20.11.19, 12:20

Wicepremier Estonii: Nie wierzymy do końca w pomoc NATO i USA

Estonia nie ufa NATO-wskim gwarancjom bezpieczeństwa. Wraz z innymi państwami bałtyckimi kraj przygotowuje plan B na wypadek ataku Federacji Rosyjskiej i braku pomocy ze strony Sojuszu. Szef MSW Estonii Mart Helme wyjaśnia, że na pomoc Unii Europejskiej jego kraj nie liczy w ogóle.


Minister Helme mówił o sprawie w rozmowie z fińskimi dziennikarzami na konferencji prasowej w Tallinie. Polityk powiedział, że Estonia nie wierzy, iż Sojusz Północnoatlantycki "zagwarantuje jej w każdych okolicznościach integralność terytorialną i niepodległość".

To reakcja na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o "śmierci mózgowej" NATO. Polityk powiedział, że nie uważa słów Macrona za w pełni prawdziwe, ale przyznał, że NATO ma poważne problemy. Dlatego Estonia opracowuje plan B, na wypadek, gdyby Sojusz w razie ataku Rosji rzeczywiście nie pomógł. W plan włączają się ponadto Litwa, Łotwa - i Finlandia; przy czym rola tego ostatniego kraju nie jest jeszcze przesądzona. Według Helmego Finowie muszą jednak pomóc Estonii jeżeli chcą mieć u swoich południowych granic niepodległą Estonię, a nie rosyjskie imperium.


Polityk stwierdził, że nie wie tak naprawdę, co mogłyby zrobić Stany Zjednoczone w wypadku rosyjskiego ataku.


"Nie wiemy dokładnie, co planują Amerykanie. Wielu naszych ministrów niedawno gościło w USA. Tam mówi się o Chinach i Chinach, Dalekim Wschodzie i Dalekim Wschodzie. Bardzo rzadko podnosi się kwestię Rosji" - powiedział.


"Jesteśmy zaniepokojeni Rosją. Wskazałem na zebraniu rządu, że musimy zdziałać więcej w naszej dyplomacji, by wyjaśnić, jakie stanowisko mają wielcy gracze. Nie mam na myśli tylko USA, ale także Wielką Brytanię" - dodał.


Helme nie przedstawił szczegółów opracowywanego w Tallinie "planu B". Mówił tylko ogólnie o "zacieśnieniu stosunków dyplomatycznych z ONZ, USA, Niemcami i Rosją". W istocie więc plan - o ile istnieje naprawdę - jest tajny.

