15.08.20, 09:00fot. pixabay.com

W II kwartale 2020 spadek PKB w Polsce, ale jeden z najniższych w UE

1.Wczoraj Eurostat podał dane dotyczące kształtowania się PKB w II kwartale tego roku w skali całej UE, w strefie euro i poszczególnych krajach członkowskich, z których wynika, że we wszystkich 27 krajach członkowskich doszło do jego spadku.

W całej UE w II kwartale 2020 w ujęciu r/r nastąpił spadek PKB wynoszący 14,1%, natomiast w strefie euro spadek był jeszcze głębszy i wyniósł aż 15% i w związku z tym, że spadek PKB odnotowaliśmy także w I kwartale tego roku, oznacza to, że Wspólnota europejska jest dotknięta klasyczną recesją (dwa kolejne kwartały ze spadkiem PKB).

Wg. Eurostatu PKB Polski w II kwartale w ujęciu r/r spadł o 7,9% (według tzw. szybkiego odczytu GUS o 8,2%) i był to 3. najniższy poziom spadku PKB w całej UE, mniejszy poziom spadku miał miejsce na Litwie i wyniósł 3,7% i w Finlandii gdzie spadek PKB wyniósł 5,2% (wprawdzie kilka krajów nie podało jeszcze danych dotyczących II kwartału ale -Estonia, Irlandia, Grecja, Chorwacja, Luxemburg, Malta i Słowenia ale we wszystkich tych krajach spadki PKB były głębokie).

2. Jak wynika z danych Eurostatu najgłębszy spadek miał miejsce w Hiszpanii w ujęciu r/r spadek ten wyniósł aż 22,1%, na 2. miejscu znalazła się Francja ze spadkiem wynoszącym 19%, na 3. miejscu Włochy ze spadkiem 17,3%, na 4. Portugalia ze spadkiem 16,3%.

Na kolejnych miejscach znalazły się : Belgia ze spadkiem- 14,5%, Węgry -13,5%, Austria- 13,3%, Słowacja-12,1%, na 9. miejscu znalazły się Niemcy z bardzo głębokim jak na niemiecką gospodarkę spadkiem wynoszącym aż11,7%.

W pozostałych krajach UE spadki PKB oscylują wokół 10% PKB, co przekłada na wspomniane wyżej spadki PKB w całej UE na poziomie ponad 14% i w strefie euro wynoszącym aż 15%.

3. Dane pokazujące głębokie spadki PKB w II kwartale w poszczególnych krajach członkowskich, potwierdzają, że cały rok 2020 zapewne skończy się spadkami PKB w całej UE i we wszystkich krajach Wspólnoty.

Przypomnijmy, że na początku lipca Komisja Europejska zaprezentowała tzw. letnią prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego w 27 krajach członkowskich i była ona wyraźnie gorsza od tej przedstawionej wiosną.

Według niej wszystkie unijne kraje doświadczą spadku PKB (recesji) spowodowanej pandemią koronawirusa, spadek PKB w całej UE wyniesie 8,3%, w strefie euro będzie jeszcze głębszy i wyniesie 8,7%, ale są kraje gdzie spadek PKB, przekroczy 10%.

Najgłębszy spadek PKB dotknie Włochy (11,2%), Hiszpanię (10,9%), Chorwację (10,8%), Francję (10,6%), Portugalię (9,8%), Grecję (9%), Słowację (9%), dużego spadku PKB doświadczy także gospodarka Niemiec (6,3%).

4. Na tym tle w tej prognozie dobrze wypadła polska gospodarka, wprawdzie nas także dotknie recesja, ale będzie ona płytka, spadek PKB wyniesie tylko 4,6% i będzie to najniższy poziom w całej Unii Europejskiej.

Także dane Eurostatu za II kwartał pokazujące, że PKB w Polsce w II kwartale spadł o 7,9% i to jest to 3. najmniejszy spadek PKB w skali całej UE, potwierdzają, że ta prognoza może okazać się trafna.

To jest rezultat rozsądnego zamykania przez rząd różnych dziedzin naszej gospodarki (podjęcie decyzji o zamknięciu na wczesnym etapie rozwoju pandemii koronawirusa i stosunkowo szybkie ich odmrażanie), oraz zastosowanie szerokiego zestawu instrumentów fiskalnych i monetarnych dla wspierania gospodarki.

