24.01.17, 14:58Screenshot/YouTube

Wyjątkowy ingres abp Jędraszwskiego. Będzie prezydent Duda

Kraków żyje sobotnim ingresem nowego metropolity abp. Marka Jędraszewskiego.Ingres odbędzie się w sposób niecodzienny.

Już w sobotę, 28 stycznia o godz. 11, w pamietającej czasy pierwszych Piastów Katedrze Wawelskiej rozpocznie się Msza św., po której dotychczasowy metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski już oficjalnie zostanie nowym arcybiskupem krakowskim. Być może nie tylko ciekawostką jest fakt, że dokładnie co do dnia 38 lat temu, 28 stycznia 1979 r., Katedra Wawelska jako swego nowego pasterza przyjęła Franciszka Macharskiego.

Pozycja diecezji krakowskiej w polskiej hierarchii kościelnej zawsze była niezwykła, kluczowa, co nie ogranicza się jedynie do drugiej połowy XX w., kiedy jej ordynariuszem był kard. książę Adam Sapieha, a później kard. Karol Wojtyła, przyszły papież i święty Jan Paweł II. Kard. Zbigniew Oleśnicki (pierwszy polski kardynał) w 1443 kupił dla diecezji Księstwo Siewierskie, tak więc kolejni biskupi krakowscy nosili tytuł książęcy, a przez 400 lat  sprawowali także funkcję Wielkiego Kanclerza Uniwersytetu Jagiellońskiego. Byli także senatorami Rzeczypospolitej, stąd ingres biskupa krakowskiego kiedyś był procesją od Kleparza przez Rynek aż na Wawel; po drodze biskupa oczekiwano przed różnymi instytucjami państwowymi i uniwersyteckimi, a nowy hierarcha witał się także z wiwatującymi na ulicach mieszkańcami miasta.

Dzisiaj cała uroczystość odbywa się na wzgórzu wawelskim, a procesja jest krótka. Abp. Marka Jędraszewskiego przywita jednak co najmniej kilka tysięcy osób – dwa tysiące w samej Katedrze (tyle z trudem się zmieści), a pozostali wierni zgromadzą się na placu przed Katedrą i będą uczestniczyć w Mszy św. z pośrednictwem telebimów. Z Łodzi przyjeżdża specjalny pociąg, który przywiezie 500 pielgrzymów. Dopiero po raz drugi w historii równocześnie zostaną otwarte wszystkie kaplice w Katedrze Wawelskiej, co pozwoli na przyjęcie większej ilości osób. Pierwszy i jedyny dotychczas raz wydarzyło się to podczas synodu krakowskiego.

W ingresie wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Przybędą polscy kardynałowie – z Rzymu Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko, a z Warszawy Kazimierz Nycz. Zapowiedziany jest także Prymas Węgier kard. Peter Erdö i metropolita Zagrzebia kard. Josip Bozanić.

Celebrację w Katedrze rozpocznie sam Nuncjusz Apostolski (co samo w sobie jest dość niezwykłe),abp SalvatorePennacchio, jako osobisty reprezentant Ojca Świętego. Jest to kolejny gest wskazujący na to, jak bardzo Franciszkowi zależy na diecezji krakowskiej. Wcześniej papież osobiście poinformował abp.Marka Jędraszewskiego o jego nowej misji. „To jest rzeczywiście coś wyjątkowego. Kraków ze względu na Jana Pawła II był zapewne dla papieża Franciszka ważny i wcześniej, ale gdy latem 2016 roku sam zobaczył Kraków i Polskę, gdy doświadczył żywotności polskiego Kościoła, Kraków stał się dla niego tym bardziej bliski,” mówi abp Marek Jędraszewski w obszernym wywiadzie dla aktualnego wydania miesięcznika „Wpis”.

Nuncjusz Apostolski również wręczy nowemu metropolicie pastorał jako znak jego władzy pasterskiej i przywiezie z Watykanu specjalną bullę – dokument papieski – która potwierdza objęcie posługi biskupa archidiecezji krakowskiej i została sporządzona w oficjalnym języku Kościoła, czyli po łacinie. Tradycyjnie, jak przy wszystkich ważnych dla Polski wydarzeniach, wierni usłyszą także bicie dzwona Zygmunta – jednakże na cześć nowego arcybiskupa zamiast zwyczajowych siedmiu minut dzwonnicy mają wydobywać zeń słyszany w promieniu kilku kilometrów dźwięk o trzy minuty dłużej. Pod koniec Mszy św. przemówienia wygłoszą do niedawna jeszcze prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń. Po Mszy św. arcybiskup Jędraszewski zaprasza wszystkich uczestników ingresu na obiad – goście z pisemnym zaproszeniem spotkają się w Kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, pozostali u Ojców Franciszkanów lub w budynku seminarium duchownego.

Ingres abp.Marka Jędraszewskiego będzie 64. od roku 1200 (od tego czasu mamy dokładne dane historyczne). Nieprawdą jest, że na tronie św. Stanisława BM pod Wawelem zawsze zasiadali tylko rodowici krakowianie lub Małopolanie, o czym donosiły niektóre media; 33 obejmujących urząd biskupów faktycznie pochodziło z terenu archidiecezji (wcześniej diecezji) krakowskiej, 30 natomiast było spoza niej. Pośród nich największą grupę stanowią Wielkopolanie, bo było ich aż 13. Abp Marek Jędraszewski, który pochodzi z Poznania, będzie 14 biskupem krakowskim z Wielkopolski. Jak sam szeroko opowiada we wspomnianej rozmowie z „Wpisem”, Kraków jest mu bliski od dawna;m.in. już w połowie lat 1980. regularnie tu przyjeżdżał prowadzić wykłady z filozofii u ojców Augustianów.

Najbardziej jednak więź arcybiskupa z Krakowem wzmocniły spotkania z kard. Karolem Wojtyłą i później papieżem św. Janem Pawłem II. Abp Jędraszewski widział kard. Wojtyłę jeszcze tuż przed konklawe i przeżył jego wybór na Stolicę Piotrową w Rzymie. „Uczestniczyłem też w Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. Później jeszcze spotykaliśmy się na Watykanie lub w Castel Gandolfo. Tak było zwłaszcza po mojej sakrze biskupiej w 1997 r., gdyż Jan Paweł II zawsze pragnął, aby polscy biskupi, którzy z różnych okazji przybywali do Rzymu, go odwiedzali. Byłem, oczywiście, także na jego pogrzebie, potem na beatyfikacji i kanonizacji. Nic nie wiedząc o tym, co się jeszcze wydarzy tego dnia,rankiem 28 listopada 2016 roku modliłem się u Jego grobu w bazylice św. Piotra, zanim mnie wezwał do siebie papież Franciszek, by wyrazić swoją wolę odnośnie przyjęcia posługi w Archidiecezji Krakowskiej. Po audiencji u papieża powróciłem na modlitwę przed grób naszego świętego Jana Pawła II Wielkiego,” wspomina abp Jędraszewski w rozmowie z „Wpisem”.

Nazajutrz po ingresie abp Jędraszewski oprawi Mszę św. o godz. 7 rano w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 12 będzie gościem programu „Między niebem a ziemią” w TVP.

 

Adam Sosnowski

Autor jest redaktorem prowadzącym miesięcznika „Wpis”. Całą, obszerną i na różne tematy rozmowę z abpem Markiem Jędraszewskim można przeczytać w aktualnym wydaniu miesięcznika (do nabycia we wszystkich salonikach prasowych). Więcej na http://www.bialykruk.pl/