28.01.19, 19:20

Wkrótce pierwszy szczyt V4 w Izraelu

W dniach 18-19 lutego w Jerozolimie odbędzie się pierwszy szczyt Grupy Wyszehradzkiej poza granicami państw V4. O przyjeździe premierów Węgier, Czech, Słowacji i Polski poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. 

Będzie to pierwsza wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Izraelu od czasu nowelizacji ustawy o IPN - podkreśla portal izraelskiej TV i24. Największe zainteresowanie izraelskich mediów budzi jednak szef węgierskiego rządu, Viktor Orban, który wypowiedział polityczną  wojnę George'owi Sorosowi. Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej odwiedzą m.in. Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem oraz Ścianę Płaczu. Media odnotowują, że szczyt odbędzie się na krótko przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu (9 kwietnia). 

Do poprzedniego spotkania premierów V4 z szefem rządu Izraela, Benjaminem Netanjahu doszło w lipcu 2017 roku w Budapeszcie. Izrael miał być gospodarzem kolejnego takiego szczytu już w ubiegłym roku, jednak kilkakrotnie je przekładano. W węgierskiej stolicy w lipcu 2017 r. premierzy państw V4 zapowiedzieli utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz wspierania współpracy technologicznej. Wówczas premier Izraela, nie zdając sobie sprawy, że mikrofon jest włączony, poprosił państwa Grupy Wyszehradzkiej, aby w Brukseli domagały się poprawy stosunków z jego krajem. Jak zasugerował Netanjahu, stosunki Europy z Izraelem przesądzą o tym, czy UE będzie "istnieć i kwitnąć, czy też zwiędnie i zniknie".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Stachu2019.01.29 6:27
Przecież Soros nienawidzi państwa Izrael, ignorancie.
Wojciech2019.01.29 11:02
Przesadzasz. Po prostu je zwalcza bo - skądinąd słusznie uważa, że Izrael za dużo kosztuje i za bardzo rozbudza nienawiść do żydów. I tu ma rację. W rewanżu Izrael dał Sorosowi zakaz wjazdu (persona non grata).
anonim2019.01.29 17:16
E tam, te najróżniejsze walki wewnatrzżydowskie to jak gra rozpisana na wiele instrumentów. Kopanie się po kostkach, ewentualnie po niższej części łydek, ale nie wyżej. Jak to jeden z Rothschildów powiedział ponad sto lat temu, Żydzi wcale nie są zgodni z sobą we wszystkim i dał przykład, cytuję z pamięci: "pan Trocki i ja mamy zupełnie odmienne poglądy w wielu sprawach, ale w jednej zgadzamy się całkowicie...".
Olej2019.01.29 0:16
Jaka siłę oddziaływania ma ,,Grupa Wyszehradzka V 4 a jaką ma Izrael wzmocniony potęgą USA ? Spójrzmy na wskaźniki gospodarek, finansów, siły militarnej, wpływu na politykę amerykańską, kontrolę nad finansami świata. W Europie trwa rozgrywka o wszystko, o cały kształt kontynentu, w którym pierwszą i bezdyskusyjną rolę chcą objąć potężniejące Niemcy i leciwa Francja. W ich rozumowaniu reszta narodów ma się wtopić kulturowo i politycznie w centrum niemiecko francuskiego oddziaływania, ze wskazaniem na zjednoczenie narodów w myśl idei manifestu z Ventotene. Pod wezwaniem Karola Marksa. Po drugiej stronie ,,tej wagi’’ ciąży zwaliste cielsko Sowietów i ich imperialny obłęd. Czy my tego co nam gotują chcemy ? Jeżeli nie jak temu zapobiec ? My się możemy zżymać gdyż niejako działamy w osaczeniu izraelskiej polityki, do którego doprowadziła różnica potencjałów, z akcentowaniem najważniejszego z nich ogromnej dysproporcji inteligencji dyplomacji Polski i Izraela. Cóż więcej możemy wymagać gdy nasz MSZ po prostu nie dorasta dyplomatom z TeL Avivu do pięt. Ktoś musi sprawować tę funkcję wzmacniającą ów potencjał. Orban się stara i można odnieść wrażenie, że wielkość państwa które reprezentuje jest zbyt skromna do jego politycznych możliwości. Słowem jeżeli nie protektorat Izraela i USA to kto w Europie będzie słuchał głosu V 4 ??? Swoją drogą gdzie w tej grupie zgubiono Rumunię i Chorwację ? I refleksja ! Nieraz trzeba ząbki zacisnąć i łykać co podadzą żeby móc w dalszej perspektywie coś zyskać. Zbyt mało mamy informacji w jakiej roli występuje tam Polska i co z tej konstrukcji dyplomatyczno – politycznej dla nas wyniknie o ile nie obudzimy się zrobieni na szaro ? Ostatecznie za obraz rzeczywistości jaki widzimy odpowiada zawsze siła i co ona może ? Polska siła armii i siła armii Izraela mówi wszystko tym, którzy podnoszą mocno głos oburzenia.
Teraz jestem Jan Kowalski2019.01.28 21:30
niech izrael debatuje z iranem syrią, jemenem Palestyna a od nas poszli won, żadnych interesów z żydami...
marta2019.01.28 20:36
spadaj tam morawer i nie wracaj! lokajom na wyborach podziekujemy!
Bizon2019.01.28 20:20
Brzmi jak absurd. Jeśli rzeczywiście grupa Wyszehradzka ma obradować w Izraelu, to wyrażam swój zrozumiały niepokój i spoglądam na kalendarz z nadzieję, że dziś 1 kwietnia.