11.04.13, 21:14Image courtesy of Nutdanai Apikhomboonwaroot at FreeDigitalPhotos.net

Wielki mufti Arabii Saudyjskiej: trzeba zburzyć wszystkie kościoły

Na spotkaniu podjęto sprawę kuwejckiego parlamentarzysty, który niedawno domagał się zburzenia kościołów, a po protestach jedynie zakazu budowania nowych. Kuwejcka delegacja zwróciła się o opinię do wielkiego muftego i chciała poznać jego interpretację prawa islamskiego (szariatu) w tej sprawie. Abdul Aziz bin Abdullah odpowiedział, że „Kuwejt jest częścią Półwyspu Arabskiego, a zatem należy zburzyć wszystkie istniejące tam kościoły”. Wielki mufti Arabii Saudyjskiej to najwyższy autorytet religijny w tym kraju. Jest on blisko związany z saudyjską monarchią.

Dodajmy, że liczbę chrześcijan w Arabii Saudyjskiej szacuje się na 1,5 mln.

Watykan powinien jak najszybciej wydać specjalne oświadczenie w sprawie wypowiedzi muftiego.

sm/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2013.04.11 21:17
Jak tam większość robi co chce, to źle? A jak w Polsce powołują się na statystyki ilu to jest katolików, aby robić co się chce, to dobrze? Gdzie tu przebiega poprawność?
anonim2013.04.11 21:29
I macie mowy o tolerancji religijnej, ekumenizmie, spotkaniu w Asyżu i innych bajkach o braciach-muzułmanach. Ktoś jeszcze w obronie ekumenii się tu odezwie?
anonim2013.04.11 21:33
ISLAM to religia założona przez szatana.
anonim2013.04.11 21:43
Za to w Europie coraz więcej meczetów....
anonim2013.04.11 21:45
Artykuł swoją drogą - ale reklama? 'Powiększyłam swój biust bez operacji'....eeee?/?? na frondzie?
anonim2013.04.11 21:47
@tomek f. - Drogi użytkowniku, ja się odzywam i proszę o lepsze zaznajomienie się ze słowem ekumenizm/ekumenia. Często się obserwuje, że ludzie używają go, nie wiedząc tak naprawdę, o co chodzi.
anonim2013.04.11 21:55
Zamienić meczety na chlewy, a nie dialogować. To i tak sa pogańskie budynki to co za róznica czy będa tam świnie czy wyznawcy Mahometa (Niech Będzie Przeklęty)
anonim2013.04.11 22:05
Szkoda, że redakcja Frondy nie dodała, że oświadczenie to skrytykował kilkanaście miesięcy temu wielki Mufti Iranu, który powiedział, że chrześcijanie muzułmanie i Żydzi wyrastają z Bilskiego Wschodu i mają święta prawo tam żyć. Pomijając redakcja Frondy traktuje dość protekcjonalnie Islam i jego wyznawców, jak maszerują przeciw homoseksualistom w Paryżu to tacy wspaniali, a jak stosują wypaczone prawo religijne na tej samej zasadzie co redakcja to źli :)
anonim2013.04.11 22:06
Błagam, przynajmniej Wy nie piszcie "Watykan" tylko "Stolica Apostolska", jak się należy. Watykan to tylko państewko, które ma 44 ha, a podmiotem, który występuje na arenie międzynarodowej w obronie praw Bożych i ludzkich jest "Stolica Apostolska" albo "Stolica Święta" (Holy See, Santa Sede). Komuniści i masoni nie mogąc znieść tej nazwy, zaczęli nam wmawiać, że Papież = Watykan, a my to bezmyślnie powtarzamy.
anonim2013.04.11 22:25
Hańba sunnitom za te słowa i chwała szyitom i alawitom za tolerancję.
anonim2013.04.11 22:31
Dostał prikaz z centrali w Waszyngtonie? Tej samej, która dawała robotę Bin Ladenom?
anonim2013.04.11 23:25
Prawo szariatu, to zdaje się oko za oko, ząb za ząb. To może by zagrozić, że za każdy zburzony kościół na terenie islamu zostanie zburzone dwa meczety na terenie chrześcijańskim. Musi być jakiś sposób aby tym dzikusom dać do zrozumienia, że oni nie są rasą panów na tym świecie. A Mustafa niech nie rżnie głupa, bo w Polsce nikt muzułmanom niczego nie zabrania choć katolików jest większość. Nikt ich nie zmusza do przejścia na wiarę katolicka. Więc twoja insynuacja jest obrzydliwa.
anonim2013.04.11 23:49
Ok. Ale oczywiście muffi uznaje zasadę wzajemności? Zatem ja oświadczam, że należy niezwłocznie zburzyć wszystkie meczety w Europie.
anonim2013.04.11 23:56
Panie Degrejt, zburz Pan sobie najpierw fryzurkę, albo latem zamek na plaży nadmorskiej.
anonim2013.04.12 0:00
@tomek f. Tak, ja: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8772/k,3
anonim2013.04.12 0:46
