W Rosji rozpoczęły się wybory parlamentarne. Opozycji rosyjskiej znacznie ograniczono możliwość kandydowania w wyborach. Mieszkańcy Donbasu, którzy otrzymali rosyjskie paszporty, są masowo zwożeni autokarami na terytorium rosyjskie. Głos online oddał już także Władimir Putin.

Opozycja praktycznie nie została dopuszczona do wyborów. Trudno jest przy tym wyrazić poparcie dla tych nielicznych, którym udało się dostać na listy wyborcze.

Dochodziło przy tym do dziwnych manipulacji. Tam, gdzie kandydatom opozycji udało dostać się na listy, jak grzyby po deszczu wyrastali kandydaci rządzącej Jednej Rosji o podobnych imionach, nazwiskach i aparycjach.

W obwodzie amurskim na dalekim Wschodzie przykładowo pojawiły się trzy Natalie Jurijewny Michajłowe. Wszystko zaczęło się od tego, jak niezależnej dziennikarce Natalii Jurijewnie Michajłowej udało się zarejestrować swoją kandydaturę w wyborach.

Wcześniej identyczna sytuacja miała miejsce w Sankt Petersburgu. Tutaj pojawiło się z kolei trzech Borisó Wiszniewskich. Co prawda otczestwa różniły się między sobą, za to bardzo zadbano o fizyczne podobieństwo.

Autor zamieszczone powyżej wpisu na Twitterze to "właściwy" Boris Wiszniewski - opozycyjny radny.

Rosyjskie media donoszą także, że na wybory masowo zwożeni są pracownicy rosyjskiej budżetówki i służb mundurowych - ma to miejsce w godzinach ich pracy.

"Dystans społeczny w punkcie numer 343 petersburskiego okręgu wyborczego" - głosi prześmiewczy tytuł.

Głos oddał także przebywający w samoizolacji Władimir Putin. Głos oddał drogą elektroniczną. To druga, oprócz tradycyjnej papierowej, metoda oddania głosu w wyborach.

Zaobserwowano także intensywny ruch autokarów z objętego działaniami wojennymi Donbasu w stronę terytorium rosyjskiego. Rosja, w celu rusyfikacji zamieszkałej tam ludności, masowo rozdawała w ostatnich latach paszporty, a co za tym idzie także i obywatelstwo.

W internecie pojawiły się także filmy, na których widać, jak jedna osoba wrzuca do urny kilkanaście kart głosowania.

jkg/kresy24, moscowtimes, twitter, mediazona