15.05.21, 07:00Fot. Babij via Flickr, CC BY-SA 2.0

Wartość spółek SP przez pół roku wzrosła o 40 mld zł. Opozycja: są źle zrządzane

1. Jak podał ostatnio portal Money pl. wartość 10 spółek giełdowych z największymi udziałami Skarbu Państwa w ciągu ostatnich 6 miesięcy (od listopada do końca kwietnia) wzrosła o blisko 40 mld zł.

Portal Money pl. stworzył indeks największych spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa pod nazwą PiS 2.0 (od powstania 2 rządu PiS w listopadzie 2019 roku) i monitoruje zmianę ich wartości.

Wprawdzie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych znajduje się 15 spółek z udziałem Skarbu Państwa ale do indeksu PiS 2.0, zostały zakwalifikowane te z największymi jego udziałami (PGNIG, KGHM, PKO BP, PZU, PGE, PKN Orlen, JSW, Lotos, Tauron, Enea).

2. Generalnie wartość indeksu tych spółek od listopada 2019 roku do końca stycznia tego roku, zmieniała się podobnie do wartości głównego indeksu warszawskiej giełdy (WIG) i w związku ze skutkami pandemii koronawirusa dla polskiej gospodarki, wykazywała generalnie tendencję spadkową.

Najgłębszy spadek wartości indeksu miał miejsce w połowie marca 2020 roku, tuż po ogłoszeniu pierwszego lockdownu, później mieliśmy do czynienia z jego powolnym wzrostem, powtórny ale już znacznie płytszy spadek miał miejsce pod koniec października, a więc także wtedy kiedy rząd ogłosił kolejne ograniczenia działalności gospodarczej w takich dziedzinach jak turystyka, hotelarstwo, czy gastronomia.

Od początku listopada 2020 roku mamy nieustanny wzrost wartości tego indeksu 10 największych spółek z udziałem Skarbu Państwa (PIS Indeksu) pod koniec stycznia tego roku jego wartość przekroczyła poziom wyjściowy z listopada 2019 roku, a na początku maja wartość PIS Indeksu, wyniosła 1220 pkt, podczas gdy indeksu WIG tylko 1061 pkt.

3. W ciągu ostatnich 6 miesięcy (od początku listopada poprzedniego roku do końca kwietnia tego roku), wartość akcji Skarbu Państwa w PGNiG wzrosła o 9,2 mld zł, w KGHM o blisko 6,5 mld zł w PKO BP o 5,5 mld zł, PGE- 5,4 mld zł, PKN Orlen o 4,1 mld zł, PZU-3,8 mld zł, Lotos o 2,2 mld zł, JSW-1 mld zł, Tauronu o 0,8 mld zł i Enei o 0,8 mld zł (całość akcji tych spółek w rękach Skarbu Państwa, na początku maja była warta ok. 92 mld zł).

Sumarycznie wzrost wartości tych akcji w 10 spółkach z najwyższymi udziałami Skarbu Państwa, wyniósł w tym okresie blisko 40 mld zł i miało to miejsce w okresie, kiedy ciągle utrzymują się pewne ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę sytuację na giełdach światowych i europejskich, a ta szczególnie w ostatnich miesiącach nie jest przecież najlepsza, co rzutuje także na to, co dzieje się na GPW w Warszawie, to tak duży wzrost kapitalizacji spółek Skarbu Państwa w ciągu ostatniego pół roku, zasługuje na szczególne podkreślenie.

Przecież inwestorzy giełdowi w swych decyzjach, nie kierują się sentymentami ani poglądami politycznymi, a ich inwestycje w akcje spółek giełdowych, zależą od ich kondycji, aktualnie osiąganych wyników ekonomicznych, wysokości wypłacanych dywidend i perspektyw w tym zakresie.

4. Liderami tego wzrostu są dwie spółki surowcowe PGNiG obracające gazem i KGHM jeden z czołowych producentów miedzi, wartość akcji miedziowego giganta od listopada 2019 roku wzrosła aż o blisko 100%.

Kolejne miejsce w tym rankingu zajmuje spółka z sektora finansowego, a więc PKO BP, trochę dalej znajduje się druga spółka tego sektora - PZU, co zasługuje na szczególne podkreślenie, bo przecież w czasie recesji w gospodarce maleje zainteresowanie usługami sektora finansowego.

