12.06.20, 16:44Obraz autorstwa Zbigniewa Kotyłło. Kościół oo. Kapucynów , Nowe Miasto nad Pilicą via: Wikimedia CC 4.0

W nich działał Bóg w czasie II wojny światowej

12 czerwca w Kościele obchodzone jest wspomnienie liturgiczne 108 błogosławionych polskich męczenników II wojny światowej. Męczennicy zostali beatyfikowani przez św. Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1999 r. W zaszczytnym gronie znajduje się m. in. św. Maksymilian Kolbe. Pragniemy przypomnieć postaci dwóch polskich beatyfikowanych męczenników, którzy oddali swoje życie w trakcie II wojny światowej. Są to błogosławieni abp Antoni Julian Nowowiejski i bp Leon Wetmański.

Ordynariusz płocki abp Nowowiejski miał 83 lata, kiedy w 1940 r. został aresztowany przez Gestapo. Wraz z nim aresztowano także biskupa pomocniczego diecezji płockiej Leona Wetmańskiego.

Obaj błogosławieni zostali zapamiętani ze względu na swoją wiarę, poświęcenie pracy charytatywnej, skromność, pracowitość. Połączyła ich także męczeńska śmierć.

Antoni Julian Nowowiejski urodził się 11 lutego 1858 r. we wsi Lubienia niedaleko Starachowic. Oprócz ukończenia seminarium duchownego w Płocku kształcił się także w Cesarskiej Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Petersburgu. Tam też przyjął święcenia kapłańskie w 1881 r.

Powróciwszy do Polski, został profesorem liturgiki, teologii moralnej i łaciny, następnie zaś rektorem w seminarium duchownym w Płocku. Oprócz duszpasterstwa znany był także ze swej działalności naukowej i charytatywnej. Spod jego pióra wyszedł Wykład liturgii Kościoła katolickiego oraz wielokrotnie wznawiany Ceremoniał parafialny podstawowego podręcznika duchowieństwa parafialnego. Z okazji 50-lecia kapłaństwa w 1931 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta.

Pod koniec 1927 r. biskupem pomocniczym Antoniego Nowowiejskiego został pochodzący z Żuromina Leon Wetmański. Występował przeciwko rusyfikacji i brał udział w strajku młodzieży w 1905 r., w wyniku których to wydarzeń został wyrzucony ze szkoły. Pomimo to udało mu się ukończyć gimnazjum. Dalszą naukę kontynuował zaś w seminarium, co zakończyło się przyjęciem święceń kapłańskich w 1912 r. z rąk biskupa Nowowiejskiego.

Podobnie jak abp Nowowiejski, Leon Wetmański kształcił się w Petersburgu. Miasto to opuścił w 1918 r., już po wybuchu rewolucji bolszewickiej, i przybył do niepodległej Polski. Został biskupem pomocniczym diecezji płockiej oraz profesorem w płockim seminarium. Cieszył się ogromnym autorytetem. Nazywany był „ascetą o głębokiej wiedzy naukowej”. Kierował pracami diecezjalnego Caritasu. W trakcie swego kapłaństwa niejednokrotnie życzył sobie dostąpienia zaszczytu śmierci męczeńskiej.

Po wybuchu II wojny światowej obaj biskupi zdecydowali się pozostać wśród ludu. Bp Wetmański został aresztowany na krótko już w listopadzie 1939 r. Ponownie zaaresztowano go w lutym 1940 r. oraz wywieziono wraz z abp Nowowiejskim do Słupna. Hierarchowie mogli jednak w dalszym ciągu odprawiać Msze. Bp Wetmański potajemnie wyświęcił nawet kilkunastu alumnów.

W marcu 1941 r. abp Nowowiejski i bp Wetmański zostali przewiezieni do obozu przejściowego w Działdowie (Soldau), gdzie zostali poddani przez Niemców torturom. 83-letni abp Nowowiejski był na oczach pozostałych współwięźniów przeganiany do obozowej latryny i z powrotem. Zerwano mu z szyi krzyż i kazano podeptać. Arcybiskup podniósł jednak krzyż i z szacunkiem go ucałował.

W Wielki Piątek 11 kwietnia 1941 r., po upadku na ziemię abp Nowowiejski został uderzony w skroń biczem zakończonym ołowiem. Pomimo to ze spokojem poddawał się woli Bożej oraz umacniał duchowo innych płockich kapłanów, którzy byli więzieni w obozie. Zmarł prawdopodobnie 28 maja 1941 r., a jako przyczynę śmierci Niemcy podali „uwiąd starczy”. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

Bp Wetmański spędził w obozie kilka miesięcy. Przeżył w tym czasie epidemię tyfusu, ale wkrótce potem został zamordowany przez Niemców. Niemcy podali, że zmarł 10 października 1941 r.