Przygotowanie i szybkie wprowadzenie w życie aż 4 kolejnych tarcz antykryzysowych, a także potężnej tarczy finansowej o wartości 100 mld zł, spowodowało, że bezrobocie w Polsce wzrosło zaledwie o 5,2 % do 6,1%, a upadłości  firm w całym II kwartale było zaledwie 157 na pond 3,3 mln zarejestrowanych działalności gospodarczych.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

mordechaj to "filia" kretynizacji2020.08.15 14:48
Ten sam kołchoz hejterów. Każdy hejter to mordechaj-kretynizacja! Jest ich czołowy brudny żyd Keller-Krawczyk, jego ziomal równie parchaty Jan Hertrich-Woleński, jest tam hejter Albert wtórny analfabeta i zakomplesiony Stachu, itd.
ups2020.08.15 14:43
I ze to niby zasluga PIS ? wolne zarty.
Szybka Randka2020.08.15 11:29
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
mordechaj2020.08.15 11:18
Cała tzw. klasa polityczna zrobiła Polakom prezent na 100 rocznicę wielkiego zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i uczciła ten ostatni w historii Polski sukces militarny (od 1920 r. Polacy nie osiągnęli żadnych znaczących sukcesów militarnych), przyznając sobie podwyżki pensji o kilkadziesiąt czy kilkaset procent. Wcześniej ta sama tzw. klasa polityczna przyjęła ustawy (PiS do spółki z tzw. koncesjonowaną opozycją), w których pozbawili Polaków stabilności pracy i płacy pod pozorem COVID. Taką Polacy mają klasę polityczną, która traktuje ich jak bydło.
Jeden z najniższych ≠ najniższy2020.08.15 11:12
j.w.
Torchwood2020.08.15 10:01
Mamy spadek PKB i recesję po raz pierwszy od 30 lat, ale rząd, posłowie i prezydent przyznali sobie podwyżki o od 40% do ponad 100%. Potrafi ktoś to wyjaśnić logicznie?
mordechaj2020.08.15 11:40
Sprawa jest prosta. Zarówno PiS jak i tzw. koncesjonowana opozycja (PO, SLD, PSL), widzi siebie jako namiestników w tym "dzikim kraju". Jedni widzą siebie jako "namiestników Europy", a drudzy jako cichych namiestników Rosji, a jeszcze inni jako namiestników USA w tym "dzikim kraju". Prostota sprawy polega na tym, że Polacy się na to godzą i wybierają te same struktury od...30 lat, a w przypadku SLD i PSL... od 70 lat. Podsumowując. Polacy się na to godzą, to mają to, na co zasłużyli.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.15 9:17
kałczyński i morawiecki to nie Tusk i Rostowski którzy uratowali Polaków przed światowym kryzysem. Po rządach PO zostały przynajmniej autostrady, stadiony i Pendolino. Po rządach PISdziaków czarna dziura budżetowa i gospodarka w ruinie. ale szMateuszek zaraz nagada w telewizyjnej publicznej szczujni bzdur byleby tylko "ciemny lud" zamknął pysk i dalej "zapyerdalał za miskę ryżu" w czasie gdy oni podwyższyli sobie pensje...
mordechaj2020.08.15 11:20
Tekst ok., ale z Pendolino nie przesadzaj. PO kupiła pociągi, ale bez wychylnego pudła wagonów i Pendolino stał się w Polsce atrapą, bo nie może rozwijać dużych prędkości.
T2020.08.15 9:12
PiS (na którą partię głosuję) przez zignorowanie problemu mordowania dzieci nienarodzonych i przez In-Vitro podpisał na siebie wyrok śmierci. Zniknie tak samo jak AWS i właśnie oglądamy początek końca tej partii. Okazał się niestety kolejnym zwiedzeniem. Są podobni do PO, tylko udają dobrych. No ale jak może być inaczej, skoro niezależnie od tego kto rządzi mamy premiera bankowca na krótkim łańcuszku synagogi szatana.
Urszula2020.08.15 9:06
Jakoś Kuźmiuk musi usprawiedliwić ten skok na kasę PiSowskiego rządu, a ty, narodzie, płacz.