03.08.19, 12:52Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

'Umiarkowany muzułmanin'? To MIT!!!

Rod Liddle

To, w co wierzą brytyjscy muzułmanie jest czymś zgoła innym niż to, co Brytyjczycy wierzą że oni wierzą.

“Co tam słychać w świecie?” zapytałem żonę, gdy przeglądała pierwszą gazetę po tygodniu błogiej przerwy od kontaktu z resztą kraju, bez internetu i telefonu.

„Głównie muzułmanie” odparła przewracając kartki gazety „to i owo, ale głównie to muzułmanie”. No tak. Jako optymista z natury miałem raczej nadzieję, że podczas naszej tygodniowej nieobecności zajdzie owo często obiecywane islamskie oświecenie, a pokój i miłość zapanują od indonezyjskich dżungli Banda Aceh po malownicze tarasy w angielskim Kirklees. A tu jednak nic z tych rzeczy. Oni nadal po swojemu, w całkiem pokaźnej ilości.

Najpierw przyszedł niesmak po świetnym filmie Trevora Phillipsa o muzułmanach w Wielkiej Brytanii. Na podstawie badań ICM dowiadujemy się z niego, że dwie trzecie angielskich muzułmanów nie wsypałoby drugiego muzułmanina, bez względu na to ile by w swoim ogródku rycyny nie trzymał. Nie poprawia humoru fakt, że praktycznie żaden z nich nie podziela naszego poglądu na życie, nie chce się integrować, a o Żydach wypowiada się w sposób, który nawet Ernst Röhm uznałby za nader pikantny.

Niesmak pogłębiły wywiady z muzułmanami na stronach „Guardiana”, którzy uznali film za „tworzący podziały”: czyli nawet ci, którzy się sami nie chcą wysadzić w powietrze, bardzo chętnie atakują tych, którzy pokazują jak naprawdę wygląda sytuacja. Następnie odrażająca historia sklepikarza z Glasgow, Asada Shaha praktykującego islam ahmadijja, którego zasztyletował inny muzułmanin, bo ten rzekomo uraził jego uczucia. Podczas gdy meczet centralny w mieście jest „zszokowany” morderstwem, jego główny imam Maulana Habib Ur Rehman swojego czasu wychwalał muzułmanina, który zabił bluźniercę.

Tymczasem w różnych meczetach w kraju znaleziono ulotki nawołujące do zniszczenia pokojowo nastawionych wyznawców islamu ahmadijja, a na Facebookowej stronie Anti Qadianiat przeczytać można było radosne „Gratulacje od wszystkich muzułmanów” z powodu zabójstwa Shaha, pod którymi pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy z całego świata islamu. W UK nie było żadnej sprawy o podżeganie do nienawiści religijnej przeciw któremukolwiek z muzułmanów nawołujących do mordowania wyznawców ahmadijja, chociaż ma to często miejsce.

Następnie w „Timesie” przeczytałem, że spora część opłacanych przez rząd muzułmańskich kaznodziei zamiast grzecznie namawiać ich do przestrzegania prawa, nawołuje nieproporcjonalną ilość muzułmańskich więźniów do ekstremizmu. Płacimy 200 islamskim kaznodziejom po 40 000 funtów na głowę za to, żeby pogłębiali w muzułmańskich rzezimieszkach nienawiść do zachodnich wartości i poczucie bycia ofiarą. Większość z nich – według „Timesa” 70% – wywodzi się ze szkoły deobandi, tak samo jak muzułmanie nawołujący do eksterminacji ahmadijczyków. Uczeni deobandi wywarli wpływ na talibów, a ich kredo odbija się echem w działaniach pakistańskich organizacji terrorystycznych (gdzie ideologia ta jest zakazana). Czy naprawdę myśleliśmy, że opłacanie ich w czymś pomoże? Czego spodziewaliśmy się od nich usłyszeć? „Złap jakąś uczciwą robotę i znajdź ukojenie w Jezusie Chrystusie”?

Najprawdopodobniej chcieliśmy wierzyć, że kapelani są „umiarkowani”, są przeciwwagą do „ekstremistów” – to błąd, który przez ostatnich 15 lat co chwila powtarzamy. Jest to konsekwencja naszej desperackiej wiary w to, że sama religia jest bez zarzutu: problem jest jedynie z kilkoma złymi ludźmi, z „ekstremistami”. Te pojęcia nijak mają się jednak do skłóconych i zadziornych islamskich plemion. Pamiętam, jak dekadę temu wybuchła wrzawa, gdy ówczesny burmistrz Londynu Ken Livingston zaprosił egipskiego kaznodzieję islamu Jusufa al Karadawiego na przyjacielskie rozmowy, prawdopodobnie za pieniądze podatników. Wielu ludzi protestowało nazywając Karadawiego ekstremistą, który nie powinien zostać wpuszczony do kraju. Protestowali sami muzułmanie, zdaniem Kena jednak Jusuf był umiarkowany.

