31.12.19, 18:48(fot. flickr/papist)

Ważne słowa papieża Franciszka na koniec roku

Dziękczynne „Te Deum” zabrzmiało wieczorem w bazylice watykańskiej, gdzie Papież Franciszek przewodniczył nieszporom uroczystości Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki. Ojciec Święty podkreślił, że jest ona Matką Kościoła i swą matczyną czułością obejmuje wszystkich ludzi. Franciszek modlił się szczególnie za Rzym. Zachęcał jego mieszkańców do porzucenia logiki starcia i podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz budowania miasta bardziej sprawiedliwego i braterskiego.
 

 

Homilię Papież rozpoczął od słów św. Pawła z Listu do Galatów: „Gdy jednak nadeszła pełnia czasów, zesłał Bóg Syna swego”. Zauważył, że mieszkańcy Jerozolimy nie zdawali sobie sprawy, że ulicami tego miasta chodzi Syn Boży. Przypomniał, że Bóg jest wierny i nigdy nie oddalił się od swego ludu. Wskazał, że to my musimy prosić Boga o łaskę nowych oczu, zdolnych do spojrzenia wiary, odkrywającego Boga, który mieszka w swoich domach, na swoich ulicach, na swoich placach. Przypomniał, że już prorocy przestrzegali przed pokusą wiązania obecności Boga jedynie ze świątynią. „On mieszka pośród swego ludu, kroczy z nim i żyje jego życiem. Jego wierność jest konkretna” – mówił Franciszek. Zauważył, że Bóg nie zmienia historii poprzez ludzi władzy czy instytucje polityczne i religijne, lecz przez kobiety żyjące na peryferiach ówczesnego imperium, Maryję i niemogącą mieć potomstwa Elżbietę.

Papież wskazał, że poprzez Ducha Świętego Bóg błogosławi swym dzieciom i zachęca je do budowania pokoju. W tym kontekście spojrzał na Rzym, którego jest biskupem, zachęcając by patrzeć na to miasto z punktu widzenia Boga. Zauważył, że Pan cieszy się z powodu wielu dzieł dobra, jakie dokonują się w tym mieście, a także z wysiłków podejmowanych na rzecz promocji braterstwa i solidarności. „Rzym jest nie tylko skomplikowanym miastem, z wieloma problemami, nierównościami, korupcją i napięciami społecznymi. Rzym jest miastem, do którego Bóg kieruje swoje Słowo, które mocą Ducha Świętego zagnieżdża się w sercach jego mieszkańców i popycha ich by wierzyć i mimo wszystko mieć nadzieję, by kochać walcząc o dobro wszystkich” – mówił Franciszek. Wskazał, że w ciągu minionych lat spotkał wielu ludzi wierzących i niewierzących, którzy stanowią „pulsujące serce” Rzymu. Zauważył, że Bóg nigdy nie zaprzestał zmieniać historii i oblicza tego miasta poprzez maluczkich i ubogich, którzy go zamieszkują. „On ich wybiera, inspiruje i motywuje do działania, czyni ich solidarnymi i zachęca do tworzenia więzów, do budowania mostów a nie murów” – mówił Papież.

Franciszek próbował też odpowiedzieć na pytanie, czego Pan wymaga dziś od Rzymu. Wskazał, że trzeba spotykać innych i wsłuchiwać się w ich istnienie, wysłuchać ich wołania o pomoc. „Słuchanie już jest aktem miłości! Mieć czas dla innych, dialogować, rozpoznać kontemplatywnym spojrzeniem obecność i działanie Boga w ich życiu, świadczyć bardziej czynami niż słowami o nowym życiu Ewangelii, to jest prawdziwie służba miłości, która zmienia rzeczywistość” – mówił Papież. Podkreślił, że postępując w ten sposób zarówno w mieście, jak i w Kościele krąży nowe powietrze, pragnienie wyruszenia w drogę, pokonania dawnej logiki starcia i wznoszenia murów, by razem współpracować, budując miasto bardziej sprawiedliwe i braterskie. Wskazał, że w obliczu tak ważnej misji nie można poddać się strachowi czy poczuciu, że się do niej nie nadajemy. „Bóg nie wybiera nas z powodu naszej brawury, ale dlatego, że czujemy się maluczcy” – podkreślił Franciszek.   

Nieszpory zakończyły się uroczystym odśpiewaniem „Te Deum” wyrażającym wdzięczność Boga za wszelkie dobro mijającego 2019 roku.

 

bz/vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze

aldek2020.01.1 19:54
Żadne słowa tego człowieka nie są już ważne po akcji typu "damski bokser".
katolik2020.01.1 0:54
„Bóg nie wybiera nas z powodu naszej brawury, ale dlatego, że czujemy się maluczcy” – podkreślił Franciszek. Bardzo polemizowalbym z tym cytatem, Bog w dziejach Kosciola zawsze wybieral ludzi odważnych wlasnie choc pokornych, ubogich w duchu. Czy czuja się oni jednak -maluczcy- jak mowi Franciszek? Sa wlasnie pełni wiary i odwagi. Dobor slow Franciszka (brawura, maluczcy)- coraz bardziej przekonuje mnie o tym, ze ktoś mu swiadomie te teksty pisze, ze papiez jest, niestety, przez kogos prowadzony...
Hanna2020.01.1 10:20
Papież Franciszek jest prowadzony przez Ducha Świętego!
tom2020.01.1 0:42
beaterstwo zastapoło BOGA ,to nie zbawi nas,,,,,,,,,bratanie jedynie
Rymcymcym2019.12.31 19:46
Zerro Mendo z wolskiej sekty. Tutaj też nazywają Franciszka Papieżem! Wyj!!!!
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.31 18:54
"Wskazał, że trzeba spotykać innych i wsłuchiwać się w ich istnienie, wysłuchać ich wołania o pomoc" Czyli dał nadzieję parom oraz rodzinom homoseksualnym! Brawo Papież!!!
anonim2020.01.1 12:06
Biedny z ciebie człowiek że w Sylwestra musisz przy komputerze komentować znienawidzone forum. Życzę ci abyś czytając te artykuły zastanowił sie nad prawdziwością tych słów.
Halina2020.01.1 13:50
tylko zwykłej kobiecie nie dał tego , czego od niego oczekiwała - błogosławieństwa. Tym razem trafił nam się papież wolnomyśliciel
Marta2020.01.1 16:26
Szczególnie jak bił kobietę po rękach na placu Świętego Piotra- wyjątkowo wsłuchał się w jej istnienie.