Carmello Barbagallo został mianowany przez Papieża nowym szefem Urzędu Informacji Finansowej. 63-letni Włoch jest prawnikiem i cenionym ekonomistą, od 40 lat związanym z Banca d’Italia.
 

 

Dziękując Franciszkowi za okazane mu zaufanie Barbagallo wskazał, że będzie kontynuował zdecydowane działania, aby zagwarantować pełną transparencję i wiarygodność watykańskiego systemu finansowego. „Zapewniam zarazem międzynarodowy system informacji finansowej, że otrzyma wszelką możliwą współpracę, w absolutnym poszanowaniu najlepszych standardów międzynarodowych” – stwierdził po nominacji.

Urodzony w 1956 r. w Katanii na Sycylii Barbagallo pracuje w Banca d’Italia od 1980 r., pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji związanych m.in. z systemem kontroli operacji finansowych. W ostatnim czasie był konsulentem banku ds. relacji z Single Supervisory Mechanism, strukturą, która sprawuje kontrolę nad największymi bankami europejskimi. Ze swej strony Banca d’Italia zapewniła o wysokim profesjonalizmie Barbagallo, jego kompetencjach i oddaniu, które udowodnił w czasie swej pracy.

Urząd Informacji Finansowej został powołany w 2010 r. przez Benedykta XVI, aby zagwarantować pełną transparencję i wiarygodność watykańskiego systemu finansowego. Ma on w szczególności walczyć z procederem „prania brudnych pieniędzy”.

Beata Zajączkowska – Watykan

vaticannews.va