31.01.20, 18:04(fot. flickr/papist)

Ważna przestroga papieża Franciszka

O utracie poczucia grzechu mówił Papież podczas porannej Mszy w Domu św. Marty. W homilii nawiązał do grzechu Dawida z Batszebą (por. 2 Sm 11-13) i wskazał, że jego upadek był spowodowany uleganiem duchowi świata, który nie pozwala dostrzec popełnionego zła.
 

Franciszek przypomniał, że Dawid, aby ukryć popełniony grzech wybiera zabójstwo. Po cudzołóstwie z żoną Uriasza Chetyty – Batszebą, decyduje się go zgładzić. Nie czuje po tym żadnych wyrzutów sumienia, prowadzi spokojne życie, sumienie nic mu nie wyrzuca.

Duch świata prowadzi do popadania w wielkie grzechy

„Jak to było możliwe, że wielki Dawid, który jest święty, który uczynił wiele dobrych rzeczy, który był tak bardzo zjednoczony z Bogiem, stał się zdolny do zrobienia czegoś takiego? Takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień – mówił Ojciec Święty.

- Wielki Dawid upadał powoli. Są grzechy chwili: grzech gniewu, zniewaga, których nie potrafię kontrolować. Ale są grzechy, w które człowiek wpada powoli, w duchu światowości. To duch świata prowadzi cię do zrobienia tych rzeczy, jak gdyby były normalne. Morderstwo...“

Papież wskazał, że zdarza się, iż ludzie przyjmują styl życia, w którym wszystko wydaje się normalne. Normalne jest, że nie płaci się pracownikowi należnej pensji, że wynosi się coś z zakładu pracy. Dopuszczają się tego ludzie, którzy co niedzielę chodzą na Mszę i nazywają siebie chrześcijanami.

Franciszek podkreślił, że także dzisiaj mamy do czynienia ze znieczuleniem sumień, jak to niedawno miało miejsce w Argentynie. Młodzi gracze rugby po wspólnej libacji zabili swojego kolegę. Wydarzenie to powinno zmusić do zastanowienia się nad wychowaniem młodzieży. Zauważył, że czasami konieczny jest „policzek od życia”, aby powstrzymać to powolne popadanie w grzech. Trzeba kogoś takiego, jak prorok Natan, posłany przez Boga do Dawida, aby pokazać mu jego grzech.

Nie popadajmy w atmosferę: „wszystko jest dozwolone”

„Zastanówmy się chwilę: jaka jest duchowa atmosfera mojego życia? Czy czuwam, czy zawsze potrzebuję kogoś, kto powie mi prawdę, czy też nie? Czy słucham napomnień któregoś z przyjaciół, spowiednika, męża, żony, dzieci, którzy mi trochę pomagają? Patrząc na historię Dawida – świętego króla Dawida – zastanówmy się: jeśli ten święty mógł tak upaść, to uważajmy, także i nam może się to zdarzyć – przestrzegał Ojciec Święty. - Zadajmy sobie również pytanie: w jakiej żyję atmosferze? Niech Pan obdarzy nas łaską posyłając do nas zawsze jakiegoś proroka – może to być sąsiad, syn, matka, ojciec – który wymierzy nam policzek, gdy wpadniemy w poczucie, że wszystko jest dozwolone “

 

bz/vaticannews.va/Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Komentarze

