05.08.20, 17:14Fot. via Pixabay

Watykański dokument o pandemii pomija... Boga i wywołuje skandal

Watykański dokument „Humana Communitas w epoce pandemii: przedwczesne medytacje nad odrodzeniem życia” pomija Boga po to, by... dotrzeć do większej publiczności. Jak zauważył portal „Church Militant”, tekst na temat pandemii koronawirusa opublikowany przez Papieską Akademię Życia spotkał się z krytyką z tego powodu, że „nie wspomina Boga, Jezusa Chrystusa, Kościoła, Ewangelii, Biblii czy sakramentów nawet raz”.

Rzecznik Papieskiej Akademii Życia Fabrizio Mastrofini, broniąc dokumentu powiedział: „Chcemy wejść w ludzkie sytuacje, odczytując je w świetle wiary i w sposób, który przemawia do możliwie największej publiczności – do wierzących i niewierzących, do wszystkich mężczyzn i kobiet dobrej woli”.

Mastrofini zauważył, że Humana Communitas spotkał się z krytyką najpierw na „amerykańskiej stronie” internetowej, a następnie ta krytyka została powtórzona przez portale hiszpańskie i blogera we Włoszech. Mastrofini wyraził wątpliwości co do tego, czy „filologiczna praca rachunkowa, ile razy pewne kluczowe słowa pojawiają się w tekście, jest użyteczna”.

Dr John Zmirak, autor książki Politically Incorect Guide do Catholicism (Politycznie niepoprawny przewodnik po katolicyzmie), stwierdził ironicznie, że przyzwyczaił się już „do dokumentów Watykanu papieża Franciszka brzmiących jak bezładna gadanina” studenta, który „jest uduchowiony, ale nie religijny” i „miesza razem Nietzschego i Kahila Gibrana po wypaleniu drugiego skręta”.

Z kolei publicysta Stefano Fontana zauważył m.in., że dokument „nie mówi nic katolickiego, to znaczy, natchnionego przez Objawienie naszego Pana” i używa „zawiłego socjologicznego stylu, bardzo dalekiego od jasnego języka chrześcijańskiego”, a w jednym z fragmentów przekazuje „dosłownie ateistyczny sens”.

Profesor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, Doyen Nguyen, stwierdził m.in., iż „to, że dokument jest przeznaczony dla wszystkich mężczyzn i kobiet, z pewnością nie jest powodem dla wzięcia w nawias jego katolickiej tożsamości czy pominięcia Boga, Chrystusa, Ducha Świętego i Kościoła”.

Phil Lawler, założyciel „Catholic Word News”, tuż po publikacji Humana Communitas, czyli 22 lipca, napisał w swoim komentarzu, że dokument przedstawia „szokujący watykański punkt widzenia na pandemię” i przynosi „wstyd katolickim wiernym”. „Wprawdzie jest w nim wezwanie do nawrócenia moralnego – pisze Lawler – ale z kontekstu jasno wynika, że jest to wezwanie do nawrócenia ideologicznego, a nie religijnego (...), górnolotne wezwanie do światowej solidarności i międzynarodowej współpracy, zastrzegające uprzywilejowane miejsce Światowej Organizacji Zdrowia w tej kampanii. (...) Pandemia wywołała strach – często strach irracjonalny – w milionach serc. Watykan powinien zapewniać otuchę i perspektywę, przypominając światu, że śmierć nie jest największą tragedią, że życie ma sens, że uzbrojeni darami Ducha Świętego możemy pokonać strach. Tej chrześcijańskiej perspektywy niestety brak w tym dokumencie”.

