19.09.20, 08:32fot.. Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze/yt/archeopasja

(Wideo) Kolejna chrześcijańska świątynia przerobiona na meczet

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan potwierdził dekretem przekształcenie starożytnej świątyni chrześcijańskiej w meczet. Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze zbudowany w V wieku przez Bizancjum może utracić bezcenne średniowieczne dzieła sztuki.

Bardzo mi przykro z powodu tej decyzji” – mówi 56-letni Kadir, przewodnik turystyczny. Prezydent Turcji ogłosił, że muzeum wkrótce stanie się meczetem 21 sierpnia, czyli kilka tygodni po tym, jak Bazylikę Hagię Sophię spotkał podobny los.

Szczególnie zagrożone są freski i mozaiki, wykonane w latach 1315-1321. Przedstawienia figuratywne są zabronione w islamie i w najlepszym wypadku mogą zostać zasłonięte.
Wzniesiony w V wieku przez Bizancjum kościół św. Zbawiciela na Chorze, czyli Kariye w języku tureckim, został już raz przekształcony w meczet po zajęciu Konstantynopola przez Osmanów w 1453 roku, a następnie w muzeum po II wojnie światowej.

To przesłanie ideologiczne” – powiedział bizantyjski polityk Engin Akyürek w wywiadzie dla internetowego kanału informacyjnego Medyascope. „To najlepiej zachowany budynek ze schyłku Cesarstwa Bizantyjskiego. Jego freski i mozaiki są najlepszym przykładem technik artystycznych tego okresu, które następnie rozprzestrzeniły się na Bałkany i Europę. Dla nas, niezależnie od przeznaczenia świątyni, najważniejsze jest, aby móc go jak najlepiej zachować”, podkreśla, podsumowując obawy świata sztuki sakralnej.

Zaniepokojenie obecną sytuacją w Turcji wyraził również patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I na spotkaniu w niedzielę 6 września: „Przywódcy polityczni podjęli pochopną decyzję, jakby meczetów Istambułu nie wystarczyło, jakby brakowało miejsc kultu dla wyznawców religii większościowej. Ta decyzja nas obraża w naszej tożsamości, naszej historii i naszej kulturze”.

Vativacannews.va/Eryk Gumulak SJ – Watykan/yt/archeopasja

Komentarze

Anonim2020.09.20 12:35
Kościoły były budowane na planie krzyża, po soborze watykańskim II, kościoły zaczęto budować okrągłe. Czyżby po to żeby łatwo można je było przerabiać na meczety?
Anonim2020.09.19 20:10
Jak zniszczą te freski to udowodnią że niczym nie różnią się od ISIS które niszczylo starożytne zabytki w syrii. Szkoda na to słów. Jak jest każdy widzi
rebeliant2020.09.19 15:09
No drodzy ojczowie przenajświętsi musicie nadstawić polika i przebaczać z automatu. Pamiętajcie również o tym co uczyniły oddziały Goumiers we Włoszech, a zwłaszcza to, że zgwałcili proboszcza Alberto Terillę, więc skoro uciskaliście ostatnio więcej ofiary, że nie zapominają swoich krzywd niż oprawców (tych uszlachetnialiście) więc teraz smarujcie d...ska świętym oleum i przebaczajcie już teraz bo może nie być okazji. A przecież Bóg przygotował miejsce w piekle szczególnych mąk dla tych co nie przebaczyli do zachodu Słońca.
abc2020.09.21 7:58
Odrażający jesteś i mam nadzieję ze masz tego świadomość.
mara2020.09.19 13:31
wolałabym świat bez religii...ale jak już mam wybierać to nie chcę chorego islamu...gdzie najpierw ich Bóg stwarza proces w skórze tworzenia wit. D z promieni świetlnych...a następnie każe ubierać kobietę jak mumię aby chorowała na brak wit. D bo jej ciało nie doświadcza słońca
katolicka deratyzacja Polski2020.09.19 16:29
Propxgxndx xntyislxmskx to podstepnx xgenturx Izrxelx. ZXWSZE...
Bianka2020.09.19 13:06
Te wiadomości są naprawdę niepokojące! Ile lat trzeba, by muzułmanie zaatakowali Europę, niestety już niechrześcijańską...
jklshbfgljdsbflsjkndfl;jkdsbf2020.09.19 8:52
,khjnfb s,dnfb.sdj,fbn.sdmn,bf.snmdbf.smndbfds - TYLE ZNACZĄ I TAKIE ZNACZENIE MAJĄ UMIESZCZANE TU KOMENTARZE !