24.03.19, 17:30

Uwaga! Jeśli nie nawrócisz się DZISIAJ, to może być za późno...

Możliwość nawrócenia nie jest nieograniczona. Dlatego trzeba je podjąć natychmiast, inaczej przepadnie na zawsze. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Wskazał, że możemy bardzo ufać Bożemu miłosierdziu, ale nie wolno go nadużywać.

 

Ojciec Święty komentował przypowieść o drzewie figowym, które przez lata nie wydawało owoców. Przypomniał, że właściciel polecił ogrodnikowi wycięcie drzewa. Ten jednak poprosił go o cierpliwość i o pozostawienie drzewa jeszcze na rok, by mógł pobudzić jego owocowanie. Papież zauważył, że właściciel uosabia Boga Ojca, ogrodnik w winnicy jest obrazem Jezusa, natomiast drzewo figowe symbolem obojętnej i nie wydającej owoców ludzkości. „Jezus wstawia się u Ojca za ludzkością i prosi Go, aby poczekał i dał jej jeszcze trochę czasu, aby mogły się w niej pojawić pierwsze oznaki owoców miłości i sprawiedliwości” – mówił Franciszek.

“ Drzewo figowe, które właściciel z przypowieści chce wyrwać, jest obrazem życia jałowego, niezdolnego do dawania, czynienia dobra. Jest symbolem tego, kto żyje dla siebie, syty i zadowolony, rozłożony w wygodach swojego życia, niezdolny, by skierować spojrzenie i serce ku tym, którzy są obok niego i przeżywają cierpienie, ubóstwo i trudności – mówił Franciszek. – Tej postawie egoizmu i duchowej bezpłodności przeciwstawiana jest wielka miłość ogrodnika wobec drzewa figowego: jest cierpliwy, potrafi czekać, poświęca jemu swój czas i pracę. Obiecuje właścicielowi, że szczególnie zadba o to nieszczęśliwe drzewo. ”

Franciszek przypomniał, że przypowieść o drzewie figowym ukazuje Boże miłosierdzie, które pozostawia nam czas na nawrócenie.

“ Pomimo bezpłodności, która czasami naznacza nasze życie, Bóg jest cierpliwy i oferuje nam możliwość przemiany oraz czynienia postępów na drodze dobra. Ale wybłagane i udzielone odroczenie w oczekiwaniu, aż drzewo w końcu wyda owoce, wskazuje również na pilność nawrócenia. Ogrodnik mówi właścicielowi: „Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw”. Możliwość nawrócenia nie jest nieograniczona – mówił Papież. – Dlatego trzeba je podjąć natychmiast, inaczej przepadnie na zawsze. Możemy bardzo ufać Bożemu miłosierdziu, ale nie wolno go nadużywać. Nie możemy usprawiedliwiać lenistwa duchowego, ale trzeba umocnić nasze starania, aby niezwłocznie odpowiedzieć na to miłosierdzie ze szczerością serca. ”

Papież podkreślił, że nie można czekać na przyszłoroczny Wielki Post, bo nikt nie daje nam gwarancji, że będziemy jeszcze żyli. „O nawróceniu musimy myśleć w czasie tegorocznego postu. Zastanowić się, co możemy zrobić, by bardziej zbliżyć się do Pana i nawrócić się” – mówił Franciszek zachęcając, by zastanowić się, co możemy zrobić, by wrócić do Boga, który zawsze czeka i przebacza. „Każdy z nas musi poczuć się wezwany tym głosem, poprawiając coś w swoim życiu, w swoim sposobie myślenia, działania i przeżywania relacji z innymi” – mówił Papież. Zachęcił do naśladowania cierpliwości Boga, który ufa, że wszyscy są zdolni aby „powstać” i podjąć pielgrzymowanie na nowo.