Św. Jan Paweł II, po beatyfikowaniu męczenników zwrócił się do pielgrzymów z diecezji płockiej tymi słowami: „Jest to niezwykły dar Opatrzności. W tragicznych latach wojny i okupacji Bóg dał wam dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa”.

W 2008 r. Senat RP podął uchwałę, w której uznał „życie i działalność błogosławionego abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego za chlubny przykład heroizmu obywatela i kapłana, za wzór działacza społecznego, którego praca nad duchowością narodu, obroną jego godności w chwilach największych prób dowodziła heroicznego umiłowania Boga i Ojczyzny. Senat oddaje hołd błogosławionemu abp Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu, uznając, że jest człowiekiem godnym najwyższego uznania i należnej czci. Stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków”.

g/ J. Wieliczka-Szarkowa, Polscy Męczennicy II wojny światowej, Kraków 2019

Komentarze

LENIN, TROCKI I BERIA2020.06.14 20:30
W nich działał Bóg w czasie II wojny światowej
anonim2020.06.13 9:32
Chyba faktycznie żyjemy w jakiejś Wieży Babel. Ostatnio obejrzałam film, z którego wynika, że ostatnim obrońcą chrześcijańskiej Europy był Hitler, nasi dziadowie i rodzice mogli tę jego "chrześcijańskość" podziwiać przez kilka ładnych lat. Okazuje się, że obecnie zastępcą Hitlera jest Pan Putin, również obrońca chrześcijańskich wartości, tyle że otoczony wianuszkiem okultystek! By tego było mało, Rosjanie odwołują się do braci Niemców, a z tego co wiadomo, bracia Niemcy, przynajmniej ci najbogatsi, od czasów Hitlera a i przed nim, doskonale dogadują się z amerykańską diasporą, według której winy i zasługi nie wynikają z analizy prawdy i rzeczywistości, ale z jej przekonań. Poplątanie z pomieszaniem jakich mało, ale jeżeli rzeczywistość to nie prawda i fakty, ale narracja, to nam, jako niewolnikom oglądającym obrazki na ścianie jaskini, pozostaje tylko patrzeć!
Anka2020.06.13 2:20
Lechu Keller! vel ladychapel..."dumny geju"....!! Pisz na temat! Co niewygodny dla ciebie temat o świętych zabitych w obozach? Ciężko ci to przełknąć, bo sam jesteś wielkim pedałem!.... Prawda cię boli, no nie?
mikro2020.06.12 22:24
to słaby ten Bóg...nawet drzwi do łaźni z gazem nie potrafił otworzyć
John2020.06.12 20:53
Święci nie boją się przyjąć eucharystię do ust w czasie pandemii.
Krzysztof 2020.06.12 19:53
BÓG spał w czasie II wojny światowej a nie działał. Chyba że jego działaniem nazwiemy śmierć 60 milionów ludzi.
Pewnie myślisz, że on jest w Polsce?2020.06.12 19:43
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 - 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐎𝐊𝐀𝐓𝐎𝐑 ! 𝐋𝐄𝐒𝐙𝐄𝐊 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(-𝐎𝐖) - 𝐈 𝐋𝐎𝐊𝐀𝐋𝐍𝐘 𝐈𝐍𝐖𝐀𝐋𝐈𝐃𝐀, 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 𝐃𝐀𝐑𝐌𝐎𝐖𝐈 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐈 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔 𝐎𝐓𝐎 𝐀𝐃𝐑𝐄𝐒 "𝐋𝐄𝐒𝐙𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈" 𝐓𝐀𝐊, 𝐓𝐀𝐊 𝐓𝐎 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 - 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. sprawdż
katolicka kretynizacja polski2020.06.12 17:31
"W nich działał Bóg" a dokładnie w ich tyłkach, ruchami tłocząco-posuwistymi!
JPIII2020.06.12 17:29
Bóg tak w nich działał, że poszli do niego przez komin. Takie to jego działanie.
Albert2020.06.12 17:21
"W nich działał Bóg w czasie II wojny światowej" A co, mieli "Gott mit uns" na klamrach pasów?
Leszek 2020.06.12 17:14