Artur Lesnodorski droga wolna do Arabii Saudyjskiej - no już cię tu nie ma! Nikt cię do Polski nie zapraszał i nikt cie tu nie trzyma - po co masz się tu męczyć - wyjazd... A ja podzielam zdanie pana Degrejta i idę dalej - nie tylko na zasadzie wzajemności zburzyć, ale już teraz wydać zakaz ich budowania. Zainteresowanych tematem zachęcam do poczytania co prawo koraniczne mówi o budowie meczetów i ich dalszych losach i czym to się różni od budowy kościołów i ich dalszych losów i wszystko będzie jasne..
anonim2013.04.12 1:11
To jest portal poświęcony. Wodą święconą, zdaje mi się, a nie jadem. Kompres z lodu i będzie Pan spoko.
anonim2013.04.12 1:48
Proponuje za każdy zburzony kościół, burzyć meczet...żeby była równowaga w przyrodzie
anonim2013.04.12 2:30
islam religia założona przez pedofila wystarczy dobrze poznać instytucje tymczasowego ślubu
anonim2013.04.12 4:59
W pełni popieram zdanie Leśnodorskiego. Jeżeli władze państwowe Arabii Saudyjskiej podejmą działania w kierunku burzenia kościołów chrześcijańskich, dając tym samym wyraz swojego całkowitego podporządkowania fanatykom islamskim to władze państw zachodu powinny na powaznie przemysleć swój stosunek do Kościoła Katolickiego. Kosciół Katolicki nie wzywa do burzenia meczetów ale często bywa porównywany do fanatyków z Al Kaidy. Osobiscie jestem coraz bardziej pewny tego że ta durnowata walka władz politycznych państw zachodnich z Kościołem Katolickim przyczynia się jedynie do wzrostu potęgi islamskiego fanatyzmu. Róbcie tak dalej panowie politycy a za kilkanaście lat islamscy fundamentalisci przegłosują Was w Senacie USA!!!
anonim2013.04.12 7:02
Gandalfie niemal z reguły podzielam Twoje poglądy, ale tym razem nie mogę się zgodzić. Otóż działania o których mowa w artykule maja szerszy charakter i nie wynikają z fanatyzmu islamskiego, bo takowy nie istnieje. Ten termin to słów-wytrych ukute przez zachodnioeuropejskich islamistów i arabistów z rożnych uniwersytetów mających łagodzić wizerunek agresywnych przywódców polityczno-duchowych islamu i samego islamu jako religii pokojowej łagodnej -lepszej niż ci "fanatyczni" chrześcijanie.. Rzeczywistość jest taka, że w islamie nie ma rozdziału prawa świeckiego od prawa religijnego, zasady prawa koranicznego nakładają obowiązek zdobywania nowych wyznawców także siłą (w odróżnieniu od nawracania u chrześcijan), a tych co ie przyjmą islamu należy zgładzić, chyba, że ze względu na swe szczególne umiejętności czy walory są potrzebni jako niewolnicy. Jeśli w jakimś miejscu staje meczet, to teren ten zyskuje status bardziej eksterytorialny niż ambasada - dopóki na świecie jest choćby jeden muzułmanin, a meczet walił się w gruzy, bo na miejscu nie ma go kto utrzymywać nie wolno w tym miejscu robić niczego innego, ani stawiać niczego innego. W związku z tymi i szeregiem podobnych praw koranicznych tu nie ma możliwości dialogu (dialog muzułmanom służy do zyskiwania i wprowadzania w błąd "niewiernych", żeby ich potem łatwiej podbić - też jedna z zasad tego prawa), ci ludzie rozumieją tylko odparcie ich ataku siłą i reakcją na zasadzie wzajemności. Te kościoły o których mowa do w znacznej większości kościoły z których korzystają placówki dyplomatyczne, jeśli kiedyś będziesz chciał wjechać do Arabii Saudyjskiej i miał przy sobie cokolwiek chrześcijańskiego - choćby szkaplerz czy medalik na szyi, a pogranicznicy to zauważa to każą ci zdjąć, albo Cie nie wpuszcza przez granicę, jeśli nie zauważą pod ubraniem, a zauważy policjant na ulicy to za ten medalik wylądujesz w więzieniu i będziesz miał potężne kłopoty - to naprawdę nie żarty. Postawa nie reagowania na zasadzie wzajemności, lecz dialogowania już doprowadziła do prześladowań chrześcijan jakie mamy.
anonim2013.04.12 7:40
A podobno arabowie chcą się bratać z papieżem Franciszkiem...
anonim2013.04.12 7:55
Dlaczego dla Klarci? Nie Arabia Saudyjska deklaruje, a jakiś tam mufti się wypowiedział. Gwoli uczciwości należało by też podać wypowiedź innego muftiego (Iran), który jest zgoła odmiennego zdania. Poza tym - Arabia Saudyjska jest państwem teokratycznym i ma takie, a nie inne Prawo. Pozwolę sobie przypomnieć, że w naszej kulturze przed wiekami również karano odstępstwo od katolicyzmu. Jeżeli kiedyś - co jest bardzo mało prawdopodobne - odbudujemy państwa kościelne, to wtedy ewentualnie mogli byśmy wymówić gościnę muzułmanom. Jak na razie to nasze kraje są demokratyczne i panuje w nich wolność religijna. Przy tym - w zdecydowanej większości muzułmanie mają obywatelstwo danego kraju europejskiego, czyli są u siebie.