jjf/ChurchMilitant.com, LifeSiteNews.com, catholicculture.org

Komentarze

Szybka Randka2020.08.6 20:33
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Adam2020.08.6 17:23
Jak widać zdanie "bramy piekielne go nie przemogą" wynika nie z siły bram ale że cel ten staje się mało strategiczny gdy sam od środka się wyrzeka Boga to i sensu szturmowania przez siły nieczyste brak, skoro sami od środka się go wyrzekają.
Puknąć się w głowę zawczasu.2020.08.6 16:40
Ten wirus jest dziełem ludzkim. To jakim prawem Boga w to mieszać!
jeden_z_nich2020.08.6 14:15
Kult bożków "Zdrowie" i "Bezpieczeństwo" ma korzenie pogańskie. Nie jestem wyznawcą Asklepiosa; nie pamiętam, z jakim imieniem wiązano bezpieczeństwo.
MaxFiend2020.08.6 12:53
A cóż takiego przeszkadza wierzącym w neutralnym światopoglądowo watykańskim dokumencie? Jego uniwersalne humanistyczne przesłanie? :-D
POLSKA ODMIANA KATOLICYZMU2020.08.6 11:19
dawac dogmaty se jakies wymyslimy. kto pierwszy? proponuje cos w stylu. ........................................1. Jezus był Polakiem a Maria pochodzi z Podlasia. 2........?????? ktoś?
matis892020.08.6 12:08
2. Głowa Watykanu, Pan Franciszek jest dla nas lewakoateistów naszym panem i przywódcą religijnym. To my lewakoateiści lepiej czcimy i będziemy czcić naszego pana Głowę Watykanu. Tak jak do tej pory, bardziej od wszystkich innych religii najniżej będziemy padać przed nim na kolana.
matis892020.08.6 11:02
Ten dokument jest odzwierciedleniem niewiary Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika w Jezusa Chrystusa i walki z Nim. Za to w demony, pachamamy to on wierzy jak najbardziej. Taka polityka Bergoglio i jego ludzi, masonów w sutannach...... Jezusa wypychać z Kościoła, a w jego miejsce sprowadzać demony i bożki.
LULEK2020.08.6 9:32
Kolejna wpadka papieża... jak najgorzej świadczy o tym pontyfikacie.
STANISLAW2020.08.6 10:10
To nie jest dokument papieski. Zrozumcie to! Jest to dokument trójki naukowców papieskiej Akademii Nauk. Przedstawia on rozważanie, refleksje na temat kondycji ludzkości, która ujawniła się na tle covid-19. Dokument ładny i w miarę wartościowy. Po prostu humanitarny, jakby charytatywny. Nie można wszystkiego w kościele sprowadzać do tzw. "czystej" ewangeliacji
jeden_z_nich2020.08.6 14:17
Tak jest, to przykre; jakie czasu - tacy naukowcy. Doktorzy Kościoła byli mądrzejsi.
a oceni go LULEK!!!!!!!!!2020.08.6 11:19
;] śliczne ;]
Wojtek Polak2020.08.6 9:24
w Watykanie za papieża Franciszka wszelkie dokumenty wychodzą pełne niedomówień niejasności i nie zrozumienia to takie P Bogu świeczkę i diabłu ogarek. w Watykanie ale nie tylko u wielu hierarchów zanikła mowa apostolska czyli Tak Tak Nie Nie. a co ma znaczyć dla wszystkich kobiet i mężczyzn ?czy pan Jezus mówił idźcie i róbcie z siebie nie zrozumiałych błaznów nie. Pan nasz Jezus Chrystus powiedział idźcie i nawracajcie wszystkie narody i chrzcijcie je w Imię Ojca Syna i Ducha Swiętego kto uwierzy będzie zbawiony a kto nie uwierzy będzie potępiony. wy jesteście solą ziemi a jeśli ta sól zwietrzeje na co się nada chyba już tylko na wyrzucenie i podeptanie. sam Pan Jezus mówił Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.hierarchowie zamiast bronić Swiętej Wiary Katolickiej uprawiają jakąś dziwną nie zrozumiałą quasi religijną gimnastykę. my wszyscy ochrzczeni musimy się modlić za kościół za hierarchów kapłanów i samych siebie. niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
STANISLAW2020.08.6 10:13
To nie jest dokument papieski. Jeśli chcecie sobie "użyć na papieżu", to znajdźcie inny temat. Są takie i może jeszcze będą! :))
ladychapel2020.08.6 8:02
Polski katolik nawet w niebie będzie Stwórcę pouczać i przekonywać go, że pewne Jego prawa są w sprzeczności z tradycjami kościoła katolickiego.
Cool2020.08.6 9:29
Uwielbiam czytać wpisy lewaków i wojujących ateistów ... pouczających nas jak powinna wyglądać nasza wiara i Kościół ... :-))
V732020.08.6 7:59
Kościół katolicki to już wielka K... wspomniana w Apokalipsie. Sprzedaje się jak K... Od chińskich komunistów biorą 2 mld USD rocznie. Pytam za co? Tajne porozumienie Watykan - Pekin zostało podpisane. Ciekawe dlaczego jest tajne?
west2020.08.6 7:24
Św. Paweł dlatego docierał do pogan bo głosił prawdę objawioną. Dzięki temu przekonywał ich do chrześcijaństwa. Metoda jaka prezentuje tutaj Watykan świadczy jedynie o tym, że za czasów Franciszka Watykan wchodzi w buty agendy ONZ.
Zenon2020.08.6 6:37
