18.01.22, 17:53Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Witold Waszczykowski: Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy

„Można więc powiedzieć, że Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy i porozumienie Ukrainy z Rosją” – mówi o kontrowersyjnych działaniach Berlina europoseł Witold Waszczykowski.

NATO i Stany Zjednoczone ostrzegają o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę. Z pilną wizytą do Kijowa w tej sprawie udał się dziś sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- „Amerykanie zakomunikowali Ukrainie trzeci, czyli przedostatni, poziom zagrożenia konfliktem z Rosją”

- powiedział w rozmowie z portalem tvp.info europoseł Witold Waszczykowski.

„New York Times” donosi, że rosyjskie służby ewakuują dyplomatów i ich rodziny z placówek na Ukrainie, co może być kolejnym elementem próby zastraszenia Zachodu, ale również rzeczywistym etapem przygotowań do ataku.

Tymczasem niezwykle dwuznaczna pozostaje postawa Berlina. Wczoraj minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock spotkała się w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. W czasie spotkania oświadczyła, że Niemcy nie przekażą Ukrainie broni. Okazuje się jednak, że Niemcy nie tylko nie wesprą Ukrainy swoją bronią, ale… próbują zablokować pomoc z innych kierunków.

Brytyjskie media poinformowały dziś, że dwa samoloty transportowe z bronią dla Ukrainy musiały lecieć przez Polskę i Danię, ponieważ Niemcy nie wyraziły zgody na przelot nad ich terytorium.

Dziś w Moskwie Annalena Baerbock spotkała się z Siergiejem Ławrowem. W czasie konferencji prasowej stwierdziła, że „Berlin nie widzi alternatywy dla stabilnych relacji z Moskwą”.

- „Można więc powiedzieć, że Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy i porozumienie Ukrainy z Rosją”

- ocenia Witold Waszczykowski.

Były szef MSZ przypomina, że to właśnie Niemcy, będąc w formacie normandzkim i mińskim mają narzędzia potrzebne do wypracowania porozumienia pomiędzy Rosją a Ukrainą. Mają też najważniejsze instrumenty ekonomicznego nacisku. Tymczasem Berlin zamiast korzystać z tych instrumentów, próbuje blokować rozwiązania podejmowane przez resztę Europy.

- „Temat Nord Stream 2 jest tutaj najlepszym przykładem, ale wiadomo, że oba kraje prowadzą też inne projekty ekonomiczne. Berlin ma wpływ na wiele takich projektów, które mógłby zawiesić, lub których zawieszeniem mógłby zagrozić. Następnie to Niemcy są tym państwem, które blokuje nałożenie stanowczych sankcji: na przykład wyrzucenie Rosji z rozliczeniowego systemu bankowego SWIFT. Politycy niemieccy publicznie protestowali przeciwko takim krokom”

- wskazał europoseł.

- „To Niemcy są tym państwem, które niechętnie widzi wzmacnianie flanki wschodniej poprzez dalsze rozlokowywanie w naszym regionie wojsk natowskich, w tym amerykańskich”

- podkreślił.

- „Wreszcie to Niemcy są tym państwem, które blokuje zarówno własne dostawy broni dla Ukrainy, jak i utrudnia transport sprzętu wojskowego do Kijowa”

- dodał.

kak/tvp.info.pl

Komentarze

Polacy.2022.01.25 16:01
i bardzo dobrze Niemcy robią.
kefas2022.01.19 10:57
Waszczykowski to jednak dyplomatołek. Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona jednoznacznie zaprzeczył, że Niemcy odmówili zgody na przelot samolotów RAF z dostawami broni nad swoim terytorium. A frendzelek, szkoda gadać.
matis892022.01.18 23:55
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
AAAtomek2022.01.18 20:49
Trochę Waszczykowski się spóźnił, rano mógł wciskać takie bajery?
Anonim2022.01.18 20:46
durny witołdzie ,powinniśmy ukrom zablokować uzbrojenie przez nasz teren
duch pjsatej angeli w kibucu EjU2022.01.18 19:36
.... NS II ... POPOkazal gest ..... Kozakiewicza .... schalom pejsaty rasPutin
Anty lewackie scierwo2022.01.18 18:54
szwaby i usia już ruskim sprzedali upadline a prawdę mówiąc mi też oni wiszą nigdy banderowców nie lubiłem teraz dostaną za Wołyń
Lika2022.01.18 18:46
a ja uważam, że zamiast tych stadionów i rozdawnictwa pieniądz powinny iść na wzmocnienie armii, w tym na broń jądrową
Anonim2022.01.18 20:47
na razie muszą nam wystarczyć jondra balbiny
goral2022.01.18 18:45
Samolot przeleci przez San Escobar - to pewne Niemcy wydali oświadczenie ale PiS nie umie czytać ani po polsku ani w językach obcych
stara wiedżma cyganka2022.01.18 18:30
Niemcy się nie zmieniają! Sa takie jak 100 lat temu. Potrzeba nam przywódcy na miarę Piłsudskiego.
Skrzypek na dachu2022.01.18 18:29
Smutne moskale sa zdziwieni , ze zamiast witac ich kwiatami , to ludnosc Kazachstanu kremlowskim zoldakom zdziera skore zywcem na ulicach . Prezydent i Premier uciekli do Moskwy . Zobacz gab.com @Hunter -II .
Dlaczego kłamiesz?2022.01.18 18:28
Niemiecki MON na pytania dziennika "Bild" odpowiedział, że nie otrzymał żadnej prośby o zgodę na przelot. Niewykluczone, że Wielka Brytania zdecydowała się ominąć Niemcy, by zredukować liczbę wymaganych zgód do minimum.
YES2022.01.18 18:15
USA miało kontrolować Niemcy w NATO, okazuje się, że to Niemcy kontrują USA w NATO.
Skrzypek na dachu2022.01.18 18:18
USA przestalo istniec w Listopadzie 2020 kiedy demonkraci oszukali wynik wyborow .
YES2022.01.19 10:11
Fakt, że sfałszowanie wyborów w USA ułatwia zadanie Niemcom w kontrze USA w NATO.
NIEWIARYGODNE!!!2022.01.18 18:08
PKN Orlen nakazał swoim spółkom-córkom, aby wykupiły dla pracowników prenumeraty gazet wydawanych przez Polska Press, firmę kupioną przez paliwowego giganta w 2021 r. - dowiedziało się Radio Zet. - Polecenie przyszło z samej góry. Mamy poprawić wynik wydawnictwa - powiedział anonimowo pracownik jednej ze spółek.