W żadnym wypadku nie należy się zgadzać na szczepionki skojarzone! https://www.youtube.com/watch?v=7ppIG0vgc1c
anonim2020.06.12 17:12
I jak można twierdzić, że ci Niemcy byli wyznawcami Chrystusa?! A co do działania Boga w ludziach to proszę także wspomnieć o proboszczu małej wioski, który zwołał mieszkańców do odmawiania różańca i wszyscy wojnę szczęśliwie przeżyli, jak też o japońskich katolikach, których modlitwa okazała się silniejsza od wybuchu jądrowego, w nich i poprzez nich również działał Bóg. Podobnie, modlący się mieszkańcy Rzymu, ocalili miasto. Maryja wzywała warszawiaków przed Powstaniem do modlitwy, bo tam gdzie człowiek nic nie może, Bóg może, ale trzeba się do Niego modlić.
Leszek 2020.06.12 17:10
Szczep się matole. Szczepienia przeciwko grypie i nie tylko - dr n.med. Jerzy Jaśkowski https://www.youtube.com/watch?v=ImR2FSfW5g8
Leszek 2020.06.12 17:07
Szczepionki - jedną z form depopulacji - Prof. zw. dr hab. Stanisław Wiąckowski https://www.youtube.com/watch?v=H_pzvPljZRs
Szczurołap z Hamem2020.06.12 17:07
Jezus to nie Bóg ale za to wszystkie matki żony siostry i córki to dziwki a mężczyźni nawet ci prawicowi to śmiecie zdolne nazywać wszystkich wokół od dziwek byle nie dziwek bo by im ich kobiety po jakimś facecie nie smakowały. Z kolei posiadanie rodziców i dzieci korumpuje żeby nie myśleć takimi kategoriami prawdy. A ta dziwka brodata z tą dziwką w niebieskim płaszczu swoje dokładają
Japa2020.06.12 17:56
Filozof pisze albo facet na niezłej bani .
src2020.06.12 23:28
A tabletki już połknięte?
Anka2020.06.13 2:32
Ty WULGARNY "szczurołapie",! Oby ci Bóg przebaczył, za to co tu piszesz! PRZECIEŻ PAN JEZUS, TO DRUGA OSOBA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ! JAK MOGŁO CI TO PRZEŚC PRZEZ GŁOWĘ! ".....O MÓJ BOŻE DOPOMÓŻ SZCZEGÓLNIE TYM, KTÓRZY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄ TWOJEGO MIŁOSIERDZIA"! Proszę o Łaskę nawrócenia tego bluźniercy! Przepraszam cię Boże za niego !
Leszek 2020.06.12 17:03
Lekarze się nie szczepią! - dr n.med. Wanda Brajczewska-Fischer https://www.youtube.com/watch?v=UgPeXGozBDM
anonim2020.06.12 17:40
Jeden z komentarzy: " Czytelnik IP dzisiaj 16:05 Nawet niejaki dr Stanisław Krajski niestrudzony badacz masonerii w swojej ostatniej książce Masoneria 2020.Na rozdrożu historii ostrzega nas przed masońskimi randystami. I uważa że poglądy randystów wyznaje wiėkszość posłów Konferencji. O co walczą randyści, likwidacjaę chrześcijaństwa, wszechwładzę wielkiego kapitału i korporacji wyprzedaż majątku narodowego w prywatne ręce. Cytując autora. Korwin Kopalni nie należy zamykać Należy je sprzedać na licytacji. Sośnierz o kopalniach. Sprzedać bo to jest niczyje. Już mieliśmy rządy PO i wyprzedaż majątku narodowego." https://dorzeczy.pl/kraj/143278/trzeba-bedzie-zagryzc-zeby-zaskakujace-wyznanie-polityka-konfederacji-nt-ii-tury-wyborow.html
Japa2020.06.12 17:49
Ja , na miejscu Szefa Firmy '\Burak " -kołchoz bez odpowiedzialności , takiego robotnika jak tow," Leszek " ,zwolnił bym bez wypowiedzenia .Przynosi wstyd Firmie ciągle popełnia ten sam błąd .Pisze nie na temat i na dobrej bani.Chyba ,że nie na bani , tylko honor i patriotyzm, to tak jak wg Donalda Tuska dla niego to też przeżytek Aaaaaa ,to co innego .Taki na banie czy naczczo inaczej nie pisze,
Leszek 2020.06.12 17:01
Dwóch pediatrów ujawnia prawdę o szczepieniach - Protest 2018 https://www.youtube.com/watch?v=9isEaDEGJJ8
anonim2020.06.12 17:43