Boga nie ma, bo go nikt nie widział, ale są boże prawdy objawione, których współczesny człowiek nie chce przyjąć. Dlaczego? Bo nie używa rozumu. Tak, tak, by wierzyć w Boga trzeba mieć trochę rozumu. Współczesna nauka szacuje, że Wszechświat składa się w 68,3% z ciemnej energii, w 26,8% z ciemnej materii a TYLKO z 4,9% ze zwykłej WIDZIALNEJ materii. Tak więc na podstawie tylko 4,9% odrzucamy istnienie aż 95,1%.
Kubiak2020.08.6 5:41
Ja tego oburzenia o pomijaniu Pana Boga w związku z pandemią nie rozumiem. Jak na weselu zatruje się salmonellą 100 osób to tez to jest powód do rozważań teologicznych? Grypa hiszpanka była prawdopodobnie rezultatem nieudanych szczepień jak twierdzą niektórzy naukowcy. To wyjaśnia się na drodze biologii. Cowid to zjawisko pandemii co jakisś czas dręczy ludzkość bo w takim świecie żyjemy.
1232020.08.6 4:57
Szkoda ze nie puścili wirusa który wybił by dzieci bo ich za dużo zresztą mogą roznosić wiele chórów wirusów zarazków dzieciory te dwunożne szczury !
bogdanus2020.08.6 1:41
No cóż, dużo humanizmu, moralności ale bez Jezusa. Takie obecnie wartości Watykan oferuje swoim wiernym.
DanielS2020.08.5 23:48
I ja się pytam, czy ten twór co od jakiegoś entego czasu jest w Watykanie i wydaje jakieś irracjonalne dokumenty i teksty co raz mniej mające coś wspólnego z miłością do Jezusa Chrystusa, jest w ogóle Kościołem katolickim??.
mina2020.08.5 22:41
Brawo, Duch Święty przemówił...On a właściwie Ona jest Matką wszystkich narodów...apostołów uczyła mówić różnymi językami...
Tfuj Papafranio2020.08.5 22:27
"Proletariusze wszystkich krajów łączcie się"
matis892020.08.5 18:38
Dlatego Bergoglio Fałszywy Prorok wspiera LZPKNTB i odpowiada za kolorowe profanacje, kolorowe szmaty na pomniku Jezusa. LZPKNTB też wspiera Bergoglio bo ten ich naucza że Boga nie ma, więc można profanować.
matis892020.08.5 18:30
Kolejny masoński dokument i kolejne masońskie zachowanie Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika, wroga katolicyzmu i Jezusa. Czciciela i propagatora masońskiej Religii Światowej antychrysta. Ciekawe kiedy media jak Fronda itp. zrozumieją że papieżem katolickim nazywali jawnego czciciela szatana, zachęcali ludzi do wyznawcy antychrysta i jego dzieł i ile zła i szkody tym wyrządzili.
Contral2020.08.5 18:19
Wolę to sprawdzić u źródła bo Fronda nieraz publikowała bzdury.
STANISLAW2020.08.5 18:17
Kościół jako para-ONZ? Nie jest to jkakieś zbędne dublowanie potężnej już tam birokracji?
Szybka Randka2020.08.5 17:54
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Szybki Lopez2020.08.6 17:43
Jestem a Nowak będzie?
JS2020.08.5 17:48
Matka Boża z La Salette zapowiedziała, że Rzym straci wiarę i stanie się siedzibą antyChrysta. Celem atakującego zawsze jest zdobycie stolicy co jest symbolem zwycięstwa. Tego możemy się spodziewać. Zdobycia Watykanu przez szatana. Ten dokument jest dokumentem ŚWIECKIM ! a więc ma ducha tego świata ! Króluj nam Chryste ! Nie dajmy władzy w Polsce antyChrystowi ! Pozdrawiam
gosc2020.08.5 17:30
BOSKI GNIEW ZA BAŁWOCHWALSTWO NA SYNODZIE AMAZOŃSKIM "Wydaje się, że świat jest przeklęty z powodu jawnego bałwochwalstwa popieranego przez Rzym w tygodniach poprzedzających niesławny Synod Amazoński. Rzeczywiście, bezpośrednio po intronizacji groteskowego i małpiego posągu pogańskiej bogini Pachamamy w Wiecznym Mieście, seria nieszczęść spustoszyła ludzkość, co może być niczym innym jak boską karą za bluźnierstwo przywódców Kościoła." .... "Błagajmy więc biskupów i Papieża, aby prosili Boga o przebaczenie za to, co wydarzyło się w październiku ubiegłego roku. Być może, jeśli nasi ojcowie w wierze, członkowie Magisterium Kościoła, zbiorowo odzyskają zmysły, odwrócą bieg i publicznie wycofają się z zepsucia, które z dumą ogłoszono światu kilka miesięcy temu, świat - dzięki nieskończonej łaskawości Boga - może ujrzeć swoje udręki złagodzone. Ale co ważniejsze, czy nasi duchowi ojcowie okazali skruchę, tak jak ci, którzy kochają Boga, opłakują Go, gdy jest obrażany." źródło: https://www.churchmilitant.com/news/article/divine-wrath-for-amazon-synod-idolatry
Po 11 ...2020.08.5 17:21
Watykański dokument pomija... Boga ... to tak jakby mówiąc Ojczyzna, nie pomyśleć o Jarosławie .... zgroza.
mateuszjegliński2020.08.5 17:33
po11, widać ty nie potrafisz, tak, jak papa Franio często-gęsto nie potrafi jasno przyznać się komu służy.
Po 11 ...2020.08.5 18:29
To piękne. Polscy katolicy jawnie sugerują, że Papież służy szatanowi. Boże jak wy macie radośnie nasrane w głowach. To piękne :))
Cool2020.08.5 18:39
Ty masz tak nasrane do łba, że nawet proste rzeczy nie chcą ci się tam już pomieścić! ...żal mi cię.