Popatrzmy więc: człowiek ten popiera zabijanie apostatów, mordowanie izraelskich cywili, biczowanie homoseksualistów, wycinanie łechtaczek kobietom, bezwarunkowo popiera Hezbollah, a zgwałcone kobiety jego zdaniem muszą dowieść, że dobrze się prowadzą, zanim ktokolwiek potraktuje je poważnie. Jednak w szerszym świecie świata islamu Ken miał rację – Jusuf jest umiarkowany. Mówi na przykład, że nieposłuszne żony mężowie powinni bić jedynie w ostateczności i to nie używając kija. To taki Menzies Campbell islamu (brytyjski polityk lewicowy – przyp. tłum.), zajmuje liberalne stanowisko w łonie swej ideologii. Jest też pobłażliwy wobec homoseksualistów – wychłostać zwyroli, ale nie trzeba ich od razu zrzucać z dachów domów. Pojęcia „ekstremista” i „umiarkowany” jedynie wzmacniają nasze zbiorowe iluzje. Są bez sensu. Prowadzą do problemów, które widzimy dziś w przypadku opłacanych przez państwo muzułmańskich kapłanów siejących nienawiść cela po celi.

Deobandi też uchodzili za „umiarkowanych” i rzeczywiście w porównaniu do co poniektórych salafitów i wahabitów generalnie są bardziej do rzeczy. Nie wszyscy upierają się przy zabijaniu ahmadijczyków, czy każdej innej sekty islamu, która nie wierzy dokładnie w to, w co oni wierzą.

Jednak chociaż jest zdrowa strużka dzieląca poglądy brytyjskich muzułmanów od tego, w co wierzą w Państwie Islamskim, to jednak ocean dzieli ich poglądy od tego, w co wierzy reszta nas tu w Wielkiej Brytanii.

Oprac. Gekon na podst. Spectator

Od redakcji: Tekst pochodzi z archiwum Euroislamu. Od pierwszej publikacji, trzy lata temu, nie tylko nie stracił na aktualności, lecz obecnie kwestie w nim poruszone jeszcze się zaostrzyły.