anonim2013.04.12 8:28
Mając na względzie chrześcijan żyjących w krajach islamskich Europa nie może pójść na taką konfrontację do jakiej tutaj nawołujecie. Różnica kultur jest taka, że jak oni nam zburzą kościół na Bliskim Wschodzie, to w Europie nie zacznie się polowanie na wyznawców islamu... A jak my im zburzymy meczet tutaj, to tam chrześcijanie zaczną ginąć. O tym chyba nikt nie pomyślał... Słowem, nie tędy droga.
anonim2013.04.12 8:38
W odpowiedzi muftiemu nalezy jak najszybciej zburzyc WSZYSTKIE meczety w Europie!!! BHO!!!
anonim2013.04.12 9:19
zbliżyć może nas tyko konflikt zbrojny ..najdłuższa i najokrutniejsza będzie wojna na tle religijnym.pośrednio i kulturowym...zbliżamy się do niej dużymi krokami.dopiero po tym globalnym konflikcie ludzkość dojdzie do porozumienia.i nastaną czasy szczęśliwości i spokoju
anonim2013.04.12 9:44
Szarlej według Twojej "logiki" to najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenia prawa koranicznego w całej europie, a tych co się nie podporządkują wyrżnąć - wtedy problemu nie będzie. Właśnie takie postawy jak prezentuje Szarlej spowodowały i nadal powodują mordowanie bezkarne chrześcijan na całym świecie tylko za to że są chrześcijanami - ot do czego nawołuje Szarlej. A ja uważam - polują na chrześcijan? to my zapolujmy tak samo na muzułmanów. Burzą kościół? zburzymy meczet, i tak aż do skutku - czyli aż się uspokoją, zaczną nas szanować albo zginą.
anonim2013.04.12 11:05
http://www.youtube.com/watch?v=6zs7mChHyBM
anonim2013.04.12 11:36
niech się ten muffi walnie w ten pusty dekiel
anonim2013.04.12 11:47
A Japończycy widać, że są mądrzejsi od nas i pozamiatali. W Japonii Islam jest zakazany i po problemie.
anonim2013.04.12 12:56
@Nole..., takiś mądry, to napisz kiedy rozpoczęli tą wojnę katolicy i gdzie?
anonim2013.04.12 15:11
Nie jestem za burzeniem meczetów (to w większości ładne obiekty), ale opinię p. Leśnodorskiego i podobne uważam za mrzonki intetelektualistów. Jak dla mnie, taka wypowiedź muftigo to kolney dowód na bezsens "dialogu" międzyreligijnego i lansowanie tzw. wolności religijnej w jej obecnym, posoborowym kształcie. Co z tego, że ten czy ów szejk teraz się "odetnie", a inny mufti wręcz potępi taką wypowiedź. To nie ma znaczenia. Jedynie polityka i konieczność koegzystowania muzułmańskich państw z państwami "demokratycznymi" nie pozwala, by taki szejk czy inny mufti nie mówił tym samym głosem "szariatu". Gdy muzułmanie są w wiekszości, egzekwują swoje prawa bezwględnie, także w laicyzującej się Europie. Odpór islamowi trzeba dawać także bezpośrednio i fizycznie (np. przez prawo), a nie poprzez nic nie znaczące apele i puste gesty. Nie tak dawno nasz papież mył nogi muzułmanom (i zdaje się muzułmankom) podczas wielkoczwartkowej liturgii... Widać saraceni przekaz pojęli na swój sposób, jak zwykle zresztą. Z Bogiem
anonim2013.04.12 15:15
Klara (oporna uczennica Pańska) napisał(a): Kwi 12, 2013, 7:55 rano Dlaczego dla Klarci? Nie Arabia Saudyjska deklaruje, a jakiś tam mufti się wypowiedział. Gwoli uczciwości należało by też podać wypowiedź innego muftiego (Iran), który jest zgoła odmiennego zdania. Poza tym - Arabia Saudyjska jest państwem teokratycznym i ma takie, a nie inne Prawo. Pozwolę sobie przypomnieć, że w naszej kulturze przed wiekami również karano odstępstwo od katolicyzmu. *** Sorry - pomyliłam strony, ten wpis miał być wklejony na FF, w temat: "Coś dla Klarci: Arabia Saudyjska deklaruje zniszczenie wszystkich kościołów w regionie." :) Zmęczona już byłam i mi się pokićkało.
anonim2013.04.12 23:46
a kto powiedzial, ze chrzescijanom bedzie dobrze na swiecie??? ODWAGI - skoro Chrystus zmartwychwstał to i my zmartwychwstaniemy.....
anonim2013.04.13 0:20
...Odpowiedział mu Jezus: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. J14.6. Zburzyć wszystkie meczety bowiem zostały zbudowane wbrew woli Boga. Andres
anonim2013.04.14 17:04
W takim razie trzeba mówić o zburzeniu tych meczetów w Warszawie budowanych z pieniędzy Arabii Saudyjskiej.