01.03.19, 11:10Fot. via Wikipedia, CC 0

Uzdrowił paralityka, wskrzesił dziecko. Święty Albin

Albin urodził się w 469 roku w okolicy Vannes, we Francji. Pochodził ze znakomitej rodziny. Miał zapewnioną dostatnią przyszłość. Odrzucił jednak wszelkie ponęty świata i wstąpił do klasztoru o regule św. Augustyna w Tincillac (Cincillac), gdzie potem został opatem (504). Przez 25 lat sprawował ten zaszczytny urząd z wielką korzyścią i zbudowaniem braci. Wyróżniał się dokładnością w zachowaniu reguły, umartwionym życiem i wielką miłością dla podwładnych. Tak ich traktował, jakby oni byli jego panami, a on ich sługą. Umiał jednak być stanowczy w sprawach ważnych.

W roku 529 zmarł biskup miasta Angers. Ówczesnym zwyczajem zgromadzeni przy metropolicie biskupi, kapłani i wierni na następcę upatrzyli Albina. Wybór okazał się dla diecezji nader szczęśliwy. Albin oddał się z całą żarliwością swojej diecezji. Przewodniczył synodom, które miały za cel przywrócić pierwotną karność kościelną (w latach 538 i 541). Piętnował małżeństwa kazirodcze, które w owym czasie we Francji stały się zwyczajem wśród rodzin arystokratycznych. Jego gorliwość zyskała mu wielu wielbicieli. Należał do nich św. Cezary, biskup Arles. Nie brakowało jednak i wrogów. Doszło do tego, że na Albina urządzano nawet zasadzki i zamachy na jego życie.

Pan Bóg dał mu dar czynienia cudów. Albin uzdrowił pewnego paralityka, wskrzesił dziecko rodzicom, kilku niewidomym przywrócił wzrok. Jednało mu to wśród ludu powszechną cześć i miłość.

Po 21 latach utrudzonego pasterzowania zmarł 1 marca 550 roku. Jego śmiertelne szczątki pochowano ze czcią w kościele św. Piotra w Angers. Już w roku 556 ku jego czci wystawiono nowy kościół i tam przeniesiono jego relikwie. Przy tym kościele z biegiem lat powstało opactwo.

dam/brewiarz.pl

Komentarze

andrzejhahn32019.03.2 1:51
katolicka sekta to najbardziej idiotyczna sekta na planecie ziemia
JaKi2019.03.1 15:22
Pastor Alph Lukau klika dni temu w RPA też wskrzesił zmarłego,podobnie jak Bashobora. Wskrzeszenia teraz jest normalne nie to co dawniej.
CoZaCzasyNieOdrastająNamKu2019.03.1 13:05
Chłopina z żarliwością przewodniczył synodom (i to dwóm) i za to pambuk dał mu możliwość wskrzeszania i uzdrawiania? Czasy jednak się zmieniają... Taki JanPapaBis wylatał parę milionów kilometrów wokół płaskiej Ziemi i co? I ledwie komisja znalazła w Ekwadorze zakonnicę, która zgodziła się zeznać, że to JanPapaBis jej wrzoda wysuszył, a nie okład z przeżutej papki koki, manioku i gałki ocznej kawii (dawniej zwanej świnką morską).
andrzejhahn32019.03.1 11:59
oto kolejne dowody na to jaka ciemna i zacofana jest katolicka sekta
Bogusław2019.03.1 14:15
Kościół Katolicki i Bóg to Niezwyciężona Armia. Bóg objawia się tym którzy Go miłują. Ta Ciemnota trwa 200 lat mimo straszliwych prześladowań. Cos w tym jest o czym nie ma Pan zielonego pojęcia.
andrzejhahn32019.03.1 22:07
zapominasz chlopcze o tym jak zbrodniczy kosciol katolicki przesladowal ludzkosc