Polska praworządność bez reszty odpowiada europejskim standardom” – podkreślił węgierski premier Viktor Orban w wydanym dziś oświadczeniu, w którym ostro krytykuje rezolucję Parlamentu Europejskiego, w której potępiono Polskę.

Jak podkreśla Orban:

Przeczące temu twierdzenia, a więc także czwartkowa rezolucja Parlamentu Europejskiego, są pozbawione jakichkolwiek podstaw w faktach”.

Jednocześnie mocno zaznaczył, że jego kraj zdecydowanie i niewzruszenie popiera Polskę, a wspomniane potępienie Rzeczpospolitej przez PE jest zajęciem postawy politycznej i kolejnym atakiem:

[…] europejskich liberałów na chrześcijańską, konserwatywną Polskę”.

Wspomniana rezolucja została wczoraj przyjęta głosami 513 europosłów. Głosowali za nią między innymi europosłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Przeciwnych rezolucji było 148 europarlamentarzystów, od głosu wstrzymało się 33 deputowanych.

Dokument Parlamentu Europejskiego nie ma charakteru wiążącego. PE wyraził w nim swoje obawy jeśli chodzi o stan demokracji w Polsce. Mówiono między innymi o systemie legislacyjnym oraz wyborczym, a także niezależności sądownictw w Polsce.

dam/PAP,Fronda.pl