powszechną przyzwoitością lub moralnością ani zawierać treści politycznych, religijnych czy rasistowskich".

W następnym meczu grupowym Niemcy zagrają ponadto z Węgrami. Mecz odbędzie się w Monachium. Niemieccy kibice planują podświetlić cały stadion na tęczowo w geście protestu przeciwko polityce Węgier, które niedawno przyjęły uchwałę ograniczającą możliwość promocji środowisk LGBT.

jkg/eurosport