17.05.19, 21:26Zdj. Prezydent.pl

'Wyraz uprzedzeń i wrogości'. Prezydent o ataku na Marka Magierowskiego

"Najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej w Państwie Izrael znieważono słowem i czynem przed siedzibą polskiej placówki dyplomatycznej. Akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu"-napisał prezydent Andrzej Duda w liście do izraelskiego przywódcy, Re’uwena Riwlina.

To odpowiedź na atak na ambasadora RP w Izraelu, Marka Magierowskiego. 65-letni obywatel Izraela, który zaatakował ambasadora, usłyszał już zarzuty. Mężczyzna wydał również oświadczenie, w którym podkreśla, że nie wiedział, iż atakuje właśnie Magierowskiego. Mimo to, sprawa wywołała oburzenie u wielu polskich obywateli. Poniżej publikujemy pełną treść listu prezydenta. 

Szanowny Panie Prezydencie,

Z najwyższym zaniepokojeniem przyjąłem wiadomość o ataku, jaki miał miejsce we wtorek, 14 maja, w Tel Awiwie, którego ofiarą padł ambasador Marek Magierowski. Najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej w Państwie Izrael znieważono słowem i czynem przed siedzibą polskiej placówki dyplomatycznej. Akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu.


Zachowania godzące w bezpieczeństwo cudzoziemskich dyplomatów są niedopuszczalne. Jeszcze bardziej bulwersują powody napaści. Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym. Takie postawy muszą być piętnowane, a wynikające z nich czyny surowo karane.

W Polsce, która jest ojczyzną i domem rodzinnym tysięcy Żydów, wszelkie przejawy antysemityzmu spotykają się z moim stanowczym sprzeciwem. Dlatego też doceniam zaangażowanie Pana Prezydenta na rzecz budowania pozytywnych relacji między Polską i Izraelem w duchu wzajemnego szacunku.


Mając wciąż w pamięci nasze spotkanie przed rokiem i wspólny udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, liczę na to, że władze Państwa Izrael dołożą wszelkich starań, by rzetelnie wyjaśnić i sprawiedliwie ocenić niedawny incydent.


Ufam, że dbając o ważne i dobre wzajemne relacje między naszymi państwami będziemy w dalszym ciągu pielęgnować łączącą nasze narody wspólnotę wartości i przyjaźni, współpracy
i zaufania.


Z wyrazami szacunku

Andrzej Duda

yenn/prezydent.pl

Komentarze

OZ2019.05.18 13:16
A może by tak jakaś NOTA DYPLOMATYCZNA, lub na forum MIĘDZYNARODOWYM, a nie liścik ? Następnie Azari won z Polski. !!!
PiS=UWbis2019.05.18 8:19
Atak na polskiego ambasadora-szabesgoja to efekt wojny jaką Żydzi wiele lat temu wypowiedzieli Polsce, której podstawowym elementem jest kampania kłamstw na temat Polski, którymi Żydzi i świat karmieni są od najmłodszych lat, a nie "uprzedzeń"...Gdzie byłeś Juda, ze swoim sprzeciwem gdy w Izraelu cała ostatnia kampania wyborcza do parlamentu przebiegała pod antypolskimi hasłami, a politycy prześcigali się w opluwaniu Polaków? Panie Juda - dużej części Polaków już na takie listy i podobne numery oszukać ci się nie uda!
niuniek2019.05.18 8:03
W ramach dobrych stosunków państwowych, polski ambasador dostał w pysk od Żyda za niezrealizowanie żądań finansowych wynikających z amerykańsko- żydowskiej ustawy 447. W ramach odwetu dyplomatycznego ,polskie władze z marszałkiem na czele, następnego dnia zdjęli z obrad sejmu projekt ustawy uniemożliwiający wywarcie jakichkolwiek skutków finansowych przez tę hucpiarską żydowską ustawę 447. Dla lepszego zrozumienia, wygląda to tak, jakby polska armia w dzień napaści na nasz kraj przez wroga, wydała odezwę , że będzie broniła granic do ostatniego żołnierza a jednocześnie wydała rozkaz o rozbrojeniu każdego żołnierza i złożenia broni w magazynach.
Jarku 2019.05.18 6:02
PiS rozmawia ws "'roszczeń""? To co mnie ma obchodzić, że "'rozmówca"" dał mu po pysku???PiS nie dostał POWSZECHNEGO upoważnienia , do takich konspiracji, więc i po pysku dostał INDYWIDUALNIE, nie dyplomatycznie i nie POWSZECHNIE oraz nie NARODOWO. Sprawa miedzy PiS-em i Knesetem.
stop zbok2019.05.17 23:27
czub Gej regularnie od świtu do nocy zasrywa całą frondę, fuuuuj, ile można pirxolić od rzeczy, potem mają pretensję że ich ludzie nie lubią
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 22:48
Najnowszy sondaż nie daje żadnych szans partii kumającej się z czarną mafią. Polacy odwracają się od propedofilskiego PiS, które notuje -10% spadek! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24794168,najnowszy-sondaz-do-parlamentu-europejskiego-ke-wyprzedza-pis.html#s=BoxOpMT Polacy zaczęli otwierać oczy!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 22:48
Dla katoli ksiądz odsiadujący wyrok za gwałcenie 13-letniej dziewczynki to nadal ksiądz, w dodatku NIEWINNY! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24794225,kobylka-byly-proboszcz-parafii-wykorzystal-13-latke-z-uposledzeniem.html#s=BoxOpImg4 #delegalizacja katolicyzmu
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 22:47
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11 410zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
stahu2019.05.18 8:13
Do seminarium go, będzie wśród swoich .