Premier Węgier Viktor Orban poinformował po dzisiejszym wideoszczycie UE ws. kryzysu na Białorusi, że Grupa Wyszehradzka jednomyślnie popiera polską propozycję opracowania przez UE planu geostrategicznego.

- „Premier Orban na temat Białorusi po wideoszczycie UE: V4 jednomyślnie popiera polską propozycję, że UE musi opracować rzeczywisty, kompleksowy plan geostrategiczny, który będzie odnosić się nie tylko do kwestii praw człowieka, ale też obejmować aspekty wojskowe i gospodarcze” – napisał rzecznik węgierskiego premiera Zoltan Kovacs.

Po godz. 15 zakończył się dziś nadzwyczajny szczyt UE, który został zwołany z inicjatywy szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. Przywódcy państw UE dyskutowali nad kryzysem, jaki wywołały na Białorusi wątpliwości związane z wyborami prezydenckimi.

Rada Europejska nie uznała wyniku wyborów na Białorusi, stwierdzając konieczność ich ponownego przeprowadzenia. Zapowiedziano sankcje dla osób bezpośrednio odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów oraz represje i przemoc wobec demonstrantów.

Kak/PAP, niezależna.pl