bsw/onet.pl

Komentarze

oficer LWP2019.11.20 20:14
Estonia - 1, 4 mln ludności co oznacza, że mniej niż Warszawa, 25% to Rosjanie, II wojna światowa -Legion Estoński SS , uwielbia ich PIS tak jak Ukraińców z SS, gospodarczo i militarnie 0 (zero) w tvPIS propagandowo mocarstwo,
Mirrro2019.11.20 14:53
W NATO można wierzyć tak jak my polegaliśmy w 1939 r na Francji i Anglii. Jesteśmy tylko miękkim podbrzuszem w który ma wejść atak. A w tym czasie zachód ma czas na przygotowanie do wojny lub negocjacji. Symboliczną ilość wojsk amerykańskich można w razie czego poświęcić. Albo pójdą do niewoli :)
nikt2019.11.20 14:38
Nie znamy kulisów wielkiej polityki . Nie jest przypadkiem ani chęcią zysku USA mieszanie na Bliskim Wschodzie i w Pn. Afryce . Gdy przyglądam się temu kryzysowi migracyjnemu to nabieram coraz większej pewności o czyimś celowym działaniu by Europę Islamem zalać . I mam głębokie przeświadczenie , że głównym aktorem stojącym za kulisami jest USA . Mniej więcej też domyślam się motywów tych działań , ale jeszcze nie wszystko mi w tej układance pasuje . W związku z tym może być też tak , że USA nie zmuszało Niemcy do płacenia na NATO w zamian za przyjmowanie imigrantów . Imigranci już są , zadomowiają się . Reszta przybędzie niezależnie od wszystkiego To fala a wyrwa już jest wystarczająco szeroka dla kolejnych . Nie ma więc potrzeby dalszego zwalniania Niemiec czy innych krajów Europy od daniny . Ale to tylko " może " . Moje domysły niekoniecznie trafne .
nikt2019.11.20 15:06
Chińczyków jest dużo . Potrzebują przestrzeni . Może być też tak , że USA dogadało się z Chinami by podzielić się światem . Też by mi to pasowało . Ale to na razie luźna hipoteza . Nie mam konkretnych przesłanek . A te wszystkie embarga , ożywienie , ochłodzenie stosunków dyplomatycznych którymi ludzie tak się ekscytują jest tylko zasłoną dymną .
nikt2019.11.20 15:22
Cokolwiek będzie , to nie znają Słowian , a zwłaszcza Rosjan . Babcia mawiała "człowiek myśli , Pan Bóg kreśli " . A więc cokolwiek politycy wielkich mocarstw wymyślają to niekoniecznie im wyjdzie . Istnieją siły , które pokonają ich zapędy . A te siły oni znają pobieżnie lub je lekceważą . Ja je znam dobrze .
nikt2019.11.20 14:00
Niemcy to od dawna wiedzą i nie płacą haraczu na NATO . Niemcy to fenikorze . Nie wyrzucają pieniędzy w błoto . Chowają do sakwy . Oszczędny i gospodarny naród . Ale też bez wyobraźni . Nie zauważają jak te feniki im z tej sakwy podbierają cwani przybysze . Wierzą w to co mówią ich przywódcy . Dlatego tak łatwo Hitler zdołał ich omamić . To samo udało się mamusi Merkel . W imieniu poczucia winy za to co robił Hitler . W imieniu humanizmu . Z jednej skrajności w drugą .
lady chapel2019.11.20 13:57
Czy USA można ufać w sprawie bezpieczeństwa? Kurdów się o to spytajcie...
prosty2019.11.20 13:29
Z artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego nie wynika bezpośrednio obowiązek przyjścia z pomocą napadniętemu państwu. Zakres pomocy każde państwo ma ustalać indywidualnie, pomoc jest udzielana do czasu podjęcia działań przez Radę Bezpieczeństwa. Widząc podejście Francji czy Niemiec do Rosji i choćby konfliktu na Ukrainie, trudno się dziwić, że państwa bałtyckie na nich nie liczą. "Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa."
OK2019.11.20 13:18
Ten Helme to mądry gość
Wies2019.11.20 13:17
Czy ktoś wreszcie pomyśli o zintegrowaniu wojsk państw dawnej Rzeczpospolitej ? Od zawsze zagrożenie zewnętrzne ze strony Moskwy, Cesarstwa Niemieckiego czy innych zaborczych państw powodowało że państwa sąsiadujące z Polską jednoczyły się i tworzyły jedna skoordynowaną armię. Nawet jeśli 3 kraje Litwa, Łotwa i Estonia się zjednoczą to będzie to tylko około 6 milionów ludzi w tym sporo ruskich. Jeśli zjednoczą się armie dawnej Rzeczpospolitej i jej sojuszników to będzie to około 150 milionów ludzi. Sojusz z USA jest bardzo potrzebny ale jedno drugiemu nie przeszkadza. W ramach tego sojuszu z USA Polska może być koordynatorem działań armii tych kilku krajów.
