19.05.19, 19:00

Witold Waszczykowski: Izraelski nacjonalizm uderza w Polskę

Od wielu miesięcy mamy do czynienia z postępującym nacjonalizmem w polityce Izraela. Odpryskiem tego nacjonalizmu są ataki na Polskę - mówi były minister spraw zagranicznych, a obecnie kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Witold Waszczykowski.

Polityk odniósł się do listy napisanego przez byłych ambasadorów, w których krytykowana jest polska polityka zagraniczna.

Cieszę się, że są to już byli ambasadorowie. W kilku przypadkach przyczyniłem się do tego, że są byłymi ambasadorami. Ich zachowanie i listy otwarte krytykujące polską politykę zagraniczną nie licują z autorytetem, jaki powinni reprezentować. W naszym kraju powinna być prowadzona jedna polityka zagraniczna, którą realizuje państwo polskie oraz rząd wraz z prezydentem - mówił Waszczykowski.

Krytyka polityki zagranicznej prowadzona przez ośrodki analityczne jest dopuszczalna. Ale raczej nie przez ludzi, którzy mają ambicje czy pretensje do tego, żeby pracować w dyplomacji. Ich zarzuty w tej kwestii i krytyka jest bezzasadna. Od wielu miesięcy mamy do czynienia z postępującym nacjonalizmem w polityce Izraela. Odpryskiem tego nacjonalizmu są ataki na Polskę. Przykłady można by mnożyć. Katz, Lapid, wystąpienia w „Jerusalem Post”, w „Haaretzu” czy szereg publikacji w innych mediach. Jest to wynik błędnej historycznej polityki izraelskiej, gdzie od lat uznaje się, że główną i jedyną ofiarę II wojny światowej Żydów i Holocaust. Próba korekty tej narracji np. przez Polskę, próba pokazania, że jednak były też inne ofiary, w tym Polacy spotyka się z atakiem ze strony Izraela - dodał były szef MSZ.

Oczekiwałbym od byłych polskich ambasadorów, aby przyłączyli się do próby korekty narracji na temat II wojny światowej. Chciałbym, żeby pomogli Polsce, rządowi i polskim instytucjom pokazywać prawdziwy obraz II wojny światowej i prawdziwe cierpienia narodu polskiego. Ataki dyplomatów w sytuacji, gdy Polska broni tych narracji są bezzasadne. Musimy z Izraelem prowadzić politykę równoważną. Być może nawet transakcyjną. Przez wiele dekad chyliliśmy czoła przed ofiarami II wojny światowej, również przed ofiarami żydowskimi. Mamy w Polsce mnóstwo miejsc pamięci, które pielęgnujemy i przypominamy o tragedii żydowskich ofiar wojny. Ale nie zgadzamy się, żeby przy okazji tragedii związanej z Holokaustem całkowicie pomijać tragedię narodu polskiego. Wreszcie musimy zacząć o to dbać - podkreślił.

Jednocześnie Witold Waszczykowski jeszcze raz podkreślił, iż Polska nie godzi się na wypłacanie jakichkolwiek odszkodowań za mienie bezspadkowe.

Nie zgadzamy się na to, aby kwestie historyczne były wykorzystywane w Izraelu do bieżących rozgrywek politycznych. Przykładem jest atakowanie Polski w sprawach restytucji mienia. Te sprawy są uregulowane. Izrael otrzymał olbrzymie odszkodowania od Niemiec, czyli od państwa, które było sprawcą II wojny światowej. Istnieją możliwości restytucji mienia dla wszystkich tych, którzy są w stanie udokumentować, że je utracili w Polsce. Można go dochodzić na drodze indywidualnych procesów sądowych. Próba powrotu poprzez nową rozgrywkę polityczną, w której wykorzystuje się nacjonalizm i antypolonizm, aby wymusić na nas dodatkowe zobowiązania zasługuje na reakcję. I takiej reakcji oczekiwałbym także od byłych ambasadorów polskich w stosunku do Izraela. Nie ma potrzeby podejmować takich działań wobec władz polskich, które bronią naszych interesów - podsumował.