bb/Beata Zajączkowska - Vaticannews.va

Komentarze

pendragon666662019.03.26 10:40
katolicyzm to idiotyzm a wojtyla to szmata
Urszula2019.03.25 13:32
"„Jezus wstawia się u Ojca za ludzkością i prosi Go, aby poczekał i dał jej jeszcze trochę czasu..." No to jak to jest? Jezus jest jedną z 3-ch osób w Trójcy św. ma te same prawa bo w Trójcy wszyscy sa równi, ale musi wstawić się za ludzkością u Boga Ojca i prosić aby Ten jeszcze poczekał.To sa wszyscy równi czy nie? Jezus sam zadziałać nie może? Katolicy sami sobie zaprzeczają. Stworzyli jakiegoś dziwoląga zwanego Trójcą i uważają go za boga choć Pismo św ani w jednym miejscu nie stwierdza, że Bóg jest w Trójcy. Co więcej - w wielu wersetach Jezus podkreśla swoją zależność od Boga, a więc nie może być równym Bogu.
gość1112019.03.25 10:20
każdy kto Boga całkiem świadomie znieważa już się potępił. łaski dla niego nie ma! każdy kto sobie szydzi z wiary prawdopodobnie się nie nawróci. a ja wam powiem: wyśmiewajcie się dalej, nikt was nie będzie żałował.
UN2019.03.25 11:23
Bóg lubi odważnych, lubi tych którzy nie boją się z nim spierać i w jego gesti leży zbawienie każdego. Kto to wie może Bóg posyła ateiste który z niego szydzi, abyś ty uwierzył i był zbawiony.
sct2019.03.25 13:37
UN, to prawda, popieram!
Marian2019.03.25 7:43
Wy zydzi rzuciliscie juz na siebie klatwe wrzeszczac po skazaniu Jezusa na smierc"krew Jego na nas i na nasze dzieci" W czasie IIWS "wyszlo wam to bokiem" wtedy pytaliscie gdzie jest Bog.Byl patrzyl z krzyza do ktorego przybiliscie Go gwozdziami.O tej lekcji juz w swojej bucie nie pamietacie,ale zostanie wam ona przypomniana,tego jestem pewny.
Blady strach padł na bezpłodnych2019.03.25 0:09
Strachy na lachy - tak mawiała moja babcia. To ja już wolę ‘Latający Potwór Spaghetti’. Spaghetti Potwór jest bardzo tolerancyjny – tam nigdy nie jest za późno na cokolwiek.
Andrzej2019.03.24 22:37
KK straszył od zarania dziejów. Co im pozostało?
anonim2019.03.24 17:52
no a ja znam inną przypowieść... gdy mściwy Jezus zniszczył drzewo figowe bo nie mógł się z niego nażreć! ale wiadomo facet głodny to zły! "I ujrzawszy przy drodze jedno drzewo figowe zbliżył się do niego, ale nie znalazł na nim nic oprócz samych liści. I rzecze do niego: Niechaj się już nigdy z ciebie owoc nie rodzi na wieki. I uschło zaraz figowe drzewo" (21.19 Mateusz)
anonim2019.03.24 18:19
Na szczęście w tym samym okresie w Judei żył niejaki Brian, który już nie był tak mściwy jak Jezus. https://www.youtube.com/watch?v=ZiU6USML2bw
Mateusz2019.03.24 17:47
Taaaak, oczywiście, to przypomina mi ,,Końce świata'' przepowiadane przez światków jehowy. Ale oczywiście nawrócenie liczy się wtedy, kiedy przejdzie się na wiarę w kościół katolicki, bo jak się nawróci na taki protestantyzm na przykład, to już jest gorzej niż ateizm dla boga. Weźcie się nie kompromitujcie, na nawrócenie nigdy nie jest za późno. ,,Możemy bardzo ufać Bożemu miłosierdziu, ale nie wolno go nadużywać.''. Niezbyt cierpliwy jest ten wasz bozia, szkoda, wygląda na to, że np takie moje dzieci chyba nie będą miały szansy się ewentualnie nawrócić, bo ,,Nieskończona miłość boga do człowieka'' nagle się skończy, pan bóg strzeli focha, i zgotuję nam powtórkę z księgi rodzaju.
Stachu2019.03.24 17:43
To co?
Pius X2019.03.24 18:40
To piekło czeka.Ponieważ żyjemy w czasach ostatecznych ostrzegam wszyskich przed fałszywymi nauczycielami.
Stachu2019.03.26 13:16
Wolę piekło z Urbanem i panienkami tańczącymi na rurze, niż jednomyślne uwielbianie Kochanego Wodza w niebie, mając przybite pinezkami do pleców łatwopalne skrzydełka z bibułki.
Cipak2019.03.25 19:58
Nie nawróciłem się. Już mnie nie nawracajcie - już jest za późno.