02.05.14, 04:44fot. Facebook

Watykan: godna praca dla wszystkich

W Rzymie zorganizowano wspólnie z Międzynarodową Organizacją Pracy oraz grupą instytucji pozarządowych konferencję „Godna praca, sprawiedliwość społeczna i wykorzenienie globalnego ubóstwa”. W konferencji uczestniczył kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Kardynał przypomniał, że bieda dotyka milionów, jeśli nie wręcz miliardów ludzi na świecie. Wśród jej przejawów znajdują się właśnie problemy związane z pracą i zatrudnieniem. Stąd zachodzi pilna potrzeba wypracowania alternatywnego podejścia ekonomicznego, „bazującego na sprawiedliwości i solidarności”, które dokonałoby prawdziwej transformacji społecznej.

Już samo polepszenie warunków i bezpieczeństwa pracy pozytywnie wpłynęłoby na dobrostan różnych środowisk – mówił kard. Turkson. Jego zdaniem nie można można rezygnować z ideału „społeczeństwa dobrobytu”, gdzie z jednej strony wszyscy mieliby dostęp do wykształcenia i ochrony zdrowia, a z drugiej dbano by o równowagę przyrodniczą Ziemi. Ideał walki z biedą poprzez zapewnienie godnej pracy wszystkim byłby też narzędziem realizacji Milenijnych Celów Rozwoju po 2015 roku.

Hierarcha z Ghany wskazał też na diagnozę kryzysu gospodarczego postawioną przez Ojca Świętego Franciszka. Kryzys ten wyrasta z postawienia pieniądza w centrum działalności ekonomicznej.

pac/radio watykańskie

Komentarze

anonim2014.05.2 5:06
Marksizm w katolickiej wersji. Gadanie o godnej pracy dla wszystkich, sprawiedliwości społecznej, alternatywnej ekonomii... A zero o opresyjnym systemie państwa, zwiększającym bezrobocie, o nadmiernych podatkach o niemoralności redystrybucji czy o pazerności rządów. Już na prawde czasami w tej kwestii lepiej posłuchać hierarchów Bractwa Piusa X, bo do nich marksizm w takim stopniu się nie przedostał i wciąż bronią oryginalnej nauki Kościoła o gospodarce i nie rzucają marksistowskimi frazesami.
anonim2014.05.2 7:44
smutne, że po tylu latach tragicznych doświadczeń komunizmu i socjalizmu - chorych ideologii,lewackiej zarazy, która dotknęła wszystkie kontynenty, kosztowała życie milionów ludzi i wciąż odbija się czkawką w postaci marksizmu kulturowego rodząc patologie np. aborcji, gejostwa, multi-kulti - wysocy hierarchowie KK posługują się złagodzoną, czerwoną retoryką i podobnie jak stado komunistycznych tyranów chcą uszczęśliwiać świat za pomocą sierpa i młota Lenin i Trocki mają ubaw w piekle a mi ręce opadają. Sto lat sowieckiej propagandy odbiło się na myśleniu kardynałów katolickich. Smutne.
anonim2014.05.2 11:20
leaf427 - widocznie czegoś tutaj nie dostrzegasz bo pewnie posługujesz się zwulgaryzowano-prymitywną wersją świata. Katolicyzm zawierał, zawiera i będzie zawierał w sobie pewne elementy "lewackich ideologii". Kardynał Peter Turkson dobrze o tym wie. Natomiast bezrozumniki o tym nie wiedzą i ujadają.
anonim2014.05.2 12:21
maciejko długopłatkowata(?) chyba z byka spadłaś podaj mi miejsca w Biblii zabarwione lewackim myśleniem ja na takie nie natrafiłem pomimo kilkunastokrotnego przeczytania czterech ewangelii
anonim2014.05.2 14:01
Niech się zajmą wiarą ... a nie inżynierią społeczną.
anonim2014.05.2 15:44
No i teraz dokładnie widać, ile wart jest katolicyzm niektórych użytkowników Frondy. Brawo!
anonim2014.05.6 13:31
Godną pracę zapewniają chyba już tylko NEPOCI. W jednym ze żłobków integracyjnych na Mazowszu Pani Dyrektor zatrudniła do opieki nad dziećmi osobę z wykształceniem POLICEALNYM i kilkuletnim stażem z biurze. Pytana o nią stwierdza, że pracuje ona na stanowisku woźnej. Na pytanie kto kłamie: ona czy zatrudniona nie raczy już odpowiedzieć.