mor/wpolityce.pl/fronda.pl

Komentarze

Mirek2019.05.19 23:21
Panie Waszczykowski albo jest pan głupi albo o drogę pan pyta . Dla Żydów liczy się tylko kasa ....oni do polityki głowy nigdy nie mieli i nie mają . Żydzi uderzają w Polskę z prostego powodu .....bo nie umiemy się bronić . Dopóki Polską rządzili Żydzi i Izrael otrzymywał pajdę to nie było problemu ale jak PiS przejął władzę i powiedział STOP ZŁODZIEJSTWU to zaczął się problem . Jak pan tego panie Waszczykowski nie rozumie to nie wiem co pan robi w polityce .
Yes2019.05.19 23:06
Pan Waszczykowski miał odwagę wreszcie nazwać to po imieniu. Gratuluję. Tak, jest to nacjonalizm z tym, że żydowski
anonim2019.05.19 23:00
Tak już mają "nacjonalizmy" Nacjonalizmy rodzą tylko złe dzieci: nienawiść, butę, wojny i śmierć. Dlatego trzeba te wszystkie "nacjonalizmy" tępić i wypalać gorącym żelazem. Wszyscy ludzie są równi. Poczucie wyższości związane z przynależnością do jakiegoś narodu, jest czystą głupotą.
anonim2019.05.19 22:49
Kabała, tarot, plus krisznowcy. Atak będzie specyficzny.
guzik2019.05.19 22:17
To nie nacjonalizm a szowinizm i nienawiść na tle rasowym (aż do porównań do zwierząt), z dodatkiem wychowania całych pokoleń na kłamstwach historycznych i poczuciu krzywdy. Nawet gdyby roszczenia były zasadne (a nie są), przejęcie znacznego majątku na terenie naszego kraju, przez ludzi którzy nas do tego stopnia nienawidzą, jest zwyczajnie niebezpieczne dla naszego przetrwania.
Witek2019.05.19 20:52
Izraelski nacionalizm polega na złupieni kogo się da . Albo mamy państwo i nie damy się złupić albo { kamieni kupa }
Jestem w Kościele2019.05.19 20:35
Z którego nacjonalizmu wynikło kiedykolwiek coś dobrego?
Helena2019.05.19 20:11
A pan Waszczykowski dlaczego tak długo utrzymywał na placówce ambasadora w USA swojego kolegę pana Schnepfa, mimo, że Polonia amerykańska protestowała i żądała zmiany ambasadora.? Ani Pan ani pana następca nie radzicie sobie na stanowisku ministra.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 19:36
https://www.youtube.com/watch?v=Dsx4pVjUth0&feature=youtu.be&t=10590 Nawet Madonna obejrzała Tylko Nie Mów Nikomu. Wspaniały występ na Eurowizji przeciwko sekcie kościół katolicki!
sum2019.05.19 19:43
Madonna to jest autorytet ? lewactwo to nieustająco orgazmu po tym filmie doznaje, biedni nieszczęśnicy
anonim2019.05.22 21:24
A kogo to obchodzi Geju Golumie?
anonim2019.05.19 19:23
Niech waszczu oPiSze nacjonalizm w San Escobar...
Grizzly2019.05.19 19:23
Izraelski nacjonalizm czyli nazizm?
sum2019.05.19 19:20
z żydami to należy "dyskutować" ponad podziałami, a u nas niestety II sort robi swoje, zawsze po stronie wroga
Miś Uszatek2019.05.19 19:17
Żydom jeszcze się nie udało przejąć na własność tego co wcześniej znacjonalizowali. Bo przecież nie na darmo komunizm wprowadzali - nie darmo torturowali i mordowali i urabiali ideologicznie gojów by zadowolić się skradzionymi z rezydencji dobrami, daczą i ruskim szampanem. Oni graja o całą pulę. Misiu piszesz o jakiś izraelskich historycznych błędach - błędów nie ma, jest wojna, którą Żydzi dawno temu wypowiedzieli Polsce, ale ci chyba długo zajmie jeszcze by to pojąć - pamiętamy jak się cackałeś ze Schnepfem..
smutne2019.05.19 19:15
Antypolonizm i nacjonalizm izraelski jest niebezpieczny dla Polski.
stara znajoma2019.05.19 19:10
Należy więc pier.... w interesy Izraela.
michu2019.05.19 19:06
I co z tego wynika, że się podobno "nie zgadzamy"??? Zmienił ktoś z tego powodu swoje postępowanie???
anonim2019.05.22 21:20
A czy dostal ktos z tego powodu kase??