07.07.13, 09:22Fragment okładki "NIE" (fot. archiwalne wydania "NIE")

Urban oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Chodzi o Jezusa na okładce "NIE"

Według informacji TVP Info, akt oskarżenia wpłynął do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów pod koniec czerwca.

"Jerzy U. został oskarżony o to, że jako redaktor naczelny tygodnika "Nie" spowodował opublikowanie na pierwszej stronie numeru 34. z sierpnia 2012 r. wpisanego w znak zakazu wizerunku Jezusa Chrystusa i [symbolu] związanego z nim kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Sześć osób poczuło się urażonych publikacją takiego wizerunku Jezusa i stąd zarzut obrazy uczuć religijnych" - komentował w rozmowie z portalem TVP Info rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura.

Co na to oskarżony? Zdaniem Urbana, to "szczyt idiotyzmu". Naczelny "NIE" przekonuje, że rysunek "stanowi ilustrację artykułu, krytykującego poczynania Kościoła katolickiego w Polsce".

"Organ państwa chce, żeby sąd mnie skazał na sugestię, że poczynania kleru mogą dziwić założyciela chrześcijańskiej sekty" - napisał Urban na swoim blogu. Naczelny "NIE" odmówił składania wyjaśnień w prokuraturze, ale swoje racje zamierza przedstawić w sądzie. Z kolei autor rysunku, przekonywał, że bohatera jego obrazka nie można utożsamić jednoznacznie z Jezusem.

Urbanowi za obrazę uczuć religijnych grozi grzywna bądź kara do dwóch lat więzienia. 

eMBe/Tvp.info.pl/Gazeta.pl/Jerzyurban.blog.pl

Komentarze

anonim2013.07.7 14:59
Bardzo dobrze, niech odpowie w sądzie. A potrm zlicytować tego szmatławca. Z tego typu osobnikami nie należy prowadzić dialogo. Następna w kolejce GW.
anonim2013.07.7 15:10
Sęk w tym, że łatwo zlikwidować ten szmatławiec po prostu go nie kupując. Problemem są więc czytelnicy "Nie".
anonim2013.07.7 15:16
Urbanowi brak elementarnego wyczucia, co dla kogo może być szyderstwem. Jeżeli jednak dopuszcza do takich szyderstw z premedytacją, to jest to jedynie dowodem na to, że jest człowiekiem wyzutym z powszechnie przyjętej moralności. Jeżeli "tłumacząc się", mówi o "założycielu chrześcijańskiej sekty", to szydzi ponownie, dając świadectwo tego, że nie zna w swych szyderstwach żadnego umiaru i każda okazję wykorzysta, aby to ponownie uczynić. Ale cóż się spotykać po człowieku o pospolitej naturze. I taki ktoś kreuje się na "wyrocznie moralności".... Żenada....
anonim2013.07.7 18:57
jesli kogos razi ten obrazek, niech po prostu nie patrzy i nie kupuje gazety... mnie raza slowa wypowiadane z ambon koscielnych, wiec budynki te po prostu omijam i nie tworze sobie sztucznych problemow.
anonim2013.07.7 19:17
Rozczulające jest to, że chrześcijanie tak się oburzają gdy określa się ich mianem sekty, jednocześnie określając tym słowem co drugą grupę społeczną.
anonim2013.07.7 21:13
@Knust Kosciol nie jest sekta, my wierzymy w religie ktora jest najprawdziwsza ze wszystkich innych religii, i jest ona prawdziwa gdyz zostala dokladnie opisana w Pismie Swietym przez prawdziwych swiadkow ktorzy widzieli cuda Jezusa.
anonim2013.07.7 21:34
@iwops 'dzihad' wystepuje w islamie, nie w naszej prawdziwej religii Pan Jezus byl bardzo wymagajacy jezeli ktos obrazal Pana Boga, pokazal to no gdy wygonil wszystkich bankierow ze Swiatyni Pana Boga. Dlatego tez powinnismy postepowac tak jak Jezus i chronic Go przed ludzmi ktorzy chca go obrazac.
anonim2013.07.7 21:58
@iwops Dobre pytanie! Tylko ze sam Jezus wygonil bankierow ze swiatyni. Myslisz ze do tego przykladu nie powinnismy sie stosowac?
anonim2013.07.8 5:57
Najwłaściwsze byłoby to, że Żyd, nawet ateista, krytykuje swoją lub jakąkolwiek inną synagogę i rabinów, a nie obcy i niezrozumiały dla niego KK. Każdy normalny, nieżdyowski dziennikarz boi się dotknąć tych tematów, bo oni zniesławiają (wyzywając od antysemitów), prześladują i w końcu, w wielu przypadkach, mordują.
anonim2013.07.8 6:32
Tak to jest ,jak się komunistów zaraz po upadku ich systemu się nie rozliczyło. Dziś mają się dobrze.Mogą sobie gazety redagować ,ochodzić hucznie rocznicę urodzin,sądy nic im nie są wstanie zrobić. Brawo.
anonim2013.07.8 8:48
Co to są uczucia religijne i czy tylko ten typ uczuć można obrazić?
anonim2013.07.8 13:03
Wywinie się z tego oskarżenia, pewnie konsultował ze swoimi prawnikami na ile może sobie pozwolić.