Należy także zwrócić uwagę na wzrost wartości akcji obydwu spółek paliwowych (PKN Orlen i Lotos) mimo ograniczenia zużycia paliw, a szczególnie trzech koncernów energetycznych (PGE, Energa i Enea), które jak się wydaje przedstawiając swoje zamierzenia inwestycyjne w obszarze produkcji zielonej energii, wyrwały się z dotychczasowego postrzegania jako producentów energii węglowej, która ze względu na unijną politykę klimatyczną, będzie coraz mocniej ograniczana.

5. Okazuje się, że także w trudnym okresie recesji w gospodarce, możliwy jest wzrost wartości akcji dużych podmiotów gospodarczych z udziałem Skarbu Państwa, co dobrze świadczy o ich kadrze zarządzającej i nadzorze ministerstwa Aktywów Państwowych.

Giełdowa wartość największych spółek Skarbu Państwa rośnie w ciągu ostatnich 6 miesięcy o blisko 40 mld zł, wszystkie one osiągają wysokie zyski i odprowadzają dziesiątki miliardów złotych do budżetu w postaci podatków, a opozycja ciągle „marudzi”, że są one źle zarządzane.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Zdzislaw2021.05.17 16:27
Orlen ma drogie paliwo ale i tak tam tankuję bo jest wysokiej jakości i dłużej się na nim jeżdzi.
Anonim2021.05.15 18:44
Złodziej,złodzieja, złodziejem pogania.Gdzie? w pisie
Anonim2021.05.15 15:15
Nie ma nic za darmo. Kasa państwa jest pusta ale te obietnice trzeba jakoś spełnić. Wiemy, że wzrosną znacząco podatki dla lepiej zarabiających. Ale to za mało bo na te obietnice będzie trzeba poszukać kilkaset miliardów zł. Kogo obciążą w nastepnej kolejności? A może znowu dodrukują pieniądza, inflacja poszybuje jeszcze bardziej w górę. Brać, Polaki co się da i zwiewać za granicę bo tego długu, który szykuje PiS nie spłaci 5 pokoleń.
ala2021.05.15 11:05
Totalna atakuje Obajtka za dobre zyski: za PO 2,9 mld, za PiSu 29 mld. PO to "boli". Tusk by sprzedał Niemcom Orlen. Prokuratura za PO nic nie wykryła. Taśmy takie nie istnieją. Jest to wymysł GW. Jedyne taśmy, które istnieją, są z nagraniami z oficjalnych narad, stanowią tajemnicę służbową i są zdeponowane w kasie pancernej. Jeżeli GW posiada te taśmy, to weszła w ich posiadanie w drodze przestępstwa lub zostały sporządzone w sposób, w jaki SB sporządzała kiedyś POdobne taśmy....
Anonim2021.05.15 15:21
Ty tego nie zrozumiesz bo tu trzeba mieć co najmniej 60 IQ, ale i tak napiszę. Może ktos ci wytłumaczy: Od początku rządów PiS-u kurs Orlenu zachowuje się gorzej od notowań podobnych spółek z regionu, a tylko od objęcia przez Daniela Obajtka funkcji prezesa cena akcji Orlenu poszła w dół o prawie 40 proc. Dlaczego jest tak dobrze skoro jest tak źle. Ty na te pytania nie odpowiesz bo to za trudne dla każdego wyznawcy PiS.
POlityk2021.05.15 10:59
Spółki Skarbu Państwa trzeba POdzielić i wyprzedać Niemcom !
Sex randka2021.05.15 10:29
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy si
cris2021.05.15 10:07
ale spadła i to mocno od początku rządów pis , giełda niemiecka jest na szczytach a my ???
AAAtomek2021.05.15 9:35
Katoinfo dla katodebilów?...
VaxA2021.05.15 9:27