Bea2020.02.1 23:11
należę do tych, których nie zwiodłeś
Marek2020.02.1 22:49
Ja Cię kocham,jestem sprawiedliwy ,miłosierny i nieskończenie dobry , ale jeżeli nie będziesz postępował tak jak ja chcę, to będziesz cierpiał niewyobrażalne męki.- jeżeli sądzisz ,że coś tu nie gra , to nie jest z tobą tak źle.
mirka2020.02.1 22:09
Będziemy wyśmiewani za to że nie zaakceptujemy nowej formy katolicyzmu, ale wyśmiewany był właśnie Pan Jezus na Drodze Krzyżowej
zatroskany2020.02.1 20:26
Ludzie na świecie są już tak głupi że gotowi są uwierzyć we wszystko,a na pewno nie umieją reagować na kłamstwo.
zatroskany2020.02.1 20:23
Nie słyszałem aby potępił.... grzech homoseksualizmu
Bóg Honor Ojczyzna2020.02.1 16:03
Czekam na posynodalną adhortacje Franciszka. Jak dopuści zniesienie celibatu, wbrew zaleceniom wielu, w tym Benedykta XVI, przestaje Go uznawać za papieża i słuchać.
Maria2020.02.1 11:34
Nie słucham go, ze względu na to, aby nie ponieść uszczerbku na duszy!!!
matis892020.01.31 21:22
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik i nie papież już kłamie w żywe oczy, ostentacyjnie łże jak może i już się nie kryje ze swoimi kłamstwami. Wiarygodność tego nie katolika jest już równa zeru.
bogdanus2020.01.31 21:13
A czy papież Franciszek też nie ulega światu i dopasowuje się do świata, łamiąc prawdy objawione modernizując KK.
stasiek2020.01.31 20:41
A czym jest modernizm i ekumenizm w KK , to czysta droga w duchu świata.
Jan Radziszewski2020.01.31 20:41
NMP 17.01.2020 "Ja chcę wam pomóc, chcę czynić to wszystko co jest możliwe, aby uratować od wiecznej zguby każdego z was. Kapłani i biskupi masowo zdradzają Kościół Święty, a także Mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. Szatan raduje się z głupoty ludzi, zwłaszcza z głupoty kapłanów i biskupów oraz kardynałów. Oni oddalają się od Boga i Jego Świętych Praw, pełnią to co złe w Oczach Bożych, liberalizują liturgię, wprowadzają do kościoła masowo liberalizm i modernizm, wprowadzają do kościoła dawno potępione przez Kościół Święty elementy do liturgii. Trójca Święta nadal jest w Kościele Świętym, lecz od pewnego czasu błogosławi jedynie indywidualnie. Chcąc kroczyć drogą doskonałości zechciejcie się dla Mnie konsekrować jako Moi Niewolnicy, lub Niewolnicy Trójcy Świętej przez Moje Niepokalane Serce. Nie obawiajcie się niczego, bądźcie cierpliwi i wyrozumiali, lecz surowi dla grzechu. Unikajcie wszelkiego zła, starajcie się nawet je usuwać ze swojej głowy, wszelkie złe myśli, zwłaszcza wtedy, kiedy się nagle pojawiają. Pracujcie nad swoją świętością, nad rozwojem swojej duchowości, strzeżcie się pułapek złego ducha, zwłaszcza tych, które akceptują lewactwo, modernizm i to, co niesie ze sobą reformacja. Papież Franciszek i wielu kardynałów weszło na drogę wiecznego potępienia i wprowadzają do Kościoła Świętego elementy wrogie Bogu i Jego Świętemu Kultowi. Kto może niech sprzeciwia się wprowadzaniu wszelkich herezji do wnętrza Kościoła Świętego. Upominajcie tych co grzeszą, nawet, gdy są na wysokich stanowiskach w Kościele Świętym. Podejmijcie krucjatę modlitwy, zwłaszcza modlitwy Różańcowej.
ja2020.01.31 20:39
A co zrobić jeśli Bergolio sam doprowadza do tego że nie traktuje grzechu jak grzech.
Durczykiewicz2020.01.31 20:12
Ojcze Święty, po dokumencie amoris laetitia, który podpisałeś czterech kardynałów napisało do Ciebie synowskie pouczenie i co...? Zlekceważyłeś ich, a teraz nam mówisz, że mamy przyjmować policzek od ludzi wokół?? Gdy Ty sam tego nie robisz??!
Ma\\305\\202gorzata2020.01.31 20:06
" Zadajmy sobie również pytanie: w jakiej żyję atmosferze? "- Wierni Kościoła Katolickiego żyją w atmoferze ABSURDU .\ Dlaczego ? Bo POSTĘPOWA HIERARCHIA "PODMIENIŁA" nam Kościół i uczy rzeczy sprzecznych z nauką K.K. i Tradycją. Jeśli "UPADEK" / grzech powodowany jest uleganiem duchowi świata to nie należy sie dziwić temu "szaleństwu" - zatrutym "owocom" aggiornamento -. Jeśli reformatorzy NIE WIDZĄ swoich błędów / "szaleństwa" to czynem "miłosierdzia" będzie jawna krytyka jako publiczne WEZWANIE DO NAWRÓCENIA.
KatoKanalia2020.01.31 19:42
Panie, jaki papież. Po Janie Pawle to już nie ma papieży.
Michał Pasierb 2020.01.31 19:29
Trzeba kogoś takiego, jak prorok Natan, posłany przez Boga do Dawida [....] ,który wymierzy nam policzek, gdy wpadniemy w poczucie, że wszystko jest dozwolone “. AMEN
Leszek2020.01.31 19:11
Najniebezpieczniejszy jest człowiek mieszający prawde z ķłamstwem. Wilki w owczej skórze.