23.11.16, 08:20Fot. screen z TVN24

Waszczykowski będzie rozmawiał o współpracy z Irlandią

Szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się po południu do Irlandii. W planie podróży szefa polskiej dyplomacji są spotkania z irlandzkimi ministrami, wizyta w siedzibie Google'a, a także wykład w jednym z ośrodków analitycznych. Okazją do wizyty jest 40-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Irlandią.

Wieczorem Witold Waszczykowski spotka się z Polakami mieszkającymi w Irlandii. "Pan minister będzie chciał porozmawiać z naszymi rodakami o ich problemach, bolączkach, a także o tym jak MSZ może wspierać naszych rodaków na Zielonej Wyspie" - powiedziała IAR rzeczniczka resortu dyplomacji Joanna Wajda.

W czwartek przed południem Witold Waszczykowski spotka się z Charlesem Flanaganem, szefem irlandzkiej dyplomacji. Jak informuje MSZ, rozmowy będą dotyczyć współpracy dwustronnej, sytuacji Polaków w Irlandii, przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu, polityki wschodniej, kryzysu migracyjnego i relacji transatlantyckich. Po spotkaniu zaplanowano wspólną konferencję prasową.

W czwartkowe popołudnie Witold Waszczykowski spotka się z ministrem edukacji Irlandii Richardem Brutonem. W czasie rozmów zostanie omówiona kwestia nauczania języka polskiego oraz szkolnictwa polskiego w Irlandii. Obecnie młodzi rodacy mieszkający na Zielonej Wyspie uczą się ojczystego języka głównie w szkółkach sobotnich. Nasz język jest najczęściej używanym językiem obcym w Irlandii.

W prestiżowym think tanku Irish Institute of European Affairs szef polskiego MSZ wygłosi wykład pt. "Rola Europy w niepewnym
świecie. Perspektywa Grupy Wyszehradzkiej". "Minister wskaże aktualne problemy kontynentu z perspektywy geopolitycznej, będzie mówił o kwestii Brexitu, relacji z Wielką Brytanią, polityce bezpieczeństwa a także o przyszłości Unii Europejskiej - jej wizji z punktu widzenia Polski. Tematem wystąpienia będzie też wzmocnienie Grupy Wyszehradzkiej w kontekście trwającej polskiej prezydencji w tej organizacji" - powiedziała Joanna Wajda. Jak dodała, wykład będzie dotyczył również do "bliskich relacji polsko-irlandzkich", wynikających z licznej obecności Polaków na Zielonej Wyspie.

Według danych GUS z 2014 roku, w Irlandii żyje 110 tysięcy Polaków. Niektóre szacunki mówią nawet o 150 tysiącach rodaków.

W Dublinie minister Witold Waszczykowski odwiedzi również siedzibę Google'a, gdzie spotka się między innymi z kadrą kierowniczą i polskimi pracownikami koncernu.

emde/IAR