Standardowa propaganda sukcesu. Raz, że pewnie zabraknie im kadencji by odrobić straty, które wygenerowali przejmując rządowe stery ( SSP straciły praktycznie 1/4 swojej wartości). Dwa, część surowców poszła w górę na rynkach światowych więc musi być odbicie i na naszym rynku ( miedź w ciągu 6 miesięcy podrożała o 1/3). Trzy, ceny paliw są są za wysokie w porównaniu do ceny baryłek ropy. Standardowo miłosiernie nam panujący dołożyli dodatkowe podatki, zwane opłatami czy dopłatami. Cztery, ceny gazu dla gospodarstw domowych od 2017 roku cały czas rosną. Ceny energii elektrycznej cały czas rosną. /// Ten "wielki sukces" w SSP jest spowodowany drenażem pieniędzy z kieszeni obywateli.
kat2021.05.15 9:19
Polska totalna opozycja jest przykładem frustrata, który gotów jest swoje kończyny obciąć, by udowodnić, że na wózku inwalidzkim jest lepiej.
Anonim2021.05.15 8:48
Kurs akcji październik 2017 - 132 pln, maj 2021 - 70 pln. Zaje.biście wzrosło PiSdzielce....😁😁😁
kefas2021.05.15 8:50
nie wymagaj od pisowietów znajomości ekonomii, oni wyznają inną religię.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.15 8:25
kuźmiuk! wytrzyj nos bo masz uyebany w kaczym gwnie od ciągłego siedzenie nim w PiSowskiej dpie!
eee...2021.05.15 8:46
Gratuluję argumentacji. Godna Twojego poziomu intelektualnego...
Grizzly2021.05.15 8:02
U nas nie ma opozycji! To banda zaprzańców i szwabsko-ruskich kundli!
Japa2021.05.15 8:34
Toś Pan , panie "Grizzly" Ameryki nie odkrył. Daruj szczerość , ale to nawet taki analfabeta polityczny jak ja , widzi. Nie to było by najdziwniejsze . Tylko skończony idiota tak pali mosty przed sobą i za sobą . Chyba ,że coś się za tym idioctwem kryje , czego bym nie wykluczył .Przecież trudno zrozumieć dlaczego taki filar polityki niemieckiej i francuskiej czyli unijnej nagle zdradzi swojego chlebodawcę. Jeśli nie głupota , to co ? Przecież na Boga pp Graś i Zalewski to wydawało by się cenni członkowie PO . Ich wcześniejsze wystąpienia mogą nam się komuś nie podobać , ale do głupich nie należały .Do " wiernych " owszem . I won z imi . Czyżby Budce zagrażali ? A co na to ich "' zdalny kierowca " czyli Tusk . Nic , A teraz czyli popiera Budkę ? A teraz w temacie . Wyrósł nam smaczy kęsek do sprzedania . Wygląda na to ,że po ewentualnych przez PiS wyborach ,ktoś inny będzie się " karmił " zyskami . Na Obajtka znajdą sposób. .Bo to co się w Polsce od 2015 dzieje , oznacza ,że przy poparciu Unii , totalni w kraju rezerw kadrowych nie utracili .
Jawny2021.05.15 7:48
To jest najlepsza opozycja na świecie: głupia, kłótliwa, śmieszna. Bez jakichkolwiek pomysłów na rządzenie. I w końcu sama się zagryzie. Potem niedobitki się jakoś zorganizują, zmienią nazwę (Ruch Szymona Hołowni) i szyld, zaczną się wrzaski i żenujące sceny. I powtórka z rozrywki. Taką opozycję to trzeba otoczyć specjalną ochroną. To jest fenomen.
JM2021.05.15 7:44
Bezczelna totalna banda. Topi się i jeszcze przedrzeźnia. Za ich czasów majątek był sprzedawany w obce ręce. Było dobrze, teraz jest źle!!! Kiedy to bydło przestanie ryczeć!? Czy na nie ma na nich pastwiska???
teraz ku...va my!2021.05.15 7:37
Morawiecki albo frajer albo zdrajca! https://www.salon24.pl/u/qqc1968/1133843,jeden-za-wszystkich-wszyscy-za-jednego-zobowiazania-solidarne
Po 11 ...2021.05.15 7:20
To żart? Chyba każdy idiota potrafi wygenerować sobie wykres wartości akcji np. tu: https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=PKNORLEN Polecam kliknąć okres 5 lat, tyle rządzi PiS i sprawdzić spółki z listy frond.