Bizon2019.11.20 13:21
Twój umysł, o ile coś takiego posiadasz, jest na poziomie przedszkolaka !
anonim2019.11.20 15:22
Bizon , twój umysł jest taki jak u Bizona. Masz coś konkretnego do dodania to pisz a jak nie to siedź cicho.
Bizon2019.11.20 17:29
.... debilami się nie zajmuję !
Wies2019.11.21 10:24
Bizon , bez wyzwisk. Jeszcze raz przeczytaj spokojnie to co napisałem i nie obrażaj ludzi. Dzisiaj Targalski napisał prawie to samo. Jego też nazwiesz debilem. Sojusz z USA i NATO jest najważniejszy ale dobrze byłoby mieć szansę obrony przed milionową armią ruskich do czasu aż amerykanie dotrą z pomocą. Nic tak nie spala narodów o podobnym ustroju jak wspólny wróg a przykładów w historii jest aż nadto.
Bizon2019.11.20 13:17
Wicepremier Estonii ma rację ! My też im nie wierzymy, dlatego ważniejsza dla polski jest bezpośrednia pomoc i rozmieszczenie wojsk USA niż np. niemiecka armia "pomagająca" Polsce w ramach NATO !!!
Tadeusz 2019.11.20 13:40
USA 3 lata walczyły ramię w ramię z Kurdami. Potem przeczytali Twittera, że już nie mają sojusznika. Ale u nas będzie inaczej bo Bizon tak mówi.
nikt2019.11.20 13:16
Moi kuzyni zza Buga nie wierzą " do końca " a ja nie wierzę wcale . Poza tym przed kim ? Jeżeli Putin zechce , to nas zmiecie z powierzchni ziemi . Razem z NATO . Nie chce , gdyż należy do odpowiedzialnych polityków z wyobraźnią , przebiegłością i rozumem . Czego nie można powiedzieć o Trumpie . To ograniczony buc , który wtedy jest odważny gdy czuje za sobą mocnych . Gdyby Trump miał rządzić Rosją to zdmuchnęło by go już w pierwszym tygodniu . Trump to spekulant . Putin to najlepszy obecnie w świecie polityk . Trump jest jak mój duży pies . Jest mocny w gębie gdy ja obok niego stoję .Gdy mnie nie widzi to podkula ogon i zwiewa do domu po mnie bym szczekała i go obroniła . A broni mnie mały piesek , który rzuca się na przeciwnika kilkakrotnie większego od siebie . W małym ciele wielki duch . W dużym ciele ducha walki trzeba doszukiwać się przez lupę . U ludzi też tak to mniej więcej wygląda .
xyz2019.11.20 12:52
Ma rację, Polska też nie powinna polegać na NATO, wyjątkiem jest USA, których wojska są obecne na terytorium Polski, ale absolutnie nie polegałbym na Niemcach, Francji, ogólnie starej 15, tak samo UE, to coraz bardziej przypomina kołchoz w którym albo narzuca się bezprawie i ingeruje we wew. sprawy państw, np. kwestie prawa czy narzucania emigracji barbarzyńców, czym szybciej ten konglomerat się rozpadnie tym lepiej, proponuje Międzymorze.
B522019.11.20 12:44
kacap zawsze się zastanowi dwa razy jak zobaczy że w ręku trzymasz gazrurkę
Tadeusz 2019.11.20 12:37
A kto normalny uważa, że ludzie z Porto, Cordoby, Sewilli, Lyonu, Neapolu,Nottingham, Dundee, Cork, Ischgl, Witenbergii, Iraklionu, Antwerpii, Utrehtu, Esbjerg, itp. przyjadą bronić ludzi z Konina, Kalisza, Łomży, Siedlec itp.? Chyba was popieściło w tych prawicowych głowach. Tak samo za Polskę nie będą umierać chłopcy z a Nebraski, Texasu, Arizony, Wirginii czy Idaho.
Gnostyk 2019.11.20 12:39
Masz sto procent racji. To samo od wielu lat probuje niektorym wytlumaczyc. Zwykle spotykaja mnie w odpowiedzi same wyzwiska.
B522019.11.20 12:39
ciebie obroni makrela i makaron
Bizon2019.11.20 13:19
Tadziu, tyś jest naprawdę debilem !
Tadeusz 2019.11.20 13:41
Bizon ty naprawdę uważasz, że ktoś nam pomoże? I kto tu jest debilem?
Gnostyk 2019.11.20 12:35
Uczcie sie w Polsce jak nalezy dbac o swoj kraj od wicepremiera Estonii! Przygotujcie sobie plan B zanim bedzie za pozno!
anonim2019.11.20 12:34
Trzeba uważać na RUSKICH TROLLI - ROSJA TO BANDYCKI KRAJ OD ZAWSZE - NIE MOŻNA IM UFAĆ W ŻADNEJ SPRAWIE - KŁAMCY, OSZUŚCI I MORDERCY !!
oficer LWP2019.11.20 20:09
pięknie określiłeś PIS