EUROISLAM.PL

Komentarze

robaczek 2019.06.12 9:45
a ilu wy ich znacie ze takie sądy wydajecie. "Chrzescijanie" z dup__y. JEZUS BY SIE WSTYDZIL za WAS!! tak jak z a JPII!! pierwszego obronce pedofilow!!! oj pogubiliscie sie katolicy strasznie!!! stad mamy ___________PATOKATOLICYZM POLSKI!! fronda na czele ;]
lolek kremowka2019.06.12 6:16
Kościół katolicki w Polsce jest biblijny??? Polscka katolicka - to Brazylia Europy. Przykład? - Proszę: https://www.facebook.com/watch/?v=2088094341474941
Bebik2019.06.12 8:27
Polska zawsze była katolicka, a jak popatrzysz wstecz, to była potęgą, tylko zdrajców co służą obcym za kasę i rozkradają majątek narodowy jest za dużo.
LUPUS2019.06.12 9:22
Chciałbym by Polska była Brazylią Europy. 1. największy kraj w Am. PŁd. 2. Najsilniejszy kraj w Am. Płd. i basta. nie ma takiego coby Brazylii podskoczył. 3. Sam produkuje samoloty pasażerskie. 4. Wysoki poziom rozwoju techniki, bankowości, usług. 5. optymizm mieszkańców. Ale też ma duże problemy. 1. Bieda ok 1/3 obywateli, 2. Spore bezrobocie, 3. wysoka przestępczość (kulkę mozna zarobić za nic). 4. gospodarka kuleje, ziemia w rękach kilkudziesieciu rodzin.
LUPUS2019.06.11 23:10
CZŁOWIEK PONAD WSZYSTKIM!!! PO CO NAM BÓG GDY JEST CZŁOWIEK. ZLIKWIDOWAĆ WSZYSTKIE RELIGIE!!! ALE JAK TO ZROBIĆ??? EKSTERMINACJA WIERNYCH? MASOWE DEPORTACJE? ŁAPANKI I ROZSTRZELIWANIA, A MOŻE BY TAK URUCHOMIĆ SPECJALNE OBOZY REEDUKACYJNE?? TERROR PSYCHICZNY? WYCHOWANIE ATEISTYCZNE W SZKOŁACH I RODZINACH ? A GDY NIE ZAGRA TO MOŻE ODBIERANIE DZIECI? CO ROBIĆ ?? MOŻE KTOŚ MA RECEPTĘ?? DLA UŁATWIENIA DODAM, ŻE WSZYSTKIEGO JUŻ PRÓBOWANO!!!
Nie religijny2019.06.11 22:56
Każda religia i kościół powinny być zdelegalizowane bo to siedlisko nacjonalizmu i nietolerancji
Bebik2019.06.12 8:22
Taaak, najbardziej tolerancyjni są ludzie ze środowisk LGBT, którzy publicznie mówią o ludziach wierzących, że to stare k...wy, które dopiero jak zejdą z tego świata, to będzie normalnie...
anonim2019.06.11 22:31
muzole to dzikusy z ery przedpotopowej barbarzyńcy
J.P2019.06.11 21:26
Umiarkowany katolik zdaje się, że to też wkrótce będzie mit. Medialna radykalizacja przeciwko wszystkiemu co spod dawidowej gwiazdy, co niepodległe jednej partii i wierze. I wiecie co, znam w Maroku przynajmniej trzech normalnych muzułmanów, jeden z nich robi interesy w Izraelu (części do zegarków) i tak sobie myślę, że wole ich od frondowych katolików, bo żaden z nich złego słowa o naszej tradycji nie powiedział.
Lebowsky2019.06.11 21:40
No brawo! ... znasz trzech super muzułmanów, dlatego możesz twierdzić, że Katolicy są do kitu! ... ja znam dziesiątki, jeśli nie setki porządnych Katolików i jakoś na ich podstawie nie wyrabiam sobie zdania o Muzułmanach! ... no ale może Ty jesteś mądrzejszy! :-(
J.P2019.06.11 22:09
Też znam katolików w porządku, odnoszę się do hejtu autorstwa frondy, a właściwie głupiego tytułu.
Maciek Arczyński2019.06.11 21:41
A nie pojechałbyś do Maroka? Wiesz, w końcu byś miał upragnioną normalność.
J.P2019.06.11 22:15
Ostatecznie wybrałem jeśli już to Hiszpanie z mroczną historią pachnącą inkwizycja i Izabelą Katolicką. Obiecałem sobie ,że odwiedzę groby wszystkich ważniejszych inkwizytorow i je trochę sprofanuje w sobie wiadomy sposób. W Maroku mentalność i sposób życia mi mniej odpowiada.
Lebowsky2019.06.11 20:56
BZDURA!!!! ... Tatarzy polscy są muzułmanami i żyją u nas już setki lat i w przeciwieństwie do "narodu wybranego" wielokrotnie udowodnili swoją lojalnośc! ... Chciałbym żeby wszyscy obywatele Polski byli choć w połowie tak wartościowymi ludźmi jak Tatarzy! ... wystarczy spojrzeć na protesty odradzającą się żydokomuny, na szKODników, POstkomunistyczny motłoch i zlewaczone LGBT, żeby wiedzieć o czym mówie!!!
Maciek Arczyński2019.06.11 21:46
Wiesz, no to z ostatnich wyborów wynika, że ci mniej wartościowi są w mniejszości.
Jelenie2019.06.11 22:56
No nie do końca! Ci wartosciowi choć w dobrej wierze, wciąż głosują na antypolaków!
Albert2019.06.11 20:36
"'Umiarkowany muzułmanin'? To MIT!!!" To tak, jak umiarkowany katolik. Katolik, muzułmanin, jeden syf. Wybór jak między AIDS, a nowotworem.
fuck you2019.06.12 5:05
From am till late night asshole at work...
Sariel2019.06.11 20:00
Islam nie jest religią pokoju i jest to zdecydowanie bardzo szkodliwa społecznie religia, której zasady są absurdalne, agresywne i skierowane przeciwko wszystkim, którzy nie podzielają ich opinii Tak naprawdę przed Muzułmanami ratują nas sami Muzułmanie, którzy albo nie znają dobrze swojej świętej księgi albo traktują ją bardzo liberalnie i próbują dostosować ją do współczesności Wielu Muzułmanów to porządni i pozytywni ludzie. Dopóki nie zaczynają na poważnie mówić o biciu żon albo karaniu homoseksualistów śmiercią (a takich Muzułmanów jest naprawdę bardzo mało, szczególnie w Polsce), nie ma powodu, aby być dla nich nieuprzejmym czy pogardzać nimi.