Jeden z komentarzy.. " Czytelnik IP dzisiaj 16:05 Nawet niejaki dr Stanisław Krajski niestrudzony badacz masonerii w swojej ostatniej książce Masoneria 2020.Na rozdrożu historii ostrzega nas przed masońskimi randystami. I uważa że poglądy randystów wyznaje wiėkszość posłów Konferencji. O co walczą randyści, likwidacjaę chrześcijaństwa, wszechwładzę wielkiego kapitału i korporacji wyprzedaż majątku narodowego w prywatne ręce. Cytując autora. Korwin Kopalni nie należy zamykać Należy je sprzedać na licytacji. Sośnierz o kopalniach. Sprzedać bo to jest niczyje. Już mieliśmy rządy PO i wyprzedaż majątku narodowego." https://dorzeczy.pl/kraj/143278/trzeba-bedzie-zagryzc-zeby-zaskakujace-wyznanie-polityka-konfederacji-nt-ii-tury-wyborow.html
Leszek 2020.06.12 16:59
Bosak: Jak prezydent amerykański tak powiedział to dla nich świętość. To trzeba tak zrobić. https://www.youtube.com/watch?v=iUpISCewE3I
anonim2020.06.12 17:42
Jeden z komentarzy... " Czytelnik IP dzisiaj 16:05 Nawet niejaki dr Stanisław Krajski niestrudzony badacz masonerii w swojej ostatniej książce Masoneria 2020.Na rozdrożu historii ostrzega nas przed masońskimi randystami. I uważa że poglądy randystów wyznaje wiėkszość posłów Konferencji. O co walczą randyści, likwidacjaę chrześcijaństwa, wszechwładzę wielkiego kapitału i korporacji wyprzedaż majątku narodowego w prywatne ręce. Cytując autora. Korwin Kopalni nie należy zamykać Należy je sprzedać na licytacji. Sośnierz o kopalniach. Sprzedać bo to jest niczyje. Już mieliśmy rządy PO i wyprzedaż majątku narodowego." https://dorzeczy.pl/kraj/143278/trzeba-bedzie-zagryzc-zeby-zaskakujace-wyznanie-polityka-konfederacji-nt-ii-tury-wyborow.html
Leszek 2020.06.12 16:57
Lody kręcone o smaku pi-siora. https://www.youtube.com/watch?v=BWVjQ-E3rcQ WSZYSTKIE AFERY PIS. CAŁA PRAWDA O "ELITACH" WNIOSEK O ODWOŁANIE SZUMOWSKIEGO
anonim2020.06.12 17:40
Jeden z komentarzy: " Czytelnik IP dzisiaj 16:05 Nawet niejaki dr Stanisław Krajski niestrudzony badacz masonerii w swojej ostatniej książce Masoneria 2020.Na rozdrożu historii ostrzega nas przed masońskimi randystami. I uważa że poglądy randystów wyznaje wiėkszość posłów Konferencji. O co walczą randyści, likwidacjaę chrześcijaństwa, wszechwładzę wielkiego kapitału i korporacji wyprzedaż majątku narodowego w prywatne ręce. Cytując autora. Korwin Kopalni nie należy zamykać Należy je sprzedać na licytacji. Sośnierz o kopalniach. Sprzedać bo to jest niczyje. Już mieliśmy rządy PO i wyprzedaż majątku narodowego." https://dorzeczy.pl/kraj/143278/trzeba-bedzie-zagryzc-zeby-zaskakujace-wyznanie-polityka-konfederacji-nt-ii-tury-wyborow.html
anonim2020.06.12 18:42
to judasze i jurgieltnicy
@ladychapel 2020.06.12 16:55
O co ci chodzi ludziku? Mam się języka pepików uczyć?
ladychapel2020.06.12 17:44
Polskie strony tez pisza: TU sie MON tlumaczy z "pomylki" https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/7741589,polscy-zolnierze-czechy-kapliczka-pelhrimov-zajecie-koronawirus-mon.html
anonim2020.06.12 18:38
Taa, MON się tłumaczy a niemiecki zeitung opisuje, przy okazji fake news powielany przez Tuska...
pie*dolisz ludziku2020.06.12 20:45
nie pie*dol ludziku
ladychapel2020.06.12 16:50
Polscy żołnierze ustawili punkt kontrolny na terenie Czech - tuż przed kapliczką, do której zabronili wstępu. Czeskie władze interweniowały w Warszawie. Jak Polacy w wielkiej Polsce katolickiej zareagowaliby na podobne posuniecie np. wojsk niemieckich??? https://www.denik.cz/regiony/polska-armada-zakazala-pristup-k-ceske-kaplicce-20200606.html