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.11 19:54
Funkcjonariuszka TVPKorea, PiSowska szmata Holecka dostała małpiego rozumu na wizji. Zobaczcie jakie miny stroiła w wywiadzie z przedstawicielką opozycji. Kpina z widzów, kpina z pieniędzy podatników https://www.pudelek.pl/artykul/147687/danuta_holecka_kloci_sie_na_wizji_z_katarzyna_lubnauer_nie_jest_pani_wstyd_ze_pani_klamie/ Psychiatryczna analiza zachowania Holeckiej ---> https://natemat.pl/275487,mowa-ciala-danuty-holeckiej-klotnia-z-katarzyna-lubnauer-w-tvp-wywiad # poważny program publicystyczny😂😂 # telewizja publiczna😂😂😂😂
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.11 19:53
UWAGA RAPORT Wszystkie 👹obleśne mordy biskupów👹, którzy chronią pedofilów w kościele ---> 🔥 http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24884600,biskupi-ktorzy-kryli-ksiezy-pedofilow-raport.html?disableRedirects=true#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy 🔥 To oni utrudniają prokuraturze śledztwo To oni zamiatają pod dywan To oni sprawiają, że ich kumple kleropedofile mogą gwałcić kolejne dzieci # miarka się przebrała # katole zaczęły się bać # koniec okresu ochronnego dla czarnej mafii
Sariel2019.06.11 19:53
Bawią mnie katolicy, którzy straszą prawami szariatu i islamskim terrorem, podczas gdy sami chętnie wprowadziliby jego pseudokatolicką wersję
Maciek Arczyński2019.06.11 21:39
Bo widzisz, my katole, każdy w swoim domu ma kindżał albo AK 47 i czeka tylko na znak aby takiemu @Sarielowi zrobić kęsim, kęsim. Dodając oczywiście "banzai", żeby było zgodnie z klasykiem.
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.11 19:53
Sezon polowań na propagandzistów faszystowskiej katoideologii uważam za otwarty. Katole skończyło się babce sranie. Chowajta krzyżyki, ściągajta krucyfiksy z miejsc publicznych, nie przyznawajta się do katolicyzmu. Koniec bezwstydnego obnoszenia się z katolstwem! # miarka się przebrała # katole zaczęły się bać # koniec okresu ochronnego dla czarnej mafii
anonim2019.06.11 19:40
Budowanie wizerunku dla wszystkich muzułmanów na podstawie ekstremistów islamskich to jak mówienie że wszyscy księża to pedofile bo jest wśród kleru promil takich zboczeńców w koloratkach!
Maciek Arczyński2019.06.11 21:36
Ooo... dzielnicowy jaki tolerancyjny, jaki sprawiedliwy. Zastosowałeś chwyt retoryczny, już nawet nie pamiętam nazwy, ale to wykorzystanie pozornych podobieństw. Otóż jest fundamentalna różnica i ta różnica jest pomiędzy tym co nazywamy Nowym Testamentem a tym co nazywamy Koranem. Podstawowa różnica to ta, że Nowy Testament uczy kochać wrogów a Koran ich zabijać. I to że wyznawcy Chrystusa robią nadużycia nie zmienia tego fundamentu. Bo to co w Islamie jest dopuszczalne Kościół nazywa grzechem. Więc daruj sobie brednie porównawcze. Bo prawdziwie wierny muzułmanin powinien rżnąć niewiernych a prawdziwie wierny wyznawca Chrystusa ich kochać. Widzisz różnicę? To, że są tzw. pokojowi muzułmanie nie zmienia faktu, że w każdej chwili mogą się zradykalizować i będzie to wypełnienie doktryny islamskiej. Koran jest jak podręcznik terroru - o tym świadczą zawarte w nim treści i nie ma problemu by znaleźć odpowiednie fragmenty to potwierdzające. Muzułmanin nie dość radykalny w oczach innego radykalnego muzułmanina w każdej chwili może stać się niewiernym. Przykładów z krajów muzułmańskich aż nadto, także i w tym jak się wykazuje niewierność innym muzułmanom. Oczywiście przez tych wiernych.
Maciek2019.06.11 23:15
"...że nowy Testament uczy kochać wrogów..." A na Frondzie to wg jakiego testamentu redaktorzy i komentatorzy?
Zenek2019.06.12 3:46
Maciek, tak, islam w wielu częściach świata jest całkowicie zacofany, i np. za kpiny z religii tam grozi to samo, co groziło ludziom ‘niepokornym’ w chrześcijańskich krajach 500lat temu. Dzisiaj w krajach chrześcijańskich niepokorni mogą być spokojni, ale nie dlatego, że chrześcijanie nauczyli się nadstawiać drugi policzek. Nie, tak nie jest, i nigdy tak nie było. Chrześcijaństwo przez stulecia, przez niepokornych takich jak np. Kopernik, Kepler czy Galileo Galilei, było w różny sposób „ośmieszane” i powoli „kły chrześcijańskiej religijnej bestii były wybijane”. Dzisiaj, aby nie zmarnować dorobku oświecenia, należy dopilnować by było rzeczywiste oddzielenie państwa od religii (jakiejkolwiek), i nie dopuścić by ponownie „kły chrześcijaństwu wyrastały”.